te vol, of brak er een oorlog uit waarin dat rijk en Frank rijk tegenover elkander stonden, dan zouden noodwendig de Polen de zijde van Frankrijk kiezen, en zich even als ten tijde van Napoleon I, scharen onder de Fransche vanen. Men herinnert zich toch nog wel de daden van heldenmoed door de Poolsohe legioenen verrigt tijdens den togt van Napoleon naar Rusland; alleen in de hoop om bij het welslagen dier onderneming de vrijheid des Vaderlands te bevechten en te verkrijgen. Toen reeds de gelukster van Napoleon aan het ondergaan was en zijne verschillende bondgenooten van hem afgevallen waren, toen nog stond Poniatowski met zijne Polen aan zijne zijde, en verrigtte wonderen van dapperheid. Allleen de ongelukkige dood van dien held, wiens lijk zelfs vriend noch vijand in handen zoude vallen, en die dus na zijn dood nog vrij zou blijven, kon hem scheiden van den mandie tegen den onderdrukker van zijn vaderland streed. En zouden nu de Polen en hunne zucht naar vrijheid, in den betrekkelijk korten tijd tusschen de beide keizerrijken vcrloopen, zoodanig veranderd zijn, dat ze thans rustig zouden blijven, in geval een oorlog hen weder de kans aanbood, vau de knellende boeijen waarin ze geslagen zijn, bevrijd te worden P Deze stelling is ten eeneumale onaan nemelijk en de Russische regering ziet zulks met haren scherpen blik duidelijk interwijl de Fransche regering met hare geheime agenten, de gemoedereu dor bevolking ophitst en hare hartstogteu in beweging brengt, met het doel om Rusland evenzeer te neutraliseren en onschadelijk te maken als zulks met Oostenrijk is geschied. Wij hebben door het vorenstaande duidelijk wallen ma ken, door welke middelen thans de Fransche Keizer als de groote beschikker over het lot van Europa kan worden be schouwd; in een volgend nommcr zullen wij zien hoe echter Engeland daarop grootcn invloed uitoefent, en door welke omstandigheden dus waarschijnlijk het conflict tusschen dat ltijk en N. Amerika in der minne is geschikthoewel men bijna een' oorlog onvermijdelijk achtte. pnliticlx öliCLjigt. Nog ziet men dagelijks te vergeefs de zamenstelling van liet nieuwe Kabinet te gemoet, en is men verpligt zich met loopende geruchten en elkander tegensprekende couranten artikelen te vergenoegen. Het Handelsblad Iaat zich uit 's Ilage schrijven, dat wel degelijk de Hr. Tliorbecke deel van het nieuwe Ministerie zal uitmaken, doch zoude belast worden met de portefeuille van Buiteulandsclie zaken en het voorzitterschap vau den Ministerraad. Het Nieuw Dagblad van^s Rage, het orgaan der conser- vative koloniale partij, meldt als zeker dat de llr. Casembroot, Minister van Oorloggeen lid van het nieuwe Ministerie zal wezenomdat zich tusschen dien Minister en den Hr. Koudon een groot verschil van gevoelen zoude hebben geopen baard omtreut de bekende zaak van den Hr. Bekkiug. Dat blad schrijft als zeker, dat de Hr. de Casembroot den Hr. London zoude hebben toegevoegd, dat hij had beliooren af- tetreden en niet de Hr. v. Zuylcn, zoo als zulks is ge schied. De Ilaarlemsclie Courant van beden meldt als zeker dat verscheidene ministers bepaaldelijk hebben geweigerd weder om deel van oen nieuw kabinet uittemaken. In Spanje heeft zich dezer dagen een feit voorgedaan, der middeleeuwen waardig. Aldaar zijn namelijk twee pro testanten wegens ketterij en het verspreiden van bijbels tot de galeijen veroordeeld. Het behoeft niet gezegd te worden dat deze uitspraak eene algemeene sensatie heeft te weeg gebragt, en dat de Protestantschc mogendheden alle mid delen zullen in het werk stellen, om de in vrijheidstelling der veroordeelden te bewerken. De Paus beeft aan de Spaansche Regering eene som van vier millioen realen aan gevraagd tot gemoetkoming in de kosten voor de heilig verklaring vau 23 Japauschc martelaren. De rede met welke de koning van Pruissen den land dag heeft geopend, en die zeer de algemeene aandacht trekt, is, zoo als men ze na de vroeger uitgesproken redevoeringen verwachten kon. Het goddelijk regt wordt in dezelve we derom gehandhaafd, de koning betoogt de noodzakelijkheid van de vermeerdering des