onafhankelijke leden. Zoodra tocli een raadslid niet vrij is in het uitbrengen zijner stem, zal Ilij ook de discussien niet bijwonen over zaken, waarin diegenen betrokken zijn, die hij óf wenselit te beschermen óf te benadcelen; maar zal zulks ten voordeele der gemeente zijn Wij wensohen niet verder over dit ontwerp uit te weiden daar ieder kiezer die in de gemeentezaken belangstelt, ook wel zonder onze beschouwingen zijn stembriefje zal invullen en weten waarom hij juist die namen daarop plaatst; één ding hopen wij echter, dat bij ons niet; zoo als in andere gemeenten, cene groote onverschilligheid omtrent dit punt zal plaats grijpenmaar dat de kiezers het groot belang daar- blijken van beseffen, cu daarnaar handelen zullen." Moeijelijkcr is het, bij verkiezingen voor een' gemeente raad namen op te werpen, dan 'beginselen tc bespreken en te behandelen. Getrouw echter aan het systeem door ons tot nog toe gevolgdzullen wij des noodig voor die moeije- lijkheid niet terugdeinzen. POLITIEK OVERZIGT. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp betreffende de daarstelling van een kanaal door Holland op zijn smalst, en verbetering van den waterweg van Botter dam naar zee. Bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld: 1°. liet maken van een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee en do daarmede in verband staande werkenbenevens indijking en droogmaking van gronden in het Oostelijk en Westelijk IJ en in het Wij kerm eer. (Concessie Jaeger.) 2". He waterweg langs Botterdam naar zee te verbete ren naar de volgende algemccne grondtrekken. De rivier te brengen op cene normale wijdte, tc Krimpen van 225 cl, van daar regelmatig verbreed tot 450 el te Vlaardingen en verder door hot Scheur en den hoek van Holland met ecne trapsgewijze verwijding, zoodanig, dat de uitmonding in zee cene breedte verkrijge van 900 el, met ecne voor de scheepvaart voldoende diepte. De riviermond te vormen door dijkenaansluitende tegen tweetot voldoende diepte in zee uit te brengen dammen. Hit do memorie van toelichting blijkt, dat volgens in gewonnen advies der ingestelde commissiehet plan van den lieer Jaeger, wat de algemeene grondtrekken betreft, kan worden gevolgdbehoudens eenige wijzigingen waarin de concessionaris heeft toegestemd. Behalve den kosteloozen afstand van eenige domeingron den, verbindt de Staat zich zoo lang liet kanaal, enz. niet in exploitatie is gebragt, aan den concessionaris tc voldoen ecne rente van 4 J pCt. over het bedrag der op de aandee- len gestorte gelden, met bepaling, dat dit bedrag de som van 3 millioen gl. niet kan overtreffen. Voorts waarborgt de Staat, nadat het kanaal in exploi tatie is gebragt, een gelijk bedrag aan 4*°/0 doch nu niet meer onder den titel van rente, maar als divident en inkoop, tot een maximum van ƒ675,000 'sjaars hoogstens gedu rende 50 jaren. Alle bijdragen van den Staat zijn rentclooze voorschotten waarvan terugbetaling moet geschieden uit hetgeen de zui vere winsten meer dan 4 j-°/0 mogten opleveren. Na afloop der concessie wordt het kanaal met de havenwerken van regtswege zonder eenige vergoeding 's Bijks eigendom. Aangaande het Frausche expeditie-corps in Mexico ver neemt incn nader dat de Kranschen groote teleurstelling hebben ondervonden aangaande de gezindheid der Mexica nen ton hunnen opzigte. De kleine Fransche legerafdeeling is geenszins als be vrijdingscorps begroet, maar als buitenlandsehe vijand; van daar ook de geleden tegenspoeden. Iutusschen was het ook reeds vroeger bekend, dat Mexico geene Kranschen als bevrijders wachtte. De Indep. wijst er teregt op, dat van verschillende kanten dit duidelijk en stellig was berigt; maar die berigten werden in Frankrijk niet toegelaten genoemd blad moest de brieven over den waren toestand in Mexico uit zijne editie voor Frankrijk ligten, om niet voortdurend aan de post te worden in beslag genomen. De regering wensehte noch voor zich noch voor de natie eenige toelichting der vrije persen zij werd door hare eigene agenten op het dwaalspoor geleid. Het gevolg was dat zij Frankrijk nederlagen bezorgde, die zeker zullen ge wroken wordende Fransche eer eischt datmaar het zal slechts kunnen geschieden ten koste van veel bloed en groote schatten, die nutteloos zullen verspild worden. Een berigt, over Yucatan ontvangen, meldt, dat het land overal in opstand zou wezen, en dat de Franschen derhalve, af gesneden als ze zijn van de zee, zouden genoodzaakt wor den zich over te geven. Werd dit bewaarheiddie uitslag zou een onbegrijpelijken indruk maken op Frankrijk. Al is dit berigt overdreven, 't is herhaaldelijk gezegd, dat keizer Napoleon in het verre Westen eeno zeer gewaagde on derneming heeft begonnen. wiBgwagiJDiwaaïl^ Helder, Nieuwediep, Willemsoord, ouz. 4 Julij 1862. