bevolking van p. m. 100,000 zielen een politic-personeel beeft van 503 personen; Haarlem met eene bevolking van p. m. 27,000 zielen een personeel heeft van 46 manterwijl al daar sprake is van eene uitbreiding van het politie-wezen terwijl den Helder met eene bevolking van 15,000 zielen op 1 Deo. a. s.een politie-personeel zoude hebben van 22 personen, hieronder begrepen de Comm. van Policie en de Chef der Nachtwachts. Dat alzoo de commissie van oordeel isdat de dag- en nacht-politie behoort vermeerderd te worden met 6 agenten a. ƒ400 'sjaars ƒ2400 1 brigadier der rijks-veldwacht 150 3 rijks-veldwachters il ƒ100 300 3 nachtwachts il 125 750 1 kbsrk v 300 Hierdoor zou het personeel op 38 man gebragt worden. De -00111 missie stelt tevens voor om de brugwachters en den doodgi aver als buitengewone agenten van politie aan te •stellen, zoi uier bezoldiging. Aan liet slot van het rapport wordt gezegd, dat, naar het oordeel van den Comm. Van Politie, die als adviserend lid aan dez .e commissie was toegevoegd, wanueer dit voorstel wordt aang enomcnvoor het tegenwoordige op voldoende wijze in de behoefte kan worden voorzien. Inmidde ls komt de heer Haremaker ter vergadering. De heer Strootman zegt in den aanvang van het rapport gehoord t< j hebben, dat de reorganisatie van liet Politie wezen in 1 beginsel door den Raad is aangenomen, doch zich daarvan ni'- ets kan herinneren. De Voo rzitter antwoordt hieropdat hij vroeger het voorstel heeft geda an tot uitbreiding van het politic-wezen, vooral ook noodz akelijk bij het eindigen der beschikking van de gemeente, over de dienst der rijksveldwachters. De hcéi Strootman voert verder aan dat naar zijn inzien de verhoui jing der gemeente tegenover Haarlem vrij gelijk staat Di it de haven en andere punten weinig bewaking vereischen om reden daar militaire schildwachten zijn geplaatst. Dat er 4000 gevraagd wordt, dus de helft inecr dan er thans 'woi 'dt besteed en dan nog te moeten Iiooren dat dit voor liet tegenwoordige slechts voldoende zoude zijn. Be Vc lorzitter beantwoordt den heer Strootman met aan te ltalen, dat Haarlem op liet punt staat eene nieuwe orga nisatie d aar te stellen, dat wel de marinc-liave'n maar niet de koopv aardersliaven dooï schildwachten bewaakt wordt. De' he er Strootman ziet de noodzakelijkheid van eene zoo groo te uitbreiding van het personeel der politie niet in en verim ;ent dat eene 'vermeerdering mot een paar agenten voldoend e zöücle zijn. De /oorzitter stelt voöir öm hét rapport te stellen 111 haffden van B. en AV.dn dat die bij liet indienen der be groeting een voorstel dienaangaande zouden tc-r tafel brengen. De h r. Bakker zegt tegen de vermeerdering der voorgedragen uitgave' a -te zijnhij 'ziet er geen noodzakelijkheid in om liet po1 .itiewezen de gevraagde uitbreiding te gevenen kan zich' :dr goed met den lieer Strootman vereenigen 0111 het persou eel mdt slechts twee agenten te vermeerderen. De hedr Strootman verklaart zich met liet voorstel van don Voörzifter te vereenigen. Df2 heer de Lange zegt dat er iu het rapport geene feiten worc ten genodmd, waaruit de noodzakelijkheid eencr uit- ibrei ding van het Politic-wezen kan blijken. 1 De hc-er Graat beantwoordt den vorigen spreker met te lie' rinneren dat in liet rapport voorkomtdat liet meermalen gf Leurtdat slechts dén agent overig is 0111 de loopende dienst waartenemen, terwijl de anderen op transport en in aluldre diensten werkzaam zijn. Voorts meent spreker dat het aaundinen van Rotterdam tot basis voor ons Politie wezen veel vóór beeft, omdat 't hier even als daar eene zeehaven is, alwaar liet Politic-wezen eene sterkere magt vereischt, terwijl de bewaking van eenen geheelen anderen aard is dan in eene landstadb. v. Haarlem. De beer Boomsma vermeent dat de noodzakelijkheid der uitbreiding niet genoegzaam is aangetoond. De beer Graat verdedigt nogmaals het rapportdoor aantevoeren dat liet hoofddoel der Politie is 0111 misdrijven te voorkómen, dat daartoe eene meerdere uitbreiding der Politie noodzakelijk is, want dat spreker zich bij liet in commissie gedane onderzoek, verbaasd heeft over bet groot getal overtredingen dat in deze gemeente plaats vindt. De lieer Zurmuhlen voert aan dat de vlottende bevolking bier even als in Rotterdam zeer groot is en dat daarop vooral een goed toezigt moet worden gehouden. De lieer de Breuk wijst cr op, dat bet rapport mede ge- teekend is door twee specialiteiten, door den Voorzitter bet hoofd der Politic ter dezer plaatse en door den Com missaris van Politic. De Voorzitter vraagt andermaal of men zieli met zijn voorstel kan vereenigen, waarop liet in omvraag gebragt wordt en met 11 stemmen aangenomen; de lieeren Bakker en de Lange stemden tegen. 