3fngc5onbcn ^tuhficn. Z. F.rc. de Minister van Finanliën niet legaal Minister was, omdat de Koninklijke benoeming was gecontrasigneerd door den Hr. 1'horbecke op een dagdat de laatste de functie van Minister van Binnenlandse/ie Zaken nog niet bekleede. Met verwachting zien wij 's hots beslissing in deze zaak, met welke wij ons vroeger in dit blad hebben bezig gehou den, te gemoet. (In do No. 76-79). Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan L. ten ICate als burgemeester der gemeente Enschedé, onder dankzegging voor zijne bewezene dienstenbenoemd tot burgemeester der gemeente Enschedé G. A. Loell', ontv. der registratie aldaar. -Bij arrest van het provinciaal gcregtshof van Noord holland is J W. Schuurman schuldig verklaard aan moord en dien ten gevolge veroordeeld tot de straffe des doods, te ondergaan op eene der pleinen binnen Amsterdam. Men weet dat de veroordeelde beschuldigd waszijn lStjarig zoontje vau de brug iu het water te hebben geworpen, waaruit het kind door anderen is gehaaldaan de gevolgen was de kleine den volgenden dag overleden, na verklaard te hebben dat zijn vader hein in het water had geworpen. Het vonnis maakte geen indruk op den veroordeelde. -Te Arnhem is een lSjarig meisje, verdacht van kin dermoord, in hechtenis genomen. Een 17jarig meisje is aangehouden, beschuldigd van diefstal met braak en in- klimming, om hare ....snoeplust te voldoen. -Omtrent 's konings verblijf in Zeeland wordt nog gemeld, dat Z. M. te Vlissingen herhaaldelijk betuigd heefl, innig te zijn getroffen door de hartelijke ontvangst. Bij het iuspekteren van de Medusa vroeg Z. M. opgaaf vau alle officieren van het état-major, om hun zijn portret te zenden. Aan het fonds van gebrekkige zeelieden gaf Z. M. ƒ200. De illuminatie der stad was tweemaal allerkeurigst; de weerspiegeling in het water was heerlijk; de Prins Mau- rits lag in schitterend blikvuur gehuld, overal was ver blindend beugaalsch vuur; aan de dokhaven stonden 80 man met fakkels en pekkransen geschaard. *De Zeeuwen heb ik lief' zei Z. M. bij zijn vertrek. De burgemeester v. üuuren Dutilh is door Z. M. benoemd tot offic. vau de Eikenkroon. Te Aardenburg, waar sinds 1540 geen gekroond hoofd was geweest, was voor 's Konings ontvangst een eerewacht van 60 leden vereenigd, waarvan een deel met buksen ge wapend. Men schrijft uit GorinchemOnder de steden, die in verfraaijing en sierlijkheid iu den laatsten tijd vooruit zijn gegaau, mag de stad Gorinchem wel niet het minst worden genoemd. In de laatste jaren toch telt men er ongeveer 15 nieuwe publieke gebouwen. Het stadshuis, de korenbeurs, de groote kazerne, de militaire bakkerij, de groote kerk, de R. C. kerkde synagogede afgcsch. kerkhet Roomsch C. gesticht, verscheidene scholen, de gemeente-bewaarschool en de concertzaal. De groote markt, waarop kerk en stads huis in volle ruimte prijken, mag een sieraad der stad heetentusschen de beide genoemde gebouwen zal weldra een fraai plantsoen een schoon efl'ekt maken, tot genot en gezondheid der stadbewoners. Het Prov. geregtshof te Utrecht heeft uitspraak ge daan in de zaak van P. P. v. der Wart, conducteur baga- gemeester in dienst van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschap pij hom schuldig verklaard aan de misdaad van vij f dief stallen door een bediende van een voerman gepleegd, ten aanzien van goederen, die hem als zoodanig waren toever trouwd en hem veroordeeld tot tuchthuisstraf van vijf jaren. Dr. Czernanski, oud professor in de kruidkunde» zoölogie en gcognosie bij de academie van Hembergis den 15" Mei vermoord door een zijner oude schoolmakkers, ze kere Brijlinski, die gekomen was om geld van hem te leenen. Op de weigering van den hoogleeraar bragt Brij linski hem met eene bijl, welke hij ouder zijne kleederen verborgen had, drie slagen toe, daarna sneed hij zich met een scheermes den hals af. Woensdag nacht heefteen brand, in de wijk Cripple- gatc te Londen, aan vier personen het leven gekost; eene vrouw die naar beneden viel, terwijl men haar met de red- dingladdcr wilde aflaten; eene oude dame van 60 jaren; een man van 37 en eene dienstbode van 23 jaren werden letterlijk verbrand. Iu den winkel van den heer Mondei, juwelier in de Regentstreet te Londen, is eene behendige diefstal geschied, Twee personen kozen diamanten, ter waarde van £715, en hadden een doos bij zich, waarin zijde diamanten plaat sten. Deze doos lieten zij in handen van den juwelier, met de verzekering dat die den volgenden dag tegen betaling zou afgehaald worden. Na hun vertrek kreeg men achter docht en opende de doos die echter gceno diamantenmaar keisteentjes bevatte. Nog steeds worden er treurige