tekenen Victor Emmanuel niet. De rooverkoniug heeft weinig te beduiden, al heet hij koning van Italië, en al troont hij thans te Napels. Victor Eminauuel is een speel hal die tusscheu Bonaparte en Mazzini heen en weer gekaatst wordt, tot dat de laatste, hetgeen vroeg of laat gebeuren moet, de overhand krijgt en den galantuomo be dankt, gelijk men een ambtenaar van zijne bediening ont slaat, als hij niet langer bruikbaar is. Dat de Fransclie Keizer behoefte heeftom uit dit zijn isolement te tredc-nis te begrijpen, en dat hij daartoe het hof van 's Hage vleit is natuurlijk. Is de politieke invloed van Nederland al gering, het weegt toch nog door zijne ka pitalen, zijn handel, zijne scheepvaart en zijne koloniën; het geniet daarenboven de achting van geheel Europa, zoo wel om het eerbiedwaardige karakter van zijn volk, als om zijn ordelijk liberaal gouvernement, dat, na dat van En geland door velen voor het beste van geheel Europa ge houden wordt. Wanneer men dit alles bij elkander neemt, dan maakt Nederland, zonder vermogend te zijneene eervolle figuur in de wereld. Elke staat leeft gaarne met ons in goede verstandhouding. In dien stand van zaken is eene alliantie met Neder land voor Bonaparte eene wenseliolijke zaakwaarvoor hij iets veil zal hebben. De brug daartoe is de maagschap van II. M. onze Koningin met een tak der Bonapartes. Maar die maagschap is niet voldoende; de Nederlaudsche belangenzoowel van volk als dynastiemoeten bevoordeeld worden, om eene verbiudtenis met het Pransehe Keizerrijk smakelijk te maken. De geruehten nu bieden ons, niet sinds van daag, maar sinds vele maanden eenigc voordeelen van zeer twijfcl- achtigen aard. Het is bekenddat Frankrijk naar den ltijngrens dingt. Napoleon III, nadat de Weener traktaten op velerlei punten verbroken zijnkan niet anders dan stre ven naar de uitbreiding van de grenzen iu het Noorden en Oosten van zijn rijk. Hij behoeft van Pruissen de Rijn provinciën van België minstens al wat aan gene zijde van de Schelde ligt. Middelerwijl hij in Pruissen het National Verein op zijne hand en het Ilof tegen zich heeft, moet hij trachten in Nederland het Huis van Oranje voor zijne plannen te winnen. De gelegenheid daartoe moet hem gemakkelijk schijnen, dewijl België zich ten jare 1880 door opstand van het Huis van Oranje heeft afgescheurd, en derhalve bij dc dynastie de zucht mag verondersteld worden, om vroeg df laat geheel of gedeeltelijk te veroveren, wat zij ten jare 1830 verloren heeft. Met dit te stellen verzekeren wij niet dat bet zoo is: wij berekenen slechts waarop men te Parijs zijne plannen zal bouwen. Daarbij voegt zich nog de onzekere toestand van Belgie, dat in verre na niet gevestigd is. Er ontbreekt veel. 1 Iet volk splitst zich in twee gedeeltenhet "Vlaamsche en het Waalsche, die beiden zeer moeijelijk den zelfden weg gaan. Daarenboven ontwikkelen zich iu België meer en meer partijschappen, waarvan de eene, de revolutie toegedaan, bereid is tot alle uitspattingen, om hare heer schappij te vestigen. Tusscllen deze partijschappen in, staat ■de troon van Lcopold, die eigenlijk niet meer is dan de zetel van een republieks-president. Hoezeer Leopold zelf bemind is, gevoelt ieder iu België, dat zijne jeugdige dy nastie weinig kans heeft om hem te overleven. Tegenover de gevaren, die deels uit Frankrijk dreigen en deels van binnnen woelen, zal de hertog van Brabant staan, die alles behalve populair en daarenboven ziekelijk is, en zoowel de krachtige hand van zijn vader als zijn politiek doorzigt mist. België staat alzoo zwak en onvermogend tegen de naderende stormen. Er is gevaar van binnen, gevaar van buiten, en weinig dat aan het gevaar het hoofd kan bieden. Dat alles dient om het huis van (franje voor te spie gelen hoe het voorstel van eene alliantie smakelijk te ma ken is. //Indien Belgie valt, en vroeg of laat zal dat ge beuren, waarom zouden wij dan Franschen en Nederlanders het rijk niet gezamenlijk deelen? Als wij, Franschen, ne men wat Fransch is, dan kunt gij, Nederlanders, u toe voegen wat Vlaamsch is." liet ligt voor de hand, dat men die taal te cenigcr tijd te Parijs voert, als het niet reeds geschied is. Inmiddels verbreiden zich de geruchtenom de gedachten daarop tc vestigen en die te doen rijpen. Het is mogelijk dat zulk eene belangrijke aanwinst van grondgebied aau liet Hof te 's Ilagc eenigzins verleidelijk zou kunnen voorkomen, als het namelijk aan de opper vlakte bleef hangen. Maar wij gelooven dat het dieper in de zaken zal inzien, die zoowel de wisselvalligheid vau de fortuin der Bonapartes, als de eischen van een nationaal belang zal voor oogen houden. In dat geval zal de beoogde alliantie wel blijven onder de mislukte proefnemingen van de Napoleontische politiek." 