toestemming daartoe te weigeren, tot dat de raadslieden van den Monarch u doden inzien dat gij ouregt pleegdet. Ge schiedde dit niet, ollistus, oArchont, die voor liet heil onzer heiflge plaats moet waken, omdat ge dacht dat dit beeld van Diana, die de beschermgodin is onzer plaats, het volk naar u heen zou lokken Zou Diana alleen verschenen zijn om u die naren te verschaffen Zoo niet, ik vraag het u zelv' archont ik vraag het u, o wijzen, hebt gij gehandeld uit regtvaar- digheid of uit partijdigheiddie u door de Goden ontzegd is, want uw pligt is het, regtvaardig te zijn. //Ik ben in de eerste plaats genoodzaakto wijzente zorgen voor mijn eigen heil en dat van mijn kroost. Hebhen niet, onze wijze wetgevers dit tot onze eerste taak gesteld, en hebben de Goden ons dit niet bevolen; zelfs de woeste leeuw, zelfs de tijger, die wij oulangs zagen in het strijd perk zorgen voor hunne jongen; en zouden wij dan zulks niet doen Zouden wij onze kinderen bcnadeelenen daar door toonen nog onder den leeuw en tijger te staan? Wat is het plebs liet is waar, het is een vrij volk, maar dom, onbeschaafd, onkundig en onwetend; dat eigenlijk onze slaaf moest zijn, en van wier werk wij de opbrengst moesten genieten. Bekommer u niet, o wijzen, over de magtspreuken van een' onzer, die dat domme plebs beschouwt als met ons gelijk te staanlaat zijne paradoxe stellingen geen' invloed op u uitoefenen, en wij zijn gered, wij en onze kinderen. Hem, dien de magtige Zeus verpletteren wil, verblindt hij eerst. O wijzen, mogt het Mincrva behagen de oogen van Parysos te openen, alvorens de Monarch en zijne die naren van llistus handelingen kennis erlangenwant ze zijnWordt vervolgd. POLITIEK OVERZIGT. Nu de aanstaande bijeenkomst der Tweede Kamer der Staten Generaal spoedig zal plaats hebben (24 dezer) komen langzamerhand de wetsontwerpen in het licht, waarmede zij zich zal hebben bezig te houden. De definitieve begrooting voor het departement van Bmnenlandsche Zaken is inge komen en 111,9S5 hooger dan de crcdict-wet over dit jaar. Die verhooging ontstaat door zes posten welke, het zij vermeerderd zijn, hetzij noodwendig op de begrooting moesten geplaatst worden, zoo als b. v. 30,000 voor de tegemoetkoming van verschillende gemeenten in de kosten voor bet lager onderwijs; herstellingen van buitengewone winter- en stormschade ad 110,000 enz. Enkele andere posten hebben daarentegen vermindering ondergaan. De Zutphensche Courant deelt mede, dat de onteigenings wet voor den spoorweg van Arnhem naar Zutphenbij het departement van Binnenlandsche Zaken gereed is, terwijl de Middclbnrtjsche Coura7it meldt, dat de ministeriel) van ceredienst reeds op 1° Julij a. s. zullen ophouden te bestaan en gevoegd worden bij dat van Pinantien. Ook zou de nieuwe wet op de registratie en het zegel spoedig het licht zienen daarbij het dagbladzegel geheel wegvallen. Veel sensatie heeft de nota van den Franschcn minister verwekt, bij welke het mandement van den aartsbisschop zeer scherp is afgekeurd, en het vieren van den herinne- rings dag verboden. Ook de Petcrsburgsche bladen hechten hunne goedkeuring aan dezen maatregel der Pransche rege ring, en mecncn dat dit blijk van onverdraagzaamheid on- vereenigbaar is met den geest onzer eeuw. In de Belgische Kamer zijn de discussien nopens de versterkingswerken te Antwerpen voortgezet. De heer Coomans stelde voor om, //aangezien de Kamer van oordeel is, dat er aanleiding bestaat om den aanleg der verster kingswerken van Antwerpen te staken de discussien over het voorstel voor ecne maand zouden worden verdaagd." Voornamelijk bragt dat lid bij, dat ook Pruissen, Enge land en Frankrijk hunne verdedigingswerken hebben ge staakt. liet voorstel is echter met 03 tegen 20 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging het tweede amende ment, door de afgevaardigden uit Antwerpen te berde gc- bragt, om namelijkde werkzaamheden van de Noordelijke citadel te staken. Wat Italië aangaat, de stand van zaken in dat rijk, schijnt den voorstanders der Italiaansche eenheid niet te be hagen althans men verzekert heden dat de gezant, de lieer de Lavahtte, niet naar llome zal terugkeeren en dat zijn te genstander, de generaal de Goyon, op zijn post zal blijven. Vooruitgang is niet te bespeuren, want voor en tegen standers geven .toe, dat de quaestiegedurende het laatste jaarvolstrekt niet is veranderd en evenmin de Pransche als de pauselijke regering er toe schijnt te besluiten ecu einde aan