De heer Loudon kon en mogt onbegrensde concessien doen omtrent punten van ondergeschikt belangnooit mogt hij toegeven om uit zucht tot behoud eener portefeuille eene maatregel toe te stemmen, die hij naar zijne overtuiging afkeurde eu voor nadeelig hield. Kan het geene verwondering baren, dat het Tielsche Weekblad de vraag waarom ook de generaal de Casembroot aftrad, onaangeroerd laat, doch zijne beschouwing eindigt met een' aanval, of liever eene tirade, op den nieuw be noemden minister van oorlog? want de heer de Casem broot was als minister van Oorlog evenmin genood zaakt aftetreden indien hij slechts één beginsel wilde toe geven, als de heer Loudon zulks was als minister van Koloniën. In ons volgend nommer zullen wij gelegenheid hebben, hetzelfde onderwerp van een' geheel anderen kant be schouwd te zien. Wordt vervolgd. POLITIEK OVERZIGT. liet binnenlandsch staatkundig nieuws bepaalt zich uit sluitend tot het gerucht, dat de onlangs benoemde tijdelijke Min. van Buitenl. Zaken, baron Stratenusreeds als zoodanig zijn ontslag zoude hebben gevraagden tevens als Minister- resident in Hannovcr zoude wenschen vervangen te worden. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt genoemd de hr. Koest v. Limburg, gezant te Washington, of de heer Heldewier, zaakgelastigde te Turijn. Ook is er te 's Hage sprakedat de heer Thorbecke zelf het bestuur der buitenlandsehe zaken op zich zoude nemen, en het departement van Binnenland- sche Zaken opdragen aan den Heer van ltoijencommissaris des Konings in de provincie Groningen. Nog wordt van daar berigt, dat de Tweede Kamer der Statcn-Generaal eerst na Paschen zoude bijeenkomen, ten einde der regering ge legenheid te geven, de verschillende wetsontwerpen in ge reedheid te brengen. De berigten uit het buitenland ziju allezins onbelangrijk. Aan het Engclscbe Parlement is de overeenkomst overgelegd betreffende de verbindtenis, tusschen prinses Alice Mathilda Marijmet prins Prederich Wilhelm Ludwig Karei van Hessen ingevolge deze zal de prins eene jaarwedde aanbrengen van 40,000 florijnen, de prinses eene bruidschat van 30,000 p. s. terwijl de prinses jaarlijks bovendien G000 p. s. zal aan brengen. De te Parijs verschijnende organen beginnen het kwaad in te zien, van de te hooge opvoering der uitgaven, zonder middelen om ze later te dekken. Zoo zegt de Opinion Nationale; //Met eene aan waanzin grenzende drift staken onze ste den zich in schulden tot het aanbouwen van kathedralen en van prefektswoniugen, en ontberen intusschen de noodige scholen, llare gymnasiëu zijn misselijke kazernen. Zij heb ben gebrek aan water, aan lucht, aan gezonde woningen voor de arbeidende klasse. In de laatste twee jaren hebben wij 232 mill. fr. uitgegeven voor expeditiën naar China, Coehin- Chiua, Syrië; niet onmogelijk zal de expeditie naarMexiko, ondernomen met niemand weet welk doel, ons 30 millioc-n kosten; in dertien jaren tijcis hebben wij te Komc, tot schraging van een bewind, dat eene smet is op onze 19° eeuw, 190 millioenen verteerd; doch tot verbetering van het inkomen der schoolmeesters zijn geen 6 millioen te vin den. Ons derde spoorwegnet is ter naauwernood voltooid; de beplanting onzer bergende besproeijing onzer velden zijn nog slechts op het papier volbragt. W ij bezitten over vloed van het noodelooze en hebben aan het noodige ge brek; wij zijn fluweel en kanten rijk, maar hebben geen hemd aan het lijf. Een toestand zoo onnatuurlijk en valsch moet worden bestreden.'1 Over het lot der vrouwen inzon derheid, wordt met de woorden eener vrouw het volgende te verstaan gegeven: Ware ik in plaats der Voorzienigheid ik zou de voerlieden vcroordeelen jaarlijks voor den tijd van zes maanden in paarden te veranderen, en de mannen om bij tusschenpoozen vrouwen te worden.11 Aangaande de Mexicaansche quacstie is geen nieuws ont vangen. Terwijl Engeland de candidatuur van den Aarts hertog Maximiiiaan ondersteunt, is het zeer twijfelachtig of het der Pransche regering wel ernst is met haar voor nemen, om deze gewapenderhand te bevorderen. Spanje stelt wederom van haren kant Dom Sebastiaan van Portugal op den voorgrond, en, in elk geval is het twijfelachtig of Oostenrijk, om den broeder des keizers den Mexicaansohen troon te zien beklimmenzoude toestemmen in den afstand van Venetië, die door Praukrijk als een hoofdvoorwaarde wordt gesteld. De uit Italië ontvangene