bestuur in de keuken maar niet in die kamer, te hebben gevonden, blij stelt het plan van de comm. boven dat van B. en W. De heer Strootman wil ook die kamer wanneer de Apo theek er is ingerigt, te gelijk dienstbaar maken, om de po litie over het ziekenhuis uitteoefcncn. De Voorzitter zegt dat de apotheek niet alleen voor het ziekenhuis, maar hoofdzakelijk voor de bedeelden derarmen- inrigting is. De heer Beets vraagt of de apotheek volgens de wijziging van B. en W. aan den achterkant van het gebouw gemaakt zal worden; op een daarop ontvangen toestemmend ant woord, verklaart hij zich daarmede niet te kunnen ver eenigen. De heer Boomsma zegt dat dit volstrekt geen bezwaar heeft, want dat het geen particuliere zaak is, enereenezeer geschikte toegang gemaakt kan worden. De heer Verweijde merkt een groot verschil op, tusschen het dagolijksch bestuur en de benoemde commissie, en hij ziet daarom een bezwaar zijne stem uittebrengen, Spr. voert nog aan, dat terwijl het armbestuur veel nut en liefdedien sten bewezen heeft, hij het niet delicaat vindt, dat het in deze zaak niet gekend is. Stelt alzoo voor om de zaak te verdagen, opdat er voor af eene deliberatie plaats hebbe, tusschen de verschillende partijen. De heer Bakker kan zich met dit voorstel vereenigen, op voorwaarde dat ieder lid zich naar de werkinrigting begevc, om zich aangaande de geschiktheid van de voorge stelde wijziging te overtuigen. Het voorstel van den heer Yerweijde wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. 4). BriefWaterGarnizoen. De Voorzitter verzoekt dat B. en IV. diligent verklaard worden om met den Directeur der Waterleiding over die zaak te onderhandelen. De heer Eeeringh is er tegen, en stelt voor de zaak au fonds te behandelen, en wenschte het besluit van den Minister van Oorlog aan het oordeel van den Minister van Binnenl. Zaken te onderwerpen. De Voorzitter zegt, dat niet de Min. van Binnenl. Zaken maar de Eegterlijke Magt in deze zal moeten beslissen. De heer Graat zegt dat de gemeente verpligt is tot de levering van water, volgens het besluit van den Souvereinen Vorst, en dat die besluiten van kracht zijn zoo lang ze niet door eene wet zijn vervangen; ook ziet hij er niets verne derends in voor de gemeente, om bij het Departement van Oorlog eene declaratie in te dienen. Na eenige verdere discussien wordt het voorstel van den heer Eeeringh aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heer Boomsma en de Voorzitter. 5). Briefzitting Militieraad. In de vorige vergadering was besloten om in deze een concept-brief te brengendie gerigt zoude worden aan de regering, met verzoek hier een Militie-lvanton te bekomen. Een afschrift van een vroeger ingediend verzoek wordt thans gelezen; waarbij de Voorzitter voegt dat genoemd verzoek door de omliggende eilanden is ondersteund en vraagt of de leden er zich mede kunnen vereenigen om thans weder een dergelijk verzoek in te dienen. De heer Eeeringh wenscht er bij te voegen de verhouding van het contingent tegenover Alkmaar en Hoorn, en volgens de statistiek te laten uitkomen dat den Helder er aanspraak op heeft; ook stelt spreker voor, zich nu direct tot den Koning te wenden. De heer Strootman ondersteunt het voorstel en wil er bijgevoegd hebben dat onze gemeentewat de bevolking aan gaat, in rang boven Alkmaar en Hoorn staat, en direct op de hoofdstad der provincie, Haarlem, volgt. Wordt dien overeenkomstig besloten. 6). Voorstel om de wachthuizen No. 1 en No. 2 met gas te verlichten. Wordt aangenomen; en wel om het tegen den volgenden winter in werking te brengen. 7). Regeling, bezoldiging ambtenaren ter Secretarie. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de naam van commiezen te veranderen in die van ambtenaren tor bediening der Secretarie, en de jaarwedden te stellen als volgt Een 1° Ambtenaar op 900. Een 2° voorloopig u 350. maximum ƒ600. Een 3e n 300. 