3|ngc5onbcn Jjtulificn. ring-putten moeteu ontledigen reeds ijverig aan het stoomen. Zoo is bereids het genoemde dok, dat gedurende den ge- passeerden winter ouder water stond geheel ontledigd door liet stationaire-stoompomptuig, welks voldoende werking en goede vervaardiging tot eer verstrekt van de fabrijkanten Diepcveen, Leis 8f Smil. Zoo wij vernemen, zal nu in het begin der volgende maand overgegaan worden tot het digtcn der zoogenaamde scheur en in weinige maanden zal het dok voltooid zijn. Nederland zal dan deszelfs roem in waterbouwkunde gestand zijn gebleven en de uitvoerders naar waarde op prijs mogen stellen; want nergens is nog zulk een werk aangelegd iu eenen grond die, op de diepte waar dit hier moest plaats vinden, onder de voeten wegzonk en waar, in den werke- lijken ziu des woords, geen grond meer te vinden was; toch is door practisch overleg en onvermoeiden ijver van de be stuurders der verschillende werkzaamhedenna vele worste lingen met water en welzand, hetwelk ongekende zorg en moeite veroorzaakte, het werk genoegzaam volbragt; en zul len wij eerlang 's rijks marine verrijkt zien met een prach tig werkstuk waarin haar grootste schroefstoomschepen zullen kunnen nagezien worden en waardoor voorzien zal worden iu eene behoefte welker vervulling in dezen tijd van schroefschepenniet genoeg op prijs kan gesteld worden. In het oude drooge dok staat alsnog Z. M. schroeffre- gat Wassenaar, onder eene belangrijke reparatie; het dok zelf mag na zoo langen tijd in gebruik te zijn geweest, wel proefhoudend genoemd worden. Naar wij vernemen zal genoemd fregat binnen een paar maanden, het dok verlaten. Nog moeten wij hier met een woord gewagen van de nabij het nieuwe dok gelegen stoomwerkplaats en ketelmakerij. De ruime en doelmatige iurigting van verschillende afdee- lingenals ook de schoone verzameling van draaibanken en andere gereedschappenwelke men bezig is op hunne plaats te stellen en in gereedheid te brengen, verdienen vooral de aandacht der bezoekers van 's Rijks werf. Naar men verneemt heeft het Kerkbestuur der Christelijk Afgescheidene Gereformeerde gemeente alhier, aangevraagd bij de Kerkbesturen der Evangelisch-Luthersche en Her vormde gemeentenom van ultimo Maart tot primo Au gustus, zoolang de timmering van hun Kerkgebouw duurt, des middags ten één uur iu het Kerkgebouw der eerstge noemde en des avonds te zes uur in een vau die der laatstgenoemde gemeente, hunne godsdienst-oefening te mogen verrigten. Dat deze vraag in ernstige overweging wordt genomen cn het antwoord met belangstelling te gemoet wordt gezien, zal wel buiten alle twijfel zijn. "Wij vernemen dat in eene bijeenkomst van het bur gerlijk armbestuur en der diaconiën van de verschillende godsdienstige gezindheden, inde vorige week gehouden, de verdeeling heeft plaats gehad van de opbrengst der ten voordeele der armen onlangs gehoudene buitengewone ver gadering van de zangvereeniging Ceciliavau het gezelschap Ernst en Scherts en van de tooneelvoorstelling door de ver- eeniging Kunst- en Vaderlandsliefde, zoomede van de op brengst der nieuwjaarsgroeten iu de Heldersche en Nieuwe- dieper Courant en de collecte uit de bussen in logementen en herbergen. Volgens besluit in die bijeenkomst met algemeene stem men genomen, is de buitengewone bedeeling bij elke admi nistratie, op den ecrstvolgcnden bcdeelingsdag geschied. De buitengewone giften die vooral door de edele pogingen van de voormelde vercenigingen zijn kunnen worden gedaan zullen voorzeker iu een groot aantal arme gezinnen tot eene blijmoedige stemming hebben geleid en in menig hart ware dankbaarheid hebben opgewekt. De som door deze uitdeeling onder de behoeftigen ge- bragt, bedraagt /'6G0. De werkzaamheden aan het bomvrije gebouw iu het fort Erfprins, voor twee maanden begonnen, zijn in zooverre gevorderd, dat de heipalen ten getale vau 767, bijna iu den grond zijn. liet gebouw zal bestaan uit 7 gemetselde kascmatten en is bestemd voor een arsenaalin oorlogstijd zou het voor een hospitaal kunnen dienen. Men rekent, dat het tegen de maand Mei des volgenden jaars gereed zal zijn. