Pensioenen van het Departement van financiën zouden een paar ambtenaren kunnen toegevoegd worden met de hoofd administratie daarvan belast, even als thans met de pensi oenen der Rijks-ambtenaren plaats heeft. Na aanneming zou men de ambtenaren daarvan kennis gevendie wederom op hun buurt den uitslag van des chefs goedkeuring zouden kunnen mededeelen aan belanghebbenden, terwijl de superieuren alsdan tevens aan de hoofd-admini- stratie, zouden kunnen zenden al die bescheiden benoodigd voor de rigtige controle en administratie aldaar; gemakshalve voor de administratie zou men de deelhebbers kunnen ver- pligten om van 1 Jan. af in het jaar waarin zij deelnemen, hunne inleggclden te voldoenhetzij in eens of in drie maaudelijksche termijnen, en tevens worden bepaald, dat zoo zij eene maand lieten verloopen 11a de verschijnings- tcTmijuzij hunne aanspraken ten behoeve van weduwen en kindereu verbeurd hebben. De ontvangers zouden de inleggelden onder een apart hoofdstuk kunnen verantwoordenzoo als zij thans doen ten opzigte van het pensioenfonds, terwijl men het administra- tieloon aan die meerdere ontvangst door elkander gerekend niet meer dan pCt. zou bedragen der inleggelden, met inbegrip van het traetement der twee toegevoegde ambtena ren aan de hoofd-adininistratie, als voor het drukken van staten, enz. liet is niet te ontkennen, dat de ambtenaren daardoor hunne bezigheden vergroot zouden zien, doch voor de ze kerheid dat zijeenmaal stervendeook hunne vrouwen en kinderen onverzorgd kunnen nalaten (immers die ambtenaren die na het jaar 1816 zijn aangesteld, deelen niet meer in een wcduwenfonds)zullen zij zich gaarne dien last laten welgevallen, ook in hun eigen belang. Mogt dit denkbeeld ingang vinden, hoeveel huisvaders zouden daardoor niet opgebeurd worden, zelfs de geringe of dienstbare stand zou zeker gaarne door te bezuinigen zijn penningske bijbrengen om vrouw en kinderen iets na te laten; welligt zouden velen daardoor van den verkeerden weg worden teruggebragtvelen bemoedigddie nu gebukt gaan onder het denkbeeld, dat zij eenmaal vrouw en kinde ren aan de armenkassen moeten achterlaten. Gegoeden! bedenkt hoevele weduwen bij u, vooral in den wintertijdom hulp vragenarmen wier huisvader goed zijn brood had, doch die bij gebrek aan goede levensver zekeringen, niets kon nalaten. Ja door zulk eene Rijksinstelling zou de maatschappij, in plaats van zoo als thans terug te gaan, wederom opge beurd wordenen Nederland zou andermaalzoo als dik wijls reeds gebeurdeden vreemde een navolgenswaardig voorbeeld hebben gegeven in het belang van het talrijkste gedeelte der maatschappij. Rijken! bedenkt dat ook gij er belang bij hebt, om deel te nemen aan een zoodanig fonds. Wie waarborgt u voor ondergang? Heeft men niet genoeg voorbeelden van rijken, die arm zijn geworden Niemand is zeker van zijn fortuin, ook voor u zou het een weldaad kunnen worden. Mogt onze geëerbiedigde Koning, die zoo menig blijk van medelijden gaf, met zijne ministers over een zoodanig fonds eens raadplegen, en de raadslieden der Kroon, met de Staten-Gcncraalofschoon behoorende tot de meergegoeden kunnen inzien, dat het grootste deel der bevolking daarnaar verlangtdan zouden zij de redders der burger-maatschappij wordenterwijl zeker door eene zoodanige instelling in bange tijden, waarvoor God ons behoede! menigeen zou worden teruggehoudenzich te mengen in beroeringen wetende dat het lot van vrouw en kinderen daarbij op het spel zou staan. Allen zouden des te eer en hartelijker zich toeleggen op het behoud en de bevordering van vrede en rust, als de onmisbare vereischten om de belangrijke instelling, die wij wenschente doen ontstaanin stand te houden en haren bloei voortdurend te bevorderen. Algemeen Weekblad). POLITIEK OVERZIGT. De erkenning van Italië door twee Noordelijke groot- magteu blijft de gewigtigste Europesche gebeurtenis van de laatste dagen; ze wordt dat vooral, om de gevolgen, die liet feit der erkenning schijnt te zullen hebben. De diseussien in de Pruiss. kamer hebben weinig belangerijks opgeleverd, maar men beweert, dat 11a Pruissen, ook Wurtemberg, Da den en Saksen-Koburg weldra Italië zullen erkennen; voor Oostenrijk wordt het dan hoe langer hoe moeijelijker daar mede te wachtendit begrijpt men te Weeneu reeds zoo zeer, dat onderscheiden bladen er op aandringen, dat het keizerlijk bewind er niet te lang overdenken zalvooral niet nu er sprake is, dat ook Spanje welligt spoedig tot de erkenning van Italië zal overgaan. Nu zal van zelfs het plan van keizer Napoleon op nieuw te berde komen, tot het bijeenroepen van een