stembriefjes veranderd te krijgen, dat, naar men verzekert, voor het meerendeel is geschied. Men had het de kiezers gemakkelijk gemaakt, inkt en pennen waren aanwezig en die het te veel moeite was in het briefje de reeds geplaatste naam door te halen cn die door een ander te vervangen kon zulks door gedienstige geesten gedaan krijgen, want men had er op gerekend dat velen de inagt zou ontbreken. Dit is een staaltje hoe onze kiezers over onze kieswet denken. Directeuren der Vereening voor Volksvlijt zijn voor nemens in den loop der maand April e.k. eeue tentoonstel ling van photographie en van hetgeen daarmede in betrekking staat, te houden. Zij noodigen alle beoefenaars der photo graphie uit, om daartoe mede te werken door het toezenden vau photographien, stereoscopen, toestellenchemicaliën enz. voor photographievóór den 15Jen Maart e.k. aan het Lo kaal der Vereeuiging voor Volksvlijt, Hoogesluis N°. 664. Een pikant feit is de tooneelvoorstelling, die de Priu- ces de Beauvean den 15n te Parijs in haar hotel ten voor- deele vau berouwvolle meisjes zal geven. Men deelt gratis eutróebilletten uit, doch vraagt voor elk eeue douceur vau 20 fr.. Men heeft hierop het bou-mot gemaakt, dat tegen woordig de Prinsessen moederlijk partij trekken voor de boetvaardige gevallenen. De eigenaar van het voornaamste hotel in Plauen (koningrijk Saksen) had eene dienstbode uit Beijeren gehuurd, maar op den bepaalden dag, dat het meisje in dienst moest treden, ontving hij tot zijne groote verwondering een brief, waarin zij hem kennis gaf dat de regter in hare geboorte plaats haar verbood de dienst te aanvaarden. De logement houder niet wetende wat hiervan te denken besloot regtslreeks aan den magistraat in kwestie om opheldering te schrijven, en ontving weinige dagen daarna het antwoord: //Wat aan gaat de vraag ons den 5 dezer gedaan, betrekkelijk de dienstbode Purucker, geven wij mist dezen te verstaan; Aangezien al de jonge meisjes uit Beijerendie in Saksen in eene dienst gaan, terugkeeren in een toestand die, of schoon belangwekkend, daarom niettemin betreurenswaardig is; aangezien het uiterst moeijelijk is de aanspraken te doen gelden waartoe die omstandigheden maar al te vaak aanleiding geven; en eindelijk omdat de deugdzame dienst meisjes met iederen dag zeldzamer worden, heeft de magi straat van het hieronder genoemd distriet zich verpligt gezien ten strengste te verbieden, niet alleen aan de jonge dochter Purucker, maar aan alle meisjes van het district, onder welk voorwendsel, hoe ook genaamd, in Saksen te gaau dienen. De regter van het koninklijk district(getee- kend) Hoppe. Thiersheitn den 8stc° Jauuarij 1862. Te New-York heeft eene jonge dame uit eene der aanzienlijkste familien, op het vernemen van den dood van haar beminde, die als vrijwilliger in het leger der Noorde lijken streed, zich door opium van het leven beroofd. Een arme schoenmaker en dito kleermaker te Brent- wood, in het graafschap Essexzijn onverwacht iu het bezit gekomen vau een vermogen ten bedrage van 1,000,000 p. s. (12,000,000 gulden Nederl.) Het vermogen bestaat grooten- deels in soliede staatsfondsen en uitgestrekte landerijen in West-Indie, dat bijeen was gegaard door een Britsch land verhuizer, wien het gelukt was de hand van eene rijke planters-dochter aldaar te verwerven. Het geheele geval moet nog al rijk zijn aan romaneske incidenten. Antwoord op het Ingezonden Stukgetiteld: Liberaal of Conservatief? Gcruimcn tijd heb ik geaarzeld, Mijnheer de inzender, alvorens er toe te besluiten of ik aau uw verlangen om uw schrijven te beantwoorden al of niet gevolg zoude gevennietomdat ik die beantwoording moeijelijk of bezwaarlijk vond, maar, omdat de vragen, omtrent welke gij de persoon lijke opinie der Redactie inroept, grootendeels van persouclcn aard zijn. Ik heb echter gemeend Mijnheer dat de wijze, op welke door u de beantwoor ding verlangd wordt, mij het stilzwijgen onmogelijk maakt; omdat ik vrees dat men mijn zwijgen verkeerdelijk zou uitleggen of 't verklaren door de spreuk: „die zwijgt stemt toe". Gerustgesteld door uwe welwillende verzekering „dat gij mijn antwoord met genoegen lezen zult" hoop ik van deze welwillendheid geen misbruik te maken, wanneer ik uw schrijven op den voet volg, met weglating alleen van die puntendie meer bepaald personen