MIGGEIiLIJKE STAM) H GEHEIME I1ELDEÜ. 111 ETT7TS T IJ D 11T O- 23 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, 25 Maart 1862 De heeren Ds. Bron en Moorreeslierv. predikanten alhier, komen beiden voor op het twaalftal, te Leydcn ge formeerd, waaruit eene keuze moet worden gedaan ter voorzie ning in de vacature aldaar, ontstaan door het vertrek van Ds. Jaurillard naar Amsterdam. De Scheveningsche visscherspink Pieler van Duijne, schipper L. Jongejan, lag jl. vrijdag bij stormweder onder Texel, ten anker; doch werd door de hevige windvlagen des avonds ten 8 uur van het anker weggeslagen. Het gelukte den visschers aanvankelijk om de pink van de kust af te houden, tot dat hevigebuijen hun dit langer onmogelijk maakte. Des Zaturdags morgens te 6 uur stiet de pink op de steenen glooijing van den Zeedijk, tegenover het Provinciaal Observatorium alhiermet dat gevolg dat zij lek en zwaar beschadigd omsloeg en wegdreef, nadat de equipage be staande uit 6 mannen en 2 jongens, zich had gered. De visschuit is toen voorbij den Helder gedreven en door vletten in het Nieuwediep binuengebragt. Door tusschen- komst van den Burgemeester hebben de vletlieden de pink moeten verlaten en weder in handen gesteld van de vis schers, die bezig zijn de geledene schade, welke op 700 a ƒ800 wordt begroot, zooveel zij kunnen, te herstellen. Zij roemen het gedrag van onzen Burgemeester, die als een vader hunne belangen behartigde. Heden morgen is hier op het Wachtschip een vonnis ten uitvoer gelegd, dat zeer veel indruk teweeg bragt bij de manschappen der Marine. Een jong mensch van 22 jaren, de rang van constabel (sergeant) bekleedende, had zich her haalde malen aan verduistering van ouder zijne berusting gestelde scheepsgoederen schuldig gemaakt. Nadat hem het hoofd kaal gesehoren en hein alle distinetive teekenenzelfs de knoopen zijner kleederen, zijn ontrukt, is hij uit de dienst weggejaagden daarna door de politie buiten de gemeente gebragt. De korenmolen de IIoop is afgebrokennadat hij ruim 100 jaren te Huisduinen heeft gestaan. De as draagt het jaartal 1755. Door regenten van het weeshuis in de Zijpe' zijn op 11 dezer aan Z. M. den Koning gezonden, nieuwe aardap pelen, in Aug. 1861 gepoot in kouden zandgrond en gerooid op 11 dezer. Zij zijn door Z. M. met welgevallen aange nomen. Men vernoemt uit 's Gravenhage van eene doorgaans goed onderrigt zijde, dat er bij het departement van finau- tiëu eene nieuwe zegelwet iu bewerking is, waarbij als be ginsel is aangenomen het afschaffen van het zegel op de dagbladen. De Nederl. 3mast schoener Valparaiso, kapt. Kok, van Saigon naar Maeoao, is in een'hevig typhoon, bij Kaap Tyvoan, op de kust van Cochin-Chinaverongelukt, doch het volk gered. Men meldt uit Deal 22 Maart Op het Goodwind-Sand is gestrand en gezonken een bark of driemastschipvan circa 500 h. 600 ton, getuigd met ijzer want en heeft blanke ondermasten; onder eenige stuk ken wrakhout zijn groen geschilderde emmers en kisten ge- vischt. De vrouw van een mijnwerker te St. Wal brugge is dezer dagen van twee frissche jongens bevallen. Dit is nu wel niets zeldzaamsmaar dat 25jarige vrouwtje heeft reeds vroeger twee keeren hetzelfde gelukje gehad, eerst twee jongens, toen twee meisjes, en dit gevoegd bij nog drie enkele gevallen, maakt