Uit Rusland heeft men in de laatste twee dagen geene nieuwe berigten ontvangen. Eene omstandigheid geeft zelfs aanleiding te gclooven dat de jammerlijke bewegingendie in de hoofdstad veroorzaakt zijn gewordeu, thans ook voor een oogenblik gestild zijn. Men heeft toch in de vorige week, het uitstel van hot vertrek van den nieuwen Onder- Koning van Polen, beschouwd als een gevolg van de onrust die in het rijk heersehtte. Thans wordt medegedeeld dat de Grootvorst Konstantijn naar Warschau zal vertrekken. Generaal Luders keert daarentegen uit Polen naar St. Pe tersburg terug. Hij schijnt zich in eerstgenoemd rijk niet meer veilig te achten na het schot dat onlangs op hem ge lost is, welk feit als eene nieuwe revolutionaire demonstratie wordt beschouwd. De keizer van Rusland gaat voort met maatregelen te nemen, die getuigen van zijn geest van hervorming en van voorliefde voor uitbreiding der beschaving. De daarstelling van de Akademie te Odessa is daarvan een nieuw bewijs. Jammer is het, dat hij iutusschen in zijne goede bedoelin gen steeds zoo wordt tegengewerkt. Dit is o. a. thans ook in Polen weder gebleken door den moordaanslag op generaal Luders, pas nadat aan Polen nieuwe concessiën ziju gedaan en de Czaar zijn broeder zendt, om de. teugels van 't be wind te Warschau op zich te nemen. Die aanslag kan niet anders dan een geheel verkeerden indruk maken, en is de dader, die onbekend is gebleven, het werktuig eener politieke partij deze zou dan in Polen toonen wel onverbeterlijk te zijn. Een berigt uit New-York meldt: Een sterk korps kava- lerie en artillerie hoeft de Unie-troepen voor Riehmond aan getast. De regtervleugel van Mae Clellan omtrekkende, sneedt het den telegraafdraad af en vernielde den spoorweg van West-Point, benevens fourrage en tenten. Gelukkig heeft het zich spoedig teruggetrokken. Volgens gerucht zijn 65.000 Zuidelijken bijeen te Granada. Een deel van Beauregards korps staat bij Columbus en Okolona. Er zou een gevecht zijn geleverd in de nabijheid van Baton-rouge; de uitkomst was niet bekend, maar men meende dat het geen beslissende slag zal geweest zijnook te James-Island zou gevochten zijn. Men zeide dat Eremouts korps gebrek aan leeftogt heeft en in gevaarlijke stelling is in de vallei van Shenaudoah. Jackson kreeg versterking. Men gelooft dat de bill tot uitgifte van 150 millioen dollars schatkist- billetten zal doorgaan. Het congres heeft het voorstel aan genomen, waarbij de slavernij in alle territoren der Uuie_ wordt verboden. lTIETTTrSTIJDXITGBJT. Helder, Nicuwedicp, Willemsoord, enz. 1 Julij 1862. Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Vianen is beroepen tot leeraar dier gemeente Ds. Moorrees, predi kant alhier. Men schrijft van Middelburg het volgende: De Arrondissements-Regtbank alhier, heeft het na volgende drietal opgemaakt voor de vacerende betrek king van kantonregter te Sluis: 1. Mr. D. P. H. Abersongriffier van het kantongcregt te Heldor2. Mr. W. P. van Deinse, advocaat en plaatsvervangend kanton regter te Hulst; 3. Mr. J. W. A. Scheiders van Greijf- fenswerthgriffier van het kantongeregt te Vlissingeu. Gisteren is uit het Heldersche kanaal alhier opgehaald, het lijk van den eersten ziekenoppasser bij de Marine al hier, W. Balkhoven, die sedert eenige dagen vermist werd. Z. M. heeft aan den kapt. J. B. Ilatnmvan het 7° reg. inf.op zijne aanvrageeen pensioen verleend van ƒ1005. 's jaars. Aangaande de ophanden zijnde Kermis, kunnen wij aan de vele tooncelliel' hebbers in deze gemeente mededcelen, dat zij dit jaar, het tooneclgezelschap van de Heeren Boas en Judels zullen moeten missen. Daar de Heeren Sleri, van Ollefen en Haspels, met hun uitgelezen gezelschap het plan gevormd hadden onze Kermis te bezoeken, hebben de Heeren Boas en Judels besloten zich naar elders te begeven en hunne plaats voor Tivoli, aan genoemde directie ingeruimd. Deze handeling van de Heeren Boas en Juclels zal ge wis niet weinig bijdragen tot aanbeveling van dit nieuwe (sedert 1 Mei 1861 opgerigte gezelschap.) Hier kunnen wij nog bijvoegen dat de verschillende bladen uit den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Dordrecht, Leeuwarden, Groningen en andere stedengepasseerde jaar als het ware wedijverden in het uitbrengen van lof en bijvals betuigingen aangaande de leden van dit gezelschap. "Wanneer wij hierbij nog eenige namen noemen van het van het personeelzooals van de Dames van Ollefen-da-Slha Korlaar-SablairollesRujfa, Vcrwoert, enz., en van do Heeren van Ollefen, Beemsvan KorlaarHaspels en vooral Rduard