legers cn van de uitbreiding der vloot, en zegt dat de ontmoeting met den keizer der Fran- schen te Compiègne heeft bijgedragen, om de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide staten nog een gunstiger aanzien te geven. De indruk welke deze rede gemaakt heeft is algemeen ongunstig. Volgens brieven uit Parijs zijn de betrekkingen tusschen de hoven van ltome en Petersburg zeer gespannen. De Hr. Owrouzof is met eene bijzondere zending bij den !I. Vader belast eu tevens de overbrenger van een ultimatum, fudien de Paus aan Ruslands verlangen niet mogt voldoen, zou deze laatste mogendheid onmiddelijk tot de erkenning van het koningrijk Italië overgaau. De Engelsche Regering heeft aan de bevelhebbers der te- Southampton liggende Amerikaansche oorlogschepen Tus- catora en Nashville verklaard, dat geene vijandelijkheden tusschen dezelve in de Britsche wateren geduld zullen wor den, en heeft, om aan dit verbod klem bij te zetten, twee. Britsche oorlogschepen Daunlless en Warriorwelke op de rivier van Southampton en bij Osborne liggen, daarheen gezonden om zoo noodig tusschen beiden te treden. De Tuscalora zal eerst 24 uren na de Nashville in zee mo gen steken. Gisteren heeft eerstgemeld schip de rivier van Southampton verlaten en eene mijl beneden Calshot-light post gevat. Zoo als men weet heeft de keizer van Prankrijk wegens de oneenigheden die onder de Vrijmetselaren zijn uitgebro ken bij de verkiezing van een' grootmeester dier ordetoen prins Napoleon en prins Murat beiden naar dien raug don gen, thans op eigen gezag den maarschalk Magnan tot die waardigheid benoemd. Dientengevolge heeft een aantal dig nitarissen der vrijmetselaars-orde hun ontslag ingediend. 1TI s U ir T IJ D 11T S- s 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 17 Januarij 1862. Op den lplen dezer had op de Loodsboot N°. 2, schipper Krijnen, eene zeer treurige gebeurtenis plaats. Ecu der opvarende leerlingen met name Jb. Hoon, trof het droevig lot buiten boord te vallen en zijn dood in de golven te vinden. Dat alle pogingen ter zijner redding zijn aangewend door de overblijvenden, allen mannen der zee, zal wel buiten allen twijfel zijn. Wij stellen ons die mannen voor, op het oogenblik dat zoo eensklaps een der hunnen, trots hunne pogingen cn tegenkantingen, aan hun midden wordt ont rukt, op dat oogenblik gevoelde die mannen, die zoo dik wijls de overwinuiug op de golven behaalden, hunne nie tigheid en onmagthet hart van menig hunner, al ware het dan ook door eene grove pij gedekt, het bloedde van smart. De ongelukkige was slechts 24 jaar en sedert 3 maan den gehuwd. Zijn ouders verloren in Dec. jl. een zoon vau 20 jaar op dezelfde noodlottige wijze; deze dubbele slag is voor hun eene harde beproeving. Men leest iu het Nieuw Dagblad van 'j Gravenhage van heden "Helder 14 Januarij. Gisteren avond hield de alhier se dert ruim zestien jaren bestaande Rederijkers Kamer Olijmpïa, hare eerste buitengewone vergadcriug in dit jaar, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Ouder de stuk ken die bijzouder de leden derwaarts gelokt hadden, bevond zich de dialoog van Roodhuijzeu Scipio en Alluciusuit gevoerd in kostuum. Men zag er den aanstaanden overwin naar vau Carthago, trachtende den overwonnen bondgenoot der Carthagers, Allucius, van dit verbond aftetrekken, om zijne krachten met de zijne tegen Carthago te vereenigen. Den heeren D. Bakker Bzn. (Scipio) en C. D. Zurmühleu (Allucius) komt allen lof toe, voor de wijze, waarop zij die beroemde helden der oudheid hadden opgevat en voorge steld. Een aangenaam hal, dat tot laat in den nacht voort duurde bekroonde dien genoegelijken avond. Maandag a. s. geeft de Zangvereeniging Cecilia eene uit- voering, geheel ten voordcele der algemeene armeu; men gelooft algemeen dat de goede bedoeling waarmede de uit voering gegeven wordt een zeer talrijk publiek zal lokken. Verder schijnen de langdurige discussiën in onze Tweede Kamer ook niet zonder invloed op onze gemeente te zijn gebleven, en men begint ook hier algemeen te gelooven,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2