POLITIEK OYERZIGT. "Wij zullen onze lezers niet vermoeijen door hen den ein- dcloozen strijd medetedeclen, thans door de dagbladen ge voerd, over 't besluit des Ministers van Koloniën, omtrent de Delftsche Academie. De genomene maatregel wordt bijna eenparig afgekeurden men is 't algemeen eens dat de bewoordingen van 't besluit onduidelijk zijn. Het is niet te verwonderen dat de reactionaire bladende Amsterdamsche Courant en 't Nieuw Dagblad van 's Jlagede verklaarde tegenstanders der vrijzinnige rjgting en van 't tegenwoordig Ministeriehet kabinet beoordeelen naar dien enkelen maat regel, en daaruit den onvermijdelijken oudergang onzer koloniën voorspellenniet alleenmaar zelfs de heillooste gevolgen voor 't vaderland, van zulk een bestuur, verwachten. De Amsterdamsche Courant raadt dan ook de ingezetenen der hoofdstad aan, gebruik te maken van 's konings verblijf aldaar, om Z. M. te zeggen //hoe de toekomst hen met bezorgdheid vervult," een raad die zelfs door den hoog leeraar Vreede voor //onbezonnen en onvoegzaam" wordt verklaard. Uit Belgie wordt algemeen geschreven dat koning Leo- pold de toekomst met ongerustheid te gemoet ziet; voorna melijk trekken de gebeurtenissen in Pruissen, de aandacht van dien grijzen vorst, die algemeen als een uitstekend diplomaat geroemd wordt. Men verwacht dat de libe rale partij in Pruissen zal zegevieren, en Leopold is onge rust over de houding die de koning van Pruissen alsdan zal aannemen, welligt vreest hij, dat geweld niet tot 't ver langde doel zal voeren. Ook in Gent toont de arbeiders-stand wiens ellende toenemde is, zich sedert eenige dagen vijandig gezind tegen de regering. Om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, zijn de wachtpuuten verdubbeld en is de civiele garde ge waarschuwd, teneinde bij de eerste oproeping in gereedheid te zijn. Dat is voor het gouvernement eene nieuwe bron van ongerustheid; eene beweging te Antwerpen en eene beweging te Gent, zijn feiten genoeg om den Regering tot nadenken te brengen. De aartsbisschop van Mechelen en alle andere Belgische bisschoppen zullen zich naar Rome begeven, om deel te nemen aan 't concilie, bijeengeroepen tot heilig verklaring van de Japansche martelaren. De paus is weder ongesteld. Reeds liep te parijs ten onregte het gerucht, dat hij was overleden. Naar luid van verschillende berigten moet echter de gezondheidstoestand van den paus zoo zijn, dat die meer dan gewone vrees voor zijn leven doet koesteren. Wat van het overlijden van Pius IX het gevolg zou kunnen wezen is niet te voorzien. Meer dan ooit zou die gebeurtenis thans gewigtige gevolgen kunnen hebbenalleen het gerucht heeft dan ook de fondsen te Parijs dadelijk doen dalen. AVat evenwel de positie te Rome nog ernstiger maakt, is het plotseling oproepen naar Parijs van den franschen gezant die voor zijn vertrek nog bij den paus is toegelaten, maar, in de zaak van het vertrek der fransehe bisschoppen naar het concilie te Rome, geen vol doend antwoord heeft bekomen. Vooral doet de reis van Garibaldi de opgewondenheid in Italië weder stijgen, en daar uit ducht men te Rome steeds het ergste. Intusschen gaat men er voort, expeditiëu tegen den staat van zaken in het Napelsche te organiseren. ITIEITTrSTIJDIlTa-EÏr. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, 28 Maart 1862 Op Vrijdag 4 April a. s., zal op het Raadhuis der gemeente worden aanbesteedHet doen van herstellingen en het dagelijksch onderhoud van de gemeente gebouwen, enz. Den 10 April a. s. zal de gcneraal-majoor AV. II. Doorman, alhier eene inspectie houden over het materieel der artillerie. Bij latere beschikking van Z. Exc. den Minister van oorlog, is de officier van gezondheid Dr. C. Gutteling, overgeplaatst naar Amsterdam, met 1 Mei a.s. Z. M. heeft bepaald, dat de miliciens der ligting van 1861 die zich nog in reserve bevinden, met den 22 Mei a. s. bij de korpsen onder de wapenen moeten worden opgeroepen, en dat de miliciens der ligting van 18G0behooreude tothet 1.2. en 5. regiment dragonders, die zich thans met onbepaald ver lof bevinden, uithoofde van te weinig dienstdoende manschappen bij die korpsen, op den 10 April a. s. daarbij weder onder de wapenen moeten opkomen. De Arnh. Ct wijst op de welvaart, die in de Drent- sclie streken hecrscht, waar de voorspoed vau den landbou wer vooral ook uit de kleediDg blijkt. Ook elders is de boerenstand zeer welvarend, en van zelve rijst dus d£' ge dachte, of de landman niet meer