RECEPT VOOR RmVMlGlXGE.\, DE FINALE YAN HET DUET. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. veranderen, en duizende meuschen ellendig omkomen, maar ook een groot deel van Noordholland zou inunderen, ten gevolge van het verwoesten der koopvaarders-schutsluis, die iu de onmiddelijke nabijheid van dat kruidmagazijn gelegen is. Wat de zaak nog onaangenamer maakt, is, dat naar men verzekert, deze hoeveelheid buskruid niet aan het rijk be hoort, doch tegen betaling vau huur, aldaar wordt opge slagen, ten behoeve van eenige buskruid-fabriekantendie meu beter zou doen te noodzaken tot het bouwen van eeue bewaarplaats voor hun buskruid, op eene plek, waar cene eventuele uitbarsting minder schade zou aanbrengen dan hier, b. v. op de Mookerhei of elders. Neem iemand en zend liem bij de goê gemeente rond, met eene lijst ter teekening, uitroepende: //moet ge ook van de Kiesvereeniging wezen'' (even als de groenboer: moet je ook koor)-, wanneer men nu zegt: nik moet van de jirul- leboel niets hebben'zend dan toch het bewijs van lidmaat schap t'liuisen ga zoo voort, tot dat ge eenige namen op het papier hebt staan, waarna ge annonceert, dat de kies vereeniging bestaat uit zooveel of zooveel burgersnoem uw candidaat dan liberaal, eerlijk, knap en vrij van ster ken drankenz. enz.en het middel werkt volkomen goed op dedomkoppen. Naar 't Iioogduitsch door L. A. LAU 11 IJ. Vervolg en slot van N°. 120). Zeg mij dierbaar wezen of mijne hoop op misleiding is gegrondvest, als mijn vermoeden mij zegt dat ge mij bemint. Obuig uw schoon ge laat niet zoo blozend ter neder, maar laat mij in uwe schooue oogen lezenwat gij gevoeltik weet zeer goed dat liet een man van eer beter zoude passen u te vlieden maar slechts de zekerheid zal mij moed geven dit oneffen pad te bewandelen. ,.0! dat ik nimmer geboren ware! zuchtte Joscphine;" „hoe kan ik, de bruid uws broeders, u van liefde spreken, zonder strafbaar te zijn „Nu zoo vergeef mij ik dwaaldegij bemint Willem werkelijkge zoudt mij anders deze eenige en laatste bede niet weigerenen daar het nu zoo ver gekomen iswil ik alleen lijden eu mij gelukkig achten.*' Bij deze woorden wilde Theodor ijlings weggaan doch Josephine hield hem zachtjes terug en zeide: „als het noodlot van ons vor dert te scheiden dan zal het op eene andere wijze geschieden zoo w eet dan dat ik u hai'tstogtelijk bemin en Willem ach dut is slechts gewoonte eu eed! De laatste is zoo verbindend dat zelfs het liuwlijk hem niet sterker binden kan. Ben trek van weemoeddie zich met dien van ge lukzaligheid mengdelag nu op Thcodois gelaatverward eu verlegen plaatste hij zich naast Josephine die hare plaats aan de piano nog niet verlaten had hij nam instinktxnatig de violoncel ter hand en speelde eene 1'clcine fantasie waarin hij zijne gevoelens in harmouieuse aecoordeu uitte. Toen het spel in zachte tooneu eindigde, sloeg hij den arm om Joscphines bals en drukte een zachtcn kus op haar voorhoofdhetgeen zij met eeue kleine wederstreving toelietdaarna echter sprong hij op en sprak op vasten toon„gij hebt mij uwe bekcutenis ten offer gebragtik zal mij dat ver trouwen waardig toouen eu van heden af geen gelegenheid meer opzoeken u alleen te