Arnhemsche Courantin welke stad de Katholyken aan ver ongelijkingen zijn blootgesteld. Wij meenen dat het niet moeijelijk zoude vallen die argumenten te wederleggen. Wordt vervolgd. POLITIEK OVEItZIGT. liet belangrijkste nieuws dat wij sedert het verschijnen van ons laatste nommer vernamen, was de troonrede van de koningin van Engeland. Dit staatstuk bevatte echter slechts algemeene bewoordingen over de aanhangige onderwerpen, zoodat het de Engelsehe politiek in deze qumstie's in het duistere laat. Ook de antwoorden van het llooger- en Lager huis, waren slechts weerklanken op de troonrede, en dus eveneens zonder beteekenis. De handelingen van het gou vernement in de Trent-quEcstie werden goedgekeurd, en ten aanzien van Mexico verklaarde de regering dat het niet in hare bedoeling lag, dat rijk een' bepaalden regerings-vorm op te dringen. Dij de diseussicn over de Amerikaausche zaak, gaf graaf Derby als zijn gevoelen te kennen, dat het oogenblik om de Zuidelijke Staten te erkennen, nog niet gekomen was, terwijl lord Eussell verklaarde dat de blok kade der Zuidebjke havens niet voldoende was, dat echter Engeland de onzijdigheid wenschte vol te houdenomdat het binnen weinige maanden beslist zou zijnof de Noordelijke Staten bij magte zijn, de Unie te herstellen. Vergelijkt men dit gezegde met de vroeger door ons medegedeelde verkla ring van keizer Napolendat ook hij 90 dagen zou wachten, alvorens de opheffing der blokkade te cischeuen alsdan tot de erkenning der Zuidelijke Staten zou overgaan, dan komt men tot het besluit, dat er omtrent dit punt tusschen de kabinetten van Londen en Parijs volkomene overeenstem ming heerscht. De Eransche bladen melden weinig nieuws, slechts enkele onbetcekeneude woorden over de discussien omtrent de con versie-wet, die toch wel zal worden aangenomen. De En gelsehe bladen hadden het berigt medegedeeld dat het Eransche gouvernement met het kabinet van Londen onderhandelde, omtrent eene leening van 4 millioen pond sterling. De officiëele Moniteur wederspreekt echter deze bewrering. Zeer aardig is de stïjd van La Patrie en de Conslitutionnel over ons nieuw ministeriewaarover zij spreken, zegt de U. C. als twee blinden over de kleuren. La Patrie vreest, dat de heer Thorbecke weder in zijne oude dwaling zal verval len en steun zoeken bij de ultramontaneu. Deze vrees zegt 'tblad, is niet ongegrond, want men berigt dat de minister reeds pogingen heeft aangewend om den heer Groen van Prinsterer voor zich te winnen //een der voornaamste leden van het Nederlandsch Parlement" //maar een gede cideerd ultramontaan" Indien de Patrie omtrent den staatkundigen toestand der overige Europcsehe rijken, even goed ingelicht is als omtrent het onze, zal men zeker door de lezing van dat blad een juist inzigt in de Europesohe aangelegenheden verkrijgen Wat Belgie aangaat, zijn de algemeene discussien over het budget vau Binneulandsche zakenna een' hevigen strijd, in welke alle parlementaire vormen uit het oog zijn verloren geëindigd, en zullen die over de verschillende artikelen wor den aangevangen. In die zitting zijn beraadslagingen gehouden en onder werpen besproken van particulieren aarddie zoo stuitend cn zedekwetsend waren, dat zelfs de vrije drukpers ze niet heeft kunnen of willen mededeelen uit vreeze het gevoel harcr lezers te kwetsen. Allerlei caricaturen zijn tevens daarvan in omloop gebragt De minister van Einantiën Erère Orban, hield eene uitvoerige rede waarin hij de reg- terzijde beschuldigde van onverdraagzaamheid en partijzucht, waarbij geenszins 's lands belangen, maar eigenbelang de hoofdrol speelde. De graaf de Theux een der leiders der regterzijdo (of streng Katholyke partij) trachtte de beschul diging op de liberalen terug te werpen, maar te vergeefs, daar de zoogenaamde gematigd-liberalen het ministerie steunden. Wat Italië betreft, omtrent dit rijk valt niets of weinig te melden, daar alles in statu-quo blijft en de politiek van keizer Napoleon ondoorgrondelijk is. Brengt men de zin snede in de Engelsehe troonrede, dat de koningin vertrouwd op het behoud van den Europesehen vredein verband met de stellige verklaringen van keizer Erans-Joseph omtrent Venetië en het langdurig verblijf van koning Lcopold te Londen, dan is het onmogelijk deze feiten in overeenstem ming te brengen. De oplossing dezer qumstiën kan slechts in het paleis der Tuilerien gevonden worden; en de duister nis waarin men omtrent de toekomst van ons werelddeel verkeert, wordt nog vergroot, als men geloof slaat aan 't bestaan van een geheim tractaat tusschen Engeland en Eraukrijk, waarvan particuliere correspondentiën uit Brussel gewagen. 