3)ijje3onöcn ^tuliïicn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. acteur is echter in de tafel verborgen, alleen het hoofd steekt er boven uit, door een in het midden der tafel daarvoor ge maakt gat, waaromheen eene groote schaal is aangebragt gevuld met bloed, zoodanig dat liet de schijn heeft alsof het hoofd daarin ligt te drijven. Een spotvogel had de kans waargenomen om de tafel met eene goede dosis sterke snuif te bestrooijen, zonder dat men het bemerkt had. Het hoofd begint te niezen op eene wijze die verschrikke lijk is, en juist op een der patlietique oogcnblikken. De gelieele zaal schatert het uit van lagchen en liet hoofd van den weerstuit begint insgelijks hardop mede te lagchen, steeds doorniczende. Het liep zoo erg, dat de gordijn moest vallen en het stuk geen voortgang had. Uit Ragusa meldt men van 27 Maart. Maandag heeft bij Kopisko een hardnekkige strijd plaats gehad tus- schen 400'J Baschibozuks en 2000 opstandelingen, met groot verlies aan weerzijden. De laatsteu zijn naar het ge bergte teruggetrokken. Men zegt dat in Kenuitza de Turken door de Montenegrijnen geslagen zijn. Men leest in een blad van Nieuw-York: //Een heer vau rijpen leeftijd heeft sinds 25 jaren opgehouden met rooken, en heeft in plaats daarvantelken jare, op een penny na uitgerekend, in de bank belegd het geld, dat hem 2 a 3 cigaren daags kosten. Ten gevolge dezer bezuiniging) is hij op dit oogeublik eigenaar vau een kapitaal van ƒ31,080. M ij Ti heer de Redacteur! Gij zult mij zeer vcrpligteu met het opnemen dezer weinige regelen die moeten dienen om het publiek te dezer plaatse opmerkzaam te maken, op de halve maatregelen die het bestuur dezer gemeente vau plan is of eigenlijk reeds bezig is te nemen. Nadut reeds jaren geleden herhaaldelijk is gewezen op de behoefte die in deze gemeente bestond aan ecu gesticht tot verpleging vau zieken onder de armen, is liet bestuur eiudelijk lot liet besluit gekomeu zulk eene in- rigting daar te stellen met armen apotheekapotheker en alles wat daarbij behoort. "Daarna is liet begonnen met onder de gebouwen waarover de ge meente disponeren kon er een te zoeken, dat tot dit doel geschikt zou gemaakt kunnen wordeu, eu is naar mijn bescheiden oordeel in die keuze al zeer ongelukkig geweest, zoowel wat het gebouw als deszelfs plaatsing betreft, eu verccnig ik mij ten volle, met de woorden die de heer Z. in de laatste raadsvergadering uitsprak; ik wcnschte met hem in eeus eene ferme eu geschikte inrigting daargesteld te zien; want wat beteekeut een ziekenhuis met acht plaatsen voor mannen en acht plaatsen voor vrouwen De ruimte zal spoedig door meuscheu met een of ander chronisch lijden, ingenomen zijn en het zal voor de overige armen wezen, alsof er gecu zie kenhuis was. Hierover zullen natuurlijk klagteu inkomen, die in den beginne niet geaebt worden, doch wanneer er onder de klagenden een protégé van een of ander raadslid komttot ernstige discussicn aanleiding zullen geven, die eindigen met het besluit tot uitbreiding van het ziekenhuis; danzalmeu eindelijk gebrekkig, in drie ol' vier malen, verkrijgen wat door eene gemeente als de onze wel in eens goed kou gedaan worden. Zoo als liet nu wordt ingerigt, zal bet nergens anders toe dienen dan om eenigc weinige zieken te verplegen en om eenige malengers aan een baantje te helpen (ziekenvader kok, enz.) Het is mij onverklaarbaar hoe het Heldersche publiek zich zulk onding van ceu ziekenhuis laat aanwrijven zouder dat zich daartegen meer stemmen verheffen. M. M. Van 20 tot 27 Maart 1SG2. ONDERTROUWD: Pieter Cornelisz. Duinkcr, zeeman, oud 23 jaren eti Cornelisje Brouwer oud 21 jaren. GEHUWD: Cornelis Nsz. Boon Boer, oud 29 jaren en Trijntje Koorn oud 21 jaren. BEVALLEN Jannetje Vonk geb. Polder D. Marrijtje Kooiman geb. geb. Eelinau Z. Cornelia Buis geb. Blaak D. Jauuetje Kikkert geb. Bakker Z. OVERLEDENDieuwertje Koorn oud 49 j. Cornelia Spigt oud 8 dagen. Neeltje Vonk 4 uren. MARKTBËRIGTEN. PURMERENDE 25 Maart. Aangevoerd 74 Ruudercn. Haudel stug. 14 Paarden. 19 Vette Var keus. De prijs was van 48 tot 54 cent per Ned. vlugge handel. 