rang van Offic. van Gezondheid 1° kl. is toegestaan aan de gepensionneerde Officieren van Gezondheid 2de kl. J. A. Loomeijer en H. Schouten. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan baron Mr. A. J. L. Stratenus als minister van buitenlandsche zaken ad interim, onder dankzegging voor de bewezene diensten; benoemd tot minister van buitenl. zaken Jlir. Mr. P. van der Maesen de Sombrefl', lid van de gedep. Staten van Limburg. -Men schrijft ons van TexelBurg, 13 Maart. Met veel genoegen maken wij melding van het gehouden zang-concert van gisteren avond. De leerlingen van de zangschool Harmonie hebben zich roem verworven, die hun dan ook van alle kanten werd toegebragt. Als toehoorder opgekomen zijndekon ik niet nalaten er iets van op) te zenden. Om van al de stukken cene beoordeeling te geven, zou naar mijn inzien overbodig zijn en zou ik ver vallen in kritiek. Toch moet ik er iets van zeggen, en wel dit: draagt de zangschool den naam van //Harmonie", dan heeft ze dit ook getoond in al de gezongene stukken, zoowel die der jongste (leerlingen van de eerste school) als wel die van de ouden, (leerlingen van de 2Je school). Het was bij uitnemendheid schoouen de moeite wel waardig geweest met een grootcr getal toehoorders te zijn vereerd geworden. Ook de onderwijzer R. v. d. Wint heeft zich geene moeiten gespaard, om het zoo ver te brengen. Ilem komt dan ook welverdiende lof toe. De stukken waren bijna alle gekozen, uit de //Lijstertjes, Zangvogeltjes en Nachtegaaltjes." Teregt maakte dan ook sommige de op merking, dat ze zoo zuiver zongen als Nachtegalen, doch voegde er tevens een jammer bij, zeggende: dat het te. be treuren was, dat er zoo vele ouders nog zijn, die hunne kinderen dit longverslerkendhartverheffend en Godsvrucht- opwekkend genot nog langer laten ontberen, daar men zich voor een geheel jaar kan abonneren a f6 cén leerling, N ƒ10 twee leerlingen en a, ƒ12 drie leerlingen, bij ge noemden onderwijzer, die sedert 3 jaren de kunst veel heeft doen tocnemeu. Ouders, Yoogden en allen die betrekking hebben op kinderen laat dan ook dit concert u wederom eene aansporing zijn, om uwe pupillen, vroegtijdig in de edele zangkunst te oefenen. Het zingen kan ons zoo menig genoegelijk oogenblik in ons leven verschaffen, ja het is een middel om het gemoed te verzachten, het hart te ver edelen en den geest te verlichten. Laat dus die edele en schoone kunst niet aan het gevederd gedierte over. Ook God schonk ons de gave om zingen te leeren. Naar wij vernemen wordt door het bestuur der kies- vereenigingAan allen Regt te Goeseen stipt onderzoek ingesteld, naar het al of niet plaats gehad hebbende omkoo- pen van kiezers, bij gelegenheid der laatste stemming voor een lid van den gemeenteraad hetgeen door een lid dier vereeniging zou geschied zijn. -Tengevolge van eenige veranderingen in het personeel der gemeente ambtenaren te Vlissingenis aldaar op de voor werpen van verbruik, aan plaatselijke belastingen ouderhevig, de kapitale som van ƒ20000 meer ontvangen dan in 1861. In den nacht van 5 op 6 Maart, omstreeks middernacht is te Staden nabij Brugge een moordaanslag gepleegd ge volgd door diefstal op zekerc-n Jean Assez, oud 66 jaren, landbouwer en zijn dienstmeid Thérèae Dumortier, oud 26 jaren. De misdadigers zijn door het dak in huis gekomen, waarna zij den man met hamerslagen hebben gedood. De meidniettegenstaande zwaar gewondis nog weten te ontkomen. De schuldigen zijn nog onbekend. Toen onlangs een prefekl in Prankrijk met generaal Lamoricière over 't gevaar van den toestand in Frankrijk sprak, antwoordde de laatste, dat het hem toescheen, dat uit het Palais Royal thans, van wege prins Napoleon, hetzelfde gevaar dreigde, als van daar vroeger voor de Bourbons, van wege den jongeren tak der Orleans, ontstond, en dat het bijna