het eiland verlaten, toen ecu Grieksclie stoomboot 200 sol daten aan land zette. leotzalcos had slechts 40 man bij zich. Hij weigerde zich over te geven en viel met 12 der zijnenmet wonden overdektde overigen redden zich op Engelsche en Fransche booten, die hen naar Smirna bragten waar zij met geestdrift werden ontvangen. Onder den titel van de held Leolzakos heeft men er een Griekschcn lof zang vervaardigd. De moeder van den gesneuvelde,eene Spartaansche, heeft zich aan het hoofd van 700 vrouwen naar Nauplia begeven oin zich bij de insurgenteu aan te sluiten. Zijn 13jarige zoon's vaders dood vernemende, zwoer hem te zullen wreken: do familie echter, voor zijn lot be ducht, heeft hem naar Frankrijk gezonden. 1TIH UTT'STITDIlTGf'E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 April 1862. Z. M. heeft eervol ontheven den vice-admiraal D. Bijl dc Vroe, als directeur eu kommandant der Marine alhier, en die betrekking opgedragen aan den vice-admir. G. Vogelpoot. Aangaande het, in het Noordhollandsch kanaal gezon ken, Eugelsch brikschip, berigt men ons het volgende: De doorvaart blijft hier nog steeds gestremd. Nadat men ongeveer 1000 mud steenkool heeft uitgelost, had men Woensdag jl. gelegenheid het water in de kanaal zeer laag aftetappeu, welke gelegenheid men zich te nutte maakte, om cenige zoogenaamde kielligters en ballast vaartuigen door middel van touwen en kettingen aan de brik te verbiuden, hiermede gereed zijnde, heeft men langzamerhand het water weder in de vaart gelaten, om door de kracht van het wa ter het vaartuig te ligten, deze manoeuvre slaagde aanvan kelijk zeer goedzoodat de brik reeds eenigzins gcligt was doch door de enorme zwaarte en kleine schade die men aan de toestellen bekwam, werd men bevreesd voor nog grooter onheilen en zag men zich genoodzaakt, de brik weder tot zijne vorige positie te doen terugkeeren. Men gaat thans weder voort met hot uitbaggeren der lading, om het vaartuig zoo veel mogelijk te verligtenen daarna bo vengenoemde kunstbewerking weder te herhalen. Het is voor handel en scheepvaart wenschelijkdat die poging spoedig moge gclukke, want de schade door het oponthoud enz. is zeer grootwij vernemen dat van wege de schepen die thans reeds in hunne doorvaart belemmerd zijn, eene schadevergoeding gceischt wordtvan ruim een en een half millioen gulden, en deze som zal door het dagelijks toe nemen van meerder schepen eu meerdor tijdverlies nog aan merkelijk grooter worden. De, Zondag jl. alhier op vermoeden van brandstich ting, gearresteerde persoonis gisteren morgen naar Alkmaar getransporteerd. De op de Noorderhaaks gestrandde Egmouder bom, is Woensdag avond alhier in het Nieuwediep gebragt. Eenige der bemanning hebben zich omniddelijk na dc stranding, naar hunne woonplaats, Egmond, begeven om van daar hunne gereedschappen te halenen zijn daarmede op de hun eige ne wijze te werk gegaan, geadsisteerd door een vaartuig van hier. Tusschen Woensdag en Donderdag j.1. heeft er weder een diefstal van 8 bladen koper, op 's Rijks werf alhier plaats gehad, des nachts afgesloopt van een der barkassen, staande onder een der sloeploodsen tegenover de hoofd gracht, dus aan de publieke weg. De dader of daders leg gen daardoor en door het trotseren van dc door de wcrfpoli- tie genomen maatregelen eene verregaande brutaliteit aan den dag. Gisteren nacht is iemand, die voornemens scheen om naar de in het oude drooge dok staande stoomschip lVas- senaer te gaan, door de wacht aangeroepen; onmiddelijk daarop koos hij het hazenpadalle nasporingen waren vruchteloos. In het heden bekendgemaakte ontwerp der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staats-spoorwegen, voor de dienst 1862, lezen wij: Art. 21. Aanleg van het gedeelte van den spoorweg, strekkende van het Nieuwediep tot Alkmaar, met alle tot dien aanleg in verband staande uitgaven, zoover zij niet in ecu of meer der voorgaande artikelen zijn begrepen 1,553,129. Een derde stoom-sleepboot, genaamd de Noordzee, is thans in het Nieuwediep in dienst gesteld, en tegelijk is de gelegenheid geopend om de schepen in het Nieuwediep van af de sluis en ook van af dc mond van het Nieuwediep tot op de bestemde ligplaats te slepen waarvan zonder twijfel veel gebruik zal worden gemaakt om het zoo lastige als tijdroovende verhalen te voorkomen, hetwelk dikwijls meer aan slijtage van touwwerk kost, dan men tiians voor sleeploon zal behoeven te betalen, daar die loonen billijk zijn gesteld. De met de aanstaande garnizoensverandering alhier van