gevolgen van den ontzaggelijken diefstal van brieven door den bcruchten post beambte Kalab, tc Weeneu, openbaar gemaakt. Den 2 Oct. van het vorige jaar, heeft een dokter in de regten te Weenen, zich om het leven gebragt. Thans is liet bekend geworden, dat hij vergeefs op brieven met geld, of in allo gevalle, om antwoord op de zijne, van zijn ouders gewacht had. Toen hij deze niet ontving, heeft hij zich uit wanhoop van het leven beroofd. Dc vader vau den ongelukkige, heeft dezer dagen de twee brieven van zijn zoon, die door Kalab gestolen waren, ontvangen; maar had den moed niet ze te openen. Een grijsaard wonende te Schaerbeek had een hond van de gemeenste soort, die hem nimmer een oogeublik verliet. Na eene korte ongesteldheid; kwam de oude man te sterven. Het arme dier, dat men gedurende de ziekte zijns meesters niet van hem had kunnen scheiden, wilde hem ook na zijn dood bewaken en gedurende bijna drie dagen bleef hij onder het bed van den overledene liggen, alle voedsel en drank versmadende. Eindelijk was het uur der begrafenis gekomenen daar men vreesde dat de houd het lijk niet zou laten weghalen, maakte men zich met geweld van hein meester en sloot hem tot den volgenden dag op. Eindelijk gaf men hem zijne vrijheid weder en hoopte men dat hij nu eenig voedsel zou gebruiken Niets van dat alles, hij weigerde alles wat men hem voorzette en vlugtte iu allerijl heen, steeds akelig huilende. Den vol genden morgen veruam mendat hij na twee uren zoekens, het kerkhof en het graf had gevonden, alwaar men den vorigen dag zijn meester had ter aarde besteld, en dat hij daarop een geruimen tijd had doorgebragt, de aarde om wroetende en onophoudelijk huilende en jankende, als om hulp roepende. Sedert gaat er geen dag oin dat hij het graf zijns meesters niet bezoekt. Hij weet zelfs den tijd wanneer het hek geopend wordt. Hij komt met hangende staartde kop neergebogenen loopt zoosteeds omkij kende voort, als vreesde hij, dat men hem weg zoude jagen. Op het graf gekomen gaat hij stilletjes liggen en krabt met eene poot de aarde een weinig weg. De doodgravers hebben eene soort van eerbied voor dit vernuftige en zoo zeldzame trouwe dier gekregen. Wat de hond aangaat, hij is geheel onverschillig voor alles wat om hem gebeurt en merkt volstrekt de nieuwsgierigheid niet op waarvan hij het voorwerp is; na een kwartier in de grootste droefheid op de laatste rustplaats zijns meesters vertoefd te hebben vertrekt hij om den volgenden dag weder terug te keeren. In een der jongste Eransche bladen lezen wij het volgende verhaaltje, dat, alhoewel het ons niet nieuw toeschijnt, echter der vermelding nog wel waard is. Een rijke gierig aard bewoonde iu de nabijheid van Doornik een afgelegen buitentje. Hij was bevreesd voor dieven en oin die op een eerbiedigen afstand te houden, zou een groote hond noodig zijn. Een hond at cciitcr en daartegen zag de gierigaard op. Wat nu gedaan? Hij leerde blaffen, en 's nachts stond hij bij tusschenpoozen op, om een tijd lang te huilen cn te blaf fen, even als de beste blcekershoiid. De dieven bleven weg, maar do ontvanger verscheen in de gedaante van een aanslagbillet, wegens belasting voor een hond, tevens ontving hij eene kennisgeving dat hij beboet was, wegens het niet aangeven van zijn hond. Twee minderjarige kinderen eener groote Eugelsche familie, door den tweeden man hunner moeder aan hun voogd ontvoerd, zijn tegen hun zin en geweldadig door dien voogd met behulp der politie hernomen en naar Lon den ingescheept. De jongen cn zelfs het meisje hebben een levendigen tegenstand gebodenzéé zelfs dat een po litic-agent van het meisje een dolksteek ontving. Nieuwediep 28 Mei 1802. Dc maatregelen tot liandliaving der orde door het bestuur genomen, tijdens 't (Jon eert van Dingsdag avond, voor de noodlijdenden tc Enschedé, komen ons voor, in alle opzigten lofwaardig tc zijn. Het deed ons dus onaangenaam aan, te moeten zien dat 't bestuur vcr- pligt was, eene minder heusche opmerking te moeien rigtcn, tot iemand, wiens maatschappelijke betrekking alléén, reeds een waarborg moest opleveren voor ccnc goede opvoeding; welke opmerking echter bij het minste savoir vivrc onnoodig zou geweest zijn. Wij moeten dus in het belang van 't publiektegenover hetwelk ceno dergelijke handelwijze ongepast ishet bestuur ten dringendste verzoeken de maatregelen tot behoud van orde en betamelijkheid grstrengelijk te blijven handhaven, voor bet geval dat onverhoopt dergelijke feiten wederom mogtcu voorvallen. Wij vertrouwen daarin het bestuur te kunnen borg staan voor de onder steuning en sijmpathie vau het publick. P.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3