1T IE 1 W S T IJ D 11T 3" E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 11 Februarij 1862. Zondag jl. had in de kazerne der Artillerie de 3de voorstelling plaats van de vereeniging Kunst baart genoegen uitsluitend uit manschappen van dat wapeu bestaande. Ver scheidene officieren der Artillerie, alsmede vele burgers woonden die uitvoering bij, die algemeen voldeed en grooten bijval vond. De kanoniers Tortike en Spijkerman voldeden bij uitstek, even als de kanoniers van Leeuwen en Spijkerman in de moeijelijke vrouwen-rollen. Wij wenschen deze ver eeniging, die alleen uit zucht tot kunst en genoegen, en geenszins om te speculeren is opgerigt, een langdurig en aangenaam bestaan. In het derde verslag der spoorweg-commissie leest men onder anderen het volgende Voor de lijn Amsterdam-Nieuwediepsectie Alkmaar- Nieuwediep, zijn de werken binnen de kringen der vesting werken aanbesteed, en wordt voor de brug over het Noord- llollandsche kanaal, in het Koegras, het ontwerp opgemaakt. Men schrijft ons van Texel: Het gestrande schip waarvan wij in ons vorig schrijven melding maakteis eene Portugeesche Schooner voerende den naam van Ermalindekapt. Pastacho, beladen met koffij komende van Itio-Janciro, laatst van Falmouth en bestemd naar Bremen. Eene zware lekkage is zeer waar schijnlijk de dorzaak, dat men zoo spoedig mogelijk het schip op strand heeft gezet. De Equipage bestaande uit 10 man en een Engelschen loods hebben zieh dan ook met de scheepsboot gered. Het schip zal mogelijk weg zijn, doch de lading is gedeeltelijk geborgen, alsmede tuigage enz. Naar men zegt zijn ruim 350 drooge balen geborgen, ter waarde van p. m. 10.000 terwijl men verder ijverige pogingen aanwendt, om ook de beschadigde balen meester te worden. Bij het bergen der lading is een der werklieden over boord gevallen, maar spoedig gered, doch geene drooge kleedercn bij zich hebbende is hij den wal opgegaan, en zeer waarschijnlijk door de koude bevangen nedergevallen, den volgende morgen vond men zijn lijk in de duinen. De Belgische Précurseur meldt dat de eerste daad van het ministerie Thorbecke zal zijn, het voorstellen van de afschaffing van 't zegelregt op de dagbladen. Dit berigt vereischt bevestiging. Voor eenigen tijd had het de aandacht van de justi tie, te 's Hage getrokken, dat iu eenige dagbladen aankon digingen voorkwamen, waarin allerlei betrekkingen tegen hoog salaris werden aangebodenen waarvan het gevolg was dat als men zich daartoe aanbood, of als men inlichtingen daaromtrent verlangde, men uitgenoodigd werd zoogenaamd met een weldadig doel, gelden of coupons aan zeker adres toe te zenden, in afwachting vau een bepaald antwoord, dat echter uitbleef. Het is der justitie gelukt, den .dader van dat feit in handen te krijgen, die dan ook geen ge bruik heeft behoeven te maken vau de apartementen die hij reeds gehuurd had; maar voorloopig naar het burgelijk en militair huis van verzekering is overgebragt. Van de scheepstimmerwerf van den heer P. Kloos te Kinderdijkheeft men dezer dagenin tegenwoordigheid eener commissie uit het bestuur der Zwolsche-Stoomboot- Maatschappijmet het beste gevolg te 'water gelaten, het aldaar in aanbouw zijnde stoomschip de Stad Ewolle van zestig paardenkrachten, hetwelk voor rekening dier maat schappij iu Maart e. k. in de dagelijksche vaart zal komen tusschen Zwolle en Amsterdam, eu door hechtheid vau bouw eu doelmatigheid van inrigting zich zeer gunstig onderscheidt. Een meubelmaker te Zwolle had vergunning verkregen, den titel van hof-leverancier van Z. M. te voeren. Die vergunning was dezer dagen ingetrokkenmaar de man haalde zijn bord met den wijdpralenden titel niet in. Daar voor vervolgd heeft eerst de regtbank en daarna het hof het feit van het voeren van deu titel vau hof-leverancier als niet strafbaar volgens de wet verklaard. De Hoogc- ltaad zal nu in deze zaak beslissen moeten. Uit Meppcl meldt men van den 9": //In de vorige week voeren acht schippers met eene boot op het Meppe- lerdiep, om met den beurtman op Amsterdam, die reeds vooruit was naar hunne vaartuigen te vertrekken; twee ar beiders, die de boot terug zouden brengen, waren bij hen. De boot sloeg om en allen geraakten in het Diepna he vige krachtsinspanning mogten zij evenwel de boot weder' bereiken, cn bleven alzoo voor een gewissen dood gespaard.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2