DE DOCHTER VAN DEN NOTARIS. PR06RA M M A. BURGERLIJKE STAM) DEU GEMEEME TEDMIlELLlNb. Maar, wanneer de Staats-spoorwegeu het eerst ter sprake zijn gebragt? ik heb op het oogeublik geen tijd, om er een juist onderzoek naar te doenmaar wij weten allen toch dat het niet van weken of maauden, maar reeds van voor verschei dene jaren dateert, en reeds lang voor dien tijd is het besluit genomen, niet waar Mijnheer A. B. C.? Duidelijk is het dus dat de Raad de kosten voor die brug reeds toen niet ten laste van een nog niet eens op het papier bestaaudeu Spoorweg kon brengen, maar onbegrijpelijk is het dat die zelfde brug die toen reeds bouwvallig en gevaarlijk voor vrachtwagens waszoovele jaren geledenthans nog steeds gebruikt wordt, zonder dat er in al die jaren noemenswaar dige reparatie aan geschied is, en zonder dat die vernieu wing eenigzins verhaast wordt. Genoegen zult gij aan velen doen, Mijnheer A. B. C., die toch goed op de hoogte zijt, dit punt eens tot klaarheid te brengeu. Nog iets nevelachtigs is er voor mij iu gelegen dat de Raadzonder aan spoor of bassin nog in de verste verte te deuken (nietwaar Mijnheer A. B.C.), een besluit kou nemen om een brug te leggendie zestig ellen lang isover een vaarwater als het Heldersch Kanaaldat slechts op dat punt ongeveer 7 ellen breed is. Wanneer meu nu ten ruimste ge nomen 13 ellen stelt voor het bevestigen op de landhoof- den en den opriddan blijft er nog 40 ellen die men over de rijweg in plaats van over de vaart zou moeten leggen. Wanneer gij van uwe hoogte ook dit eens zoudt willen ophelderen, eerst dan geloof ik dat //het publiek in staat is te kunnen oordeelen hoe weinig men kan hechten aan de waarheid, enz.". Mogt dit geschrijf u uit uwe verhevene hoogte geen du pliek waardig zijndan is het voor mij ook moeijelijk om er op terug te komen, daarom wil ik hier nog deze mijne bedenking bijvoegendat naar mijn oordeel de Raad in deze te voorbarig is geweest, juist het tegenovergestelde van het geen Burgemeester en Wethouders zijn geweest in de zaak van den vroegeren Gemeente-Ontvanger. M. M. M. M. aan J. Ook Mijnheer J. valt in het vorig nommer dezer Cou rant mijn schrijven aan en wat voert hij aan tot verdedi ging van het raadsbesluit N. B.. dat men hier ook toch iets doen moest tot tegemoetkoming van het rijk. Mijnheer J. ik verwijs u naar Mijnheer A. B. C., die zegt dat het besluit genomen is, reeds lang vóór dat er sprake was van rijks-spoorwegen, bijgevolg is er aan tegemoetkoming niet gedachten nog sterker, A. B. C. zegt dat de gemeente gevraagd heeft om subsidie van het rijkdan vervalt uw beweren geheel, want daardoor juist zou de raad getoond hebben berouw te gevoelen over zijne voorbarige handelwijze. Maar wat kan dan toch wel het ware doel ziju waarmede dat raadsbesluit is doorgedreven (Eene oorspronkelijke novelle door X.) „Anna, lieve Anna, kom dan toch beneden, we wachten U al een kwar tier, 't eten wordt koud." „Dadelijk Mama, ik kom." „Wat dat kind lang noodig heeft voor haar toilet, sprak Mevr. Vermond tot haren echtgenoot't is bijna drie kwartier dat ze daarmee bezig is." „Nu ja, repliceerde de heer Vermond lagchendc, wij zijn ook jong ge weest ik herinner mij zeer goed den tijd dat ik ook wel verpligt was ecu kwartier te antichambreren alvorens ik het genoegen had u geloiletteerd be ueden te zien en de meisjes zijn sedert dien tijd niet veranderd." „De mannen dan zeker ook niet, hernam Mevr.; welnu wanneer Anna over twintig jaren in haar huwelijk zoo gelukkig is als wij thans laat dan vrouwen en mannen blijven zoo als ze zijn". Het is thans noodzakelijk den lezer in den kleinen kring van de familie Vermond binnen te leiden. Dc Notaris Vermond was een man in de kracht des levens, van een vrolijk en opgeruimd karakter en wegéns zijne bekwaamheden en eerlijkheid algemeen geacht. Reeds geruimen tijd stond hij iu de stad Aals Notaris, had het