dc hr. Thorbecke bevindt, geen twijfel kan overblijven. Wij betwijfelen zeer of de lir. Thorbecke bereid zal wezen op deze vragen te antwoorden. Wordt vervolgd. POLITIEK OVEKZIGT. In de. zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van gisteren, heeft de aangekondigde interpellatie van den hr. van Goltstein plaats gehad, nopens de vormingen rigting van 't Ministerie. Spreker wees op de mede onderteekeuing der Koninklijke besluiten tot ontslag en benoeming op den 3In Jauuarij door den Minister van Binnenl. zakendie toen nog niet met die waardigheid was bekleed; hij achtte 't eene schending van art. 73 der Grondwet en meende dat ook de Rekenkamer bezwaar zou maken deze schending voorbij' te zien. Ook wees hij op den langen tijd die de zamen- stelling van het bewind had gevorderd en op weinige bewijzen die men had, van de practische ervaring der Ministers van Einantien en Koloniën voornamelijk meende hij dat de Mi nister van Kolouien in Koloniale zaken tweederlei rigting wilde volgen. De Minister van Binnenl. zaken heeft de mede ondertee- kening der besluiten verdedigd, op grond dat zij aan geene tijds bepaling is verbonden. Hij heeft gemeend, dat men in elk geval een Ministerie behoeft, 't welk weet wat het wilen dat hij 't niet noodig acht een woordenstrijd over algemeene beginselen te voerendaar deze genoegzaam be kend zijn. Na den afloop dezer heeft de interpellatie van den hr. Wintgens plaats gehad die nog niet is afgeloopen Uit het buitenland is weinig merkwaardigs te melden. De Haarlemsche Courant meldt uit Parijs dat de verhou ding tusschcn II. M. de Koningin en Prinses Anna Murat dagelijks intimer wordt. Bijna al onze dagbladen komen echter op tegen het beweren dat er sprake zoude kunnen zijn van een huwelijk tusschcn deze Prinses en den Prins van Oranje. In eene advertentie in de Utrechlsche Ct. wordt zelfs voorgesteld een adres te rigten tot Z. M. met verzoek de natie omtrent dit gerucht gerust te stellen. Dingsdag avond is ter eere onzer Koningin een groot bal gegeven, dat echter wegens politieke redenen niet is bijge woond door de Keizeriu. 1TIS"J7T S TIJD :iT3S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Mei 1S62. Gisteren morgen ten 11J ure vertrok van hier Z. Ex. do Vice-Admiraal D. Bijl de Vroe, eervol ontslagen Directeur en Kommandant der Marine alhier, Adj. des Koniugs in buitengew. dienst, enz. enz. Bijna al de officieren der Marine waren tegenwoordig om van dien geachteu vlag-offioier afscheid te nemen. Ook de burgers deden van hunne belangstelling blijkenwant velen waren opgekomen om den vertrekkende de laatste groet te brengen. lieden morgen is alhier van Vlissingen gearriveerd, Z. M. stoomschip Cycloopoverbrengende 25 werklieden met hunne gezinnenwelke bestemd zijnom op de Mariucwerf te Amsterdam te worden geplaatst. Ook vernemen wij dat de Cycloopspoedig weder van hier zal vertrekken naar Ylissingeuom van daar een trans port werklieden over te brengen naar Hellevoetsluis. Dc [Oude) Helderscle en Nieuwcdieper Courant vermeldt dat een der portiers van de werf te Vlissingen, beschuldigd van diefstal van koper en lood, geboeid naar het wachtschip is gevoerd. Wij vernemen dat dit berigt niet juist is, want dat niet een portier, maar de onder-opzigter der Politie en 6 werk lieden van de werf te Vlissingen, beschuldigd zijn van boven genoemde daad en gearresteerd zijn. Eergisteren ten twee ure zijn alhier gearriveerd de staf en drie compagnies infanteriekomende van Amsterdam. De staf beslaat uit den majoor van den Hummel, den luit. adj. Delfos den Doorn, den luit. kwartiermeester Proetskij en den offic. vau gez. Kip. De compagnies werden gecom mandeerd door de kapiteins Leicher en Prins, onder mede- geleide van de lc luits. Nolthenius en Obreeu, en de 2" luits. Muller en Berkhout. Gisteren zijn nog aangekomen de twee overige compag nies, onder kommando van den kapt. van den Berg, de lp luits. van Bcdem van Driesberg en le Maire Kuotzer. Op den 30slcn zijn alhier aangekomen van de artil lerie de 7e Comp. van Gorinchcm, onder commando vau den kapt. Lanspachen den 2° luit Calkoen. De Haarlemsche Courant van heden bevat een berigt uit Parijs, waarin gemeld wordt dat van eene eehtverbind- tcuis tusschcn den Prins v. Oranje en Prinses Anna Murat geene quaestie zou zijn. Dit komt volkomen overeen met hetgeen onze Ilaagsche Correspondent ons reeds schreef van dato 20 April. (Zie N°. 