nistors. Tercgt wilde do meerderheid do (laden afwachten en niet personen veroordeelen alleen omdat ze minder be kend waren, doch geene blijken van ongeschiktheid of practische onbekwaamheid hadden gegeven. Zoo kunnen wij thans, de toekomst met gerustheid te gemoct zien, 011 hopen dat de zoolang geduurd hebbende overgangs-pcriode eindelijk voorbij zij, en de optrediug van dit bewind zal strekken tot bloei en tot heil van het dierbaar vaderland. POLITIEK OVERZIGT. Na afloop der interpellatien van de heeren van Goltstein en Wintgeus is Zaturdag de zitting tot Maandag verdaagd, als wanneer aan de orde was: de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen nopens het biu- nenlandseh gedistilleerd. Het onwaarschijnlijke gerucht eener echtverbindtenis van den prins van Oranje met prinses Anna Murat, geeft de buitenlandsche dagbladen stof om deze aangelegenheid met de politiek van Keizer Napoleon in verband te brengen. Zoo schrijft men uit Parijs aan het Journal de Bruxelles, men spreekt over een huwelijk tusschen den prins van Oranje en prinses Anna Muratvan hetwelk bij voorkomende ge legenheid Antwerpen de bruidsgift zou wezen. Ook de Kölnische Zeitung bespreekt dit gerucht, doch de mededee- ling in dat blad is regtstreeks in strijd met de reis van onzen Koning naar Parijs. Ouze binnenlandsche bladen, hechten geen van allen geloof aan de mogelijkheid eener zoodanige verbiudtenis, die ook door de bevolking zeer zou worden afgekeurd. (Zie onder onze berigten). Wat do Italiaansche quaestie betreftde berigten omtrent deze blijven voortdurend tegenstrijdig; terwijl sommigen het einde daarvan spoedig te gemoet zien, gelooven anderen dat de beslissing nog zeer verwijderd is. Niettegenstaande de half-officiële organen de waarde van de terugroeping van den generaal de Goijon uit Rome wil len verminderen en zelfs de Constit. heeft gezegd, dat er niets is veranderd in het stalu qiio, hebben de woorden door koning Viclor Emmanuel eerst te Genua en thans te Napels uitgesproken, te veel indruk gemaakt, dan dat men het er niet, voor zou houdendat al wil men voorloopig de waarheid niet toegevenom de klerikale partij niet te veel schrik in te boezemende Romeinsche quaestie op het laatst loopt. Men blijft vooral in Italië van oordeel, dat dit jaar althans de beslissing van het vraagstuk zal belevenzelfs te Rome twijfelt men daar weinig meer aan, en zijn alle beschikkingen in dat vooruitzigt genomen. Omtrent het verblijf des konings te Napels luiden de berigten allergun stigst. De indruk van dit koninklijk bezoek op de be volking, die de grootste geestdrift betoont voor haren nieu wen vorst, is uitnemend. Andere berigten uit Napels melden echter, dat de legi timisten zich meer dan ooit vereenigen met de partij van Murat, uit haat jegens de Italiaansche regering. De afloop der verkiezingen in Pruissen, was bij uitstek gunstig voor de liberalende zoogenaamde jonker-partij is ten eeuen male uit liet veld geslagenwel zijn er geruchten in omloop wegens het op nieuw ontbinden van de Kamer der afge vaardigden, wanneer die niet in den geest der regering uit valt, doch men betwijfelt zeer of de Regering tot dit uiter ste zal overgaan. ITIETTTrSTIJDHTS-EN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 Mei 1868. De Arr. Regtbank te Alkmaar heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van den heer K.door Dr. K. aangeklaagd wegens laster in een stuk geplaatst in N°. 