3}nge3onbcn Jjtuüïien. BIRGERLLIKE ST.WI) UKI1 GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. ADVERTENTIES!. f (roprwnipjj êmtw. GROOTE VERGADERING W. S. J. BEEK. ƒ600 daardoor verwerven, gerustelijk vertrouwen wij dat de liefdadigheid ook thans zijn pogen met den gewenschten uitslag zal bekroonen. Zie advertentie hier achter). Zondag jl. is alhier van Amsterdam gearriveerd, een detachement Mariniers onder bevel van den sergeant de Vries overigens sterk 2 korporaals, 1 tamboer en 20 manschappen. Dit detachement is onmiddelijk op de drijvende batterij Neptunus, geëmbarkeerd. lieden middag zijn hier 20 militiens aangekomen, die ingevolge de nieuwe militie-wet, bij de Marine zijn ingedeeld, zij zijn op de Neptunus geëmbarkeerd om gekleed te w orden. Vrijdag a.s. worden er bij de Marine nog 80 militiens verwacht. Zondag nacht jl. heeft er langs de haven alhier, eene geweldige kloppartij plaats gehad, tusschen Hollandsche en Belgische visscherliedeu van de vele in de haven liggende visschersvaartuigen van beide natiënzoodat reeds on geveer een honderdtal strijders tegenover elkander stonden, toen gelukkig nog in tijds de nachtwachts door beleid en gepaste maatregelen de strijdende partijen uit elkander w isten te drijven. Een' bejaarden Hollandschen schipper, die pogingen aanwendde om zijne lieden naar boord te lokken, zijn gewel dige slagen met een handspaak toegebragt. Een Belgische visscher die zich verzette en het strijdperk niet wilde ver laten is door de nachtwachts in verzekerde bewaring genomen. Een nader onderzoek wordt door de Politie ingesteld, zoodat gister aan de schippers gelast is de haven voorals nog niet te verlaten en zelfs niet te verhalen; waarop van wege het Wachtschip toezigt wordt gehouden. Van Terschelling schrijft men ons het volgende: Alhier in de haven ligt tegenwoordig een Engelsche kotter die zoo als men zegt door de Lloyds Sociëteit is afgezonden tot onderzoek naar de gesteldheid van het wrak the Luline. Correspondentie. Het antwoord van M. M. op het stukje van A. B. C. in de {Oude) Heldersche Courant moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer blijven liggen. Mijnheeb de Redacteur! In N° 99 van uwe Courant lees ik een ingezonden stuk, geteekend M. M., dat mij aanleiding geeft tot eenige be denkingen. Ik verwacht van uwe onpartijdigheiddat gij ze een plaatsje zult inruimen. De schrijver verwijt den Raad der gemeente, dat hij 50000 uit de gemeente-kas verspild heeft voor het ma ken van de brug aan den ingang van het door den Staat aan te leggen bassin, aangezien deze brug, ook zonder deze hulp, toch zou zijn verrezen, ten koste van het Rijk. Mij dunkt dat de Raad, op het voorbeeld in andere ge meenten, door deze bijdrage het Rijk voor een zeer klein gedeelte is tegemoet gekomen in de aanzienlijke kosten voor een werk van algemeen nut, waarbij onze gemeente veel belang heeft. En mag dit nu geld verspillen hectcn Verder vraagt de schrijver kou b. v. een gymnasium in deze gemeente zoo misplaatst zijn?" Volstrekt niet, als het eene particuliere inrigtiug was; maar die op kosten der gemeente daar te stellen, zou, naar mijn inziengeld verspillen heeten. Hier zijn weiuige ouders die hunne zonen het middelbaar onderwijs laten geven, zij hebben de noodige fondsen om de kosten te bestrijden niet. Moet men hun tegemoet komen door eene kostbare iurigting uit de gemeente-kas daartestellen? Dit zou zijn van den een nemen en aan den ander geven. Wat wordt hoofdzakelijk op een gymnasium meer onderwezen dan op eene Eransche school? Een paar doode talen, Latijn en Grieksch, het Hebreeuwsch behoeft maar aan enkele leerlingen gedoceerd te worden. Het onderwijs, dat hierin de moderne, talenen meer vakken van uitgebreid lager onderwijs op het Instituut van den heer B. wordt gegevenis voor de meeste jonge lieden voldoende en wordt door deskundigen als voortreffelijk geroemd; vele leerlingen hebben bij afgelegd examen voor verschillende betrekkingen daarvan blijken gegeven. Door deze gunstige resultaten ziet de ïnstituteur van jaar tot jaar het getal zijner leerlingen, ook van elders, vermeerderen. Ook lees ik in het stuk, «dat eene gymnastie en zwem- inrigting in eene plaats als deze reeds tien jaren hadden moeten bestaan." Het is aan onze robuste jongens niet te ziendat het zitten op de schoolbanken hunne gezondheid benadeelt. Zij ontspannen zich genoeg in hunne open uren met knikkeren, haasjeover, kastie spelen, hoepelen, slootje springen enz. enz. Toch