lasten ter wille van den Staat zou moeten dragen dan? hij tot nu toe deed. Het schijnt in de plannen van den tegenwoordigen minister van financien te liggeD, in dien toestand veranderdg te brengen. Een inwoner van Ambt-llardenberg, die ten vorige jare voor de zesde maal met een jong meisje in den echt is getreden, heeft het ongeluk dat sedert eenigeu tijd ook deze vrouw in kwijnende toestand verkeert, zoodat men voor haar leven vreest. Men schrijft uit Asten, 23 Maart, aan de Noordbrabander. Een vreesselijke moord, gepaard met diefstal, heeft heden alhier plaats gehad. De misdaad is gepleegd op de bejaarde huisvrouw van den landbouwer A. Bots, terwijl zij zich onder de mis geheel alleen in hare woning bevond. De booswicht was het huis binnengedrougen, door verbreking der sluiting cener achterdeur, en heeft de gruweldaad ge pleegd door middel van de ongelukkige de hersenen in te slaan, met een hamer, en haar eene wonde aan den hals toe te brengen. De man der verslagene uit de kerk terugkeerende, vond zijne vrouw in haar bloed badende. Nog dienzelfden dag gelukte het onze steeds ijverige po litie zekeren Frans van Gehugten, bijgenaamd de Majoor als vermoedelijken dader in hechtenis te nemenwelke per soon de geheele misdaad omstandig aan de justitie heeft beleden. De diefstal-, die als aanleiding van den moord wordt gehouden, is betrekkelijk zeer gering en bestaat slechts in tien gulden geld en eene hoeveelheid spek. In de laatste dagen zijn wederom groote partijen aard appelen, van het buitenland te Rotterdam aangevoerd. Vijf volle ladingen, te zamen p. m. 15.000 mudden, kwamen uit Duitschland en twee uit Frankrijk, zoodat de prijzen, welke vóór die aanvoeren een weinig waren gestegen, tot beneden het vorig standpuut zijn teruggegaan en worden thans de Duitsche f 4,20 en de Fransehe, die puik van kwal. zijn, h ƒ3per mud of 70 kilo verkocht. - Aan het lokaal van het Departement van Koloniën te 's Hage zal den 7° der aanstaande maand het examen plaats hebben van de adspiranten, dingende naar de be trekking van fabriek- en magazijnmeester ter kuste van Guinea. Als een tegenhanger van het gebeurde bij de A/Vaal- sclie gemeente te Haarlem meldt men uit Deventer, dat vijf ouderlingen aldaar hunne kerkelijke betrekking hebben nedergelegd, dewijl zij zich met de leerstellingen van een der predikanten (van de moderne rigting) niet konden ver eenigen. Zondag avond is te Gorichem door de politie gear resteerd en aan de militaire magt overgegeveu de persoon van Johannes Salgeus, uit Utrecht, komende uit Algiers. Hij moet in 1856, volgens ingewonnen informatien, met pak en zak van zijn post uit Maastricht zijn gedeserteerd en heeft alstoen dienst genomen bij het vreemde legioen te Algiers. \rerscheiden veldtogten maakte Salgeus mede, gedroeg zich zeer goed en mogt zelfs de eer genieten gedecoreerd te worden. Nadat hij eervol gepaspoorteerd was, ging hij op reis naar zijne vaderstad Utrecht, om daar zijne familie te bezoeken, en men vermeldt het als eene merkwaardigheid, dat hij den togt van Algiers naar Gorichem (meest te voet) gedaan heeft in 31 dageu. Men meldt uit Athene, 20 Maart: In den nacht van den 15" op den 16" heeft hier een oploop plaats gehad. Eene bende boeren moest op een ge geven teeken binnen de stad komen. Het teekeu werd werkelijk gegeven, maar de patrouilles hebben hen omsin geld en in hechtenis genomen. Het plan was de gevange nen te bevrijden en de winkels te plunderen. Er hebben talrijke inhechtenisnemingen plaats gehad. Onder de ge arresteerden bevinden zich drie advocaten, de gewezen afge vaardigde Boudoures en dr. Sourdas. 900 opstandelingen zijn te Nauplia en 250 te Negropont bf gevangen geno men of gedood. De linietroepeu hebben zich tot werktuig laten gebruiken om de galeiboeven in vrijheid te stellen, zoodat het een zuiver militaire opstand is. Men gelooft dat eene vreemde hand den opstand heeft bewerkt, om groote gebeurtenissen, die in het Oosten worden voorbereid, gemakkelijk te maken. In een nieuw melodrama in de afgeloopen week te Boverij ten tooneele gevoerd wordt een roover van het echte water, die de hoofdrol vervult, gevangen genomen en ver oordeeld, om onthoofd te worden; het afgeslagen hoofd wordt daarna op eene tafel, die met een kleed behangen isop het tooneel gebragt, tot groote vreugde van liefhebbers van akelige tooneelen. De begoocheling is volmaakthet ligchaam van den

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2