onmogelijk scheen den werklieden steeds arbeid te verschaffen; deze twee zaken achtte hij een groot gevaar. De ellende en de wanhoop hebben in de gemeente Lasne eene jonge vrouw tot eene misdaad gebragt, die aller vreeselijkst is. Door haren man verlaten, bij haar zuster de deur uitgejaagd zonder eenige middelen, besloot zij zieh van haar jongste kindoud tien wekente ontdoen. LI. Woensdag-ochtend, zeide zij, dat zij eene dienst bij eene pachter ging betrekken; zij nam haar kind en begaf zich naar eene weide, waarin twee zijvers waren. Eenige oogen- blikken later kwam zij alleen terug. Wat had zij met haar kind gedaan Dat was de vraag die men haar bij herhaling deed. «Miju kind, zeide zij, waar het is, is het goed'" en verwijderde zich. Na drie dagen zoekens vond men haar op eene naburige pachthoeve. Voor den burgemeester ge bragt, bekende zij onmiddelijk hare misdaad, en wees met de grootste onverschilligheid de plaats aan, waar zij haar kind had om het leven gebragt. Zij had het eerst geheel ontkleed en toen in het zeer ondiepe water neergelegd, waarna zij liet wichtje met de handen onder water hield, tot dat het den laatsten adem had uitgeblazen. De misda digster is in hechtenis genomendoch toont niet het minste berouw over de door haar gepleegde daad. ARMOEDE EN HULPBETOON. (Eene oorspronkelijke novelle) door X. Vervolg van Ho. 82). Maar onze nieuwe wiukelier, eene verdraaijing der wet, en ccnc daaruit voortvlocijendc vervolging vrcczendehad zich nu gewend tot den raad, ten einde dc noodigc vergunning te verkrijgen oin 't geliefd beeld te mogen gebruiken. Het was buiten kijf, zei Menner, dat liet raadhuis der gemeente behoorde maar aan wien behoort ziju afbeeldsel P Wie kon die toestemming verlecnen Dit request had alzoo onzen raad in denzclfden toestand gebragt, als vroeger de quaestie van Struthion's ezel en zijn scha duw de wijzen van 't beroemde Abdera. Het verzoek was voorgelezen; Alles wreef van blijdschap dc handen en bedacht reeds bij zich zelv' hoe Welf zich uit die moeijclijkc omstandigheid zou redden toen de wijsstc der wijzen opstond en betoogde dat het verzoek in quaestie niet bij den Raad tehuis behoorde; het was buitcu kijf, zeide hij, dat het Raadhuis der gemeente behoortdoch de gemeente behoort aan dc provincie en deze wederom aan het rijk. liet rijk vraagt voor alle zaken die gebouwen betreden advies van den rijks-bouwmeester hij meent dus dut de gemeente dit voorbeeld moet volgenen stelt voor het request in han den te stellen van dezen ter fine van beslissing. Nooit hadden de woorden van den wijzen Nestoruit wiens mond ze zoeter vloeiden dan honigzulk een1 indruk te weeg gebragtnooit was zijne wijsheid zoo geroemdals thans onze Raadsleden deden die door deze conclusie den Gordiaanschen knoop in eens doorgehakt zagen. „Wacht maar", dacht Alles, die zich teleurgesteld gevoelde, „late haver gaat ook op". En hij had gelijkwant naauwelijks nam de Voorzitter dc hamer op om de vergadering te sluiten, toen dc chef der oppositie, Durens, die misschien van te voren door Alles bewerkt was het woord verlangde om te spreken, over eene aangelegenheid die hij van belang beschouwde. „Mijne Hceren I" aldus sprak hij „een enkel woord wensch ik nog voor het eindigen dezer zittiug ter sprake te brengen; het betreft dc armenprak tijk onzer gemeente doctoren. Helaasoveral heersclit 't verschil tusscheu arm en rijk en dit zal moeten blijven bestaan ter bestendiging der maat schappelijke orde. Maarkunnen wij niets doen om onze zieke en armoedige plaatsgenooten ter hulpc te komen Is 't genoegwanneer wij het leven cn de belangen van ingezetenen in handen geven van menschen die slechts naar hunne bezoldiging uitzien, zonder er op te letten hoevelc natuurge- nooten door hunne slechte dienstwaarncming vergaan en omkomen? Er zijn