te hebben, hij is met schatten gezegendzijne schepen bevaren de wateren, en brengen hem de voortbrengselen der andere landen mede", sprak zijn buurman. //Het is de vliegende Plutus die hem beschermt; (3) ware de God in zijn jeugd, het zou niet gebeurente meer, daar llistus onregtvaardig en boos is, en 't niet de bedoeling van Plutus kan zijn deze te begunstigen! Doch zijne blind heid "llistus is gevaarlijk voor onze heilige stad", hervatte de ander. «Bij Pollux hij gebruikt haar om zijne rijk dommen te vermeerderen, zonder te zien of het volk daar door niet al te veel benadeeld wordt; eigenbelang is zijn hoofddoelalle middelen om zijue denarien (penningen) te vergrooten, zijn hem heilig, mits 't niet geschiede ten koste van zijn heerschappij als archout van Parysosop wien hij alles laat terugvallen waarover 't plebs klaagt of waarover men het waagt onze uitspraken te beoordeelen. Is de een de Arimandan is de Ormus zijn slagtoffer. (4) 't Is te betreuren, maar wat zullen wij doen P Laat ons luisteren naar hetgeen hij spreekt en zijne plannen, zoo ze voor onze stad nadeelig zijn, verijdelen". «De beschaving des volks, straks door Adrastos be doeld, is eene hersenschim, een ideaal (zoo vervolgde de archont); slechts oligarchie is overeenkomstig met de be doeling van den Monarch en zijne dienaren, want het plebs is niet in staat een oordeel uittebrengen. Een heerschen der Aristocratie is noodzakelijk voor ons, want wij zijn: èn de kundigsten èn de voornaamsten onzer heilige stad, èn 't plebs zelf gaf ons deze waardigheid in handen. Laat ons deze handhaven, en ons gedragen naar art. 1191 der nooit volprezene wetdan kunnen wij met gerustheid de toekomst te geinoet zien, en reeds thans zorgen voor de roem cn eer onzer zonen en docliteren. Er bestaan alge- meene wetten door den Monarch gegeven en door den Raad der Ouden goedgekeurd. Maar zijn deze niet vatbaar voor eene andere toepassing in onze heilige stad? Zoo wij die wetten niet begrijpen en ze strijden met onze opvatting, onze uitlegging en voornamelijk met onze eigene belangen, doen wij dan goed o Wijzen, ze toch optevolgen? Beslist zeiveneene bqpaling door den Raad der Ouden gegeven wil, dat vrij niet betrokken znllen zijn in de geldelijke opbrengsten onzer staddat wij de penningen door het plebs opgebragt niet gebruiken tot het heil van ons eigen nageslacht. Maar hoe kan dan de wijze Aviostos, hoe kan ik zelf, hoewel archont, in uwe wijze bijeenkomsten zitting hebben? De Aquaducten (5) zijn gedeeltelijk in mijne handenen wie zal de prachtige tempels bouwenzoo 't niet ons medelid, de wijze Ariostos doet? Welk ander heeft zooveel kennis en ervaring van den bouwtrant in onze hei lige stad? Kunnen wij nu, omdat de wet zoo spreekt, die aangelegeuhedeu aan andere handen toevertrouwen O neen. Bij den hlikseinslingerenden Zeus, ik spreek slechts o Wijzen, ten voordeele onzer bloeijende stad, en mogt, hetzij ik, hetzij de Wijze Ariostos de penningen van den aquaduct of van het bouwen der tempels in onze kas zien vloeijen, waarom zullen wij dit veranderen De fout (zoo het eene fout genoemd kan wordcn)ligt in de wet, niet bij ons, die haar naar onze zienswijze uitvoeren, 't Is waar, er zijn er die beweren dat onze wijze bedoelingen niet ten voordeele zijn onzer heilige stad, en dat wij onze eigene belangen meer dan die onzer plaats op 't oog hebben, welnu, ik vraag tegen dezedat dc artikelen onzer wet op hen in hunne volle gestrengheid zullen worden toegepast, opdat ze lecren inzien, dat wij, en wij alleen, door Pallas met de noodige wijsheid beschonken zijn, om daarover te oordeelen Wordt vervolgd. (3) „Zoo staat er letterlijk in liet oude handschrift". Plutu9 dc God der rijkdommen was in zijne jongelingsjaren ziende en schonk alleen den brave zijue schatteu. Later werd hij blinden deelde ze uit aan boozen en goeden; bijkwam vliegend bij dc boozen doch krui pend bij de braven. (4) Ariman, was volgens de oude Perzische godsdienstdc kwade geest die slechts kwaad verlangde Ormns de goede geest. A olgeus Zo- roaster waren beiden in voortdurenden strijd. (5) Aquaducten, (waterleidingen) bestonden reeds oudstijds. POLITIEK OVEIIZIGT. Het zou misschien onzen lezers niet onaangenaam zijn een overzigt te erlangen van den strijd die bij voortduring en tot vervelens toe gevoerd wordt tusschen de organen der verschillende partijen over 't tegenwoordig kabinet. 