vindenmijn vertrek zal dadelijk na uw* huwelijk plaats vinden, mijn goede Willem echter, wiens geluk mij zoo na ter harte ligtmag nooit vernemenwelken lijdenskelk mij hier ten deel is gevallen Ik keu te goed mijn pligt en ben overtuigd, dat, zoodra ik van u verwijderd beu uwe ziel weder vrede zal genicteu en de teedere behandeling mijns broeders uw volkomen geluk zal vestigen. „Een twijfelachtig hoofdkuikken van Josephine gaf Theodor te kennen dat zij zulks voor onmogelijk hield. Terwijl beidcu opstondenreikten zij elkander de hand. Hun afscheid w as kort. Geen enkel woord kwam over hunne lippen. Twee dagen na dit voorval kwam Willem opgewonden eu verhit te huis de familie was juist aan den vrolijken haard gezeten toen bij binnentrad want bet weer was nog ruw ofschoon de leute voor de deur stond en met haar de oorlog, „ofschoon zoo nabij mijn geluk, moet ik u echter lieden nog, voor langen tijdwelligt voor eeuwig vaarwel zeggenbegon Willem zijne rede. Allen zagen hem verwonderd aan, doch bij ging voort: „ja ja bet is geen schertsliet is heilige ernsthetgeen ik u vertel liet vaderland heeft sterke armen noodig en ik wil niet dc laatste zijn die ze het biedtook heb ik zucht naar bevordering en ik ben overtuigd dat bet voor mij beter is de wereld nog sterker in de oogen te zicudaarom maak mij •bel afscheid niet moeijelijkik ben immers overal ouder de bescherming des Allerhoogstcn. Oudanks al liet bidden en smeeken der zijnen vertrok Willem nog dienzelfdeu avond naar Italië, Theodor die hem naar den trein vergezelde, moest beloven Josephine niet te verlaten. Hij moest pleglig beloven haar door zijne talenten bet leven zooveel mogelijk te veraangena men. Dit voorstelhoeveel aanlokkclijkst bet ook in zich bevatte wilde bij Theodor geen toegang vinden hij moest echter toegeven, daar de smce- kingen van Willem niet ophielden. Daar kwam de locomotief die den jongen krijgsman weg zoude voeren. Het afscheid der broeders bad iets aan doenlijks, want het sthccn hun toe alsof zij voor eeuw ig afscheid namen. Doch de waarschuwende klok liet hun geen tijd meer zij reikten elkaar de band en reeds begon de lange wagenrij zich in beweging te zetten. Ver en altijd verder fladderde den achtergeblevene een witte doek te gemoet tot ook eindelijk dit laatste afscheidsteckeu onmogelijk werd. Toen Willem de plaats zijner bestemming bereikte, hadden de Oosten rijkers reeds menig wonder van dapperheid verrigt. Dit was voor Willem een prikkel 0111 ook naar eer te streven. De krijgsgod was onzen held bijzonder gunstigwant al hetgeen hij waagdegeluktezoodat bij bet spoedig tot kapitein gebragt had. Hoe gelukkig men daardoor bij de fa milie Sternau waswaarheen hij van tijd tot tijd zijne lotgevallen schreef, behoeft geen betoog. Slechts eene zaak verwonderde dc familie dat zijne brieven altijd vrolijk en opgeruimd warengeheel en al legen zijn ka rakter, wat echter voor hen onaangenaam was, dat bij nooit aan zijne bruid schreef doch haar altijd dc schoouc nicht noemde. Welk eene verandering hadden weinige maanden afwezigheid le weeg gebragt! Sinds zijn laatste schrijven was er een geruime tijd verstreken en men vreesde teregt voor zijn leveu. Dagelijks werden de