BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES, a 10 Cts. per regel. S T O O M B O O I T E X E L. BIJ GOED WEDER Extra Plaisierreizen, van Japan verwijderd houden, kan liet niet uitblijven, of het Christendom zal zich daar een weg banen in het gevolg van den handel. Men schrijft uit Indiü: De zeeroovers maken hier steeds het onderwerp der gesprek ken uit, en meenigeen vraagt, hoe lang nog onze regering lijdelijk zal toezien, dat zij schrik en ellende in onzen ar chipel verspreiden. Ouze stoomschepen liggen ter reede van de eene of andere hoofdplaatsen wachtten geduldig tot er bcrigt komt van zeeroovers, in plaats van op deze te krui sen; en alsdan, na 't ontvangen dier tijding het oorlogs vaartuig ter plaatse komt, waar de zeeschuimers zich hebben vertoondzijn deze reeds lang in veiligheiden eenige dagen later leest men in het officiële nieuwsblad de stereotype me- dedeeling: Zr. Ms. stoomboot is teruggekeerd, zonder iets van de zeeroovers te hebben bespeurdof eene va riante hierop, altoos op hetzelfde nederkomende. Kracht en energie en nogmaals kracht en energieziedaar wat ontbreekt men dommelt voort, en ondertusschen neemt de zeerooverij hand over hand toe. De laatste berigten hieromtrent zijn van Bawean, waar alles te wapen is geloopen, en men met den adsistent-resident aan het hoofd met kijkers jumelles misschien naar de roovers zagdie hun bedrijf rustig uitoefendenhandelspraauwen uitmoorddenleegpluuderden en wegzeilden. Intusschen is men in Nederland veilig, en hoort men met afkeer naar ieder, die iets komt voorstellen wat eene kleine vermindering van het batig slot kan ten ge volge hebben. Men wil wel bidden voor de bewoners der archipel, die men broeders noemt, maar als 't er op aankomt een paar guldens van den schat, dien zij voor ons verdienen, ten hunnen nutte te besteden dan is men dood. T/iere is something rotten in the StateMullaluli heeft gelijk. In de eerste week van Junij is door onvoorzigtigheid te Toulouse (Frankrijk) bij eene dames-kleedermaakster brand ontstaanwaardoor liet geheele huis ('t welk niet verzekerd was) eene prooi der vlammen werd. De brand gaf tot ecu inder daad zeer aandoenlijk tooneel aanleiding. Op de derde ver dieping woonde namelijk eene familie van werklieden. De vlammen stegen snel naar boven en bereikten de deur der kamer, waarin zich de vrouw met een zuigeling en eene nicht bevonden. De vlammen hadden den trap vernield, en de dood dreigde hen in al hare ijsselijkheid. Ondanks de kreten der nicht, snelt de moeder naar het venster. Ileur haar en handen zijn verbrand; zij wil echter haar kind redden. Zij houdt het in de hoogte; tweemaal aarzelt zij, doch werpt het eindelijk uit het venster. Eene schrikkelijke kreet doet zich onder de gemeente hooren, en reeds vreest men een lijk te zullen oprapen. Gelukkig wordt het kind door een der omstanders opgevangen, die ook een oogenblik later de moeder redt. Nog bleef het nichtjeeen meisje van 22 jaren over. Het vuur heeft reeds de kamer genoegzaam verteerd, de rook is dik, zwart en verstikkend. Een ander omstander neemt een ladder en plaatst die tegen den muur, welke dreigt in te storten, doch hij kan daarmede de on gelukkige niet bereikenhet meisje is nog 2 cl hooger. Hij roept haar toezich in zijne armen te werpen. Hij vangt haar op en draagt haar méér dood dan levend van angst en aandoening naar beneden: ook zij was gered. 