vertrouwen zijner medeburgers weteu te verkrijgen waar door hij cene praktijk had verworven meer dan genoegzaam om iu de be hoeften van zijn gezin te voorzien. Behalve deze bekleedde hij nog ver schillende andere betrekkingen die hij aan het vertrouwen dat hij inboe zemde te danken had eu men betwijfelde het niet of hij zou ten eenigen tijde de stad Ain de Tweede Kamer der Statcu-Generaal representeren. Mevrouw Vermont was de waardige gade van hareu echtgenoot. Sedert ruim twintig jaren gehuwdhad geen enkel duister oogeublik hun huwe lijks geluk verduisterd. Liefhebbend als een brave huisvrouwgelukkige moeder van eene teeder beminde dochter bepaalde hare zorg zich tot het opsporen der middelen om deze zoo dierbare wezens het leven aangenaam en genoegclijk te maken, buitengemeen weldadig, werd haar naam iu vele arme huisgezinnen geooemd als die eencr beschermengelen menige familie moest bekennen dat ze het voortduren hunner affaire slechts te danken had aan de belanglooze hulp en bijstaud van Mevrouw Vermond. En Annade ceuige dochter Lieve lezeres (zoo ik het geluk mag sma ken deze te vinden) ik zie af van de poging om haar te beschrijven. Te veel afbeeldingen en schilderingen van schoone meisjes zijn reeds gegeven dan dat ik het zoude wagen Anna Vermoud voortcstellen zoo als ze op achttienjarigen leeftijd wezenlijk was. Schoon als een engel beminnelijk zonder coquet te zijn lieftallig zonder pretentie was ze de afgod harer ouders, wier eenig kind ze was, en de hoop van menig jongeling uit de stad. Veel hadden dan ook die ouders voor hunne dochter gedaan en gcene kosten gespaard om hare opvoeding te voltooijen. Teregt begrijpende dat eene geleerde vrouw een walg is in de oogen eens mans, doch dat eene beschaafde vrouw dezen eer aan doet, hadden zij zorg gedragen haar die kundigheden in te prenten die elke vrouw van den beschaafden stand-dient te weten. Zonder juist de klassieke auteurs gelezen te hebben, ofte dwee- pen met het lijden van den jongen Werthcr, had ze kennis geuoeg om de verschillende w erken iu de nieuwere talen te lezeneu daarbij (wat meer zegt) gevoel geuoeg om ze te begrijpen. Ook van de kundigheden inecr bepaaldelijk der vrouwen eigep, was geeue haar vreemd daarvoor had Mevrouw Vermond zelve gewaakten schoon Anna al gecne geroutineerde chanteuse kon genoemd worden moest iedereen die haar hoorde bekennen dat ze eene aardige en welluidende stem had. Wij hebbeu thaus deu lezer iu het aangenaam gezin van den Notaris Vermond ingeleid op het oogeublik dat het zich gereed maakte aau tafel te gaan hij gelieve ons thans elders te volgcu om ook keunis tc maken met deu persoou die in dit drama eene hoofdrol moet spelen. II. Dc advocaat Hcuri Versteeg bewoonde een gemeubileerd bovenhuis in de stad AWij vinden hem den dag dat wij hein bezoeken, gemakkelijk met eene sigaar iu den moudgelegen op eene causeusehet nog razende theewater bewijst ons, dal niettegenstaande het reeds naar deu middag toe gaat Hcuri nog geen geeu gebruik heeft gemaakt van het ontbijt dat hem wacht. In gepeins verzonken hoorde hij geenszins dat dc deur geopend werd eu ziju vriend Arnold Biukmau voor hem stond eu hem met eeu ernstig en verwijtend gelaat aanstaarde. „Gij hebt weer slecht uw woord gehouden llcuri, zoo begon hij na eene korte pauze het gesprekgij hebt heden nacht niettegenstaande uwe belofte wederom gespeeld en veel geld verloren". „Het bcteekcut niets, hernam Henriik ben rijk genoeg, wat ik van nacht verloren heb zal ik spoedig herwinnen en dan is 't quite. „Ook is het niet de som gelds die mij verdriet, maar uwe verslaafdheid aau het spel hindert mij en daarom vorderde ik vau U de belofte die ik vooruit wist dat gij niet houden zoudt. Gij zijt rijk, 't is waar, gij hebt eene aanzienlijke praktijk eu deu naam van een kundig advocaat, maar, (ik hoop dat mijne voorspelling gelogcustraft zal worden), uwe zucht tot het