nieuwspapieren met angst gelezen doch gelukkig vond men zijn naam niet ouder dc gesuou- velden of gewoudeu. Op zekeren morgen hield voor de deur der familie Sternau ecu rijtuig stilmoeijelijk en langzaam kwam daaruit ceu oilieior te voorschijn die bet regterbecu verloren eu daarvoor een liouteu in de plaats had. „Gena dige hemel" riep Theodor die juist zijuc familie wederom bezocht", „Willem komt, en wel kreupel„Een weemoedige gil trof Willem in bet oor en Josephine met hare ouders lagen in zijne armen. Nu begou bet vragen zonder eindetot eindelijk mijnbeer Sternau den vermoeiden krijgsman op dc slaapkamer bragt die door Josephiue in allerijl keurig ge reed was gemaakt. Toen Josephiue zich wilde verwijderen, hield Willem het blozende en wcenende meisje terug en sprak baar op vrindclijken toon aan Voor hij afscheid van haar nam vroeg hij haar of zij hem eene bede wilde toestaan, dat zij echter moest bezweren hem niet te weigeren hetgeen ook spoedig geschieddewijl Josephine overtuigd wasdat haar neef niets onbillijks zoude verlangen. Naauwclijks zweefde de eed over hare lippenof Willem verklaarde dat hij 11a het verlies van zijn been ge zworen had zich nooit in het huwelijk te bcgevcudaar het hem echter schrikkelijk toescheen liet dierbaarste dat hij ooit had bezeten, of zijn leveu lang eenzaam of wat nog onaangenamer was door een vreemden man niet zacht genoeg behandeld te worden zoo smeekte hij vriendelijk haar hart en hand aan Theodor te scheuken deze toch zoude alles aanwenden haar het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Joscphine werd bleek vau schrik zij meende te droomen Theodor zweelde voor hare oogen en met hem liefde eu gelukDoch plotseling als door ecu duistere geest ge wektgevoelde zij maar al tc duidelijk haren pligt, zij dacht hoe wreed het was, liem, die nu kreupel was tc verlaten, zij drong er op aan haar niet van den eed te ontslaan. Doch daar kon geen rede vau zijn dc zaak werd spoedig door Willem den ouders voorgesteld, die, toen zij Willcms onver- auderlijken wil zageu ciudelijk toestemden, en den hun reeds lief geworden bloedverwant gaarne als zoon aannamen zoodra de jongelieden zich onder ling zouden verstaan hebben. Dat dit spoedig geschiedde daarvoor zorgde "Willem, want hij liet hen geen rust voor zij heiden verklaard hadden clkandor hart en baud tc zullen schenken. Men bepaalde den dag van den ondertrouw Op zekeren morgen ging men ter kerketeruggekeerdkwamen allen de bruid eu bruidegom hunne gelukwenschen en geschenken aanbieden. Daar kwam Willem en verzocht dc bruid haar ook eeu klein stoffelijk be wijs te mogen aanbieden. Hij verwijderde zich een oogenblik in eene andere kamer. Spoedig kwam hij terug eu overhandigde de bruid een ta melijk groot paket. Josephine opende hetzelve en gaf een gil van verba zing. Voor haar lag een houten been welks eigenaar nu even als vroeger heen en weer wandeldeom tc bewijzen dat hij zich van zijn knellenden druk bevrijd gevoelde. Toen men hem met algcinceue stem eenige verklaring aangaande dezen scherts vroegzeide Willem eindelijk dat hij tegen zijn wil in de inuzijkkamcr een gesprek tusschen Theodor en Joscphine had afgeluisterd. Het was liet einde van