zouden hunne physieke krachten meer ontwikkeld worden door geregelde ligchaamsoefening. Eene inrigting voor dc gymnastie behoeft niet veel te kostenbij het corps Mariniers of bij de Infanterie of Ar tillerie is wel een sergeant te vinden, die, met permissie van zijn chef, goedkoop onderrigt kan geven. In zoo verre beu ik het met den heer M. M. eens. Maar door eene zwemschool zou de zaak duur worden. Hieraan is geen behoefte. liet strand te Huisduinen biedt voor de jongens de beste gelegenheid aan om zich te baden en het zwemmen te leeren. Wanneer zij zich niet buiten de vangdammen en over de bank begeven, hebben zij nimmer gevaar om te verdrinken. Over de behoefte aan een ziekenhuis en de zeer onvoldoende wijze, waarop hierin zal worden voorzien, heeft de inzender in N°. 87 van uwe Courant zijne denkwijze gezegd en wil daarop niet terugkomen. Wenschclijk was het, dat de Ge meenteraad wilde terugkomen op zijn besluit enin plaats van een onvoldoend ziekenhuis, een badhuis te Huisduinen oprigtte; niet zoo prachtig als te Scheveningeneenvoudig, goed ingerigt en logeabel voor de badgasten. Ziedaar de hoofdvereiscliten van 't gebouw. De Gemeente zou het kunnen verhuren, het kapitaal zoubij een zuinig en verstandig beheer, meer dan 5 percent interest opbrengen, Huisduinen zou opvroli jken en de lieve dames zoudenna het genot van een versterkend zeebadeen adres van adhacsie aan den Raad schrijven. Helder 11 Mei 1862. J. Mijnheer de Redacteur Reeds in Uw No. 93 (dd. 19 April) gaf ilc IJ mijne verwondering tc kennen, dat in uw blad, aan gemeente aangelegenheden gewijd, nog met geen woord was melding gemaakt van het wcnschelijke cener weekmarkt in deze gemeente; ik wensehte door dat schrijven er de aandacht van 't alge meen op te vestigen en wel voornamelijk hoopte ik dat de Nieuwe Courant de verdediging van mijn geschrijf op zich zou nemendaar dc daarstelling van eene markt zeer voordeclig zou zijn voor onze plaats. Tot nog toe lees ik daarvan echter niets, iets dat ik onbegrijpelijk vind. Ik had ver wacht dat mijn geschrijf ten minste opmerking eu antwoord zou verdienen doch vind mij daarin zeer teleurgesteld. In elk geval had ik goed- of afkeuring verwacht. Opname verzoekende van bovenstaande regelen in een uwer volgende Nos» klijf ik U\v Dienaar M. [De Red. acht zich wèl vcrpligt stukken, van den aard als dat van den inzender optenemenmaar geenszins alle daarin voorgestelde plannen te verdedigen of te bespreken. Het practische van 't voorstel is der Red. zeer twijfelachtig. De zaak zalzoo ze wezenlijk tot nut der gemeente kan strek ken wel andere verdedigers opwekken om ze ten uitvoer te brengen]. Van 2 9 Mei 1862. ONDERTROUWDB. Snooij schipperoud bijna 22 jaren en J. Brcct oud 24 jaren. P. P. Rademaker werkman, oud 24 jaren, cu J. Zwaij oud 26 jaren. P. Smit, bottelicrsmaat bij de Marine, oud 25 jaren en J. Stoute oud 27 jaren wonende thans alhier onlangs te 's Gravcnhage. GEHUWD: F. J. Bussing en A. Steilberg. J. K. Verburgt en W. van Brederode. II. Noot en T. Vader. L. Klein en T. van de Vliet. W. Baak en J. F. van Engelen. BEVALLENG. van Heuven geb. Deelder Z. C. Sehiimakcr geb. Boom D. G. Sterk geb. Pluilaard Z. E. Bakker geb. Thomasz, Z. L. H. Brurjnzecl geb. Schooneman D. M. van Bruggen geb. Swerver Z. A. P. Rcinbach geb. Albertus D. A. Pronk geb. Brouwer Z. K. Lutz geb. Tonneboeijer D. L. Bronsma geb. Visser D. J. Langcrveld. geb. Snooij D. H. Spigt. geb. Zwaan Z. OVERLEDENW. Kemcrïing 9 w. M. dc Vroome 2 w. M. A. Desplanque 7w.J. Zcle 2 m. C. E. J. de Vries 11 w. J. 11. van Dijk 10 w. Van 15 tot 30 April 1862. ONDERTROUWDJacob Ruijg zeemanoud 20 jaren en Klaaske Bak ker 21 jaren. Sipke Zorgdrager, zeeman, oud 22 jaren en Trijntje J. dc Vries oud 24 jaren. GEHUWD: Geene. GEBORENRoelof, z. van Pieter IJ. Kuijper eu Grietje C. Westers. Vrouwtjed. van Cornelis P. Cupido en Jantje S. Cupido. Hendrik, z. van Pieter Damsté en Fenna Alida Moukhost. OVERLEDEN: Jeinkc Jacobs Hek, oud 71 jaren. Neeltje M. Ver meulen, oud 4 weken. Vrijdag 16 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Southampton. op Zondag den 18 Mei 1862, des avonds ten half acht ure, in het Lokaal Tivoi.i. Dc Directie» Bij den ondergeteekende is best vet KALFS- VLEESCH te koop, Kalfsschijven A 35 et. de 5 Ons. Nierstukken, Ribben, Borsten a 321 ct. de 5 Ons. Ook eerste kwaliteit RUND- VLEESCH a 35 ct. de 5 Ons. Slagter en Vleeschhouwer aan den Helder.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3