enz. aanvaart, hij wordt daardoor publiek persoon en staat als zoodanig aan beoordeeling bloot. Wil men zich hiervau overtuigen, men leze de Haarlem- sche Courant van Woensdag 28 Maart 1860, toen er sprake was van de herstemming tusscheu de heeren Tijtein Nolthenius en de Lange, als afgevaardigde voor de Tweede Kamer te Hoorn en men zal zien van welke af keurenswaardige middelen soms gebruik wordt gemaakt om cene eandidatuur te bestrijden of aantebevelendergelijke middelen waarbij men eandidaten persoonlijk en in hun burgerlijk leven aanvalt zijn te verwerpenmaar van een' anderen kant is het waar, dat wanneer men eenmaal de betrekking heeft aanvaard, men bloot staat aan eene beoordeeling hetzij ze dan gunstig of ongunstig moge zijn, zooals ook de heer Nolthenius later heeft ondervonden. Als wij nu ten slotte alles resumeren dan komt het gevraagde antwoord der Redactie hierop neder: Ons waren bekend gronden om de herkiezing van het aftredend lid van Texel als lid der Provinciale Staten aantebevelen, maar van het aftredend lid uit deze gemeente was ons niets be kend, noch om aantebevelen, noch 0111 te bestrijden. Zij kon dus tot haar leedwezen niet anders doen dan ze gedaan heeft, maar betreurt het dat men uit het artikel aanleiding heeft gevonden om daarvan eene personele quaes- tie te maken. (1) Dit stuk is ook tc vinden in den ,,I.Lovd Anvcrsois, journal Maritime" van den volgenden dag. (2) Zie o. a. De kust in gevaar. Opmerkingen nopens de zeegaten en stranden van Texel, Vlieland en Terschelling, ook in verband tot liet plan eener doorgraving van llollaud op zijn smalst, door J. L. KiKKEliTlid der Prov. Staten enz. Helder S. Giltjes 1859. POLITIEK OYERZIGT. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten Gene raal van Zaturdag jl. zijn de beraadslagingen gehouden oier het wetsontwerp tot nadere regeling van het koloniaal lalig slot over 1859. Belangrijke discussieu zijn bij deze gele genheid gehouden over de koloniale politiek, bijzonder trekt de redevoering van den heer Pransen van de Putte, die voor liet eerst als lid der Kamer het woord voerde, de aandacht, omdat hij naging wat er sedert 1818 op het ge bied der Koloniën was voorgevallen. Nog verschillende andere sprekers hebben het woord gevoerdwaarna de dis cussieu zijn verdaagd tot Maandag, als wanneer de Minis ter van Koloniën het woord zal voeren. In de afdeeliugen is behandeld het wetsontwerp tot ont eigening ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep tol Niedorper ver laatin drie afdeeliugen werd op liet be zwaar gewezendat de oostelijke rigting langs het kanaal benoorden Alkmaar opleverde; de kosten waren aanmerke lijk verhoogd en de overbrugging op twee verschillende plaatsen zou eene groote belemmering voor eene geregelde scheepvaart opleveren. Daarom gaf men het denkbeeld in overweging 0111 de rigting benoorden Alkmaar langs den duinkant te bepalenmaar vele andere leden kwamen er tegen op dat eene eenmaal aangenomene rigting werd ver anderd, en daardoor op nieuw een strijd over locale belangen werd geprovoceerd. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd 't wetsontwerp tot naturalisatie van A. J. Onstce of Onste zonder beraadslaging met 3] tegen 10 stemmen verworpen. Later heeft de Minister van Koloniën 't woord gevoerd en de verschillende sprekers van Zaturdag beantwoord. Het is niet mogelijk deze rede die in 10 onderdeden verdeeld was hier mede te deelen. De 11H. van Goltstein, Elout, v. Bosse en van Nispen verklaarden niet gerustgesteld te wezen over de inlichtingen en ophelderingen des Ministère. De Ministers van Koloniën en Biunenlandsche zaken vat ten later wederom 't woord op, w:aarna de verdere discus sieu tot heden verdaagd zijn. Wat het buitenland aangaat, de bcrigten die wij in de laatste dagen ontvingen, zijn grootendeclsonbelangrijk. Het geschil tusschen Pruissen en Kcurhessen zal waarschijnlijk liitloopen op het afbreken der diplomatische betrekkingen tusschen deze regeringen, maar geenszins cene oorlogsver klaring ten gevolge hebben. Men spreekt thans van een huwelijk tusschen den koning van Portugal met eene Aartshertogin van Oostenrijk. De I'ortugeschc gezant te Londen zou naar Weenen vertrokken zijn om over dit huwelijk te onderhandelen. Genoemde aartshertogin Maria Theresia Ilenrietto Dorothca is den 2" Julij 1849 geboren, en dus nog geen 13 jaren oud. Anderen mecneu echter dat het vroeger verspreide gerucht van ccno verbindtenis van dien vorst met eene dochter van Yictor Emmanuel inccr kans hccl't tot stand tc komen. 