liet duet eu de positie van heiden niet twijfelachtig. Hij was overtuigd dat Josephine zijn broeder meer dan hartstogtelijk beminde dat zij echter te goed was haren minnaar te be droeven als ook te eergcvoclig haren eed tc breken de zeldzame stand vastigheid van liet meisje welks geluk hij met voeten tradbewonderende had hij besloten als man te liandelcu. Hij zocht alle gelegenheden om liet huwelijk uit te stellen en de oorlog bood hem daarvoor eene goede gele genheid aan. Daar hij echter oudauks zijn moedwil in gevaren onbczccrd was gebleven, moest hij een middel verzinnen 0111 het verbond geheel en al te vernietigen eu zoo als men zag was hein dit volkomen gelukt. Met tranen van eene treffeude en aandoenlijke dankbaarheid vielen de jongge huwden om den hals van den edelen Willemdie zonder het tc weten den ganschen avond de koning van het feest bleef, doch om door zijne welge meende list niet algemeen bekend te worden zich naar eeu vergelegen re giment liet verplaatsen. Dikwijls ja zeer dikw ijls sj>cclt liet jonge paar liet bewuste duetwelks elegische melodie zijn geluk had uitgemaakt. Het houten heen Josephiue's schoonste bruidsgeschenk rust voor altijd iu cene daarvoor opzettelijk gemaakte kast. Van 18 25 Julij 1862. ONDERTROUWDGeenc. GEHUWD J. Kraak eu D. S. Willcms.W. Gruijters en J. Verberne. J. G. Krul en G. Faber. BEVALLEND. J. Ahhenes gch. Fcnnik D. II. Vader geb. Nagel hout D. J. A Walraven geb. Hoogenbosch Z. W. C. Kaan gch. Noot Z. C. Egbcrts geb. Gomes D. M. A. Rippcns geb. Hoogenbosch Z. J. A. Dusschotcn geb Soesdorp D. T. Schenk geb. Filmer Z. C. Pietringa gch. Hoek Z. E. Gudc geb. Lap Z. M. J. de Kok geb. Vogelenzang Z. A. Huijsing geb. ltoomeijcr Z. OVERLEDEN: M. J. Rijkers 75 j. C. Boou 5 j. A. M. vau Krooucnhurg 1 j en G. m. T. K. Stuij ven berg 7 w. F. M. Buddingh 13 j. C. Boom 28 j. J. Boou 10 j. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1. MARKTBERIGTEN. ROTTERDAM 28 Julij. De aanvoer van Granen was heden wederom zeer onbeduidend het ver handelde ging tot vorige prijzen van dc hand. Puike Witte Zeeuwsche Tarwe, van 1 12.50 tot f 13goede 1*12 a 12.25 mindere en afwijkende f9.50 a 11. 129/130 per 2400 kilo V\ itb. Poolschc f 385. Zeeuwsche Rogge f7.GO a 8.60. 152/158 Ainerik. 1*250. In veiling 4 last 144/2 Galatz. f210, per 25 last. 123/124 per 2400 Pruiss. f214. ALKMAAR 26 Julij. Aangevoerd 6 Koeijcn f120 a 200, 1 Ezel f25, 269 Schapen f8 u 30 59 Lammeren 1*6 a 13, 60 Magere Varkens f 5 a 20, 100 Big- geu f4 a 6, Nuchtere Kalveren f8 a 11. Boter per kop 65 tot 75 ets. HOORN 26 Julij. Gerst f6.50, Haver f4.50, Vale Erwten f 18.00, aangevoerd 92 mud. Op monster verkocht30 mud Mosterdzaad a f21.50, en 17 mud Karweizaad a 1*15.25. 13 Paarden f 19 a 125, 7 Kalveren f4 a 6.50, 25 Schapen f8 a 19, 31 Varkens f7.50 a 19, 2 Zeugen f 12 a 30, 133 Biggen f4 a 6.50, 95 Kippen 15 ii 70 ct.11350 Kip-Eijercn f2.40 a 2.50 3250 Eciid-Eijereu 1*3 a 3.25, 2900 koppen Boter 54 a 58 ct. per kop. 750 mud Aardappelen f 1.50 a 2.25 per mud. 150 randden Peren f3 a 3.50 per mud. 12800 Ncd. (g Roode Aalbessen 14 a 15 ct. cn 900 Ncd. (Q. Zwarte dito 15 a 16 et. per Ncd. tg.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3