400. Een 4° of leerling 150; en voegt hier nog bijdat op de begrooting voor dit jaar ƒ1900 is uitgetrokken en er volgens deze regeling het eerste jaar .1700 zou noodig zijn. De heer Eeeringh zegt dat hoewel de benaming van commies overal in gebruik is, en die als het ware geijkt is, hij daar echter niets tegen heeftmaar hij vindt de indecling allerslechtst. Spreker kan niet begrijpen dat slechts 66u zaakkundig mcnsch, met overigens leerlingen, de leiding der zaken op zich kan nemen en dat het noodig is dat er twee flinke ambtenaren worden benoemd. Spreker doet hulde aan den ijver en de bekwaamheden van den lieer C. Boonamb tenaar ter Secretarieen van den heer van .Buurentegen woordig ontvanger der gemeentedoch meent dat niet iedereen de capaciteiten van die heeren bezit. De heer Boomsma bestrijdt den heer Eeeringh en zegt dat het voorstel der regeling door B. en W. is gedaan op voordragt van den Secretaris dat die ambtenaar het best over de zaken en liet benoodigde personeel kan oordeelenop de zelfde gronden wordt het door den Voorzitter verdedigd en door den heer Graat ondersteund. De heer de Breuk zegt zich te kunnen vereenigen met den heer Eeeringh, want dat het noodig is dat er mannen, en geen kinderen, aan de Secietarie werkzaam zijn. Daarna stelt de heer Eeeringh voor, twee ambtenaren, zaakkundige menschen, te benoemen, op een traktement ieder van ƒ600, en aan deze twee leerlingen toe te voegen voor het mindere werk. Dit voorstel, in omvraag gebragt, wordt met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen de heeren Boomsma, Bakker, de Lange, Graat, Verweijde, van Kelckhoven, Lastdrager en de Voorzitter. Tegen het voorstel van B. en W. verder geen bezwaar zijnde, wordt hetzelve aangenomen. 8). Mededeeling van ingekomen stukken. Een request 'van den heer D. Dekker wordt gelezen, waarbij gevraagd wordt eene subsidie voor zijne school; wordt besloten dit request te stellen in handen van de commissie belast met de zaken van het onderwijs. De Voorzitter doet mededeeling van eene kennisgeving van de pl. schoolcommissie, dat zij den hr. J. J. Backer Dirks als president en den hr. C. de Cock als secretaris heeft benoemd. Voorts dat eenige sollicitanten zich hebben aangemeld voor de betrekking van tijdelijk onder-opzigter bij de door de gemeente uit te voeren nieuwe werken; dat de keuze aan de commissie van onderhoudswerken, in overleg met den pl. opzigter, wordt overgelaten. Voorlezing van een brief van den schoolopziener om den hulponderwijzer Huibrechts slechts voor eene maand te stellen in de school van den ouderwijzer Uurbanus. Wordt beslo ten deze brief te stellen in handen van de commissie belast met de zaken van het onderwijs. Het dagelijksch bestuur wordt op voorstel van B. en W. gemagtigd, te betalen eene som van ƒ40, aan den procu reur de Lange te Alkmaar, voor diensten aan de gemeente bewezen. Aangaande de uitmonstering der gemeente-commiezen zal in eene volgende vergadering een voorstel worden gedaan. De heer de Breuk vraagt of de Voorzitter ook eenige inlichtingen kan gevenaangaande het hangende proces met de crediet-vereenigingwaarop de Voorzitter verklaart, dat deze zaak zich bevindt //in staat van gewijsde". Voorts vraagt de heer de Breuk of er ook eenige de marches zijn gedaan, aangaande de verplaatsing van de mestbeltnaar zijn inzien is het hoogst noodzakelijk dat daarin voorzien worde. De Voorzitter zegt daarop in eene volgende zitting te zullen antwoorden. Alvorens de vergadering te sluiten brengt de Voorzitter nog ter tafel, de tcckening van een nieuw aan te leggen ijzeren brug over het Ileldersch kanaal, bij de Nieuwstad, zoomede voor de fundamenten der brug bij de Nieuwe Kerk, tot welker aanbesteding het dagel. bestuur wordt gemagtigd. POLITIEK OVERZIGT. Wederom moeten wij ons politiek overzigt aanvangen met de mededeeling, dat de tijdingen in de laatste dagen bekend geworden, van belang ontbloot zijn. Onze binucnlandsche dagbladen houden zich voornamelijk bezig met uitvoerige beschouwingen over 't al of niet ongrondwettige van 't contraseing door den lieer Thorbeeke, betredende de benoe ming der ministers van Justitie en ïinantien. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant acht 't eene geheel onverschillige zaak, op grond dat voornoemd contraseing alleen bij koninklijke besluiten gevorderd wordt voor hunne uitvoerbaarheid. //De //koning kan, zegt 't blad, een besluit nemen en dagteeke- //nen, en het een' onbepaalden tijd in zijn kabinet zonder //contraseign laten liggen. Zoodra het echter wordt uitge- //voerd, moet het van liet ministerieel contraseign voorzien //worden, doch dat contraseign draagt geene dagteekening. //Het dagteekenen daarvan wordt noch in de Grondwet noch //in de wet op dc ministeriële verantwoordelijkheid voorge-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2