^jngegontien Jitulifien. Ph 3 SP g s s 3 BURGERLIJKE STAM) I» GEMEENTE HELM. BIM11LIJKE STA.VD DER GEMEENTE TEXEL. dc Nederlaudscho vlag gebezigd is geworden, om liet eigen- I dom te dekken van een kompagnie van Louisiana, welk eigendom daardoor verholen bleef voor de toepassing der I wetten van de Ver. Staten, en dat de veronderstelde om standigheid, als bewaarde de konsul slechts het eigendcm van Hope Co., burgers der Nederlanden, onwaar is. llij had ander eigendom onder zich, hetwelk volgens de wet evenmin zijn eigendom als dat van Hope Co. zijn kon; daarvan heb ik de overvloedige bewijzen in handen. Niemand kan meer ontzag hebben dan ik voor de vlag van iedere natie en voor het consulair gezag, al erken ik niet de eischen onder dekking daarvan gesteld; doch ik verlang uitdrukkelijk te doen verstaan dat, zoowel de consul, als het bureau, en het bezigen zijner vlag, geeerbiedigd be lmoren te worden. Ik heb de eer te zijn, (get.) Beuj. F. Butler, bevelvoerend majoor-generaal". Met de Great Eastern zijn 500 passagiers van Nieuw- York te Liverpool aangekomen. Den 30 Mei werd de Great Easterndoor den marshal van Nieuw-York in be slag genomen en aan den ketting gelegdwegens eenc som van 100,000 dollars, die de Amerikaansche ingenieur, de heer Hamilton Towle, eischt als //reddingsgeld" voor de hulp, door hem ten vorigen jare, toen het reuzenschip in gevaar verkeerdeaan hetzelve verleend. Tegen eene borg stelling van 10,000 dollars, werd de Great Eastern echter weder vrijgelaten. Aan de Redactie van de Nieuwe Courant van den Helderenz. Door opname van onderstaande regelen in een der volgende nommers liarer Courantzal de Redactie zeer vcrpligten haren bestendigen lezer A. B. C. De geprojecteerde Ilelderselie kiezers-vereenigingonder de firma Leuw- Reinbachis ingeslapen, om waarschijnlijk nooit meer te ontwaken, en ik wil volstrekt niet beweren dat ik dit betreur, of dat velen er over jammeren zullen, llaar korttreurig en rampspoedig bestaandeed haar spoedig uiteinde reeds bij hare geboorte te gemoet zien en 't bedaukeu van cenige gekozen commissarissen nog vóór de vereeniging in werking was getreden bragt haar bij dc geboorte reeds den doodslag toe. Haar asch ruste in vrede liet is in de verste verte mijne bedoeling niet iets te schrijven wat voor de genoemde heeren onaangenaam zon kunnen wezeuik keu die heeren alleen slechts bij naam, en wanneer ik dus 't volgende schrijf, geschiedt zulks alleen in 't belang der zaak. Eene kiesvereeniging alhier is noodigja zelfs dringend noodigen het is noodzakelijk dat ze spoedig tot stand komeouder de leiding van mcu- schen van invloed cu beginselen. Tot nog toe bestond die noodzakelijkheid minder. De keuze voor twee leden der Provinciale Staten was gemakkelijk ik vond geen enkele reden de aftredende leden door andere vervangen te wcnschen. Voor de Kamer, bij dc verkiezing van heden, was mijne stem nog spoediger beslist, want welke redenen de Kiezers van de Zaan (door zuiver plaatselijk belang gedreven) ook tegen het aftredend lid aanvoerden of hoezeer enkelen en tot mijne verwondering ook uw orgaan, eene ver vanging wenschtcn om een inwoner van onbekende beginselen te stemmen hoofdzakelijk (mag ik zeggen alleenomdat hij in de provincie woont, bragt ik mijne stem uit op den man van bekende liberale principesdie het tegeuwoordig