3|ngc5onbcii jjtiUiïien. B. verwijst ouze groote bouwkundige plannenmakers in deze gemeente naar Enschedé 0111 daar eens een kijkje te nemenhij gelooft dat daaruit iets voor deze gemeente te leeren is. Het is toch ook hier eene plaats die iu de geboorten is, wanneer nu de gemeente in tijds de Heldcrschc polder ont eigent en een behoorlijk plan van bebouwing maakt dan krijgt men binnen 20 jaren hier een fatsoenlijk geheelmaar als men de verschillende eige naren van die stukjes land maar laat verkoopen en verdeelen ieder op de wijze die hem het meest voordeelig toeschijntdau krijgt men hier een on gelukkige gemeente, een massa op zich zelf staande buurten of straten en gehuchtjeswaarvan nimmer een goed geheel is te makenmaar wel een doolhof met eene menigte blinde straten, met één woord een warboel; zie reeds de bebouwing op de stukken land van Vroon, Kuiper en Bccts. En wat eene niet geringe fout isis dat men huizen en straten bouwt en dan later eerst om de riolen en afwateringen begint te denken dat naar mijn inzien het eerste werk moest zijn. Het is wenschclijk en meer dau tijd dat het gemeentebestuur hier krachtige maatregelen neme. Zonder dat zal de nieuwe bebouwing rondom het station der spoor een ongelukkig aanzien krijgen. Van 20 tot 27 Junij 1862. ONDERTROUWD: P. Slijkcrmau landman oud 27 jaren en T. Tesselaar oud 24 jaren, wonende te Haringscarspel. J. Zwarts sergeant bij het korps Mariniers oud 34 jaren en C. Ilensen oud 23 jaren. F." den Hertog Ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse, schieman bij de Marine oud 29 jaren en C. Steeman oud 25 jaren. D. Kok werkman oud 24 jaren en P. A. Fortuin oud 24 jaren. GEHUWD: J. van der Berg en S. Rozenberg. F. C. W. Lobry en A. Winter. J. C. Moleman en A. Riemers. T. Krijnen en U. J. M Braren. BEVALLENS. van der Ster geb. Posener D. A. J. Bos geb. Auteuuissen Z. A. M. Kroesen geb. Strikker Z. W. Duinker geb. Duinker Z. A. Rau geb. Dito Z A. van Zweden geb. van Meeteren D.. A. Caarls geb. Steemaan D. M. Glazer geb. Kannewasser Z. A.S. van der Pauw Z. J. Graaffgeb. Brect D. A. J. Raid geb. Brinkman Z. G. Klaasscn geb. vau Dalen Z. II. Eehnan geb. Snooij Z. J.. J. Winkel geb. Gielis Z. A. Zaatmangeb. Slikker Z. M. Boru geb Pot D OVERLEDEN W. Bruin 56 j. M. vau der Sterr 31 j. G. Groot 60 j. C. J. vau Veen 2 w. A. W. J. Schreuder 5 m. J. C. Krul 23 j M A lï K T 15 E R I G E N. EO'ITEKDAJI 80 Junij. Tarwe 131,132 per 2400 kilo, Ainerik. f335 partij 128,129 per 2400 kilo. Bov. Ris. f350 127,128 per 2400 kilo, Bov. f 336; 127,128 per 2400 kilo. Witb. Pool. f365 a 370. Rogge 154, 156/2 Amerik. f250 ii 255, 146/2 Williuer f218; 150/2 Dautziger 1'240, 125,126 per 2250 kilo N. Kouingsb. f 240. HOORN 28 Junij. Gerst f 6.25 Bruine Booncu 1' 16aangevoerd 21 mud. Op mon ster verkocht27 mud Mosterdzaad a f 19.50 en 15 mud Karweizaad ii 114. 