Gorinchem verwacht wordende 7e comp. van het 1ste reg. vesting-artillerie, ter sterkte van 2 officieren en 28 onder-officieren en manschappenzal den 30 a. s. per spoor trein te Amsterdam aankomen en per stoomboot, welligt nog dienzelfden dag naar hier vertrekken. In de op Dingsdag jl. in het gebonw Biligentia te Amsterdam gehouden vergadering van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs; is onder anderen behandeld de bij het bestuur ingekomene opgaven van de weerkundige waarne mingen gedaan door den heer C. van der Sterr alhier. Met den 21 dezer wordt de adelborst 1" kl. F. A. J. P. van Alphen, van het schroefstoomschip Montrado op het wachtschip te Hellevoetsluis, en de luit. ter zee 2e kl. P. E. Winkelman van het wachtschip te Vlissingen op de Montrado overgeplaatst. De aanleg van den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden is aan den heer Visser te Slicdrecht bepaald gegund; en zal met de werkzaamheden spoedig een aan vang worden gemaakt. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Heden (Donderd.) zijn door de commissie tot enquête over de Marine, gehoordde 1IH. J. B. Tidemaningenieur der Marine en Reijnsscheepsbouwmeester te Amsterdam. Hiermede is het verhoor vooreerst afgeloopen. De toestand van Z. D. II. den Hertog van Saxen-Weimar blijft steeds zorgelijk. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederl. heeft heden den vice- admiraal G. Yogelpoot in een particuliere audiëntie ontvangen. Z. K. H. de Prins van Oranje is van zijne inspectie-reis uit Haarlem teruggekeerd. Het Journal des Paijs-Bas deelt mede dat Z. M. de Koning den SqMei a. s. onze Koningin van Parijs zal afhalen. Men schrijft ons dd. 16 April, de twee volgende berigten Te Ilarmelen, bij Utrecht, is Dingsdag jl. een stal met paarden, komende van de Utrechtsche palm-paarden- markt, totaal verbrand. Weinig paarden zijn gered kunnen worden; de schade is belangrijk. Een schaap te Nieuwveen heeft gisteren een lam ge worpen met zes pooten en twee hoofden; het heeft eenige uren geleefd en zelfs nog voedsel genuttigd. Men is voor nemens het te laten opzetten. Men meldt uit VlissingenVrijdag avond jl. schijnt men poging tot diefstal beproefd te hebben aan boord van de stoomboot Stad Vlissingen. Verschillende sloten waren verbroken, doch er is niets vermist dan eene portefeuille, papieren bevattende van geene waarde, dan voor den eige naar. Het eenige kastje, waarin nog eene geringe som ver borgen was, heeft men onaangeroerd gelaten. Naar wij vernemen is de persoon van J. K.bode van Ylissingen op Middelburg, Donderdag avond van hier ver trokken met zich nemende eene belangrijke somdie hem in deze betrekking was toevertrouwd. Daar hij het algemeen vertrouwen bezat, is het te vreezen dat hierdoor een aantal personen zullen schade lijden. Den 15" dezer is in het O. Z. Hceren-Logement te Amsterdam, publiek verkocht, het reeds in 1629 aldaar ge stichte Oude Doolhof, met annexe gebouwen, op de Prin sengracht bij de Looijcrsgrachtbenevens de zich daarin bevindende mechanieke en andere beelden en beeldwerken waaronder de Goliath en diens vrouw en de David, welke door den bekenden beeldhouwer v. Yinckenbrink vervaardigd zijn. Deze perceelen zijn voor eene som van ƒ16,630 gekocht en zullen naar men verneemt tot schoolgebouw worden ingerigt. Naar men verneemt zullen de bisschoppen hier te lande zich naar het concilie te Rome begeven; ook is de pastoor van de R. C. kerk aan den Boschkant te 's Gravenhage speciaal tot bijwoning van die vergadering uitgenoodigd, als zijnde de eenige hier te lande, die tot de Franciscaner-orde behoort. Z. W. Ew. zal uithoofde van ongesteldheid echter aan die uitnoodiging geen gehoor kunnen geven. Dingsdag jl. had te Amsterdam de eerste algemeene vergadering der Nationale Hypotheekbank in het Odeon plaats. Dc Voorzitter, dr Sarphati, opende de vergadering met eenige korte mededeelingen over de geschiedenis en beginselen der voornaamste hypotheekbanken, en over het geen hier te lande in het belang daarvan is geschied. Bij zonder hulde werd door hem aan den heer Bachiene toe- gebragt, die een der eerste geweest is, om deze aangele genheden in ons land ter sprake te brengen en de oprigting eener hypotheekbank te bevorderen. Op een daartoe gedaan verzoek, werd door den spreker beloofd deze verhandeling te laten drukken, terwijl op voor stel van een ander lid, aan alle notarissen ccn exemplaar kosteloos door den bank zal worden toegezonden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2