liberaal gouvernement steunen zal. Thans echter nadert dc tijd eener nieuwe verkiezingen wel voor leden van den gemeenteraad. Ik stel mij voordat zonder kies-vereeniging deze aanleiding geven zal tot eene verwarring waarbij Gen. 111 „de gansche. Helder was van cenerlei spraak, en eenerlei woorden" niet op den voorgrond' zal staanmaar dat er in tegendeel eene Babelsche naamver- warring zal heerschen. Ik hoor toch vele namen noemen die mij ten eenenmale onbekend zijn en ook, ik heb noch reden den een noch den ander te kiezen. De meeste der opgeworpen Candidaten zijn mij persoonlijk ten eenen male vreemden hoew el dit geenc reden oplevert om aan hunne geschikt heid te twijfelenmoet het eeu ieder die het eerlijk en opregt met de gemeente en hare belangen meent, moeijelijk vallen in dat geval eene keuze te doen. Het is daarom dat thans het tijdstip diuir is om hetzij eenc kiesvergadc- ring te beleggen hetzij eene bijeenkomst te houden van kiezers voor den gemeenteraad, om dit punt te bespreken en daardoor eene versnippering en verbrokkeling van stemmen te voorkomen iets dat zonder twijfel het geval zal zijnzoo de keuze der raadsleden zonder voorafgaande discussie plaats heeft. Het best zou 't wezenzoo twee invloedrijke kiezers deze bijeenkomst wilden leidenen nog beter zoo deze leden waren van den Raad. Daardoor zou elke schijn, van zich zclv' op den voorgrond te willen stellen verval len en die heeren konden na het afloopen der discussien hunne waardigheid die zij tijdelijk en in het algemeen belang hadden op zich genomen, neder- leggen. "Waarschijnlijk zou eene definitive kics-verecniging daarvan het gevolg zijn maar eene vereeniging die niet dadelijk weder zou verdwijnen uit gebrek aan deelneming, en aan onbekendheid met dc wezenlijke ge voelens van haar bestuur. Indien de Redactie het mij toeslaat veroorlovc zij mij dc navolgende opmerkingen, zoo niet, dan breke ze mijn schrijven hier af. Ik spreek van de gevoelens van het bestuur; d. i. van de gevoelens der leiders eener vergadering. Menigeen zal mij tegenwerpen dat gevoelens en denkwijzen alleeu kunnen te pas komen bij de keuze van leden der Kamer, waar elk lid, als 't ware, geacht wordt, eene bepaalde kleur te hebben, of liever, tot eene bepaalde partij te behoorenen ik zou met deze tegen werping volkomen kunnen instemmen ware het niet dat ik geloof, dat dc uitkomst ouzer staalkundige leer, ons meer of minder vasthouden aan libe rale of conservatieve begrippenin het algemeen onze denkwijzewordt toegepast, niet alleen op oflicieelc maar zelfs op onze minst beduidende handelingen. Iemand die wezenlijk en uit overtuiging aan begrippen ge hecht is welke het dan ook zijn moge geeft dagelijks daarvan blijken. Onverschillig is het mij ten eenenmale welke staatkundige rigting of welke godsdienstige gezindheid caudidaten voor een' gemeenteraad zijn toe gedaan. Maar w at ik zou wenschen te kunnen kiezen is een drietal personen: lo. Onafhankelijk2o. Gematigd liberaal zonder overdrijving, 3o. Van bekende beginselcu. Onbeduidende personen te stemmen, die oordeelen over zaken die ze noch begrijpen noch dc moeite nemen te begrijpen acht ik verderfelijk hoewel het een noodwendig gevolg is ouzer tegenwoordige kieswet. Hetzij mij ten slotte nog vergund, een woord te rigten tot den schrijver der hoofdartikelen voorkomende in