POLITIEK OVERZIGT. Hoewel de zittingen der Tweede Kamer tot bij nadere bijeenroeping verdaagd zijn komen er belangrijke rapporten uit de afdcclingcn te voorschijn en worden haar gewigtige wetsontwerpen toegezonden. De commissie, daartoe vroeger benoemd heeft haar verslag uitgebragt, over de inlichtingen gegeven nopens 't bekende werk van Money, Java 011 how to manage a colony, vroeger door den Hr. v. Bosse verlangd. Ons tot enkele uittrekselcn moetende bepalen zoo nemen wij uit dit verslag 't volgende overHet is der commissie toegeschenen dat de ontkentenis van het Indisch gouverne- met, dat inzage, uittreksels of afschriften van stukken, tot 's gouvernements archieven behoorende, aan of ten behoeve van den heer Money zouden zijn verstrekt, door de eigen mededeelingen van de directie van finautiën werden tegen gesproken, dat de strijdige opgaven dier directie maar al te zeer het vermoeden wekken, dat men hier te doen heeft met gezochten uitvlugten en verwarde voorstellingen, om de waarheid niet aan het licht te brengen, dat dit vermoeden wordt bevestigd door den inhoud van de stukken zelve en dat de statenwelke den lieer Money zijn verstrekt, en behelzen de volledige opgaven van de inkomsten en uit gaven van Nederl. Tudié gedurende dc jaren 182156 nog nooit met die volledigheid zijn gedaan. Dc gedane rnededeeling was op zich zelf niet te laken, maar wel, dat die aan de volksvertegenwoordiging was onthouden. De komm. vraagt ten slotte, waarom op verschillende tijdstippen opgaven van dezelfde onderwerpen zoozeer ver schillen, en wat men dan voor de ware en juiste opgaven moet houden. Door de Regering is de belangrijke wet op 't middelbaar onderwijsmet de memorie van toelichting ingediend. In eene te Brussel gepubliceerde brochurevan den bekenden Proudhon, lezen wij het volgende ointient den toestand van Krank rijkdat wij onzen lezers niet mogen onthouden: //De tirannie persouificecrt zich niet in een persoon, maar in eene menigte, in ecu legioen personen. In ïraukrijk waar het aantal ambtenaren op 500,000 begroot wordt, telt het despotismesedert de coup <V ctal de Republiek in een Keizerrijk heeft herschapen, even zoovele incarnatiën, ver- ecnigd onder een nominalen chef. liet is een draak met 500,000 hoofden en één staart. Die staart is de Keizer. Napoleon 111, opgevoed in de weelde van het eerste Keizerrijk, bezield met geestdrift voor zijn oom en onaangenaam aan gedaan door de houding van de vorige regering, heeft niets beters voor het geluk van Frankrijk kunnnu bedenkcu dan een terugkeer tot het stelsel van 1804, volgens hem een stelsel van roem, voorspoed, regtvaardigheid en orde. llij wilde Keizer zijn en daar de omstandigheden er gunstig voor waren, is hij het geworden. Ik twijfel er geenszins aan of hij beschouwt zich als alvermogendalwetend, cenig beslisser en eenig bestuurder. Hij is de firma van het stelsel; hij heeft zijn aandeel aan het despotisme; in de schaduw van zijn naam sissen cu schuifelen de 500.000 adders, waaraan hij van tijd tot tijd met zijn staart eene iinpulsie geeft. In werkelijkheid beweer ik dat de zooge naamde absolute magt van Napoleon III, als men het hatelijke van den vorm er aftrekt, minder is dan die van een constitutioneel Koning. Elders zegt hij: //Overal, in de afdeelingen van koophandelvan nijverheidvan land bouw, van finantiën, van letterkunde, van openbaar onder wijs, van de regterlijke magt, van de kerk, van het leger, bestaan eene menigte dubbelzinnige voorwerpenmiddelmatig van verstands ontwikkeling, nog zwakker op het punt des gewetensdie een afkeer hebben van den arbeiduitge hongerde lieden, die hun fatsoen verloren hebben en hun voedsel zoeken in het slijk en die zeer gediend zijn met een stelsel van verdrukkingvan intrigue en van willekeur, een stelseldat hen ontslaat van de concurrentie niet werk zame en eerlijke lieden." Dit portret, dat door nog cenige daarop volgende niet minder harde trekken wordt voltooid, is wel zeer somber, maar men kan tocli niet ontkennen, dat het met eene meesterhand geschetst is. Zijne zenuwachtige en hartstog- tclijke taal is niettemin logisch en onwederlegbaar. Proudhon jicilt met eene wreede hand de wonden van Frankrijk, zonder valsche schaamteen met de lompheid van een boer van den Donau verklaart hij dat die wonde schier hopeloos slaat. ITISTTirST ÏJ Dl 1TC- E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Junij 1S62. Vrijdag nacht jl. is alhier ten huize van den winkelier .1B. inbraak gepleegdgevolgd door diefstal. De dader is begonnen met het uitsnijden van eene ruit, terwijl de vrouw des huizes, juist wakker zijnde, dacht dat 't het klette ren der regen tegen de ramen was. Door deze operatie vond dc dief gelegenheid om eene in de nabijheid