29 Magere Varkens, van fll tot 17; en 120 Biggen, f5 tot 7 per stuk. Handel minder vlug. 64 Vette Kalveren. Handel vlug prijs 5 et. hooger van 60 tot 80 cent per Ned. fg. 214 Nuchtere Kalveren. Prijs: van 1'2 tot 7 per stuk. Vlugge handel. 475 Schapen en Lammeren. Handel stug. Kaas. Aangevoerd 17 Stapels Kleine. Hoogste markt f21.per 50 Ned. ffi. Boter. Van f 105 tot 1.20 per Ned. fg. Middenprijs f 1.12^. Kip-Eijeren f 2.20 Eend-Eijercn f 2.50 per 100 stuks. Gepassecrden Dingsdag zijn ter waag gewogen 33 Stapels Kaas wegende 8109 Ned. fgde hoogste prijs was voor Middelbare f20.50, Kleine f24.Aangevoerd 887 Ned. fg Boter. SCHAGEN 27 Maart. Paarden f40 a 60. Magere Gelde Koeijen f80 a 120. Melk Koeijen f90 a 120. Nuchtere Kalveren f2.50 a 5. Oon-Schapen f 13 a 25. Magere Overhoudcrs f 14 a 25. Bokken en Geiten f2 a 2.50. Magere Varkens f10 a 18. Biggen f4 a 6. Konijnen 25 a 45 et. Kippen 50 ct. a f 1. Eenden 40 a 50 ct. Duiven 35 a 50 ct. Boter 80 ct. per kop of f 1.06-£ per Ned. Kaas 20 a 37£ ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren fl.80 a 1.90 per 100. Eéndr-EijeTen f2.30 per 100. LONDEN 27 Maart. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 1230 Runderen; 4570 Schapen en Lammeren; 188 Kalveren; 160 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 4/6; Schapen en Lammeren 4/10; Kalveren 5/6; Varkens 5/ ARMOEDE EX I1ULPBETOOX. (Eene oorspronkelijke novelle) iloor X [Vervolg en slol). Ieder inwoner der gemeentekent het groote stcenen gehonw dat zich op het ruime plein verheft en door zijne meerdere hoogte dan de aangrenzende huizen, dadelijk de algemeene aandacht tot zich trekt. Ook voor hem die geen ingezeten der plaats is, wordt deszelfs bestemming dadelijk duidelijk gemaakt, door de woorden die in zwart geverwde letters op den voorgevel te lezen zijn: „Burgerlijk Weeshuis." Voel moeite liad 't ons stadje gekost, om 't daartestellen, maar dauk de weldadigheid en incnsch- lievendhcid der ingezetenen, die zich daarvoor groote offers getroost hadden, was die nuttige instelling wel is waar tot staud gekomen, 'maar had zc helaas deuzelideu weg ingeslagen als de meeste dergelijke inrigtingen in ons vaderland. De arme wcezen kregen namelijk bij hunne intrede in 't ge sticht een afzonderlijk kostuum, waardoor hen elk oogenblik hunne ouder- loosbeid werd voor oogeu gebragt, en elk voorbijganger dadelijk weten kon, dat z'>j slechts liet brood aten' der algemeene liefdadigheid, niet het brood dat hunne vaders verdienden door hunnen handen arbeid of andere middelen, zoo als andere kindereu van hunnen lccltijd. In de Regenten kamer van 't gesticht w as alles in orde. Vader cn moe der hadden gezorgd dat „de heereu" geeue aanmerkingen maken konden, en dus voor behoorlijke verlichting cn verwarming zorg gedragen ook de linncn- moeder had zich op eene inspectie vau het haar toevertrouwde goed voor bereid, zoo dat ze gcrustelijk de avond vergaderiug rnogten te gemoet zien. Het duurde dau ook niet lang of huunc woonkamer werd geopend door een' der Regenten, die met de vraag „Hoe gaat 't vader, hoe gaat 't moe der, binnentrad, „wat nieuws?" "Niets, Mijnheer, zeide de moeder, „alles is stilletjes." Meerdere bestuurderen kwamen langzamerhand in de wooukamer opdagen, nadat eukeleu de inspectie vau 't buis gemaakt hadden, om te zien of alles in de behoorlijke orde was. De uitslag bewees dat alles iu huis „stilletjes" was en voor de hun toevertrouwde wcezen door vader en moeder behoorlijke zorg werd gedragen. ,,'tZal langzamerhand tijd voor ons worden," sprak een der leden tot zijne collega's, 't is bijna acht uur. „Even wachten, Welf ontbreekt nog, cn hij heeft iets op 't hart." „Welf had dan wel iels vroeger kunnen komen, zei Durcns; hij heeft tijd genoeg indien hij er gebruik van maken wil, maar zoodra hij er zelf niet bij geïnteresseerd is veronachtzaamt bij de zaken. De vergadering werd alzoo geopend zonder dat Welf tegenwoordig was. Toen ze ongeveer geëindigd was, hoorde men in de verte liet rollen van ecu rijtuig, en weldra trad hij de zaal, waar zijne collega's bijeen waren, bin nen, en nam stilzwijgend plaats. Eenige punten van ondergeschikt belang werden