70 dezer Courant voor 't welk de Redactie van dit blad te vens door het Openbaar Ministerie werd beschouwd als mededadig. De regtbank heeft de beiden beklaagden veroor deeld, ieder in eene geldboete van vijfentwintig gulden met de kosten en aanplakking van het vonnisvan welk vonnis men binnen 14 dagen hooger beroep kan doen aanteekenen. Bij arbitrage is het bergloon der lading Suiker en Sigaren, uit de onlangs op de haaks gestrande Spaanselic brik Ana Joaquina, afgemaakt, in eens af, voor ƒ4000. Hetwelk verdeeld moet worden over ongeveer 70 aaudeelen. Aangaande het bergloon der tuigage wordt nog onderhandeld. Gister morgen 10 uur is van hier vertrokken Z. M. stoomschip Montrarlo koram. de luit. t/z. le kl. G. W. P. Moeth, met bestemming naar Oost-Indie. Met de kustbatterij Kaaphoofd zijn de gebruikelijke sa luut schoten gewisseld. Met den 10 dezer worden op het Wachtschip alhier geplaatst de officier van adm. 3e kl. II. C. Deutfer Wiel en de Adjunct Administrateur G. D. van Werdt; en met den II" dezer op de alsdan in dienst gesteld wordende drijvende, batterij Neptunnsde luit. t/z. 1° kl. R. P. Struick. Van het instructie-vaartuig Pro Patriaonder bevel van den luit. t/z. lc kl. P. v. Lclyveld, liggende op de Hors te Texel, zijn gister morgen de oefeningen met ge schut aangevangen. Met 1 Mei zijn alhier geplaatst als officieren bij het Kon. Instituut voor de Marine, de luits. t/z. 2° kl. W. J. Scholten van Aschat en W. F. Meijen. Men leest in de Staal-Courant van heden Z. M. de Koning vertrekt den 6» naar Parijs, om er tot den 14» te verblijven. De reis heeft geen ander doel dan het brengen van een bezoek aan HH. MM. den Keizer en de Keizerin der Franschen gedurende liet verblijf van H. M. de Koningin aldaar. Men schrijft uit Eysden (arrond. Maastricht)Een hevige brand is hier uitgebarsten in het huis van de wed. Niesten, ook bewoond door hare gehuwde dochter, eene moeder van 9 kinderen, benevens door een daglooner. Deze brand nam zoo schielijk toedat niettegenstaande de ijverige hulp der brandweer en die van het naburige steedje Visè (Belgie)niets noemenswaard is gered. Men begroot da schade op ruim ƒ5000. Daar er niets was verzekerdis dit ongelukkige huisgezin, tot armoede gebragt. 3|n0E5anbcn Jjtuüftni. Mijnheer de Redacteur Den 13 dezer a. s. heeft eene herkiezing plaats voor de twee leden der Provinciale Statendie aftreden. Het verwondert inijdit punt in uw blad niet besproken te zien. Men had van u ecuige inlichting of oordcel verwacht. Y. Mijnheer de Redacteur Hetzij mij vergund door middel van uw geacht blad eenigc woorden in het midden te brengenbctreffeude de verleden week geconstitueerde kie zers-vereeniging eu haar bestuur. Ik zal mij van alle personaliteiten ont houden daar deze tot niets kunnen leiden dan tot twist en tweedragt, doch alleen onderzoekeu in hoever de uitslag der vergadering van Donder dag jl. beantwoordt aan het doel dat men zich daarvan voorstelde en welken invloed zij hebben kau op het resultaat der verschillende stemmingen die men eerlang te gemoct ziet. Het valt vooreerst in 't oog dat slechts weinige kiezers tot nog toe zijn toegetreden want slechts 3-1 personen namen aan de beraadslaging en stem ming deelanderen onthielden zich daarvan of waren niet opgekomen waar schijnlijk omdat ze hunne stem wilden vrij houdenóf wel dat door de late afkondiging der advertentie zij onbewust waren dat die bijeenkomst zoude plaats hebben. Ten opzigte van het gcheele getal stemgeregtigdeu kan dus de invloeddoor de vereeniging