op het oog hebben en die gij, beschermd door anonymiteitkondet aanroerendoch welke ik om ver schillende redenen moet vermijden. Vergeef het mij, Mijnheer, wan neer mijne repliek soms wat langer mogt worden dan ik mij voorstelde en •wanneer ik u verzoek na deze, de publieke discussie over dit onderwerp met mij te willen stakenof wel ze in een ander blad te willen voortzetten. In 4lat geval zult gij mij tot wederbeantwoording bereid vinden. De eerste vraag die mij door u gedaan wordt is„of ik de conservatieve partij met hare bedoelingen niet wat al te scherp heb beschreven cn beoor deeld en of niet de toestand van onze eigene gemeente de hier nog lieer- scbende duisternis op dat oordeel van invloed geweest is". Beide vragen meen ik outkcunend te moeten beantwoordenik had bij het schrijven van de door u aangehaalde regelen, noch onze gemeente, noch zelfs uitsluitend ons vaderland op liet oog, maar wel den overal heerschcnden strijd tusschen 't liberalismus en 't couservatismus tusschen de liberale en reactionnairc partij die niet alleen in de laatste jaren geheel Europa beroerde, maar ook in de laatste dagen, in ons anders zoo rustig vaderland, verdeeldheid cn opgewondenheid te weeg bragt. Sta mij toe dit gezegde cciiigcrmatc te ontwikkelen, ten einde niet van opzettelijke woordverandering beschuldigd te worden, daar ik de liberale partij stel, zoowel tegenover de conservatieve als de reactionnairc, en deze naar uwe begrippen welligt van clkauder verschillen. Persoonlijk stel ik voor mijèn de conservatieve èn de reactionnairc partij tegenover de liberale; in staatkundige beginselen is stilstaan tevens achter uitgaan, zoo als ik later hoop aan te tooncn, wanneer ik uwe opmerkingeu nopens de uitwerking der gemeente- cn kieswet zal trachten te wederleggen. Alleen vraag ik u, of niet de trapsgewijze verbetering der regerings-vormen, dat ontw ikkelings-proccs der volken, sedert eeuwen en eeuwen slechts door het eigenbelang en de heerschzucht van enkelen weerhouden is; of niet ten allen tijde de geest der verlichting, de zucht naar vrijheid, het streven der \olkcn was doch slechts beteugeld cu bedwongen w erd door dwang cn eigen baat zoo ge dit ontkent verwijs ik u naar Galileï en de inquisitiehaar den Monnik van Witleubcrg cn den Paus te Rome; en dan vraag ik u tevens welk der door hen verkondigde systema'sthans in de beschaafde wereld zegepraalt. Zoo als ik reeds zeidewas noch onze gemeente, noch haar bestunr be grepen in lictgene ik ter neder schreef. Of „de duisternis" bij ons zoo groot is, dat deze op mijn schrijven van invloed koude wezen, meen ik minstens te mogen betwijfelen. Gij verwijt mij Mijnheer de inzender„te zweren bij Thorbcckc en zijne gemeente-wet"ook dit verwijt werp ik van mij afmaar wel ge loof ik, dat de beginseleu die in die wet tot grondslag genomen zijn, dat de geest dier wet, volkomen overeenstemmen met datgene, wat noodig is en gevorderd wordt voor de politieke en morele vrijheid der ge meenten eu iugezctcucn. Het is mij niet onbewust, dat er vele bezwaren en grieven tegen die wet zijn ingebragt; dat er vele puuten zijn die ver betering behoevenmaar daar liet zelfs Jupitcr niet gegeven is het een ieder naar den zin te maken, hoe zou men dan dit van een' sterveling want ook de heer Thorbecke is slechts een mensch kunnen vorderen Indien men nu eensin plaats van de fouten eu misslagen alleen te beschouwen deze wet veranderde naar de ondervindingdie men daarvan sedert haro invoering heeft opgedaan, zou men dan niet beter eu meer in het algemeen belang handelen, dan thans, nu men nii de optreding van den vervaardiger dezelve aan het roer van den staatalleen hare feilen en gebreken opsomt. Volkomen ben ik het met u eens dat, om liberale wetten te doen uitvoeren, liberalen in eenig collcgie zitting moeten hebben maar of zoodanig collcgie enkel uit liberalen bestaan moet, meen ik wederom te moeten betwijfelen. Ik voor mijzou gaarne een' gemeenteraad zien bestaanuit kundige en ervarene mcnschen zoo practisch als theoretischdie naar hunne overtui ging en oudervinding cn met eenigc wets-keunis de belangen der gemeente hielpen bevorderenzoudcr iniluentie van anderen. Moeijelijk is het mij, te antwoorden op de vraag die gij mij doet „of do raad alhier liberaal dan wel conservatief is" cn op welke vraag ik