telegrammen maken gewag van manifestatiën en oproerige bewegingen die overal plaats ïbbon. De lieer ltieasoli heeft daaromtrent aan de prefects eene circulaire gezonden, waarin hij zegt: dat de Kegering steeds ijverig het hare doet ter vervul ling van de wenschen des volks. Zij heeft ten stelligste verklaard, langs welke wegen en door welke middelen zij verwacht hare plannen ten aanzien van Kome te verwezen lijken, en aan haar alleen moet het nu ook worden overge laten hoe, en op welk tijdstip, er behoort gehandeld te wor den. De regering, zich aan haar programma houdende, wenscht intusschen dat men zich zal onthouden van luidruch tige manifestatiën, daar deze, even als meest iedere onbe raden impulsievoor haar werk juist een beletsel zoude kunnen worden. Daarom wenscht zij, dat de prefects de openbare opinie, ten aanzien van de ware bedoelingen der regering omtrent die gewigtige zaak, voorlichten, en dat zij vooral hun gezag zullen aanwenden om al zulke manifesta tiën voor het vervolg te voorkomen. De Pransche gezaut aan het hof te Weencn heeft eene vervolging ingesteld tegen het blad de JBotschafter wegens laster tegen keizer Napoleon. In het geïncrimineerde arti kel las men o. a. //De uitvoerder van de staats-greep die den Z"1™ December in de Bank van Frankrijk inbrak en er 25 millioen stal, om de soldaten om te koopen, voteerde zicli later eene civiele lijst, bijna driemaal grooter dan die van Louis Philippe geweest was. En verder dezelfde laag heid, die reeds voor den eersten December het beruchte goudbarenbedrog kon verrigten, kende natuurlijk na den coup-d1 état geene palen meer en sprong met !s lands finan- tien op ware escroSs manier om." De quacstie ^usschen Frankrijk en Zwitserland omtrent 't Dappendal is nog niet geschikt. Volgens een telegram uit Bern heeft de bondsraad geprotesteerd tegen elke han delwijze die strekken moet om de uitoefening van sou- vereiniteit van den bond te beperken en het status quo ten zijne nadeele te wijzigen. NIEUWST IJ DINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 14 Pebruarij 1862. In de jl. Maandag gehouden vergadering van de school-commissie, is do heer Bakker Dirks tot President en de heer de Cock tot Secretaris verkozen. Hetgeen wij in ons nommer van 22 Januarij vermeldden, dat geschieden zou, wordt thans om strijd door bijna alle bladen vermeldhet in dienst stellen van het schroefstoom- schip de Amstel, met bestemming naar Suriname. Etat- major: de luit. t/z. lc kl. G. H. Bakker, kommandant de luitenants t/z. 2ekl. P. J. van Kossum, lc officier; II. D. Guijot; P. E. Tegelberg; de offic. van gez. IV. Littel en de offic. van adm. G. J. G. Verdooren. Tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht is benoemdonder meer anderende heer Mr. W. van der Kaaijte Alkmaar. Op Donderdag 20 Pebruarij zal te Haarlem worden aanbesteed: het maken van havenhoofden en beschoeijingen te Eukhuizen. De heer Thorbecke, Minister van Biunenl. Zaken, is ongesteld. De heer Blanken, Minister van Oorlog, is in zoo verre hersteld, dat hij binnen kort weder aan zijn Ministerie zal komen. Door de Zweedsche regering is eene som van ƒ600 toegekend aan de nagelatene betrekkingen der vijf Amelan der zeelieden, die bij de pogingen tot redding der equipa- gie van het in de maand Augustus des vorigen jaars, bij Ameland gestrande barkschip Dieppe Packet ziju om gekomen. Maandag morgen vond men in de nabijheid van Al melo, in een geitenhok, in eene zittende houding het lijk van een vroeger geachtdoch, door verslaafdheid aan sterken drank, thans omzwervend persoon, bijna zonder kleeding en aan het hoofd verwond. Men vermoedt dat hijdoor koude bevangen, op deze ellendige wijze zijnen dood heeft ge vonden. Men schrijft uit 's Bosch het volgende: Met de verkiezingen gaat het hier al schuins toe. Na dat Mr. J. Verheijen de meerderheid van stemmen had ver kregen voor lid van den Gemeenteraad, moest nog voor een tweede lid worden gestemd en zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Elen en vau der Pas. liet heeft de kiezers aan geen drank gemankeerd, dewijl naast het stadhuis een koffijhuis is, alwaar de kiezers die lust en genegenheid haddenontvangen werden op vrije bor rels en bier doch het eerste zag men liefst dat gebruikt werd omdat men dan des te gemakkelijker zou kunnen rekenen om de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2