J E N N IJ, BURGERLIJKE STAM DER GEMEEXTE TEXEL. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEEXTE TERSCIIELL1XG, jo hoog opgehemelde gemeente-raad (de keuze des volks naar uw L. d. R.) naar uwe overtuiging zoo bijzonder geschikt om de belau- jr gemeente te bevorderen? Moeten, om liberale wetten te doen uitvoerengeene liberalen in zulk een collegie zitting hebben Is de Raad liberaal of conservatief? (Gij zult mij verpligten M. d. R. zoo ge mij hierop wilt antwoorden). Houdt gij M. d. R. (ik spreek bepaald tot udien raad voor geschikt om in deu geest der bestaande w et w erkzaam te zijn Eilieve, nu ik eenige oude nommers uwer courant inzie, komt uwe uitspraak mij niet onfeilbaar voor. Een der door U bepaaldelijk aanbevolene can- didaten voor den Raad, die gij door langwijlige redeneringen hebt onder steund, hoe vele malen komt hij in dien Raad? Is uw andere caudidaat zoo uitsluitend consequent? Maar, dit alles in het midden gelaten, vraag ik of de Raad (naar uw oordeel) thans met uwe opinie overeenkomten of gij die leden die daarin thans zitting hebben zoudt kiezen. Eu toch het is de wil des volks het is de keuze der meerderheiddie, naar uwe ge dachte alleen heerscht. Ik wil deu Raad niet beoordeelen of veroordeelentoen ik in den be ginne uwe courant las en daarin uwe beschouwingen over de ;;Voorloopige vergaderingen van den Gemeenteraad" dacht ik wel dat gij gelijk hadt maar ik wist tevens dat uw schrijven niet helpen zou, eu dat men toch den gewonen weg zou inslaan om alles onder stoelen en bauken te steken wat men niet publiek wilde hebben. Is er reeds iets bekend, M. d. R. (gij moet dit weten) van de procedure tusschen de gemeente en de credict vereeniging iu de zaak van Zussen "Waarschijnlijk welwant an ders is het onbegrijpelijk dat noch de eennoch de ander iets van zich laat hooien. Moet men ook hier „laver sou liuge sale en familie" Maar, juist in dat geval is het uwe pligt de aandacht daarop te vestigengij hebt dien taak op u genomen vervul zo en zie hoe weinig gij uitvoert. De kiezers stemmen en kiezen hier even goed als op andere plaatsen, en de Raad heeft dus uwe goedkeuringdaaraan valt niet te twijfelen. Maar eilieve wat is nu liberaal dat van den Raad uitgaat? Hebben de meeste leden, zelfs de allerminste kennis van de door u zoo geprezene ge meente wet "Waar van daan moet die komen Zou 't niet beter zijn menschen te verkiezen die de wet begrijpen en ze ten minste naar hunne zienswijze wisten uitteleggen? Al waren ze dan wat conservatief, al be schouwden ze dan het volk als „te laag eu te onwetend om aandeel in de regering te nemen" ik gebruik uwe eigene uitdrukkingen zou 't niet beter zijn dan nu, wanneer er slechts eenige personen in den Raad zijn die onze belangen beslissenzonder soms de zaak te weten w aarover ze stemmen. Als 't ook hier waar is, dat de stem van het volk tevens de stemme Gods is, dan berust ik er in, maar begrijp ze niet. Waarachtig het is beter een alleen heer- schend bestuur te hebben, dan een bestuur zonder verstanddat geene de minste kennis van de aangelegenheden heeft eu slechts vóór of tegen, stemt zonder te weten waarom het aldus en niet anders stemt. Menschen in den Raad te brengen, omdat het oude Helderschen of Niemoediejjers zijnmoge met uwe denkwijze overeenkomen, ik protesteer daar tegen. Het is onzin van A tot Z. Maar niet alleen op den gemeenteraad maar ook op de Provinciale Staten en de Tweede Kamer wil ik u opmerkzaam makenom u te wijzen op de vruchten en resultaten van de gezegende kieswet. Wijs mij M. d. R. eene enkele redevoering door onze afgevaardigdenin de vergadering van de Staten van Noordhollaud gehouden. Toch zijn de belangen onzer ge meente daar dikwerf ter sprake gekomen, en dikwijls zou eene verdediging onzer belangen tot ons voordeel zijn uitgeloopen. De gekozenen, door de volkswilvonden het beter alles te laten zoo als 't ging zonder zich te bekommeren wat er gebeuren zou. Zou dit ook het geval zijnwanneer men niet het volk liet kiezen(dat toch de personen niet kent voor wien 't stemt)maar als slechts zij konden afvaardigendie de personen die ze tot hunne vertegenwoordigers wilden kiezen en hunne beginselen be grijpen. Eu is er een sterker argument aantehalen voor de beginselloosheid