Welke zullen ecliter die maatregelen zijn? Wij gelooven met liet oog op de geschiedenis, niet te veel te beweren wanneer wc zeggen dat ze buitengemeen moeijelijk te nemen zijn, voornamelijk omdat de beide betrokkene partijen elkau- ders geheime bedoelingen kennende, zooveel mogelijk trach ten de schuld der vredebreuk van zich af te werpen, maar ze op rekening te doen stellen der tegenpartij. Immers het is gcene onbekende daadzaak dat reeds voor het einde der middeleeuwen, de noodzakelijkheid van de wereldlijke magt des Pausen door de Duitschc Keizers werd ontkend, dat de Fransche koning Philips deSchoone, van de meerderheid der Fransch gezinde kardinalen in 't conclave overtuigd, den Paus deed aanstellen, die het meest zijne bedoelingen in de hand werkte, ja zelfs aan zijne schandelijke voorstellen toe gaf. De smadelijke dood der tempelheeren en van hunnen Grootmeester Jacques de Molay, was eene der voorwaarden, waarop Bonifaeius VIII de opvolger van den II. Petrus worden kon. Maar eenmaal tot dit toppunt van magt geklommen, is hij, die de pauselijke stoel bezet heeft, onverbiddelijk en niets dau dwang zal hem noodzaken omin welke aangelegen heid ooktoetegeven. De sehooue legende van den ridder Tanhaiizer, die om zijne zonden te belijden en boete te doen naar Rome gekomen was en zich daar aan de voeten van Paus Urbanus wierpom vergiffenis te erlangen, doch door deze onbarmhartig werd afgewezen, bewijst insgelijks hoe wei nig men in 't algemeen van de pauselijke toegevendheid meende te kunnen wachten. Slechts geweld vau wapenen zal in staat zijn iets van het hof van llome gedaan te krijgen, wat niet dienon moet tot zijne vermeerdering van magt en invloed, doch dat wapengeweld aan te wenden is en blijft een gevaarlijke maatregel. Wordt vervolgd. POLITIEK OYERZIGT. Gebeurtenissen die van invloed konden wezen op onzen inwendigen politicken toestand zijn in de laatste dagen niet voorgevallen, en daar de Kamers der Staten-Generaal waarschijnlijk eerst laat zullen bijeenkomen, is er vooralsnog weinig verandering te gemoet te zien; maar men vermoedt dat alsdan gewigtigc wets-ontwerpen in behandeling zullen komen, ten minste men schrijft, dat er aan de departementen van Binnenlaudsche Zaken en Finautiën eene buitengewone bedrijvigheid wordt waargenomen. De commissie benoemd tot het houden eener parlementaire enquête omtrent onze zeemagt, bestaande uit de 1111. Poortman, Dullert, Blussé, Hngenholtz, van Franck en Mceussen heeft hare werkzaam heden begonnen, wier uitslag men met belangstelling te gemoet ziet. In geheel Europa heerscht overigens eene geweldige span ning en 't wordt meer en meer duidelijk dat de bestaande stand van zakenniet lang meer kan voortduren. In Griekenland is de opstand reeds uitgebarsten en de Argolische golf in staat van beleg verklaard; Dousios die een aanslag gepleegd hoeft op 't leven der koningin bevindt zich nog in hechtenis. Eene troepenmagt wordt verzameld om een aanval te doen op Naupliaen volgens de laatste berigten, neemt de opstand aldaar in hevigheid toe. In Italië heeft er wederom eene ministeriële wijziging plaats gegrepentengevolge vau welke baron Ricasoli is afgetreden en vervangen door den heer Ratazzi. In de kamer der afgevaardigden heeft deze Staatsman eene belang rijke rede gchoudeu in welke o. a. het volgende voorkomt //Onze politieke antecedenten doen de gedragslijn ken nen, die wij zullen volgen. Ik wil niet de zware verant woordelijkheid ontveinzen, die op ons rust. Onze taak is: de organisatie en de vereeniging van gewesten, die tot nog toe verspreid waren; wij moeten de Italiaansche provinciën verlossen, die nog geen drel van het Rijk uitmaken. "Wij zullen in onze buitenlandsche betrekkingen trachten het eens te worden met andere natiën. Eene geïsoleerde politiek van onze zijde is toch niet mogelijk. Wij zullen zorgen dat geene enkele gebeurtenis, die invloed kan uitoefenen op de toekomst van Italië, plaats vinde zonder dat het Rijk daarvan kennis drage. AYat Frankrijk aangaat, zullen wij nooit vergeten dat wij aan het bloed, vergoten door zijne kinderen, onze bevrijding te danken hebben. Ook zullen wij niet uit het oog verliezen, dat Engeland steeds be hoorde onder de Mogendheden, met welke wij vriendschaps betrekkingen hadden. Bovenal zullen wij ouze waardigheid en onze onafhankelijk bewaren. Wij zullen de vriendschap van andere natiën door eene wijze staatkunde trachten te verwerven. Daar wij niet provoceren, zullen wij de vrede der wereld niet in de waagschaal stellen. En wat de Ro- meinsche qunestie aangaat, zullen wij de beraadslagingen