in een betrekkelijk korten tijd een getalletje van negen afstammelingen. Te Courante zijn op denzelfden dag drie broeders en drie zusters in het huwelijk getreden. - De voorstelling van de Ilupenooten welke Maandag op het the&ter te Avignon plaats had, is door een droevig voorval gekenmerkt. Voor het ophalen van het gordijn vermaakten twee soldaten-figuranten zich op het tooneel met schermen met fleuretten die zij daar vonden liggen. Eens klaps valt een hunner ncêr: men gelooft eerst dat hij den gek er mede wil steken, maar onmiddclijk ziet men dat het bloed uit den mond en den neus komt. Een geneesheer, dadelijk geroepen, constateerde dat het eene hoogst gevaarlijke zoo niet doodelijke wond was. Het scliijnt dat deze arme militair, aan zijn tegenpartij die niets van schermen kent, een steek willende toebrengen, ongelukkig met diens fleuret is in aanraking gekomen, die niettegen staande de dop er op was, in de hoek van het oog is opge drongen tot aan de hersens. Het Ilotel de la Paul te Parijs zal den 15n Mei aanstaande worden geopend. Er zijn daarin 700 slaapka mers, waaronder niet zijn mcdegcrekend de kamers, voor dienstboden, de eet- en leeszalen en 80 kabinetten. Er is eene lengte van elcctrieke draden voor schollen van 40,000 el; voor de kamers is gebruikt 18,000 el aan tapijten; voor de matrassen heeft men noodig gehad 20,000 kilo wol en 10,000 kilo paardenhaar, men ziet er 10,000 vierkanten ellen aan spiegels. Er zijn aangeschaft 3000 lepels en 8000 vorken van het zoogenaamde Chistophe metaal. Eenige reizigers die met de Armenian aan de west kust van Afrika in de Bonny Rivier waren aangekomen, begaven zich aan land en werd hun afgrijzen niet weinig opgewekt, toen zij te Bonny komende de toebereidselen tot een kannibaalseh banket aanschouwden. Zij zagen vijf men- schenhoofdeu in systematische orde op het gras gerangschikt terwijl iu de onmiddeüjke nabijheid een vuur brandde met een groote pot daarboven. Op eene andere plek lagen do armen, boenen en andere ligchaamsdeelendie men voor het kooksel gereed maakte, terwijl eene oude zwarte vrouw be zig was oen incnschenlever iu plakjes te snijden. ^llö^onbl'll JjttllifiClJ. Aan* de Redactie! Met verwondering verneem ik dat de heeren Visseraannemers der spoorweg weikeu gecalangecrd zijn, wegens liet niet tijdig aangeven dei- door hen aangeschafte werkpaarden, aan dien spoorweg werkzaam; een verzuim van slechts één dag. Het klonk mij vreemd in de ooren; de heeren Visser smokkelaars?! ik kon het niet geloo\en en toch, liet bleek mij later niets dan waarheid te zijn. Ik trachtte bijzonderheden dienaangaande in te winnen. Ik heb die bekomen. Vooralsnog zal ik die niet publiek maken. Echter wcnsch ik deswege eenige bedenkingen in liet midden te brengen en verzoek U M. d. R. daartoe een plaatsje iu het eerstvolgend nummer van uw geacht blad. "Wie de heeren Visser kennen, zullen met mij volkomen instemmen dat zij de mannen niet zijn, zich opzettelijk aan fraude schuldig te maken. Ilunne soliditeit isook bij de ambtenaren, daartoe overbekend en ik zou vermeenen die heeren te beleedigcn, om in datopzigt als verdediger voor hen optctrcdeu. Zeker is het, dat hunne werken eene betrekkelijk groote welvaart in deze gemeente niet alleen, maar ook elders verspreiden. De weinige honderden