nog behandeld bij welke bij als niet geïnteresseerd eene volkomene onverschillige houding aannam, tot dat ten laatste, toen de Voorzitter op 't punt was de vergadering te sluiten, zijn voorkomen eene meer levendigo opgewektheid vertoonde, en hij 't woord vroeg. Zeker M. H. zoo sprak hij, is 't ons streven eu ons doel zoo veel mogelijk te trachten 't lot der arme en verlatene wcezen tc verzachten en hen in hunne hulpeloosheid de behulp zame hand te bieden ik weet dat gij allen bereid zijt daartoe mede te werken, en ik beroep mij dus slechts op de inspraak van uw hart cn uw gevoel. Een arme, ongelukkige en verlatene wees roept uw' bijstand in. Zijne moeder en zusje zijn oulangs gestorven zonder dat geneeskundige hulp iets heeft mogen baten, thans dwaalt 't kind eenzaam op de wereld rond laat ons eene poging in 't werk stellen om het te beschermen tegen de ver leiding die der jeugd zoo dikwerf toelacht, en hem beletten den kwaden weg te betreden, zoo als helaas maai' al te dikwijls gebeurt. Ik vraa*"; IJ, M. H., om, met afwijking vau de bepalingen die 't aantal der tc verplegen kinderen vaststellen Jan Blaauwhuis in ons gesticht op tc nemen. „Huichelaar", dacht Durens, „te laat hebt ge ingezicu dat het kind door uwe schuld en nalatigheid w ees is geworden en thaus wilt ge hem doeu voorkomen als beschermd door uwr gevoelig hart; ge wilt liem doen ver plegen, hèm, uw slagtoffer ten koste der publieke liefdadigheid terwijl ge te ongevoelig eu te hardvochtig waart om zijner moeder bijstand te bieden zonder dadelijke stoffelijke bclooniug. Een oogenblik was Durcns van voor nemen de handelwijze vau "Welf aan de vergadering bloot tc leggen, doch begrijpende dat deze dan wclligt om hare afkeuring te doeu blijken, het voorstel van Welf zou verwerpen waardoor alleen Jan zou worden benadeeld, zag hij vau dit plan af, en hechtte met de mederegenten zijue goedkeuring aan Wclf's propositie. Zoo was dan Jan, nog genoodzaakt hèm te danken, cn als zijn redder tc beschouwen aan wieii hij den dood zijner geliefde betrekkingen verwij ten moest, en die zich zijn lot alleen had aangetrokken op 't herhaalde smeeken en bidden zijner eigene kinderen die daartoe door Truitje waren aangespoord. Zoo at Jan dan alleen door den iuvloed der arme dienstmeid, het genadebrood want Welf zou uit zich zelv' er nooit toe gekomen zijn; slechts een enkel oogenblik terug tc denken aan de vrouw en 't kinddie hij door zijne zorgeloosheid vermoord had. Jaren zijn er voorbij gegaan. Jan heeft 't weeshuis verlaten en is knecht geworden bij een timmermansbaas heeft zijn dagelijksch brood en eene vrouw die hare liuisselijke pligten weet te vervullen. Truitje is gehuwd met Herman deu koetsier. Welf's vrouw is overleden zijne dochters hebben hem verlaten om hunne echtgenootcn te volgen. Hij staat thans alleen op de wereld. Maar die eenzaamheid valt hem zw aar de gedachte aan een vroeger leven overvalt hem thans, nu •het tc laat is cn hij aan den rand des grafs staat; de slagtoffcrs zijner onverschilligheid komen hem soms als spookbeelden voor deu geest en hij kau de gedachte van het tooneel bij het sterfbed in de hut van vrouw Blaauwhuis niet uit zijne verbeelding verbannen. Die tooneelcn hinderen hem thans, nu hij met angst het oogenblik te gemoet ziet dat hij van de tranen die hij heeft doen storten, van de jammeren die hij door zijn toedoen veroorzaakt heeft, rekenschap zal moeten geven. Als een zijner eigene kinderen eens arm werd en vergeefs om hulp moest bidden Als de regtvaardige Voorzienigheid eens de tranen der arme moeder mogt wreken tot in het zevende geslacht Hij heeft berouw en thans zou niets hem te veel wezen om goed te maken wat hij vroeger bedorven heefteven als „de ongelukkige", in den nieuwejaars-nacht van Jean Paul, wenscht hij nu zijne jongelingsjaren terug. Maar ze keeren niet weder, ze zijn voor altijd voorbij en de rekenschap van zijne handelingen zal hij moeten geven daar, waar geen arm of rijk gekend geen rang en geboorte in aanmerking wordt genomen voor den onpartijdigen regter- stocl der Almagtige Voorzienigheid.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3