congresdat over de Romein- sche en Venetiaansche kwestiën besluiten zou nemen. Dat is het oude plan van den Pranschen keizer om zich de ver antwoordelijkheid der oplossing dier moeijelijke vraagstuk ken van den hals te schuiven. Garibaldi is ongesteld; men gaf eerst op, dat hij vermist was; met te meer aandacht wordt op hem gelet, omdat sommigen nog altijd blijven gelooveu, aan togten, die hij in den zin zou hebben, en die, nu hij met zijne vrijwilli gers niet tegen Rome kan oprukkende Donaustrekeu zou den ten doel hebben. Hij zou de Christenen ter hulp snel len, zoo zegt menmaar tevensdoor Hongaren gesteund Oostenrijk in den flank moeijelijkheden gaan brengen, hij zou daarmede in den geest handelen van Rusland en Erank- rijk, die het Oostenrijksch vraagstuk wel zouden willen ge opend zien. Wij gelooven echter weinig aan die kombiua- tiën. Dat de Christenwapenen in de Donaustreken tegen de overmagt der Porte op den duur zonder hulp van buiten niet bestand zullen zijnmoet men iutusschen wel vermoeden. Uit Noord-Amerika heeft men ook heden berigten, die minder gunstig luiden voor het Noorden, en die dus als ze bevestigd worden, de bemiddelingsplannen op nieuw zullen doen bespreken. Wat de laatste operatiën van Mac Clellan betreft, het blijkt, dat hij eene beweging heeft volvoerd, die uitstekend was bedacht, maar alleen door de aanvallen der Zuidelijken wat veel manschappen heeft gekost. Men had den opperbevelhebber buitendien te lang en vergeefs om versterkingen laten vragen. Nu zullen die van liever lede komenbij eene nieuwe organisatie is zelfs bepaald, dat men alle rassen en kleuren zoowel zwarten als blanken, onder dezelfde vanen zal opnemen. Het vertrouwen van 't Noorden is echter niet in het minst geschokt. Men spreekt evenwel van het aftreden van den minister van oorlog. In een dagorder van den 10 Julij, door Mac Clellan uit het kamp van Ilarrison Landing gegeven, zegt hij, na den moed zijner soldaten geprezen te hebbenten slotte //Heden, de dag van ons nationaal feest, verklaren wij onzen vijandendie tegen de grootste belangen der mensch- heid in opstand zijn, dat dit leger de hoofdstad der zooge naamde geconfedereerde staten zal binnenrukken, dat onze nationale constitutie zal zegevieren in deze worstelingen dat de Uui<;, die alleen eiken staat den vrede van binnen en de veiligheid van buiten kan verzekeren, »moet eu zal worden in stand gehouden", hoeveel tijdgeld en bloed liet ook kosten mogeDit klinkt nog niet heel verzoenend Het vertrek der Erausche prinsen van Orleans uit het leger van Mac Clellan geeft aanleiding tot verschillende vermoedens. De een ziet er in, de zekerheid dat Erankrijk weldra het Zuiden zal erkennen, waarom de prinsen zich terug wilden trekken; anderen gewagen van plannen van den hertog de Montpensier op den Amerikaanschen troonwaar over hij familieraad zou willen houdeneindelijk zeggen weder anderen, dat in 't Zuiden te veel Erausche familiën wonen, tegen wie het de prinsen onaangenaam was te moeten strijden. Een vriend van het huis van Orleans schrijft, dat men wel weten kan, dat zij nooit voornemens zijn geweest ge durende den geheelen oorlog in het leger van Mac Clellan te vertoeven. Zij zijn zelfs langer gebleven dan oorspronkelijk hun plan wasen lang vóór de nederlaag of retraitewaarvan de laatste telegrammen berigten, was reeds alles voor hun vertrek gereed en waren zij met de meeste hartelijkheid van hunne wapenbroeders gescheiden. De gezondheidstoestand van den hertog van Chartres, die herhaaldelijk door hevige koortsen werd aangetastmaakte dan ook elk langer verblijf hoogst gevaarlijk. De prins van Joinvillede graaf van Parijs en de hertog van Chartres zijn met de Arabia bereids in Engeland teruggekomen. 1TI SïïWST IJ D11T 3- B IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Julij 1862. Aan het ministerie van binnenl. zaken zal den 26 Aug. door de spoorweg-commissie worden aanbesteed; de hoofdenpijlers en beveiliginswerken voor twee draaibruggen over het Groot-Noordhollandsch Kanaal; het maken van den aardenbaan duikersgebouwenenz. voor den spoorweg van het Nieuwediep tot het Niedorperverlaat. Gisteren is bij het schijfschieten der mariniers, in dc duinen alhier, het volgende ongeluk gebeurd: een der man schappen die gelast was om gedurende het schieten zich ter zijde van de schijf, achter eene hoogte op te houden, kwam te spoedig van uit zijne schuilplaats te voorschijn, terwijl er op hetzelfde oogenblik een schot gelost werd de kogel op den ijzeren rand der schijf afsluitende, doorboorde de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2