mij verschillende voorbeelden bekend(en tegelijk wierp de spreker een' verpletterenden blik op Welf) dat de geneeskundige hulp eerst werd aange- bragt nadat de patiënt reeds cenigo dagen begraven was. Mag die toestand zoo voortduren Zijn wij niet zedelijk vcrpligt zoodanige misbruiken als ze ter onzer kennis komen tegen te gaan Ik laat het autwoord over aan den inspraak ven uw eigen geweten." Maarhetzij dat het geweten der Raadsleden zeer elastisch was hetzij dat ze het beter vonden Durens beschuldiging niet te onderzoeken de zaak bleef zonder gevolgalleen had deze zich in Welf een' onverzoenlijken vijand gemaaktdie later wel op de cene of andere wijze zijne reveange nemen zoudeecu diep stilzwijgen volgde op die rede en daar niemand meer voorstellen of vragen to doen had, werd de vergadering, tot groot leedwezen van Alles gesloten. V. De tijd was met hare gewone snelheid of traagheid voortgegaan. Snel voor hen die ze in genoegens en rust kon doorbrengen, traag voor hen die met angst en smart de slepende uren telden. Maar voor niemand had ze langer geduurd, dan voor de weduwe Blaauwhuis, die thans reeds acht dagen eu nachten in onophoudelijken onrust aan het sterfbed van Elsje had door- gebragt. Het scheen dat de natuur zelv' er behagen in vond het slagtoffer van Wclf's onverschillige traagheid langer in't leven te bewaren, dan men van dc krachtendie het uitgeputte schepseltje nog overbleven verwachten mogt. Maar thanswas dc doodsengel de armoedige hut genaderd en de genadige Voorzienigheid had zich erbarmd over het lijden van 't kind over de ziclsmart der moeder. Geknield en biddende lag vrouw Blaauwhuis voor 't sterfbed van Elsje; geen traan ontvlood aan het verdroogde oog, geen kreet ontsnapte haren beklemden boezem. Wezenloos cn ontdaan staarde ze met verwilderde blikken dan eens het lijk van 't geliefd kindje dan weder Jan aan, die bijna angstig voor het gelaat zijner moeder terugdeins de. Vruchteloos trachtte deze, in zijne kinderlijke eenvoudigheid, haar woorden vau troost toe te spreken. Er zijn in 't menschelijk leven oogen- blikken waarin elke troost, elke opbeuring, elke poging tot verzachting van een ander's lijden overbodig zijn slechts de tijd kan dc smart lenigen die eene moeder gevoelt bij het sterfbed van een harer geliefde panden. De arme buurvrouw, vrouw Luurman, die zelve te onvermogend was ge weest om hulp te verschaffen in hout of licht, had Elsje's toestand gadege slagen, cn begrepen hoe vreesselijk haar dood de arme weduwo moest treffen. Daarom had zij de hulp ingeroepen van den pastoor om, zoo mogelijk, door zijne toespraak eenige vertroosting te weeg te brengen. De dienaar van Gods woord, had niet gevraagd of hij bij een' armen of rijken ontboden was, voor hem stonden alle schepselen gelijk, als kinderen van cén Schepper; hij had niet geaarzeld de armoedige, treurige stulp binnen te treden, waar zijn hulp vercischt werd, om te doen wat in zijn vermogen stond, om 't lot zijner lijdende natuurgenoote tc verzachten. Hij had de woorden van zijn* grooten meester begrepen en trachtte ze door daad en voorbeeld natcvolgcn. Maar ook, zijne troostwoorden bleken onvermogend te zijn; want hoezeer dc eerbiedwaardige grijze geestelijke, haar herinnerde dat op dit tranendal, niets geschieden kan zonder den wil van Hem die over alles regeert, dat Hij alleen weet waarom hij kastijdt of soms de boozen in overvloed laat leven, hoezeer hij haar troostte met dc hoop op 't wederzien in ecnen beteren wereld, de arme moeder staarde met strakken blik op het zielloos over schot van haar geliefd kind, en de pastoor hief de handen ten hemel, als om van daar hulp en troost voor de vrouw te erlangen, daar hij als mensch begreepdat zijne woorden daartoe niet in staat zouden zijn.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3