1TIETT 77" 3 TI" D 11T 3 Z 1T. winnc, die wel de regten van hoofdstad aan Roinc, maar .'••niet aan Turijn zouden willen opofferen. En toch blijft de kans, dat Italië zijne eenigo hoofdstad ei-lange, vooreerst nog gering. Wel blijkt uit do gesprekken en zelfs uit een partikulicr schrijven van den minister Rattazzi, dat hij ver wacht, dat Keizer Napoleon binnen kort belangrijke be sluiten zal nemen ten gunste van Italië, maar te Parijs zegt men, dat de Keizer, ofschoon altijd zeer goedgunstig gezind jegens Italië, den heer Lavalettc met een nieuw ultimatum naar Rome zal zenden, en dat hij, als dit, naar men verwachten moet, weder wordt afgeslagen, de bedrei ging er bij moet voegen, dat Rome dan over een jaar zal ontruimd worden. Men achtte zulk een ultimatum al zeer goed voor Italië. Dat is zeker, dat een jaar nog in dezen zelfden toestand ten opzigte van Rome te blijven, voor de Italianen zeer moeijelijk zal wezen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 April 1S62. Van af den 5 Mei a. s. zal de vaart in het llelderschc Kanaal gestremd zijn, uithoofde van afdamming wegens het vernieuwen van bruggen. Op Vrijdag 9 Mei a. s. zal aan het Raadhuis alhier worden aanbesteed het bouwen van eene onderwijzers-woning in de Nieuwstad. Als quarantaineplaats wordt tot 15 Octobcr a. s. aan gewezen: de bogt der Zuidwal op de reede alhier; cu wordt tevens herinnerd dat niemand zich aan boord van quaran- taiue vaartuigen mag begeven, zonder verlof van den korn- mandaut van Z. M. Wachtschip alhier. Van af 1 Mei a. s. zullen de schietoefeningen op de llors te Texel weder een aanvang nemenmet geschut van het instructie-vaartuig Pro Palria. Z. M. heeft den kapt. J. E. van Manen, van het 7e reg. inf., op zijne aanvrage een pensioen verleend van ƒ990. Van wege het Departement van Marine, is ƒ100. uitgeloofd, aan degenen die de dader of daders kunnen aanwijzen van de onlangs, bij herhaling op's Rijks werf alhier gepleegde diefstallen van bladkopcr, enz. Naar wij vernemen wordt met den 11 Mei a.s, in dienst gesteld de drijvende batterij Neptwnusen zal het bevel over dien bodem, worden opgedragen aan den kapt. luit. ter zee R. L. do Haes. Met den 15 Mei wordt de op het Wachtschip dienende officier van admin. lc kl. J. A. T.. den Ouden, op non- activiteit gebragt, en met den 1G vervangen door den offic. van admin. 1° kl. J. S. Spanjaard. Z. M. stoomschip Cycloop is heden namiddag ten 3 uur van hier naar Vlissingen vertrokken. Men schrijft ons van 's Hage dd. 23 April. Morgeu ten een ure komt dan, na een geruim recès, de Tweede Kamer der Staten Generaal bijeenallen, van welke staatkundige gezindheid ook, zien die bijeenkomst met ver langen te gemoet. Groote vraagstukken tochzoowel van binuenlandsche als van koloniaal bestuur, zullen in deze zitting, hetzij aan de orde worden gesteld, hetzij beslist. Voorop echter twee punten die meer 't militair gedeelte betreffen. 1°. Tcregt heeft de Correspondent van de Middel burg sche Courant geschreven, dat, door omstandigheden, onafhankelijk van de wil dor regering, de indiening der wet op de schutterijen vertraagd is geworden. Eén belang stond, naar 't inzien der regering, (ten minste zoo mijne inlichtingen juist zijn) nog meer op den voorgrond dan wel voormelde wet: de regeling namelijk van het onderwijs. Daarom kan ik u ook als eene waarheid mededeelen, dat de wet: middelbaar onderwijs in de eerste zittingen zal wor den ingediend. In die wet zal tevens het lot der Academie te Delft, worden geregeld, 2°. Is het minder juist wat sommige bladen hebben ver spreid omtrent den minister vau oorlog, als zoude hij als zijn gevoelen hebben te kennen gegeven//dat het der re gering onaangenaam was, bij aldien oflicieren in 's lands dienst hare zienswijze bestreden; zoo eene interpellatie in de kamer mogt plaats hebbenzal het blijken dat men de godachte des ministers geheel verkeerd heeft opgevat. Een groot nieuws echter kan ik u als eene waarheid mededeelen. Met den 1" Julij a. s., zullen twee departe menten van algemeen bestuur worden opgeheven nl: dat van Hervormde en van R. Katholijkc eeredienst; het eerste zal worden ingedeeld bij het ministerie van Justitie, het tweede bij dat van buiten! zakenhet is een gevolg vau 'het stelsel door het tegenwoordig kabinet altijd voorge staan cn alsnu in toepassing gebragt, l. w. strenge afschei ding van staat en kerk. Wat de gevolgen echter van die maatregel zullen zijn, zal de tijd loeren, doch wij mcenen gerustelijk te mogen beweren, dat hoe goed het principe der regering ook wezen moge, het