1TIETTWSTXJDIN5EN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Mei 1S62. Donderdag avond a. s. zal alhier in 't lokaal 1'ivoli cene vergadering worden gehouden, waartoe alle kiezers in deze gemeente zijn opgeroepenmet 't doel tot het vaststellen van een reglement, enz. Reeds vroeger is dit reglement in ons blad besproken. Wij vertrouwen dan ook dat die ver gadering door een groot aantal kiezers zal worden bezocht, omdat door eendragtige zameuwerking en voorafgaande over eenstemming, de keuze der leden wordt vergemakkelijkt en eene verbrokkeling van stemmen voorkomen. Den 21 dezer is in de Eijerlandsche gronden gestrand de Holl. Schoenerkof Fennechina Hendrina, kapt. Groene- wold, met eene lading rogge van Dantzig naar Amsterdam bestemd. De equipage is gered, schip en lading zullen weg zijn. Op Zr. Ms. stoomschip Ardjoenohetwelk bestemd is om de Japansche gezanten uit Engeland af te halen, zijn, behalve den kommandant, den kapt. ter zee Pels Rijcken, geplaatst: de luit ter zee lc kl. II. Habets, benevens de 2° luit. der mariniers P. Spanjaardt, de offic.-machinist II. Hardes en de offic. van gezondheid 3° kl. A. de Meijer. De luit. 2ekl. ten Bosch is van het wachtschip te Hel- lcvoetsluis overgeplaatst op Zr. Ms. stoomschip Zoutman hetwelk den 16 Junij e. k. alhier in dienst wordt gesteld. Hit de acte van beschuldiging tegen den scheepsma kelaar Smith te Vlissingen blijkt o. a. dat hij ter zake van het schip de Dollartdat op de banken bij Breskens was gedreven, zijne diensten heeft aangebodenna zich vergewist te hebben, dnt het schip was verzekerd. Hij heeft voor zijne bewezeue diensten eene rekening van 16,919 ingeleverd, als avarij rekening, behalve dat hem reeds ƒ5000 als be- looniug en 2 pCt. van de te verkoopen lading was toege zegd. Die hooge rekening heeft hij trachten te waarborgen door kwitautiën, welke gebleken zijn of van valsche hand- teekeuingen te zijn voorzien, of in blanco te zijn geteekend, terwijl de leveranciers meenden dat eene kleine som zou worden ingevuld, terwijl er eene groote som was opgesteld. De beschuldiging loopt over 15 vervalschingen in geschrifte. Naar men verneemt blijkt uit eene dezer dagen door de onderlinge brandwaarborgmaatschappij van de Jong C°. te Amsterdam verzonden circulaire, dat door de maatschap pij te Enschedé is verzekerd: ƒ1.051.625 aan gebouwen, ƒ445.575, koopmansgoederen, ƒ307 200 meubelen, ver deeld over 550 posten. Dc brandschade door de deelge- nooten in de gewone klasse wordt berekend op: ƒ8.13 per mille voor de gebouwen en ƒ1 8S voor de meubeleu: voor de buitengewone klassen nog iets liooger. Het kan wel eens nuttig zijn, om tegenover de scheevc oordeelvellingen van buitenlanders ten aanzien van ons Nederlandersook eene meer waardige beoordeeling te leeren kennen. De bekende maarschalk Marmont, de Na poleontische veldheer, zegt in zijne gedenkschriften: Op eene reis door Zeeland en Noordholland leert men trotsch zijn, op hetgeen de mensch vermag. Rustelooze inspanning heeft dat land geschapen. Uit de zorg aan de instandhou ding verbonden, vloeit de bekende orde, dat methodieke dat punktuele, die zuinigheid, die zucht tot onderhoud en herstelling van den Hollander voort. Een Pransche boer die op den nieuw aangelegden weg een pas geplante boom bijna door den storm ziet ontworteld, zoude er hem geheel uitgooijeneen voorbij rijdende Hollander rigt hem op, en geeft hem een steunsel. De zeden en de regeringswijze van Holland zijn een uitvloeisel van zijn pliysieken toestand. Men wende in dat land ons centralisatiestelsel aan, en men zal eens zien wat er gebeurt. Gevaren en plotseling op tredende behoeften leeren ieder daar zedf handelen. De regeringswijze brengt er dan ook eene zekere onafhanke lijkheid te weeg; men vindt er zelfsvertrouwen op eigene kracht en daardoor eenen zekeren trots. De liefde voor het land doet den wensch ontstaan, do plaatsen, welke men bewoont, te verfraai jen, en tevens dringt de gestrengheid van het verwoestende klimaat tot eene bijzondere zorg voor de wo ningen en gewent de meuschen om deze op te sieren. Het is uiterst belangrijk, den stofl'elijken toestand van dat land en den aard zijner bewoners te bestuderen. Een zonderling proces wordt thans te Edimburg ge voerd. Geruimen tijd geleden, rijpte in liet liool'd van den zeer waardigeu lieer Marham, een van die plannen welke alleen in Engeland kunnen geboren worden. Do hr. Marham bekleedde eene zeer aanzienlijke betrekking te Kirkwalin het graafschap Orkney. Hij loofde een levenslang pensioen uit van 200 pond sterling aan dengene,dio zich wilde on derwerpen aan de bepaling om gedurende 10 jaren onder den

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2