spel behecrscht U thans reeds grooteudcels aau haar offert ge bijna alles open het zal niet lang meer duren of ze zal een' onwederstaanbaren invloed op u verkrijgen en U meeslepen iu eeu afgrond welks diepte ik niet peilen wil. Waarachtig Henri geloof mij. Nog is het tijd; doe 's avonds wat gij wilt, maar speel niet langer. „Gij overdrijft Arnold. Omdat ik s' avonds op dc sociëteit ccnige uren speel verandert gij mij in een hartstogtelijken speler alsof Stel u zelv' tocii niet te vreden Henri met praatjes van welker onwaarheid ge inwendig zelf overtuigd zijt. Zou ik U een verwijt doen wanneer ge even als ik en ieder ander een eenvoudig partijtje speeldet? Maar zie U zelv' aan de speeltafel en ge zult bekenucu dat liet om grof geld te doen is, en wat meer zegt, dat ge geheel door het spel wordt medegcsleeptuwe winst of verlies is op uw gelaat tc lezen arme Annaindien het waar is wat gc vermoedtdat ze U niet ongenegen is hoop jk voor u beiden dat ge nog bij tijds tot inkeer zult komcu. „Laat Anna toch buiten ons discours hernam Ilenri eenigzins geraakt gij doet het voorkomen alsof ik eeu lichtmis was, ecu braaf meisje onwaar dig omdat gij niet speelt neemt gij tegenover mij den toon vau een' Cato aanomdat ge zelf altijd somber en afgetrokken zijtverlangt gc dat een ander het ook wezen zalwaarachtig Arnold als ik U raden mag verander nog en word catechiseermeester ik voorspel U dan een talrijk auditorium. CECILIA, Zondag den 18 Meides avonds ten 8 uur. eerste afdeeling. 1. Stabat No. 1 (Introductie)Rossini. 2. Stabat No. 2 (Aria, (getransponeerd voor Alt) Rossini. 3. Stabat No. 5 (Bas Recit. en Koor)Rossini. 4. Stabat No. 10 (Finale)Rossini. tweede afdeeling. 1. Koor uit TancredoRossini. 2. Vrouwenkoor uit „La Donna del Logo" Rossini. 3. a) Kwartet en 6) Mannenkoor uit „Le Comte OryRossini. 4. Koor uit OtelloRossini. Van 1 tot 14 Mei 1862. ONDERTROUWD Hendrik Fredcrik Theodoor Wuitenberghoofdon derwijzer te West-Terschclliugoud 28 j. en Ikea Dirks Timmerman, oud 2G j. GEHUWD Jacob Ruijgh zeeman en Klaaske Bakker. GEBOREN: Naatje, dochter vau Teunis van Son en Maria van Ton geren. Neeltjedochter van Arie IJ. de Beer en Aalje G. Sluik. Henricuszoon van Philippus T. Krul en Baukjc J. Rus. OVERLEDEN: Douwe llcssels Smit, gehuwd met Anne J. Ruijg oud 64 j. Naatje van Son, oud uur. Trijntje Jemkcs Kooijmange huwd met Andries P. Zorgdrager, oud 23 j. Grietje Marcus Schol, weduwe Berend T. de Haan, oud 77 j.Albert Siebes Jollcma gehuwd met Tcttje C. Schaap, oud 38 j. Levenloos aangegeven kinderen 1. MARKTIlElilGTEN. ROTTERDAM15 April. Tarwe 128 N. Witb. Poolscbe f 355 per 2400 kilo; Rogge, 150/2 N. Dantzig, f220 partij, per 2100 kilo, 123 Amcrik. f 210 partij. PURMERENDE 13 Mei. Hoogste markt Kleine Kaas i'24.Aangevoerd 190 Stapels Kleine Kaas en 5 Middelbare. Boter gemiddeld f 0.97£ per Ncd. CB- Kip-Eijeren f2.25. Eend-Eijeren f2.50 per 100. Ter Veemarkt aangevoerd; Koeijenhandel vlug; 124 vette Kalveren, vlug, 50 tot 70 ccut per Ncd. 108 Nuchtere Kalveren, vlug, f3 tot 8; 1G87 Schapen en Lammeren, handel vlug; 86 Vette Varkens, vlug, 44 tot 51 ct. per Ned. £g71 Magere Varkens, 14 tot 24, eu 494Big gen vau 4.50 tot 7 minder vluirge handel. SCHAGEN 51 Mei. Paarden 80 a 100. Stiereu t'70 a 110. Magere Gelde Koeijen f90 a 130. Vette Gelde Koeijen 55 a 60 ct. per Ned. fg. Melk Koeijen f80 a 140. Kalf Koeijen f80 u 140. Vaarzen, Ilokkelingen f30 a 70. Nuch tere Kalveren f2.50 a 7. Ovcrhouders f 15 a 26.M Melk Schapen f7 a 28. Lammeren f4 a 12. Bokken en Geiten van 40 cl. a f12. Magere Varkens f 15 a. 24. Biggen 1'4 a 8. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 50 a 60 ct. Eenden 30 a 45 ct. Duiven 20 a 30 ct. Boter G7£ a 72^ ct. per kop of 90 a 96£ ct. per Ned. fg. Kaas 20 a 35 ct. per Ned. (g. Kip-Eijeren f2 a 2.10 per 100. Eend-Eijeren f2.40 per 100.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3