van de kiezers in dit districtdan onze vertegenwoordigers in de Kamer? De anti-revolutionair, de man van de eenige koe, zit met den ultra-liberalen Schiedamschen Notaris voor ons district in de Kamer, waarvan het na tuurlijk gevolg is, dat bijna altijd hunne stemmen elkander vernietigen en zonder effect blijven. Indien we nu verstand genoeg hadden om niet te kiezen en de schatkist met de daardoor bespaarde f 4000 te verrijken, zouden wij even wijs en even ver komen als thans. En hiermede neem ik thans afscheid van UM. d. R.ik hoop dat gij mijn geschrijf cenig antwoord zult waardig keurenmij ten minste zal 't aangenaam zijn het te lezen. Teeken s. v. p. mijn stuk met de letter X. Eene Novelle, van L. A. LAUREIJ. Vervolg van No. 70). Op veertien jarigen leeftijd verliet Karei de school en het was nu tijd om eens ernstig na te denken wat er van deu jongen worden moest. De dokter van het dorp had den ouden Martin aangeraden den jongen te laten studerenhij kon dan na verloop van tijd de praktijk van den ouden Es culaap overnemen. Hoe gaarne ook de oude Verwijk zoude zien, dat zijn zoon Karei een geleerd man werd, begreep hij echter dat het beter zijn zoude, den jongen een vrije keus te laten. Op zekeren Zondag, na kerktijd, sprak Martin zijn zoon aldus aan: Kareimijn zoon gij zijt nu op een leeftijd gekomen dat het noodzake lijk is een beroep te kiezen. Het is onze pligt u dit ouder 't oog te bren gen. Hebt gij er al eens over nagedacht? Zoo niet, wij laten u nog eenige weken den tijdmaar dan moet ge beslissen. Wij laten u een. vrije keus. Wilt ge professer worden't is ons welwilt ge bakker wor den 't is ons welhoud echter vooral in het oog dat uw beroep een eervol zij. Karei was onthutst, beurtelings zag hij zijn vader en zijne moeder aan en stamelde na eenige oogenblikken „Welnu vader als het u niet schelen kan dan zoude ik gaarne advokaat willen worden zoo gij 't goedvindt." Advokaat kijk daar had Martin noch zijne dierbare wederhelft nooit aan gedacht. Dat was een wezen dat zij naauwelijks bij naam kenden. Even wel had Martin er niets op tegen want was zijn Karei eenmaal advokaat dan was liet toppunt zijner glorie bereikt. „Wat denkt gij er van moeder mag de jongen studeren Moeder Martin zeide dat zij geen verstand van advokaten had en der halve goedkeurde wat Karei wilde. En zoo gezegdzoo gedaan. Karei ging student worden. Op zekeren schoonen lente morgen stapte hij na van al het noodige voorzien te zijn in de diligence, welke hem naar de stad X bragt, waar hij zijne studie zou beginnen. En nu zal het velen vreemd schijnen dat een jougen de zoon van een kruidenier op een eenzaam dorp het in zijn zin kreeg meester in de regten te worden. Mijn repliek is kort. Toen Sixtus V nog veehoeder was, had hij nooit het vatikaau gezien toch is hij Paus geworden. Napo leon I had op Corsica nooit een keizerstroon gezientoch heelt hij dien beklommen. Een stuivertje kan raar rollen. Milii constat. III. STUDENT. De tijd der ontgroening was verstreken. Karei was volbloed student. Hij stond bij zijne vrienden zeer goed aangeschreven, eu geen wonder, Karei Verwijk was altijd even vrolijk eu vol studenten streken, liet vrije leven beviel hem ook zeer goed. 't Was toch gebeel anders als t' huis in deu winkel. Karei studeerde goed, men kon hem echter meer inde kneip dan te huis bij de pandekten aantreffen, 't Was hem wel te vergevenmen doet zoovele dwaasheden als men oud iswaarom zoude men in zijne jeugd niet eens eene zotheid begaan. En zoo dacht Karei er ook over. Men is slechts ceumaal jong en daarom „profitons de 1' instant". Zooals wij reeds aanstipteu had Karei vele vrienden. Onder deze bevond zich ook George Windrig die door zijn gunstig voorkomen al rus met Karei Verwijk intiem werd. Er zijn menschen in de wereld die wij bij den eersten oogopslag niet zien of ruikeu kuunen mcnscheu wier gelaat ons zoo niet afschuw dan toch een zekere haat inboezemt. Daarentegcu zijn er ook, wier houding, gelaat of mauiercu ons dadelijk bevallen. Onder de laatste behoorde George Windrig even als Karei Verwijkvolbloed student eu een piet van 't eerste water. Deze vrienden leefden bijna onafscheidbaar. Zag men Georg dan zag men Karei en evenzoo omgekeerd. Op hen waren de