zijnde deur van de sluiting te ontdoen; daarop rigttc hij zijne schreden naar de winkellade, die men later geledigd vond. De vrouw des huizes meende echter ceuig gerucht te hooren en aandachtig luisterende, kwam het gerucht al nader en nader, totdat ciudelijk de deur van haar slaapvertrek zeer bedaard werd opengedraaid; hierover ontsteld gaf zij een luiden gil en sprong het bed uit; de bezoeker hieruit opmakende dat hij niet welkom was keerde haarzonder eenig excuus te maken den rug toe. Door den schrik te veel bevangen was het niet mogelijk den nachtelijken visitemaker zoo spoedig in de duisternis te onderkeuuenen daar hij geen kaartje heeft achtergelaten, zal het zelfs voor de wakkere politie alhier, geene gemakkelijke taak zijn om de kennismaking verder voort te zettendat er middeleu daartoe in het werk gesteld worden is buiten twijfelwant het wenschelijke zal wel door een ieder erkend worden dat zoo iemand voor zijne beleefdheid naar waarde beloond worde. De op het Wachtschip dienende luit. ter zee 2e kl. J. F. v. Kervel, wordt met den 15" dezer op non-activiteit gebragt. Met den 10 Junij gaan op non-activiteit de luits. ter zee 2" kl. J. 11. Haakman en Jhr. C. C. van der Wijck, met den 15° de luits. ter zee 2C kl. H. J. van Broekhuizen, J. C. Schotel en L. G. C. van Wachendorft' van Rijn en met den 30" daaraanvolgende de luit. ter zee Jhr. C. J. P. von Muhlen en de officier van admin. 3" kl. C. van Berkel allen dienende op Z. M. transportschip de Ileldin. Met den 16 dezer worden op de Heldin geplaatst de luits. ter zee 2° kl. II. P. König, P. E. Tegelberg, J. M. M. Bcrvocts, en met den 1" Julij de luit. ter zee 1" kl. W. Enslie eu de ofhe. van Admin. 3° kl. E. Cannemati. Zr. M'. fregat 2° kl. Prins Alexander wordt alhier in gereedheid gebragt om te dienen als wachtstschip iu Oost-I ndie. De opbrengst der loterij op de school van den heer Blok, voor Enschedé, heeft bedragen de som vau ƒ05.50, welke bereids aan een' der leden der alhier bestaande com missie is afgedragen. Aangenaam is 't te zieu hoe vau allo kanten pogingen in het werk worden gesteld om 't lot der slagtoli'ers van die ramp te verzachten hoe jong en oud zich be ijvert hulp te bieden aan den lijdenden naruurgenoot. De ijver en moeite, die Helders jeugd zich gegeven heeft om daartoe mede te werken, verdienen den dank van elk weldenkende. Met de Anna Diyna zal van hier naar Oost-Indic ver trekken een detachement van 150 man onder bevel van den len luit. Hofstede Crul, die daarna naar 't Vaderland terug keert; medegeleiders de 2e luit. de Kroes en Routs, 2e luit. kwartierm. Smit en apoth. 3e kl. de Haan. De commissie ter bevordering der belangen van de Zaanstreek bij den aanleg der Staatsspoorwegen, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, om nu reeds hunne belangen tot het verkrijgen der spoorwegver binding van het Nieuwediep naar Amsterdam, langs de Zaanstreek, aan te bevelen, op grond van het gewigt vau zoodanige verbinding voor de nijvere Zaanstreek. Wij vernemen, zegt het N. Dagbl.dat van wege Z. M. aan het Japansche gezantschap is medegedeeld, dat Z. M. den 10" dezer naar het Loo vertrekt. Indien der halve het gezantschap vóór dien tijd niet herwaarts zou kunnen komen, dan zoude de outvangst ten hove niet kunnen plaats hebben. De officiële ontvangst der Japansche ambassade door den koning schijnt dus te vervallen. Men schrijft uit Enschedé het volgende: Langzamerhand komen wij hier weder op streek, dat wil zeggen naar omstandighedenwaut waarachtig het is geen luxe, die hier vertoond wordt; als ik beschrijven moest hoe ik hier zitge zoudt er om lagchen 't is maar jammer ^dat die toestand nog zoo lang moet duren en het ergste is nog men kan met goed fatsoen hier niet van daan komen, alles en overal is het zoo desolaat en verwoest, dat ieder moet medewerken om gedurende den zomer ten minste weer zoo veel in orde te krijgen, dat men den winter met minder ongerustheid kan tegemoet zien. Gisteren is hier eene nieuwe politic-verordening afgekondigd en het bestuur is thans bezig do rigting der straten en het dienovereenkom stig plaatsen der nieuwe huizen aan te wijzen. Bijna ieder een pruttelt, want deze moet dit en een ander dat missen, want ge begrijpt dat in een oud plattelands stadje, hoewel er reeds veel verbeterd was, ontzaggelijk veel te doen over bleef om cenigzins orde in een chaos vau oude huizen en krotten te brengen. Ik heb, intusschen nog al hoop, dat veel in der minne zal geschikt kunnen wordenvooral omdat de burgerij nog al goed gezind is en omdat onze nieuwe burgemeester doortastend en verstandig te werk gaat. Als het plan kau doorgaan, wordt Enschedé een zeer sierlijk, net stadje.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2