9 Paarden f35 ii 125, 17 Kalveren f3.50 ii 7, 129 Schapen f7.50 a 23 67 Varkens 1'8 ii 21 5 Zeugen f 14 ii 33, 203 Biggcu f4 7.50, 07 Kippen 30 a 80 ct. 12390 Kip-Eijeren f 2.20 a 2.50 2625 Ecnd- Eijercu 1'2.80 ii 3, 3450 koppen Boter 50 u 55 ct. per kop. 136 mud Aardappelen f2 ii 3.50 per mud. 34 Ned. (8 Aalbessen 19 a 20 ct. per Nederl. fg. ANTWERPEN 28 Junij. De derde Wolveiling is minder geanimeerd afgeloopcn. Slechts 1500 balen zijn den hamer gepasseerd, terwijl dezelfde prijzen zijn besteed, zelfs was eenige verlaging merkbaar. Vau de gchcclc vciliug bestaande uit 8000 baleu zijn 6000 balen verkochtterwijl het restant is opgehouden. Aangekomen schepen. Te BATAVIA27 AprilJohanna CatliariuaBesseling Ainstordam. 28 id.,Frans &Elize, Niedveld, Rotterdam. 29 id., Stad Middelburg Ouwchand, Socrabaija; Bcrnard Agnes, Ordeman, dito. 1 Mei Walcheren, vau der Ileydeu, Shields; Cornclia, Wit, Amsterdam, 3 id., Orauje Nassau, Strang van Hees, Rotterdam. 7 id., llclcna van Winkel, id. 8 id., Louisa, Buy.s, Samarang. Te SOERABAJJA, 19 April: Z. M. stoomschip Gedchkomm. Radcrs, Bewean, 20 idem, Wilhclmina, Koster, Batavia. Te SAMARANG, 12 April: Mathilda, Fokkes, Amsterdam. 14 idem. Cath Jac. Ilcnriettc, Tonjes, Batavia; Vertrouwen, de Vos, Tagal. Vier Gebrs., Bick, Rotterdam. 22 idem, Willem de Zwijger, v. d. Disies Brouwershaven. Te INDRAMAIJOE, 10 AprilTriton, Adriaans, Pamauoakatt. Vertrokken schepen. Van BATAVIA, 27 AprilBroedertrouw, Rotgans, SocrabaijaCortgcne, Dunlop, dito. 28 idem, Hcndrika, de Groot Stiffry, Nederland. 29 idem. Z. Ms. stoomschip Amsterdam, konim. Muller, Noord Oost. A Mei. Bato, v. d. Burg, Soerabaija. 2 idem, Willem, Kroonp. der Nederl.. Zcttcler, Wijnkoops-BaaiStad Middelburg, Ouwehand, Nederland; Jannetje, Blokziel, Samarang; Jacoba C'ornelia, Ets, Tjilatjap. 3 idem, Marinus Willem, vau Duyu, Soerabaija Bernard Agnes, Ordemau, Nederland. 4 idem, Almonde, Surie, Soerabaija. 7 idem, Julie, Brem, IndramaijoeWalcheren, v. d. Heyden, Singapore Bangkok. 8 idem, Coruclis Wcruard Edouard, Bakker, Soerabaija. 9 idem, Helena, van Winkel, Socrabaija; Amazone, Kramer, dito. Van SOERABAIJA, 20 AprilAcolus, du Yrier, Nederland. 23 idem, Bcrnard Agnes, Ordeman, Nederland; Loevestein Pergat, dito. 24 idem, Z. Ms. stoomschip Gcdeh, komm. vau Radcrs, Bawean. Van SAMARANG, 9 April. India Packet, Dupering, Soerabaija. 18 idem. Vertrouwen, de Vos. Nederland. 23 idem, Cath. Jac. Hcnriette, Socrabaija. Vau TAGAL, 11 April Vertrouwen, de Vos, Nederland. Van CHERIBON, 7 AprilGelderland, Graaff, Nederland. 8 idem, Johan II, Meiander, dito. JOANA, 28 Maart: Hcnriette Geertruida, de Boer, Probolingo. Zaturdag 5 Julij vertrekt van hier de Oost- Indische landmaH via Triest. Heden overleed lot ouze diepe droefheid, ons ge liefd jongste Kind, omstreeks zes maanden oud. Nieuwediep26 Junij 1S62. J. A. H. SCHREUDER, C. W. SCHREUDER, We vb. Eenige kennisgeving. OP ZONDAG 6 JULIJ EN ZONDAG 13 JULIJ, Zijnde de laatste dagen der Kermissen op TEXEL en te NIEUWEDIEP, voor veel vermindering der vracht. Van TEXEL: Van NIEUWEDIEP: 's Morgeus 6 ure. 's Morgens 8 ure. 's Avonds 4 ure. 's Avouds 4 ure. en 's Avonds 8 ure. 's Avonds 9 ure.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3