van liet parlement afwachten. AVij zullen alle zedelijke middelen aanwenden om langs diplomatieken weg hierin eene oplossing te verkrijgen. Die zaak heeft sedert twee jaren veel gewonnen in de publieke opinie, vooral in die van Frankrijk's bevolking." De Engelsehe dagbladen houden zich nog bezig met de redevoering van prins Napoleon in den Franschen senaat; de Times meent, dat hoewel de mededeelingen omtrent de politiek des Keizers door den prins gedaan, door den mi nister Billault zijn wedersproken, deze wederspraak echter weinig te beteekenen heeft, daar de rede van den heer Billault niets bevat, wat den Keizer zou kunnen beletten, b. v. binnen een jaar, juist dien politieken weg in te slaan, dien zijn keizerlijke neef heeft aangewezen. Uit AVeeueu berigt men dat eenige dagen geleden door het kabinet eene nota is gezonden aan prins Metternich, gezant van Oostenrijk te Parijs, en bestemd ter mededeeling aan den heer de Thouvenel, //welke uitsluitend over het Romeinsche vraagstuk handelde, het standpunt, dat Oosten rijk in deze qusestie, met het oog op de bepalingen van het Zuricher tractaat, zou moeten blijven innemen motiveerde, alsmede Frankrijk, als Katholieke mogendheid uituoodigde, openlijk over te gaan tot eene openhartige en met vroegere toezegging overeenstemmende staatkunde, om een einde te maken aan teleurstellingen en verwachtingen, waarin de beide in de Romeinsche qumstie tegen elkander overstaande poli tieke partijen voortdurend worden heen en weder geslingerd. 1TIS TT W S T IJ D 11T G 231T. Helder, Nieuwediep, AVillemsoord, 11 Maart 1862. Gisteren heeft het stoomschip Cyclooporder gekre gen onverwijld naar het Eiland Urk te stevenen, alwaar de bevolking zeer onrustig gestemd schijnt. De reden daar van wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat de be volking zich verzette tegen de arrestatie van een persoon tegen wien regtsingang verleend was, wegens valschheid in geschriften. Voormelde persoon moet zich echter later ter beschikking der justitie gesteld hebben. De Cycloop is des namiddags half vijf daar heen vertrokken. De nieuw benoemde commissaris van politie alhier, de Hr. Boonzajerzal eerstdaags zijne betrekking als zoo danig aanvaarden. De groote roep van ijver en bekwaam heid die dien heer voorafging, alsmede de sympathie der ingezetenen in zijn vroegere woonplaats, die duidelijk bleek bij zijn vertrek, doen ons die benoeming als een groot voordeel voor deze plaats beschouwen. Naar wij vernemen is de vrouw, onlangs alhier ge arresteerd wegens vermoedelijke kindermoordwederom op vrije voeten gesteld. Zondag jl. is alhier doorgevaren het stoomschip Anna Paulowua, komende uit de Middellandsche zee en bestemd naar Amsterdamaan boord hebbende een arrestant zijnde een stuurman die beschuldigd wordt zijnen kapt. te hebben om het leven gebragt. Dezer dagen is alhier eene vrouw bevallen van drie kinderen, welke echter kort na de geboorte zijn overleden. Bij de door het departementvan Marine plaats gehad hebbende aanbesteding is aangenomen te leveren Dakleijeu door de Gebr. Janzen alhier voor 109,50. Steen door dezelf den voor 535,75. Kalk en Zand door dezelfden voor f 797. Turf door C. Giltjes alhier voor 355. Talk door denzelfden voor ƒ966,40. Huiden en Leder door N. Vennix alhier voorƒ6,603.40. Zondag avond jl. gaf de vereeniging //Kunst haart ge noegend hare aangekondigde voorstelling. Aan het optredeude personeel viel weder eene uitbundige toejuiching ten deel van het zeer talrijk opgekomen publiek. Met den Isten April aanstaande worden op het wacht schip alhier geplaatst de thans non-actief zijnde scheeps-kler- ken T. D. ClarksonN. AV. Lasonder en F. H. A. Pool. In deze gemeente is in de laatsten tijd een vreemde ling werkzaam geweest, om loten te plaatsen, tegen 50 cents per lot, voor eene door hem te houden verloting van dames handwerken enz., naar wij vernemen was hem van wege het gemeente bestuur, daartoe vergunning verleend, op voorwaarde, dat hij de betaling niet mogt vorderen, al vorens de verloting plaats had. Het schijnt dat deze on dernemer1, zich eene kleine afwijking van die bepaling heeft veroorloofd en ook onder de verdenking ligt van op andere plaatsen, niet altijd stipt zijne overeenkomsten te zijn nage komen hiervan beschuldigd is hij gister avond gearresteerd en zal zeker heden worden geroepen óm zijne onschuld te doen blijkeu. Op Dingsdag 25 Maart zal in het logement de Toe last te Alkmaar worden aanbesteed: 1 Het herstellen van 29 rijs en steenenhoofdenliggende op het strand van de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2