verpligt ben u te antwoorden. Ze kou welligt niet beter geadresseerd worden dan aan de Redactie dezer Courant, die misschien redenen hebben kan „in belang van den Uitgever", een ongunstig oordeel over dat ligchaam uit te spreken; maar tot dusverre heb ik nog niet kunnen inzien, of de raad libe raal dan wel conservatief isnaar de beginselendie ik voor mijbij mijn schrijven op den voorgrond stelde. Een aanval komt voor in uw schrijven omtrent de artikelendie tijdens de verkiezingen voor den gemeenteraad in ons blad geplaatst zijn cn waarin de Redactie haar gevoelen te kennen gaf. „Een der gekozene raadsleden komt weinig in den raad" zegt gij (die echter door mijne langwijlige redeneringen is ondersteund) dochthans vraag ik u ook in gemoede zou dat raadslid op bepaalde tijden zijne oogenblikkeu ter zijner beschikking hebbenen zouden gcene belangeuhooger en grooter hem weerhouden daar te zijnwaar nog veertien anderen aanwezig kuanen zijn om over gemeente-belangen te discussiërenals er somtijds menschenlevens gemoeid zijn bij zijn wèl verschijnen in den raad. Het twreedc gedeelte van dien aanval is mij niet regt duidelijkgij vraagt mij daarMijnheer de inzenderof" mijn andere candidaat zoo uitsluitend consequent is". Het zij mij vergund U vooreerst te doen opmerkendat ik nooit een' candidaat heb gesteld of heb trachten tc stellenzoo dat ik mij er niet op kan verlioovaardigen iemand in den Raad gebragt te hebben; slechts toen de publieke opinie den man noemde, dien zij het meest ge schikt achtte het aftredend Raadslid te vervangen toen eerst heeft de Re dactie hem boven anderen aanbevolen als ouafhaukelijk van 't Gemeente bestuur, cn door een langdurig verblijf alhier, volkomen met de zaken cu belangen der gemeente bekend. liet schijnt U ook onbewust, dat reeds gc- ruimen tijd vóór het verschijnen van dit bladhetzelfde lid candidaat ge steld was en dat er slechts weinig aan ontbrak of hij ware reeds toen maals verkozen geweest. En waarop nu uwe beschuldiging van inconse quentie van dien heer zinspelen moetverklaar ik u oprcgtelijk niet te be grijpen hoewel ik de moeite niet gespaard heballe door dien heer ge sprokene w oorden op nieuw te lezenen daar gij Mijnheer de Inzender van mij zóóvele autw oorden verlangthoop ik niet onbescheiden te wezen als ik u verzoek mij daarvan de verklaring tc willen mededeclcn. Verwondering baart het mij dat gij van mij wenscht te vernemen „of de Raad met mijne opinie overeenkomt, cn of ik de leden,die daarin thans zitting hebben zoude verkiezen". Zoudt gij u zelv' niet op uwe vraag heb ben kunnen antwoorden? Hebt gij niet gezien, dat zonder personeel te wor den die vraag voor gecnc beantwoording vatbaar is Zeker zou ik den geheelen Raad niet verkiezenzoo ik autocratisch-kiezer in de gemeente wasmaar even zeker is hetdat ik er gecne personen uit zoude verwij deren oiudat hunne opinie niet met mijne particuliere overeenkomtik zou dit even onraadzaam achten voor de ware belangen der gemeente, als ik het vroegere kiesstelsel voor der/.elvcr vordering meeu te moeten afkeuren. Maar er is meer; gij zijt zelf te goed bekend met de geschiedenis van ons land en vau Europa sedert den aanvang dezer eeuwom niet te weten dat de algemeene geest van vooruitgang slechts van betrekkelijk korten datum dagteekentcn dat men in staten, als het onze, nog niet vordcrcu kan dat het constitutiónncle stelsel reeds overal en door iedereen naar ver dienste geschat en gewaardeerd worde. En zou men nu kunnen verwachten, dat in eene gemeente als deze die nog in hare opkomst isreeds iedereen lust en gelegenheid heeft gevondenom zich met de beginselen bekend te maken? Of zou liet uwe gedachte zijn, dat hier de zamenstelling van den Raad eeue exceptie daarstclten dat ze overal elders alleen en uitsluitend uit menschen bestaatdie de wetskennis bezitten om zelf over alle voorko mende zaken tc oordeclen en te beslissen Ten slotte van uw schrijven verwijst gij mij naar de slechte werking der kieswet in het algemeen en zoo ik raij niet bedrieg, schijnt daar een zeker verjangen naar den terugkeer van „le bon vieux temps" in door te stralen. Hierin loopen onze personele gevoelens geheel en al uiteensta mij toe u de redenen daarvan in een volgend schrijven te ontwikkelen. Red

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3