den status quo te maken. In het Engelsche parlement is de zaak ter sprake gebragten hebben de heeren Bowijer en Ilenessij aangemerkt dat in Italië roof, moord en plundering aan de orde van deu dag zijn. Lord Palmerston heeft, volgens een telegram van ltcuter, ge antwoord: dat het wereldlijk gezag des Pausen niet langer bestaaubaar is, zoodat het in diens eigenbelang was daar van afstand te doen. Het lot van den Paus, was volgens dien Minister, in banden van Frankrijk. De bezetting van Rome door Pransche troepen was eene schending van het beginsel van non-inter ventie, dat evenzeer door Frankrijk als door Engeland was erkend, en het was ook strijdig met het doel, dat men beoogde om Italië vrij te maken, dewijl door de terugtrek king der troepenItalië vrij zou zijn van de Middellaudsche tot aan de Adriatische Zee. Het parlement is daarop ver daagd tot den 28 dezer. Uit Pruissen vernemen wij dat de regering alles in het werk stelt om bij do aanstaande verkiezingen den zege te behalen; volgens de Nat.Ztg. echter, ontvangt men uit alle deelen des lands berigten, dat de kiesbewegingen eene voor de liberale zaak, zeer gustigen loop nemen. Men is echter ongerust omtrent de politieke gedragslijn die dc koning alsdan zal volgen. 1TIEIT'WSTIJDX1T3'E1T. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 15 April 1SG2. Gisteren middag is alhier het stoffelijk overschot van den heer P. A. Beetsin leven Notaris en lid van deu Ge meenteraad ter aarde besteld. De heer Burgemeesterde Wethouders, de leden en Secretaris van den Raad, ver scheidene afgevaardigden van de loge der Vrijmetselaars, alsmede een groot aantal vrienden en bekenden van den overledene,'woonde de plegtigheid bij. Lang nog zal het aandenken van den afgestorvene bij zijne talrijke vereerders in herinnering blijven. De. nabij Onrust vastgeraakte Spaansche brik Ana Joaquina is j). Zondag avond met den voorvloed uit elkander geslagen en geheel verdwenen; nadat ze Zaturdag avond publiek verkocht was voor 350. In den nacht van jl. Zaturdag op Zondag is eene Egmonder bom op dc Noorderhaaks verzeild geraakt. Indien het weder gunstig blijft hoopt men dezelve weder af te brengen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is alhier in de woning van Cornelis Keesoom, voerman in de Spijker- buurt, brand ontstaan. Verschillende gronden waren aan wezig, die aan kwaadwilligheid deden denken. De politie alhier heeft een ijverig onderzoek ingesteld, waaruit de heer Commissaris van politie genoegzame termen heeft ge vonden, den vermoedclijken dader, een der burenvoorloopig aantehouden. Reeds zijn 19 getuigen in deze zaak gehoord. De zaak is evenwel nog in instructie. Ook zijn den 13n door de politie aangehouden twee per sonen, zijnde visscherliedenwegens diefstal van touw; het ontvreemde touw is opgespoord; de schuldigen hebben hunne misdaad bekend cn zijn heden morgen naar 't huis van arrest te Alkmaar overgebragt. Aan de in het Noordhollandsoh kanaal gezonken Engel sche brik, is men ijverig bezig de lading steenkolen er uit te baggeren, nadat men zooveel mogelijk liet dek, dat ge heel onder water zit, heeft uitgebroken. Daar deze werk zaamheden inet veel moeijclijkhedcn gepaard gaan, is het te vermoeden dat voor zeeschepen, de vaart nog wel eeni- ge dagen gestremd zal blijven. Wij laten bieronder volgen, de afloop van de lieden, door den Eerstaanw. Ingenieur alhier, plaats gehad hebbende aanbestedingen, als: 1. Het onderhoud van timmer- en metselwerken, de heer II. J. ltippens ƒ4.700.2. Het on derhoud van de aardewerken en beplantingen, de lieer J. B. Janzen Ez. ƒ6280.3. Het onderhoud van kazernen en magazijnen, de lieer L. Bijl ƒ2730.4. Het verbeteren van drie. draaibruggen, de lieer L. Bijl 2730.5. De verwing van verschillende werkende lieer K. Pronk 1390.— Alles onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. In den nacht van 18 op 19 Maart had een diefstal van meel plaats in den stoomkorcnmolen te Dinant. Daar men reeds vroeger had getwijfeld, besloten de werklieden in den molen een streng toczigt te houden om do daders te kunnen ontdekken. Jn de vorige week, omstreeks 11 ure des avonds, sloop zekere Guyot, vader van negen jonge kinderen, allen stervende van honger, om den molen, ver brak een ruit en drong door in liet vertrek, alwaar liet meel in bet klein wordt verkocht. Hij had ongeveer 33 kilo's meel bij elkander, toen de zoon van een der werklieden,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2