11e zotste cn onzinnigste beschuldigingen worden door de reactionaire bladen t Nieuw Dagblad van \s llage en de Amsterdam- sche Courant), het ministerie voor de voeten geworpen, ten einde 't in een hatelijk en ongunstig daglicht te stellen. Ook de enquête over de Marine is thans voor 't llaagsche blad eene reden om zich tegen 'tkabinet te verklaren, (als of de toestand der Marine, aan dit kabinet te wijten is) en 't komt tot de practische conclusie, dat wij even als de EngelsehenErauschen en Amerikanengepantserde schepen moeten bonwen als de Merrimac en de Monitor. De reis van den minister van buitenlandsche zaken geeft 't blad slof tot de hatelijkste insiunatiën, terwijl ook de hoogleeraar Vreede in de Utreehlsche Courant van Maandag, dit onder werp behandelt in een ingezonden artikelmet 't opschrift Wat heeft die lieer van der Maesen te Brussel verrigt? Eene zoo schoone gelegenheid om aan zijn anti-thorbecki- anisme lucht te geven kon de Utrechtsche lioogleeraar niet on- gebruik laten voorbij gaan, maar jammer is 't dat 't ant woord op de vraag zoo onduidelijk en onbeteekeneud is, eu ons niets leert, dan dat de professor in de diplomatie, met eenige diplomatische geschriften van 't buitenland be kend is; doch «wat de heer van der Maesen in Brussel ver rigt heeft" is er niet uit op te maken of af te leideu iets dat men toch uit deu titel wel mogt verwachten. Zijn de geruchten van de reis onzer koningin (anderen zeggen ook van den koning) naar Parijs waarheid, dan hebben wij 't vooruitzigt op eenige Anti-Bonapartische stukken van de zelfde hand onthaald te worden. Misschien was 't voor het ministerie Thorbecke eene ge schikte gelegenheid om zich den heer Vreede tot vriend te maken, door eene enkele additionele bepaling voortedra- gen, in de grondwet, die zeker door de kamer zou worden aangenomen: «dat geen lid van 't vorstelijk gezin of geen minister voortaan het rijk zal mogen verlaten, zonder goed keuring en toestemming van den Hoogleeraar Vreede." De Parijsche Moniteur deelt het berigt mededat het leger met 320QO man zal worden verminderd; sommigen schrijven dit toe aan den tegenstand dien de belastingen op het zout en de suiker hebben ondervonden, zoo dat bezui niging noodig werd; anderen daarentegen meenen dat de bespaarde gelden zullen worden gebruikt voor de versterking der vloot. De berigten uit Italië zijn onbeteekeneud en maken van geene gewigtige voorvallen gewag; daarentegen schijnt de handelwijze der Pruissische regering in geheel Duitschlaiul en voornamelijk bij de zoo talrijke liberale partij zeer on gunstig beoordeeld te worden, en zou men de toekomst van dat rijk niet zonder bezorgdheid te gemoet zien. 1TI 3-J77 S T IJD 11T 3- 33 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 8 April 1862. Door blijkbare onbekendheid met onze kust en zeegaten, is Zondag namiddag de Spaansche brik Anna Joaquina verzeild geraakt in het Westgat; genoemde brik was op zijne reize van Havanna naar Hamburg eu moest bijgevolg onze zeega ten aan stuurboordzijde laten liggen. Bij de pogingen om het Westgat weder uittezeilen nam men een verkeerde koers en geraakte het schip op de haaks, (in de kil nabij Onrust); de bemanning is gisteren avond aan wal gehaalddoch het schip zal wel niet kunnen' worden afgebragt. Naar wij vernemen had de kapt. uit voorzorg in het Eng. kanaal een Eng. loods aan boord genomenom hem veilig door het Kanaal en de Noordzee te brengen. Men heeft gister een gedeelte der lading koffijsuiker en sigaren, overgelost in schuiten en in het Nieuwediep aange- bragt; de zeilen en het loopcud touwwerk zijn geborgen. Zondag jl. is op last der justitie alhier gearresteerd, A. G., beschuldigd van diefstal van looden pijpenruim drie jaren geleden geschied bij de Gebr. J. Gearresteerd is alhier, op last van den heer Commissaris van PolitieJ. B.schipper op Wieringenwegens diefstal van een zilveren savonnet-anker-horologie, in zijn bezit gevonden. Beiden zijn heden morgen opgezonden naar het huis van arrest te Alkmaar. Nog is Zondag door de politie gearresteerd G. J. beschuldigd van opligterij ten nadeele van den heer G. Ook is door den Commissaris van Politie zondagavond aan gehouden: een persoon met vervoer van buitenlandsch gedistil leerd zonder van billet voorzien te zijn. Is in handen gesteld der ambtenaren der plaatselijke belasting om daarvan proces verbaal op te maken. Uit de rekening en verantwoording van H.H. Diake nen der Nederduitscli Herv. Gemeente alhierover het jaar 1S61, ontleeneu wij de volgende opgaven van de ontvangsten Wc.ter Kerk. Nieuwe Kerk, Huisd. Kerk. Gewone collecten ƒ869.835 ƒ1039.085 ƒ114.125 Maandschaal «227.115 2S9.335 47.30 Doopschaal 26.08 37.895 7.20 Trouwschaal 67.14 13.42 4.82 Avondmaalschaal «148.51 196.145 45.275 Kerkbussen 0.55 3.33

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2