Bamherp niet te vergetendan gelooven wijdat het niet te veel gewaagd is, om te voorspellen dat dit gezel schap ook hier ecu gunstig succes zal te beurt vallen. Voorts Venvijzen wij onze Kermis liefhebbende lezers, naar de Advertcntien hierachter van de heeren 21. Blanus Zn. en van den heer Leonardi Verdi. Gisteren namiddag is alhier ter reede geankerd, een Engelsche brik, op zijne reize van Hamburg naar Londen, alleen om hier aan den wal aftezetten en te doen begraven het lijk van een matroos, die uit de mast op dek is ge vallen en aan de gevolgen daarvan is overleden. De kantoorbediende, die met eene som gelds uit Dordrecht naar Engeland was gevlugt, is opgespoord, en zal weldra naar 't vaderland terug worden gevoerd; do gel den moeten grootendeels verteerd zijn. Te Haarlem is 60 kan genever aangehouden, die men in twee vaatjes, in de buikholte van een dood paard ge borgen, wilden binnensmokkelen. Men meldt uit 's Hage, dat de regering voornemens is om nog in het tegenwoordige zittingjaar aan de Tweede Kamer aan te bieden, en zoo mogelijk te doen behandelen, een wetsontwerp tot verbetering der waterwegen van Am sterdam en Rotterdam naar zee, dat in de laatste dagen moet zijn in gereedheid gebragt. - De Japanners hebben hunne ontvangst in de ver schillende lauden gekarakteriseerd en zeiden dat hunne ont vangst te Parijs pleizierig, te Jjondeii deftig en in Hollaud hartelijk was. Het verblijf der Japansche ambassade iu de hoofdstad des rijks, geeft aan de Tijd aanleiding tot het schrijven eener beschouwing, die, goed gedacht en in aangenamen vorm voor gesteld, iu de hoofdzaak onze sympathie heeft opgewekt. De voornaamste deelen van dit lezenswaardig artikel, wenschen wij iu de aandacht onzer lezers aan te bevelen. Zij luiden aldus //De ambassade is zoo verstandig ingerigtals er ooit eene in Europa bedacht is. Daaraan zijn toegevoegd specialiteiten in elk vak van wetenschapwaarbij Japan eenig belang heeft, lieden volkomen op do hoogte der zakendie zij hebben op te nemen, en die met een enkel woord dadelijk alles be grijpen, wat men geneigd is hun te verklaren. Zij toonen evenveel aanleg voor de kunsten als voor de positieve we tenschappen te bezitten, en geven doorslaande blijken, dat zij Europamet wat ons werelddeel bezitbestudeerd hadden en kenden, alvorens het te bezoeken. Wij gelooven dat het moeijelijk zal ziju in Europa eenige ambassade te vindendie zoo zeer door kennisdoor wetenschap en gevatheid uitmunt. Ook moet men erkennen dat de hoofdpersonen van de Ja pansche zending nooit een oogenblik hunne waardigheid ver geten en zich met eene onverstoorbare welvoegelijke deftig heid onder onze Europesche bevolkingen bewegen. Zij zijn van top tot teen edellieden in den volsten zin des woords. "Hun togt door Europa heeft ten doel een vriendschaps- bezoek te brengen aan al de natiën, waarmede Japan han- delstractaten gesloten heeft. Zij doen dat niet pro forma. Verre van daar. Zij sparen zich geen moeite om zorgvul dig na te gaan en op te teekenen al wat hun nuttig en dienstig onder de oogen komt. Zij verzetten geen voet dan in gezelschap van klerken, die elk voor een speciaal vak ziju uitgekozen, en die alles hebben op te schrijven en af te teekencn, wat zij merkwaardigs zien. Zij garen aldus schat ten op, destemeer te waarderen, omdat zij zich van alles reden laten geven, door de specialiteiten die wij bezitten, en eene ougemeeue gemakkelijkheid schijnen te hebben om zich aan stonds toe te eigenen, al wat zij vernemen. //Zulk een onderzoek, dewijl het zich tot alles uitstrekt, wat voor de stoffelijke ontwikkeling van Japan eenig be lang hebben kan, moet voor dat Rijk zeer vruchtbaar wor den ook onder een ander opzigt dan zij betrachten. Heeft vroeger de vrees voor de Europesche kanonnen de poorten van Japan gedeeltelijk doen openenwij vleijeu ons met de hoopdat de gastvrijheid van Europadie alles voor de Japanners bloot legt, zonder iets voor hen geheim te houden, niet weinig zal bijdragen, om de poorten van Japan nog wijder te openen. Gewis is daardoor de kans vermeerderdom de handelsbetrekkingen tusscheu Japan en de markten van ons werelddeel te vermenigvuldigen. Maar ook daardoor zal van zelf inbreuk worden gemaakt op het systeem van afzondering, waarin zich Japan uit vrees van het Christendomhad teruggetrokken. En hoe vijandighoe geweldig ook de vooroordeelen mogen zijn die de Japansche heidenen van het Christendom verwijde ren zoodra de slagdeuren zullen gevallen zijndie Europa

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2