in de praktijk met vele cn groote zwarigheden zal gepaard wezen. Immers toch, indien de afscheiding vau staat en kerk practisch uitvoer baar ware, zoude 't ounoodig zijn de verschillende godsdien stige gezindheden te scheidenmen zou de zaken der Eere dienst moeten overlaten aan een enkel minister, onverschil lig welke Godsdienst hij zelf beleed; thans echter, neemt men, door do Protestantsche Eeredienst te brengen ouder een' minister die zelf tot dat kerkgenootschap behoort, cn de R. Ivatholijken onder den heer de Sombreff, die Ka- tholijk is, het beginsel aan, dat slechts de opheffing der Departementen (alzoo bezuiniging) de aanleidende oorzaak vau die maatregel was, maar geenszins de scheiding van staat en kerk. Nog oppert men de vraag wat er gebeuren zal als de heer de Sombreff als minister aftreedt (iets dat in onze dagen toch niet onwaarschijnlijk is), en een Protestant aan het hoofd van het dep. van buiten! zaken mogt worden gesteld, zal alsdan een minister moeten benoemd worden die katholijk is, alleen om de zaken der Roomsche Eere dienst in zijne handen te stellen? zoo niet, zal dan die maatregel gecue aanleiding geven tot aanhoudende en voortdurende klagten De uitslag der verkiezingen in Junij a. s.wordt met belangstelling te gemoet gezien. Voornamelijk de hoofdstad trekt de algeineene aandacht. Naar ik als eene zekerheid hoor, wenscht de heer Duymaer vau Twist, na zijne lang durige politieke .loopbaan evenmin in aanmerking te ko men als lid der kamer, als hij dat wenschte als minister van koloniën. Zoo men zegt, heeft die heer verklaard dat hij rust verlangdeen wil mendat hij zich op zijne goe deren in Overijssel zal terugtrekken. Wie zijn opvolger in de hoofdstad zal wezen is natuurlijk onbekend. Het zou mij echter niet verwonderen dat de gewezen minister van Justitie, Mr. Godefroy, zoo hij dit verlaDgde, groote kans zou hebben in aanmerking te komen. In de zitting der kamer van morgen wacht men de geloofsbrieven van de heeren Pranzen v. d. Putte en Bloinnicuwgekozcne leden van het kiesdistrict Rotterdam en van den heer Guljé uit Breda. De enquête voor de Marine is thans voorloopig afgeloo- pen. Of er meerdere getuigen zullen worden gehoord, zal later worden beslist. Dit echter is eene stellige waarheid, dat zij, die met het opmaken der verslagen belast zijn, niet te benijden zijn; want zij hebben geeue gemakkelijke taak te vervullen, om de vaak zeer uiteenloopende gevoelens, tot een geheel terug te brengen. Ben ik goed geïnformeerd en ik geloof daartoe reden te hebben dan heeft zich de meerderheid der gehoorde getuigen verklaardvoor 't stelsel dat door dezen Minister wordt voorgestaan, en reeds bij de discussie over Hoofdstuk VIII door hem outwikkeld is. Men verwacht in de eerste zittingen der Kamer de in diening van eene hoogst belangrijke wet, t. w. die op de comptabiliteit voor Indie, eveneens als die op de vrijlating van slaven in onze W. Indische bezittingen. Vooraf echter zal de Min. van Koloniën aan een heet vuur zijn blootge steld, men zal hem toch inlichtingen vragen over zijn besluit ten opzigte van Delft, maar zij, die daarin een wapen mee- nen te vinden om de regering te bestrijden, zullen zich daarin deerlijk bedrogen vinden. Ook de zaak van de doorgraving van Holland op zijn Smalst, zal ter sprake komen. Sommige dagbladen toch, hebben medegedeeld dat de Min. van Binnen! Zaken confe- rentien heeft gehad met den hr. Jager, van Amsterdam, ten einde wijzigingen te brengen, in de aan dien heer, door de vorige regering verleende concessienmet het doel de voor- dragt bij de Kamer aannemelijker te doen maken, daar zelfs zoo als men beweert, Amsterdamsche leden tegen de tegen woordige voordragt gestemd zouden zijn. Zoo echter mijne informatien waar zijnis dit geenszins het gevalmaar zal de primitieve concessie aan het oordeel vau de Wetgevende Magt worden onderworpen. In alle gevalle is het te te hopen dat deze zaakvoor handel cn scheepvaart van 't uiterst gewigt, tot een goed einde moge worden gebragt. Na afloop toch van deze concessie zal de Regering zoo spoedig mogelijk moeten bedacht zijn, om ook voorde belangen vau Rotterdam te zorgenen hetzij door particu liere krachten, hetzij van staatswege, verbetering te brengen in den waterweg van Rotterdam naar zee. Heden morgen is 1! M. de Koningin van hier over Rot terdam naar Parijs vertrokken. De reis daarheen zal ge schieden over Duilschland, zoodat II. M. Belgie niet zal aandoen. Z. M. de Koning zal zich na zijne binuenlandsche

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2