1TIE IIW S T IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 Mei 1S62. Naar wij van goederhand vernemenzal binnen cenige dagen door de zangvereeniging Cecilia en het Muzijkkorps van kei Kon. Instituut voor (la Marine alhiereen Groot Vocaal en Instrumentaal Concert worden gegeven, ten voor deelen der noodlijdenden door den brand te Enschedé Tot ons genoegen kunnen wij ook hierbij de verzekering geven, dat de gcheele opbrengst ten voordeele van het beoogde doel strekkeu zal. Eerstdaags zullen de iuleekeningslijsteu hiertoe den ingezetenen wordeu aangeboden. Verdere aanbe veling mag men, waar het zulk een doel geldt, veilig over bodig achten. Zondag avond jl. had alhier eeue groote vergadering plaats van de Zangvereeniging Ceciliaouder leiding van den heer C. M. Philbert. Zeker mogt het publick veel verwachten daar het programma te kennen gaf dat alleen klassieke stukken, eu dan nog wel van Rossiui, zou den worden uitgevoerd. Eu die verwachting werd niet te leur gesteld. Stukken uit den //Stabat Mater" vau den ousterfelijkcu componist van Guillaume Teilwerden met gevoel en kunst ten uitvoer gebragt. Voornamelijk het N°. 2 (een voor alt getransponeerd aria), gezongen door Mejufvrouw Bdroeg den algemeenen bijval weg, eu doet ons hopeu dat 't op het concert, dat de vereeni- ging Cecilia iu overeenstemming met het muzijk vau het Kon. lust. voor de Marine zal geven, voor de slagtoflers vau den brand te Enschedé, weder zal worden voorgedragen. De vischvangst aan onze kust heeft tot heden niet 'zoo veel opgebragt als iu 1S61. De haringvisscherij was betrekkelijk gering, harders zijn er weinig gevangen en van de geep was de vangst slechts enkele dagen overvloedig. Evenwel hebben de strandbewoners te Huisduinen reeds eene groote hoeveelheid garnalen gevangen en aan den Helder eu 't Nieuwediep verkocht. Thans is men ook bezig met het vissollen van de zoogenaamde pietermannen. Wij hebben onlangs gemeld, dat eene groote hoeveel heid geep aan de vischsloepen was afgeleverd. De Zuid- hollaudsche en Belgische visschers koopen dezen visch op, om er kabeljaauw meê tc vangen. Bij eene goede vangst levert deze tak der visscherij al hier aan de kust een aangename bedrijvigheid. Het vis- schenschoonmakeninzouten enz. geeft veler handen arbeid. Jl. Zondag namiddag zijn bij de Langestraat aan den Helder twee oorlogsmatrozen door den agent vau policie Bergman gearresteerd, wegens straatschenderij en baldadigheid. - Men meldt uit Kampen: Ten gevolge van het gering getal korporaals-titulair, ditmaal naar de onderscheidene iufanterie-regementen vertrekkende, zijn slechts ecu 20tal jongelingen opgeroepen om in deze maand bij het instructie bataillon geplaatst te worden. Het getal der bij dc iufanterie-regementen dienende, en van het instructic-bataillou afkomstige korporaals-titulair, moet zeer groot zijn, waardoor de plaatsing van jongelingen bij het instructie-bataillon, hoe langer, hoe moeijelijker worden zal. Uit Dordrecht dd. 18 Mei schrijft meu: //Mededee- lcnde, zoo als hier algemeen verhaalt wordt, zou zekerjon- geling, men zegt van 18 jaar, A., kantoorbediende bij de heeren P. en B. alhier, zich op fraudulcuse wijze van ƒ6500 hebben weten meester te maken en daarmede naar Londen zijn doorgegaan". Een veldwachter heeft eenigc dagen geleden in het bosch van Melik twee kleine kinderen gevonden, waarvan het oudste (een jongentje) naauwclijks spreken kou. Deze arme schepseltjes zijn naar Roermond gebragt, maar men heeft van hun niet kunnen te weten komen, wie hun vader en moeder zijn. Alleen heeft meu uit het onduidelijk ver haal van het jongentje kunnen opmaken, dat zij vau Grathein waren, dat hun moeder hen naar het bosch had medegeno men, dat zij hun ieder een boterham had gegeven, zeggende even weg te moeten gaan, maar dat zij dadelijk terug zou komen. -Een werkman werd voor 2 •- jaar van zijn gouden horologie beroofddat hij iu zijne w erkplaats had hangen. Dezer dagen ontving hij het terug met een gouden ketting er bij. De dief vroeg vergiffenis voor hetgeen hij uit gebrek had gedaan, en had er als bewijs van berouw de ketting bijgedaan. Zekere 1'laquct, algemeen te Antwerpen bekend als een eerste rnsiemakcr en vechtersbaas is jl. Donderdag voor de 218e keer gearresteerd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2