ingebragt tot nog toe weinig uitwerken en acht dit niet ongelukkig. Een eerste vereischte toch voor de daarstelling eener kiezers-vereeuiging is lo. grondige bekendheid van het bestuur met den politiekcn toestand van ons landdeu strijd tusschen de verschillende partijende staatkuifdige denkwijze van de personen die men als vertegenwoordigers weuscht af te zenden de daden te kuunen bcoordcclcu van diegenen die thansvoorna melijk buiten de gemeenteons district representerenom ze bij eventuele aftreding te kuunen hcrbcnoemcu of vervangen enz. en 2o. een' uitgebrei- den invloed van het bestuur op de ledendie talrijker moeten ziju dan tot nog toe het geval isen dat ten eenemale onafhankelijk moet zijn van hen die kans hebben als candidaten te worden voorgesteld. Zoo zou ook een lid van den gemceutc raad ten eeuenmale ongeschikt zijn om bestuurder eener kiesverecniging die staud moet houdente wezen. "Want bij zijne eigene aftreding zal hij zedelijk vcrpligt zijn zich zelv' voor eene herkiezing niet aantebevelen. Welke rigting heeftM. d. R. de geconstitueerde vereeniging Is zo liberaal of couservatief Indien de bestuurders politieke gevoelens hebben zijn ze een ieder onbekend. Wie zal nu toetreden tot eene vergadering (en alzoo zijn stem vooraf beloven), welker strekking hij niet weet of begrijpt; een programma optemaken en te publiceren is dus liet werk waarmede het bestuur der vereeniging zijne werkzaamheden onmiddclijk dient aantevaugen. Wat den uitslag betreft der stemming op Donderdag jl.ik aarzel niet ze zachtstcus genomen, minder gelukkig te noemen, niet om de personen maar om de volstrekte onbekendheid hunner denkwijze ten opzigte der aan staande verkiezingen. De keuze voor twee aftredende leden der Provinciale Stateu zal reeds den 13 dezer den verkiezingsstrijd openenen nog zijn slechts de namen dier aftredende leden geenszins die hunner tegenstanders bekend. Hiermede wil ik volstrekt niet te kennen geven dat ik wcnschen zou dc aftredende leden door anderen vervangen te zienmaar alleen op merken dat 't bestuur moeite schijnt te hebben personen te vinden om tegen dc oude ledcu tegenover te stellen. Waarom dit Omdat ze met do denkwijze cn opinie van velen onbekend zijn. Wat dc verkiezing voor de Staten-Generaal betreft, hierover wil ik zelfs niet sprekenvooreerst omdat onze gemeente te weinig invloed op de stem ming van 't kiesdistrict uitoefent, ten anderen omdat de vraag oprijst of de bestuurders der vereeniging dc mannen zijnom de politiek van het aftredend lid of zijn tegenstander te kunnen beoordeclen. Van veel meer belang is voor ons de kenze voor gemeente-raadsleden. Drie vacatures bestaan en moeten Vervuld worden. Wie zullen de menschen zijn, die den lieer Heets vervangen of hunne nieuwe betrekking, (door de toename van bevolking ontstaan) met eer en trouw w eten waar te nemen en onafhankelijk genoeg zijn van dc gemeenteom hare belangen naar haar belang waar te nemen. Zullen dc bestuurders der nieuwe vereeniging ons hierin voorlichten Dan wordt de vraag geopperd of ze daartoe dc representanten ziju van alle kiezersdan wel van dc 34 aanwezige leden op de vergadering. Eu toch is de keuze van gemeente-raadsleden juist van hoog en uitge strekt belang. Ik wensch niet te spreken Mijnheer de Redacteurover 't in uw blad genoemde „nooit geuocg ontwikkelde themabetreffende de toc- nemenden bloei en welvaart der gemeente, dc schooue toekomst dien zc

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2