9-1.) Afloop der aanbesteding op 1 Mei te Haarlem. 1°. Onderhoud haven te Oudenschild op Texel, minste in schrijver W. Hillenius aldaar ƒ5625; 2". Helmbeplanting enz. op het eilaud Texelof lc perceelminste inschrijver W. Hillenius ƒ4380; 3". Helmbeplanting enz, 2° per ceel, of van Kijkduin tot Petten, minste inschrijver J. Oldeuburg te Bergen ƒ7180; 4°. Helmbeplanting enz. 3° perceel of van de lloudbossche tot paal u°. 58, minste inschrijver J. Oldeuburg te Bergen ƒ4970. Men schrijft ons dd. 30 April het volgende: Heden morgen omstreeks elf ure ontstond er plotseling een hevige brand ten huize van den landbouwer P. Los aan de Goudsche-sluis te Oudshoorn, welke zoo spoedig toenam dat binnen een uur tijds alles in de asch lag. Niets van het huisraad was tegen brandschade verzekerd; de oorzaak hoe dezelve ontstaan is, is onbekend. Men schrijft uit 's HertogenboschDe regtbank heeft thans tegen drie personen, regtsingang verleend, met bevel tot dagvaarding in persoonwegens het koopen van stemmen bij de onlangs alhier plaats gehad hebbende ver kiezing. Men verzekert dat het Z. M. dezer dagen behaagd heeft den jongeling H.die eenige jaren geleden te Am sterdam werd veroordeeld, wegens een aanslag op den pre dikant S., kwijtschelding van zijnen verderen straftijd te verkenen. Jl. Dingsdag arriveerde te Harderwijk het derde de tachement Noren en Denen, sterk 10 man, zoodat zich thans in de vorige maand 83 dezer lieden voor de dienst in O.-Indie hebben geëngageerd. Men leest in V Nieuw Dagblad van V Gravenhage van Dingsdag 29 April "Dagbladen zoo als de N. Rott. Courant enz., die tot dusver zwegen over hetgeen de heer Minister van Oorlog betrekkelijk de openbaarmaking van gedachten door middel der drukpers gezegd heeft aan de officieren van het rege- ment grenadiers en jagersalhier in garnizoen vinden goed in hunne bekende goede trouw, op te nemen het volgende berigt, dat voorkomt in de Nieuwe Courant van den Helder: "Het is minder juist wat sommige bladen hebben ver spreid omtrent den Minister van Oorlog, als zoude hij als zijn gevoelen hebbeu te kennen gegeven, dat liet der re gering onaangenaam wasbijaldien officieren in lands dienst, hare zienswijze bestredenzoo eene interpellatie in de Kamer mogt plaats hebben, zal het blijken, dat men de gedachten des Ministers verkeerd heeft opgevat." I n de laatste woorden dezer zinsnede wordt erkenddat de Minister in elk geval heeft gesproken over de zaak, die het hier geldt. Wij nemen hiervan acte, even als wij er ook acte van nemen, dat onze woorden, zelfs zoo ver draaid en zoo beschuldigend voor den Minister als zij ten onregte worden terug gegeventoch slechts werden genoemd minder juist." De liberale dagbladen hebben alzoo, in hunne bekende goede trouwde woorden overgenomen van onzen correspondent. Wij mogen hunne verwachting niet te leur stellen en zullen in ons volgend nommer op deze zaak terugkomen. Verslag van de Kiezers vergadering op Donderdag 1 Mei in Tivoli. Donderdag morgen las men in de [Oude) Ileldersche en Nieuwedieper Courant eene advertentie, uitgaande niet van een voorloopig bestuur eener opterigten kiesvereeniging, maar onderteekend namens het Bestuur der Sociëteit Har monie door den President D Bakker Bz. en den Secretaris D. Berghu js. Bij deze advertentie werden de Kiezers op geroepen, om nog dien zelfden avond op te komen in het lokaal Tivoli; wel wat te spoedig na de publicatie, want vele lezers ontvangen het blad eerst des avonds en ook sommige den volgenden dag echter het Bestuur der Har monie, zal daarvoor wel grondige redenen gehad hebben. De Presideut der Harmonie opende de vergadering met de betuiging, dat er geene met rederijkers talent voor te dragen inleiding zou worden uitgesproken, welke verklaring moest dienen ter informatie van W. (inzender van een vroe ger in dit blad opgenomen stuk.) Na het teekencn der presentie-lijst, waaruit bleek dat 34 van de tegenwoordig zijnde kiezers aan de vergadering deel namen werd door den President voorgesteld om tot de benoeming van 5 leden voor het bestuur der vereeniging over te gaan, terwijl ZEd.benevens dc Secretaris, de heer Berghuis, voor de eer bedankten om gekozen te worden en alzoo verzochten niet in aanmerking tc komen.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2