No. (101 en 102) dezer courant, die waarschijnlijk van de Redactie afkomstig of minstens met hare goedkeuring geplaatst zijn. Daarin wordt gezegd „Thans, nu alhier eene kiezersvereenïging kan gevestigd worden, achten wij t' in naam van 't algemeen belang, volstrekt noodzakelijk er op aan- tedriugeudat in 't vasttestelleu reglement ue bepaling worde opgenomen dat zij die de Candidatuur der vereeniging als raadsleden aannemenzich verbinden geene voorloopige vergaderingen (ouder welken naam dan oukj bij te wonen". Dc grouden voor dit gevoelen opgegeven komen mij niet ten eenenmnlc afdoend voor, want de zaken thans behandeld door de meerderheid der leden iu eene dusgenaamde voorloopige-vergadcriug (naar 't artikel onwettige) kunnen naar Art. 43 der gemeente wet even goed in eene bijeenkomst met geslotene deuren worden besprokenen dan is al 't onwettige daarvan ver dwenen want de besluiten zulleu en moeten toch in eene openbare verga dering worden genomen. Ik zou dus dc voorwaarde hierboven vermeld niet onvoorwaardelijk willen toestemmen, en acht ze zeker ouuoodig om raads leden te verkrijgen die aan dc vereischtcn voldoen. [De Redactie, bovenstaand stuk in hare kolommen opnemendewil niet geacht worden met al het daarin beweerde in te stemmen en behoudt zich voor, zoo noodig, op cukele punten terug te komen. Red.] e>\ O CO 'o H r-% o* xn S? o N Qh cö cö cö O* O GO O cö cö H-S oW is cs o f3 .£3 Y o o a o n - O H O O O 5 H XII Van 6—13 Junij 1862. ONDERTROUWDS. Min, melkventer, oud 39 jaren en A. Meijer, oud 31 jaren, wonende thans alhier, onlangs te Winkel. S. Huijsman sjouwerman, oud 27 jaren en M. Joukcr, oud 21 jaren. F. C. W. Lo- brij, bauketbakker, oud 24 jaren en A. Winter, oud 21 jaren. J. G. Krul, matroos bij de Marine, oud 23 jaren, wonende thans alhier, onlangs te 's Gravenhage en G. Eaber, oud 33 jaren. J. 1\ Hess, kwartiermees ter bij de Marine, oud 22 jaren, wonende te 's Gravenhage en N. Schmidt, oud 20 jaren. J. C. Moleman, sjouwerman, oud 24 jaren en A. Riemers, oud 25 jaren. T. Krijnen, timmerman, oud 23 jaren en W. J. M. Brarer, oud 19 jaren. J. van den Berg, Ridder der Militaire Willems orde vierde klasse, matroos bij de Marine, oud 29 jaren en S. Rozenberg, GEHUWD: W. S. J. Beek en L. Rijnvcld. J. van Vale en G. Sen- nekes. J. J. Bruin en A. G. Visser. W. Drijver en G. Kleijenburg. R. Smit en N. Grooff. W. van der Ben civ E. Dijker. BEVALLENE. C. Winter geb. Bosch Z. G. Metzelaar geb. van dei- Laan D. J. C. Leijcr geb. Prins D. M. li. Peters geb Scholten D. N. Man geb. Dekker Z. J. Krugcr geb. Brect Z. M. A. van Veen geb. Hoogendijk D. G. H. M. Brocx geb. Padtberg D. OVERLEDENA. Klorn 66 jaren. J. Verhagen 85 jaren. J. P. Ubelijn 54 jaren. J. Dekker 16 jaren. M. Corporaal 3 maanden. Van 4 tot 15 Junij 1862. ONDERTROUWD Dirk Mooijen, broodbakker, oud 25 jaren, alhier en Wimmetje Lemmcrsma, oud 26 jaren, aan den Helder. GEHUWD: Geene. GEBORENJan, z. van Cornelis Visman en van Guurtje de Waard. Aric, z. van Jan Stark en van Maartje Duinker. Willem Jan, z. van Pieter Langeveld en van Ariaantje Plavicr. Gerrit Dirkz. van Gcrrit Kikkert en van Lodewijntjc Bruin, OVERLEDEN Catharina Maria Langeveld, oud 17 jaren. Hendrik Lt. Brans, oud 17 jaren. Cornelis Bredérode, gehuwd met Jantje Sche pers, oud 46 jaren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3