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaturdag werd door een heer die met de stoomboot gearriveerd was en naar huis wandelde ontdekt dat iemand de vorst van het huis van den heer L had uitgekozenom hem te dienen waarschijnlijk tot observatorium. Die heer eeuige pogingen aan wendende om met den astronoom in nadere kennis te treden, gaf deze door zich achter den schoorsteen te verbergen, te kennen dat hij iu zijne verheven studie niet gestoord wenschte te worden; onze reiziger bezat menschenkennis genoeg om deze wenk te verstaan, hij drong zich niet verder op, maar stelde toch zooveel belang in zijn onbekende kennis, dat hij hem den Nachtwachts in hunne protectie aanbeval, deze den Commissaris van Politie ontmoetende verhaalden hem de waarschijnlijke ontdekking van een nieuwe Staartster; onze Commissaris, die ook een liefhebber schijnt van de Astronomie, stelde zich aan het hoofd van de Clubhet aan de Nacht wachts overlatende om onderweg een nieuwen en gepasten naam te bedenken, voor de te ontdekken ster. Maar o jammerde lucht schijnt in den tusschen tijd een oogenblik betrokken te zijn geweest, ten minste onze sterrenkijker had zijn verheven standpunt verlten en alle pogiugeu tot kennismaking inop en achter het huis ze waren vruchteloos. De Noordsche bark Cristian Sparr, met eene lading houtwaren van Droogbak naar Amsterdam bestemdis jl. Zaturdag nacht te 5 uur, op den Middel-Rug, nabij de zwarte ton, in 't gezigt van Huisduinen, vastgeraakt. Men De kapitein geen groot gevaar ziende sloeg alle voorstel len tot gedeeltelijke lossing zijner lading iu schuiten, van de handtot het hem na aanwending vau ijverige pogingen is gelukt, met adsistentie der sleepbooten Amsterdam en Archimedes, benevens eenige sloeperliedenom des Maan dags morgens het schip met ongebroken lading weder in vlot water en vervolgens behouden in het Nienwediep te brengen. De vereeniging n Kunst haart genoegen" zal op Zondag avond a.s. tot sluiting der wintervoorstellingen ten tooneele voeren De Bankier Bedelaardaarna zal de heer Tortike eenige door herq zeiven vervaardigde dichtregelen voordragen en tot slotDe drie Minnaars of de uiterste wil des over ledenen, blijspel in drie bedrijven. Den 14 jl. is achter het eiland Texel een vischschuit op een wrak gestooten en verongelukt, de bemanniug is gered. De gep. ofli. van gez. Schouten, thans belast met de geneeskundige dienst op de werf te Ylissingeni3 als zoo danig met toekenning vau den personeelen rang vau offi. v. gez. le kb eervol ontslagen, en de offi. van gez. 2e kl. Hajenius in zijne plaats benoemd, om onder toezigt van den offi. v. gez. le kl. liuijsch van 't wachtschip, de dienst te doen. Bij deze opgaaf voegt de Amst. Ct.dat de griffier bij de marine-directie te Vlissingen, benoemd is tot secretaris der commissie van enquête over de marine, te 's Hage. Het prov. geregtshof te 's Bosch heeft een dienstmeisje tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, dat in dienstbaarheid gestolen heeft, terwijl de huisgenooten naar de kerk waren; zij ging te bed liggen verwondde zich aan handen en voeten en beweerde verwond te zijn door dieven, die zij aanwees, maar die hunne onschuld bewezenterwijl zij later haar schuld bekende, In eene vergadering van het Evangelisch verbond te Genève heeft een Engelsch spreker deze merkwaardige op merking gemaaktKoningin Victoria regeert over een groo- ter aantal Mahommedanen dan de keizer van Turkije zelf; over een grooter aantal afgodendienaars dan geheel Afrika bevat, en eindelijk over een grooter aantal Roomsch-Katho- lieken dan de Paus. Ook de Hooge Raad heeft bevestigd de weigering van regtsingang tegen den Zwolschen meubelmaker, die den titel van //leverancier van Z. M. den Koning" en het koninklijk wapen boven zijne deur niet wilde intrekken. De Hooge Raad heeft het beginsel van 't prov. geregtshof in Overijssel, dat het ten deze ingeroepen art. 259 van het strafwet boek alleen toepasselijk zoude ziju op titels van adeldom, niet ten volle gedeeld; doch daarbij tevens uitge maakt, dat onder de bij gezegd artikel bedoelde titel [titre impérial) niets anders is bedoeld dan een rang, eene waar digheid, ambtsbediening of standverheffing, die door den Souverein als hoofd van den staat plegen toegekend of op gedragen te worden, maar niet eene onderscheidiugwelke, zoo als in het onderwerpelijke geval, door den vorst als privaat persoon verleend is. Over eenige punten die openbaarheid behoeven; Mijnheer de Redacteur Ik zal beginnen u voor mijn stuk intenemen, ten einde daardoor plaatsing te erlangen //voor mijne punten die open baarheid behoeven," en daarom aanvangen met de bezwaren die ik heb tegen het gemeentebestuur als geheel, maar eerst tegen ccn' der Wethouders in 't bijzonder. Wien ik bedoel

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2