guldens boete, op liet niet tijdig genoeg aangeven hunner werkpaarden, zullen en kunnen hen niet schaden. Maar, wat moet men denken, van lieden die als ambtenaren tegenover die heeren zich niet ontzien, de wet na te leveu op eene wijze dïe nimmer in de bedoeling der wetgevers kon gelegen zijn? cu iemand met brutaal geweld in het aangezigt slaan, door hen in verdenking te brengen van han delingen te plegeu waartoe volstrekt geen plan bestond. Als nu de wil voor de daad wordt aangenomen, dan zijn die heeren in de publieke opinie natuurlijk onschuldig aan kwaad opzetdoch de hccreu ambtenaren hebben gemeend dit anders te moeten opvatten. "VVcllce achting kan men alzoo hebben voor ambtenaren, wien het alleen te doen is een voordeeltje te behalen zonder er op te willen letten, of er kwade trouw bestaat of niet. Ik heb die bekeuring hooren bestempelen met den naam van „schandaal, en heb den naam hooren noemen van hemdie in dié bekeuring de aaulei- dende oorzaak was. Hierover welligt later M. d. R. Maar als de wetten zóó gehandhaafd worden dat men alleen door vuig eigenbelang gedreven, solide en nuttige ledeu der maatschappij onder verdenking brengt, als waren zij iu deze hunne hoedanigheden het tegenovergestelde daarvan, dan roep ik uit: wat zijt gij grootmoedig, uitvoerders der wet Loijaler zou het geweest zijn, terwijl hier hoegenaamd geen opzet tot ontduiking hou bestaan, de heeren Visser ten minste een wenk te hebben gegeven, daar nu die beboeting misdrijf constateert, daar, waar die niet bestaat, en zij, door eene dusdanige ijverige toepassing van de wet grootelijks zijn bcleedigd en miskend. Dit zij voor lieden genoeg M. d. R. Ik zal mij op de hoogte houden en met belangstelling den alloop dezer zaak afwachten; welligt dat ik het doeltreffend zal achten, met klem daarop cu op derzelver bijzonderheden terug te komen. V. W. Helder 22 Maart 1862. [Wij plaatsen dit stuk op verlangen des geëerden inzender, zonder ons in allen deele daarmee te kunnen voreenigen, Wij achten 't overbodig do punten optegevcn, waarin wij van 't gevoelen der schrijvers verschillen, in zaken ten eenen male buiten ons gelegen]. Eed. Van 14 tot 21 Maart 1S62. ONDERTROUWD: T. Lanser, landman, oud 25 jaren wonende to Zijpe en T. Biaukman oud 19 jaren. T. de Roos, scheepstimmerman en A. Tholcn. P. Filmer, landmail, oud 29 jaren en C. Dito, oud 33 Jaren weduwe van J. Rijkers. GEHUWD J. Verfaille en M. Wielick. D. de Vaan en A. van der Ham. J. Baas en W. D. IJuisink. N. Tuinder en G. J. van Oosten. S. Lak en T. Lukcn. BEVALLEN-: J. Visser geb. Kooger Z. T. Kroon geb. Janzen D. A. Luths geb. Kuiper Z. G. Polder geb. Houweling Z. C. G. Hoop geb. Smit Z. J. Groot geb. Hollemans D. A. M. Hendriks geb. Ram- ler Z. E. F. II. van der Zwam geb. Ruiten Z. A. Thijssen geb. Kuiper Z. E. Kleinkrainer geb. Prins D. A. Noot geb. Noot Z. M. Luijtze geb. van der Hulst D. M. Batenburg geb. Grocneveld D. M. E. Barbarini gel). Emmiuck D. M. J. Wegman geb. Smit D. A. Pronk geb. van der Bel D. J. van der Zanden geb. van der Wie len D. OVERLEDEN: P. Bontcs 22 m. II. J. van den Broek G m. A. H. Koch 2 m. J. T. Kroon 4 d. T. de Waard 72 j. F vau der Veen 3 j. A. Bakker 66 j. C. van der Wal 23 j. Ambtshalve ingeschreven 1.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3