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding, wegens 1°. Het voltooijen der landhoofden in het Heldersche Kanaal bij de Nieuwe kerk 2° Het daarop maken en stellen van een plaat-ijzeren draaibrug, zijn 7 inschrijvingsbilletten in geleverdals van de heeren: Kruseinan en van de Wal Bake a f 20386. L. Bijl, iï f 17210. C. Burgers, h f 162S0. A. Leeuwens en Zn., a f 16100. D. Tool, a f15400. P. Dekker, h f 15235. Gebr. Sclmeiders a f 14214. Jl. Woensdag werd bij 't provinciaal geregtshof van Noordhollandregt doende in correctioneel appelbehandeld de zaak van den hoofdredacteur van de Nieuwe Courant van den HelderNieuwediepenz., door de regtbauk te Alkmaar veroordeeld tot eene boete van f 25, als medepligtige aan laster, vervat in een in dat blad ingezonden brief, welks schrijver bekend was. Het Openbaar Ministerie werd waar genomen door Mr. P. C. Noijouadv. gen., die tot bevestiging van het vonnis a quo concludeerde. Mr. I. A. Levy, adv. te Am sterdam droeg de verdediging voor en betoogde1°. dat het O. M. tegenover den redacteur niet ontvankelijk was, als zijnde zijn naam in de aanklagte niet genoemd; 2°. dat er bij den appellant geen boos opzet bestond; 3°. dat do redacteur, al is hij verantwoordelijk, strafregterlijk uiet aansprakelijk is, als zijnde hij in 't besluit van den souv. vorst van 1S14 niet genoemd. Het hof deed dadelijk uit spraak en bevestigde het vonnis a quo. De appellant heeft zich onmiddelijk hiertegen in cassatie voorzien. (IDc Redactie zal de uitspraak van den Hoogen Raad afwachtenalvorens bijzonderheden nopens deze, i^or de pers en journalistiek niet onbelangrijke quaestic, mede te deelen.) De aangekondigde vergadering der zangvereenigiug Cecilaheeft Dingsdag avond jl. plaats gehad. Als immer viel de uitvoering weder eene ruime en welverdiende toe juiching ten deel. Wanneer men meermalen getuige is ge weest, ook bij repetitiën, van den bewonderenswaardigen ijver van den Directeur, van de onvermoeide activiteit van de Directie en van de dikwijls meer dan broederlijke eensge zindheid die bij de leden bestaat, dan is het niet te ver- wouderen dat dit gezelschap, na zoo vele moeije- lijkheden en tegenwerking te hebben ondervonden, toch eindelijk meer en meer de algemeene sympathie verwerft. Beeds duidelijk ondervindt het dat bij volharding en goe den wil men eindelijk over alle kleingeestigheid moet zegevieren. Dingsdag avond jl. is alhier gearriveerd de kapt. t/z. Voet, kommandaut van het corps Mariniers, en is na in spectie te hebben gehouden over het gedeelte alhier, giste ren weder van hier vertrokken. Gisteren morgen zijn van hier vertrokken Zr.Ms. instructie vaartuigen Urania, kom. lt. t/z. l°kl. Brouwer, en 1'ernate, kom. lt. t/z. lc kl. v. Mansveldt, aan boord vau welke vaartuigen zich de adelborsten van het laatste studiejaar bevindenten einde zich gedurende eenigen tijd op een kruistogt in de Zuiderzee in de praetische beoefening van schip en tuig verder te bekwamen en voor te bereiden tot liet afleggen van het practisch examen; om daarna tot adelborsten 1° kl. benoemd te worden. Na het afleggen van een voldoend examen aan 's Bijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigenzijn de volgende heeren voorgesteld voor den rang vau offic. van gcz. 3° kl. Als voor do zeemagt de heeren G. L. Aalberts- berg, J. F. Manikus, C. J. A. de Groot, II. Moermans en M. C. Pannevis. Yoor de landmagt de heeren H. A. Zegers, A. E. Post en P. J. Schmidt; en voor de dienst in onze Oost-ïndischo bezittingen de heerenII. J. van Geelkerken, A. ten Bosch, J. W. T. E. Sikkes II. J. E. Teelen, W. E. de Jong, F. de Boer, N. A. Bonthuis en A. C. van Beest. Door den kerkeraad der Ned. Ilcrv. gemeente te Dirkshorn en Haring-Carspel is tot leeraar beroepen Ds. A. van Dcurscn, Predikant te Eijerland op Texel. Zekere J. D.door den krijgsraad te Haarlem wegens insubordinatie ter dood veroordeeld, is door het hoog mili tair geregshof te Utrecht veroordeeld tot vervallenverklaring van den militairen stand en 3 jaar kruiwagenstraf. Men schrijft uit Londen dat de koningin van Enge land die dezer dagen op nieuw naar den toestand van den koning der Belgen liet vernemenjl. Dingsdag een vertrou- welijken brief heeft ontvangen, houdende dat Leopolds ge zondheidstoestand, die wat sterker was geworden, op nieuw afneemt cu weder zorgwekkend is.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2