7). Mededeeling van ingekomen stuiken, a. Dat dea 22 Julijtde kas der gemeente is opgenomen waarin zich bevond de som van J 1Ö3,6'9S.4.'61. b. Goedkeuring der Gred. Staten van de verordening op de heffing der belasting op liet geslagt. e. Dat de commissie van onderhoudswerken voorstelt, om het ontwerpen van een plan tot verbetering en vernieu wing der riolen in het westelijk deel der gemeeute, uit te stellen tot den volgenden winter, en dat plan in 1863 ten uitvoer te brengen. De Voorzitter vraagt of de vergadering zich daarmede kan vereenigen. De lieer v. Kelckhoven kan zicli met het gedurig uitstel len van dit werk niet vereenigen, hij acht het uitvoeren daarvan in bet belang van de gezondheid der ingezetenen, noodza kelijker dan de groote spoed, die gemaakt wordt bij het doen van aanbestedingen tot vernieuwingen van andere ge meentewerken, die nog in bruikbaren staat zijn. De Voorzitter zegt dat bet een werk is van grooten om vang, waarbij veel moeijelijkheden ontstaan. Hierbij voegt de lieer Strootman dat er reeds een plan is ontworpen, doch dat, ter wille van eene deugdelijke uit voering dit plan herziening vereischten dat zulks liet ge schiktst gedurende den aanstaanden winter kan plaats vinden. ■d. Voorlezing van eene missive van den ontvanger der reg. en dom. alhier, waarin wordt gewezen op de gelegenheid tot afkoop der erfpachten, ten laste der gemeente, met verzoek aan den raad om het dag. bestuur daartoe te magtigeu. De Voorzitter deelt mede, dat B. en AV. adviseren om daartoe Vooralsnog niet over te gaan. Dienovereenkomstig wordt besloten. e. AVordt gelezen een adres van den opper-brandmeester, waarbij wordt aangevoerd dat aan die betrekking veel tijd en werkzaamheden verbonden zijn, en verzocht om de beloouing meer daarmede in overeenstemming te brengen. Wordt gesteld iu handen van B. en AV. Adres van den heer P. Bruin, waarin verzocht wordt 0111 de zoogenaamde Poststeeg die meer ongerief dan nut verschaft, aan hem, op nadere overeentekomen voorwaarden aftestaau, terwijl hij zich alsdan wil verbinden die grond te bouwen. AVerd op voorstel van B. en AAr. gewezen van de liand. Gelezen eene circulaire, wairbij bepaald wordt dat onderwijzers van gemeentescholen door don Raad kunnen worden verplaatst. h. Voorstel van den Gemeente-Bouwmeester om de brandputten in de gemeente door middel van buizen met de waterleiding in verbinding te brengen, waarvan de kosten op 850a ƒ1000 zijn geraamd. De Voorzitter stelt voor de behandeling tot de volgende begrooting uittestellen. De heer Bakker zegt, dat hoewel het altijd is goed ge gaan en welligt nog langer goed zal gaan, hij liever wenscht dat dit voorstel direct in behandeling wordt genomen. De heer Janzen vindt het beter om bet uittestellen en de uitvoering te gelijk met de werkzaamheden der riolen te doen plaats vinden. Daartoe wordt besloten, alsmede en wel op voorstel van den heer Strootman, tot eene eervolle vermelding van die spuit die bij voorkomende brand het eerste water heeft ge geven, onverminderd de premie in geld, die bij dergelijke gelegenheid wordt uitgereikt. Niets meer aan de orde zijnde, vraagt de Voorzitter of de leden ook nog iets. wenschen in het midden te brengen. De lieeren Strootman en de Breuk vragen het woord. (Slot in het volgende nommer). 1T13 "T 7T S TIID IIT 3- SIT. Helder, Nieuwediep, AVillcmsoordenz. 15 Augustus 1862. - De onlangs met den rang van kolonel gepensioneerde luit.-kol. J. O. L. van Ingen, zal als eerstaanwezend inge nieur alhier, vervangen worden door den majoor der genie J. E. II. B. Baron van Voorst tot Voorst. - AVoensdag jl. is alhier gearriveerd en aan het hotel den Jiurg afgestapt, de luit.-generaalinspecteur van het wapen der artillerie, C. Daneels van Wijkhuyse, ten einde de gewone inspectiën te houden over de artillerie alhier. Aangaande den marinier, van wien wij in ons vorig nommer melding maakten, hebben wij nader vernomen, dat hij wel den dood zeer nabij geweest isen men aanvankelijk zeer weinig hoop koesterde, doeli dat door uiterst zorgvul dige en gepaste maatregelen liet gelukt is hem in liet leven te behouden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2