woorden van de Gencstct vol komen toepasselijk. „Zij dceldcu zaam hun lief en leed Zelfs hun cigaren Iu huu latijnsclic jaren". Zoo verliepen dan een paar jaren. Karei en George waren nog altijd dezelfde vrienden, doch,er was in het karakter van den eersten eene merk bare verandering gekomen. Vroeger was Karei altijd vrolijk eu grappig, doch thans was hij stil en ingetogen hetgeen hem door zijn vriend George dikwijls verweten werd. Wat mag hiervan toch wel de oorzaak geweest ziju? Stil ik zal het u vertellen waarde lezer. „Kennst du der Liebe sussen Geuuss" zong Gocthe eens en ik vraag u zulks lieve lezer of lezeres. Zoo ja, o dan is het niet uoodig u de oorzaak vau de gemoedsverandering des jongen Kareis nader te ontwikkelen; kent gij de liefde niet? Welnu wreet dau dat Karei Verwijk dezelve had loeren kennen, eu ziedaar waarom de anders zoo vrolijke en wilde student de be daarde en stille minnaar werd. De liefde is in staat om het stcene hart vau den ruwsteu mensch te vermurven. „Love is wonderl'ul zegt Bijron eu wij ziju het volkomen met hem eens". Jenny Grilool was modiste en een juweeltje der Akadeiniestad X. Zij was schoon in een woord. Met hare slanke taille, haar git zwart haar en bruine oogen trok zij veler aandacht, en het zoude mij niet verwonderen of de Genestet had haar tot model van zijne „Anni" gekozen als hij zegt: Geen dichter schiep ooit zoeter taal Geen schrijver maakt zulke zinuetjens Als gij, bruiu wicht, klein ideaal Van al uw moeders vriendinnetjeus Wie drommelleerde u toch zoo lief Eu geestig uw woordtjens te schikkeu Te snappen, zoo onnavolgbaar naïf, Met mondljen en handtjens en blikken Ziedaar het voorwerp van Kareis blakende liefde. llij had zulks George medegedeeld die hem echter reeds vooruit gewaarschuwd had voor- zigtig te zijn. Jennij was schoondat was waar doch ziet men niet dikwijls de schoon ste vrouwen met de onaangenaamste karakters. Jennij was grillig en trotsch, eene ondeugd welke men zoo vaak bij jonge meisjes aantreft. Doch Karei beminde haar voorbeeldeloosen zij zij beantwoordde die liefde in den beginne, zij had hem reeds het jawoord toegefluisterd. Doch niets i9 veranderlijker dan een inensch, vooral wanneer hij gebreken bezit als Jennij. Wordt vervolgd. Van 1 tot 7 Eebruarij 1862. ONDERTROUWDAdrianus Alderliefste, weduwn. van Dina Adriana Lodder oud 32 jaren en Sija van Prooijen oud 20 jaren. Pictcr Brcen oud 24 jaren en Jannetje Tanis oud 21 jaren. GETROUWD Geene. GEBOREN Cornelisjedochter van Jan Plaatsman en van Trijntje Brou wer. Diewertje dochter van Tijs Buis en Briegje Buis. OVERLEDEN Leendert Reijersz. Daalder oud 7 maanden. Kcuntje Jansdr. Pais oud 3 jaren. Jacob Janz. Roeper oud 6 jaren. Paulus Pieterz. Kikkert oud 21 maanden. Van 1 31 Januarij 1862. ONDERTROUWDCornelis Picters Pronkerzeevarende, oud 27 j. en Trijntje Teekes Bloem, oud 27 j. Rommcrt Alberts Roos, timmerman, 54 j. en Willemkc H. de Breed 33 j. Douwe K. van Keulen, zeevaren de, 32 j. en Tettje Armstroug, 26 j.Tijs P. Bakker, zeevarende, 26 j. en Aafjen A. Mier, 28 j. GEHUWDRommcrt Alberts Roos en Willemke II. de Breed. Cor nelis Pieters Pronker en Trijntje Teekes Bloem. GEBOREN Neeltjc, d. van Cornelis S. Schaap en Barber A. Bakker. Tettje Johanna d. van Jacob Knol en Geertje Bloem. Pictcr, z. van Rijnder J. Groendijk en Elisabcth C. Reus. Cornelis z. van Jort C. Kooijman en Elisabeth A. Bakker. Grietjed. van Rijnder C. Rab en Cornelia J. de Boer. Trijntje, d. van Jacob A. Roos en Trijntje D. Smit. Wijbrandz. vau Jan D. van der Brug en Neletta A. Kan. Willem z. van Gerrit Naber en Grietje Troff. Jortz. van Tjaard T. Boer en Japke J. Roos. Cornelis z. van Willem C. Rijkcbocr en Eli sabeth Swart. IJljed. van Aric C. Mink en Sjocrtje C. Wever. Clara Catharina Maria, d. van Eduard Donkersloot eu Maria D. Kirbergcn. Anned. van Jacob C. Zorgdrager en Lobke A. Roggen. OVERLEDEN Lecntje Sipkcs Grocnewoud, wed. D. I'. Wikkesoud 72 j. Baukje Hendrik Christiaans, wed. M. J. Post, 85 j. Willem Willems Kuijpcr, oud 20 m. Cornelis Jacobs Swart, wed. Tettje .1. Schaap, 70 j. Johanna Prederica Vogtwed. II. L. de Boer 73 j. Jemke Willems Bakker, wed. Trijntje J. Ruig 69 j.Her.dvina de Haan, 3 j.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3