dit liberaal Ministerie afhankelijk worden gemaakt, niet van de wezenlijke overtuiging van het meerendeel der natie dat aan deszelfs grondbeginselen zijn zegel hecht, maar alleen van 't voortdurend herkiezen derzelfde afgevaardigden. Waarom is het Ministerie Tiiorbecke populair? Waar om is men na het drijven van alle partijen, na herhaal de veranderingen van Ministeriena herhaalde proeven van conservatieve besturenna de zamenstelliug van zoogenaam de Ministerien van fusie, er ten slotte op terug gekomen om een zuiver liberaal gouvernement daar te stellenAlleen omdat de natie de beginselen door hetzelve beleden, voorstond. Waarin bestaat de kracht van dit gouvernement? Is deze gelegen in het aantal kamer-leden die het verdedigen Volstrekt niet. De kracht van dit gouvernement is gele gen in de wezenlijke toepassing der beginselen en voorreg- ten die ons volk reeds bezit, voor welker verkrijging andere volken nog strijden. Zooals wij reeds in 't hierboven aan gehaalde zeiden "eenmaal zal het liberalismus zegenpralen", maar dat liberalismus zal gevestigd wezen op heilige, over tuiging in de voorgestane beginselengeenszins op de per sonen der kamer-leden. Hoe dus de aanbeveling van een ander dan van 't aftredend lid moet worden beschouwd als eenc daad ter bestrijding van dit liberaal gouvernement, is ons onbegrijpelijk. In ons volgend nommer zullen wij de redenen opgevendie ons aanspoordenden heer Kikkert te stellen boven den heer Poortman. POLITIEK OVERZIGT. De zittingen der Tweede Kamer gescheiden zijnde, zoo is het politiek binnenlandsch nieuws vrij onbelangrijk. Ver schillende bladen bevatten het berigt, dat de tijding van 't bezoek van Prinses Mathilde en Prinses Murat, die vroeger was medegedeeldongegrond isen dat ook Keizer Napoleon geene zamenkoinst met onzen vorst op het Loo zal houden. Alleen zoude prinses Mathilde, die vermaag schapt is aan 't Wurtemburgsche hof, aan onze koningin een tegenbezoek brengen. Uit het buitenland verneemt men insgelijks weinig merkwaardigs. In een telegram van Reuters Office, wordt gemeld uit New-Yorkdat generaal Buttlcr door geweld het bureau van den Nederlandschen consul overmagtigd heeft, en zich eigenhandig van de sleutels der kelders van de bank heeft meester gemaakt, waarin zich 800,000 dol lars bevonden, die bestemd waren om te worden overge maakt aan 't huis Hope en C°. te Amsterdam tot betalin!* der interest van de obligatien der schuld door de Zuide lijken aangegaan; hij heeft tevens bezit genomen van de Pransche en Spaausche consulaten cn zicli meester gemaakt van het geld van twee andere banken. De generaal de Monlebello is thans benoemd tot bevel hebber van het bezettingsleger te ltomein plaats van den generaal Guyon. Deze benoeming moet tot heftige discus- sicn in den Ministerraad hebben aanleiding gegevendaar de verschillende Ministers niet overeenstemden in de maat regelen die men betreffende het ltomeinsche vraagstuk nemen moest. De moesten zouden aangedrongen hebben op de onverwijlde terugroeping der Pransche troepen uit ltome, welke terugroeping echter bestreden zou zijn door den heer Walewski en Maarschalk Raudon. Ook verhaalt men, dat de Paus het voornemen zou hebben opgevat, om, door alle bisschoppen gevolgdltome te verlatenzicli naar Civita-Vccchia te begeven, en zich aldaar naar een klein dorp in Spanje inteschepen. Dat aan dergelijke berigten weinig waarde kan toegekend worden behoeft geene vermelding. XTIE TT 77" 5 T IJ DIIT 3 E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Junij 1863. Op deszelfs verzoek is eervol ontslag verleend als Visi teur der Quarantaine aan den heer A. Boomsma, en in deszelfs plaats benoemd de heer lt. Boomsma. Zaturdag jl. hebben de alhier aanwezige ofiicieren der Marine hunne opwachting gemaakt bij Z. Exc. den vice- admiraal G. Vogelpoot, directeur en kommandant der Marine alhier. Gisteren zijn de officieren der Artillerie en Infanterie en later de ofiicieren en ambtenaren bij het Kon. Instituut voor de Marine aan Z. Exc. voorgesteld. Door Z. M. zijn benoemd bij het 7° reg. infanterie, tot Ic luit8., onder meer anderen, de 2C luit8. J. Coster, II. Textor en G. J. P. D. Muller; bij het 2° reg. ves ting-artillerie tot 1" luit. de 2° luit. J. B. lleymans. Het kamp te Waalsdorp, onder bevel van den ma joor Moorees, zal van den 12,lc" Julij tot den 6dr" Augus tus a.s. worden betrokkenonder andereu door de 2C comp. van het 1° reg. vesting-artillonder commando van den l°luit. Paravicini di Capelli, en medegeleide van den 2° luit. Cal- lenfels, waarbij zal gevoegd worden de 2° luit. Polvliet uit Delft. Men schrijft van llellevoetsluisdd. 31 Mei. Z. M. schroefstooinsehip de Amstel, onder bevel van den luit. t/z. P kl. G. H. Bakker, is gister namiddag hier binnengekomen van het Nieuwediep en onder het wisselen van salutschotcn met Z. M. stoomschip Ardjoeno ter reede geankerd. Naar men verneemt is de generaal-majoor Ilappé, benoemd tot opperbevelhebber van 't leger in N. Indië. Vrijdag jl. stonden te Hoorn teregt de Urkers, bene vens de zuster van den Burgemeester van Urk, die zich in der tijd verzet hebben tegen de gevangenneming van den laatstgenoemden. De Offic. van Justitie eisehte voor allen gevangenisstraf en geldboeten. De IIH. Mrs. van Nierop en Haakman droegen de verdediging voor. De uit spraak is bepaald op vrijdag a. s. Van Haarlem meldt men dat aldaar geruchten in omloop zijn van de doldriftigste speculaties in olie, welke de laatste 14 dagen aan de Zaan en in dien geheeleu omtrek plaats vinden. Zoo verneemt men dat velenaanmerkelijke sommen schatten zelfs in dien handelbinnen gemelden tijd zouden verdiend hebben ten koste van anderen, die geheel geruïneerd zijn, en alles daartoe op het spel hebben gezet. Van Leiden schrijft men ons het volgende: In het westland en omstreken staan de aardappelen zeer voordeelig, dagelijks komen er reeds vele nieuwe ter markt en smaken reeds uitmuntend; de boter blijft echter nog prijshoudend, doch is dit jaar veel beter van smaak dan in vorige jarenduizende ponden worden er wekelijks alhier ter markt gebragtdie voor 55 a 60 ets. de 5 ons verkocht cn naar vreepulc plaatsen verzonden worden. Men schrijft ons dd. 28 Mei het volgende: De gemeente Bodegraven is dezer dagen door een groot gevaar bedreigd geworden. Naar men verhaalt is men van plan geweest, om het aldaar aanwezige kruidmagazijn met de daarbij gelegene schans in de lucht te doen springen. De persoon die bezig was eene loopgraaf te maken, ten einde op die wijze zijn doel te bereiken, is gevat en bevindt zich in verzekerde bewaring. Het is te wenschen dat hij, indien alles waar is wat uien verhaalt, naar verdienste gestraft wor de; want daar zich in het magazijn duizende ponden aan kruid bevindenzoude de menscheulevens en schade niet te berekenen zijn geweest. Van Zwammerdam meldt men dat aldaar twee jongens op een aardappelenveld werkzaam, gevonden hebben een gouden muntstukje van hoogen ouderdom, voorzien van het borstbeeld van keizer Nero, met het randschrift Imp. Nero Caesar Augustus. Aan de keerzijde vindt men een vrouwen beeld ten voeten uit, met een krans in de hand op een zetel geplaatst, waaronder het woord: Salus. Dit stukje zal wegens zijne zeldzaamheid eene hooge waarde opbrengen en voor de jongens eene rijke vondst zijn. Op 31 Mei jl. heeft Z. Exc. de Minister van Marine de te Leijden gevestigde kweekschool voor de zeevaart met een bezoek vereerd. Z. Exc. heeft gedurende twee uren aldaar vertoefd en die inrigting tot in de kleinste bijzon derheden in oogenschouw genomen. Aan heeren commis sarissen gaf Z. Exc. zijne hooge ingenomenheid met het geheel te kennen en verzekerde hun daarbij dat hij van zijne zijde al het mogelijke zou aanwenden, om het loffe lijk doel dat men zich met de oprigting der school had voorgesteld, te bevorderen en tot verdere uitbreiding dezer inrigting mede te werken. Aan de Oude Rotterd. Cour. wordt uit Zierikzce het volgende gemeld: "Het zal velen uwer lezers nog wel in het geheugen liggen, dat de kapt. der marechausés J. C. Peeterste Sas van Gentna eene preventive gevangenis van omstreeks een jaar, na een veroordeelend vonnis van den krijgsraad in de vijfde militaire afdeelingte Middelburg, bij sententie van het hoog militair geregtshof te Utrecht, ten vorige jare eenvoudig tot eene geringe disciplinaire straf werd verwezen (bedrieg ik mij niet ter zake van onjuistheden in de administratie, tot welke echter de gedrukte modelstaten van zelf aanleiding hadden gegeven). Daarop is zeer on langs gevolgd een Koninklijk besluit, waarbij genoemden officier kwijtschelding is verleend van de proceskosten in beide instantien, die een niet onaanzienlijk bedrag uitmaakten. Geeu wonder dan ook dat de kapitein, toen ik hem te Middelburg sprak, alvorens hij zich ter audiëntie begaf, zeide, met een diep gevoel van dankbaarheid den Vorst van Oranje te zullen naderen, //wieu hij zoo als anders velen die een gehoor verzoeken, niets had te vragen, maar alleen voor veel te danken had". Zeer geruimen tijd heeft Z. M. zich alstoen met hem bezig gehouden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2