IIOITZAAK. EEN HOUTZAAGMOLEN, BURGERLIJKE ND DER GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIES, a 10 Cent per regel. 1 25-JARIGE EGRTVEREEN1G1NG I i 1 ff Uit liet Vierde Verslag der commissie van Staats spoorwegen voorkomende in de Slaats-Courant nemen wij liet volgende over: Lijn Amsterdam Nieuwediep, Sectie Alkmaar Nieuwediep. Gedeelte Nieuwediep Niedorperveri.aat. De werkzaamheden aan den grondweg voor den spoorweg binnen den stelling van den Helder zijn met kracht voortgezet. Nabij de monding der haven is de ontgraving die tot de diepte van 7.00 cl H- AP. moet gebragt worden Jot 5.00 el -v— A.P. gevorderd. Met den uitkomenden grond is het stations terreinover eene aanzienlijke oppervlakte opgehoogd zijnde, reeds on geveer 160,000 kub. el grond verwerkt. Van de Kunstwerken van den spoorweg binnen de stelling van den Helder zijn de afwaterings buizen gelegd, de ge metselde duikers voltooid, twee prolilmuren, benevens den onderbouw van eene vaste brug en van eene kraanbrugmet vaste gedeelte grootendeels afgewerkt, terwijl de ijzeren bovenbouw der beide bruggen gereed, beproefd en goed gekeurd is. Gister middag zijn twee zwervende jongens van 9 cn 10 jaar te Huisduinen aangekomen zij hebben hier cn daar om brood gevraagd, een nachtverblijf bekomen cn zijn he den morgen te 7 uur vertrokken naar het Koegras. Zij zeggendat zij voor 4 weken lliet ouderlijke huis te Schoorl hebben -verlaten, op aandrang van hun tweede moeder Trijntje Pinkster. //Ga maar naar het dorp, waar die groote vuurtoren staat" dit waren de afscheidswoorden van de stiefmoeder. De knapen hebben haar gehoorzaamduit vrees voor harde behandeling. Zij zien er gezond en robust uit en hebben op hunne zwerftogt geen gebrek geleden. Hun vader Dirk Rijper, werkt in den Anna Paulowna Polder. AVij hebben gemeend hieraan publiciteit te moeten geven, een nadar onderzoekzoo noodig, aan de politie overlatende. De luit. ter zee 1° kl. H. P. van Bonneval Paure zal met den Isten Sept. a.s. aan het hydrographisch bureau te 's Gravenhage geplaatst, cn door den luit. ter zee 1° kl. A. A. 's Gracuweuals le offic. op de korvet Prins Maurits worden geremplaceerd. Sedert eenigen tijd is men aan 's rijks werf te Vlissin- gen werkzaam aan de verandering van de drijvende batterij de Draak en het stoomfregat 1° kl. de limjter. De zware ijzeren platen, waarmede de Draak voor en achter bekleed was, zijn er afgenomen, om aan eene proef met puntkogels onderworpen te worden. Blijkt het dat ze daartegen niet bestand zijn, dan zullen ze nog zwaarder worden gemaakt. Ook de lluyter, eerst zeilfregat, daarna te Hellevoetsluis in een stoomfregat der le klasse verbouwd, zal naar een nieuw stelsel worden ingerigt; reeds is het bovendek er uitgebroken en een gedeelte der geschutpoorten. AYat soort van schip het echter worden zal, is niet bekend. Men schrijft uit 's Hage aan de Middelb. Cl. Met zekerheid kan ik u thans melden, dat aan het mi nisterie van financiën een wetsontwerp is in gereedheid ge bragt waarbij de zegelbelasting op de dagbladenzoowel in t algemeenals in 't bijzonder op de advertentiëngeheel wordt afgeschaft. Ten aanzien -van de Afschaffing Oer "zegelbeksting op de advertentiën, schijnt het niet overbodig op te merken, dat daardoor vooral de zoogenaamde //arbeidende klasse" zal worden gebaat. Niet zelden toch gebeurt het., dat in eene stad vélen zonder werk zijn, in fleu zelfden tjjd waarin op andere plaatsen arbeiders "te kort komen. Door nu de ad- vcfteiitiën goedkoop *te maken, stelt men voor bazen en knechten beide de gelegenheid open om aan dien abnorma- toestand een einde te maken en de dagbladen als 't ware als eene arbeidsmarkt te gebruiken. Uit Staphorst wordt gemeld: Men ontwaart eene plotselinge rijzing in den varkenshandel, inzonderheid in die der biggen. Uit de omstreken van Meppel is voor een paar dagen eene menigte daarvan door de melkboeren aldaar en te Steenwijk afgeleverd. Voor een toom van Jan Lubbinge van Ave.reest is ƒ22.50 per stuk uitbetaald. De geheele troep is dadelijk naar Engeland geëxpedieerd. Van zulk een prijs al om St. Jacob van het jonge geslacht zal men wel nooit gehoord hebben. Opkoopers uit Nederland en Pruissen komen opdagenzonder dat zij soms het geweuschte aantal kunnen bekomen. De oorzaak dezer rijzing is te zoeken, deels in den aftrek naar den vreemde cn deels in het welslagen van het aardappelverbouw. Correspondentie. De Deductie aan den bestendigen Lezer B. B. Gij vindt onze gevolgtrekking als zoude de kiezers-verecniging Eendragt maakt magtals gevestigd kunnen beschouwd worden, aangezien drie van de vier door haar gestelde caudidalcn zijn gekozen minder juist. Dat van deze drie, tioee zonder aanbeveling toch zouden zijn. gejközim.j zijn wij met u eens. Evenwel moeten wij U doen opmerken, "r> verzoek van een hunner om geen stemmen op hem uittcbrengci daaraan gehoor zouden hebben gegevenindien de verccniging niet was blijven volharden bij de aaubeveliug van dien caudidaat. De keuze van den derden kandidaat, minder algemeen bckeud in de gemeente, is ontegenzeggelijk door haar bevorderd. De vierde caudidaat is niet geko zenhij bekwam 1G stemmen minder dan zijn mededinger. Maar dat voor dien caudidaat door de kiczcrsverecniging „Eendragt miuikt magtalles is op het spel gezet, volgens uw beweren, dit veraiceneu wij gerust te kunnen tegenspreken er is door haar niets op het spel gezet. Zij heeft hare caudidaten aanbevolen, de annouccn doen onderteekenen door drie Gecommitteerden, achtingwaardige cn notabele Ingezetenen. Dat sommige caudidaten ook door andere kiezerscollegien of personen zijn aan bevolen ontneemt niets aan haar gevestigd bestaau, maar bewijst, dat zij heeft gchaudcld in den zelfden geest, in den geest van het mcercndccl der kiezers. Van 6 tot 13 Augustus .1862. ONDERTROUWD Geeuc. GETROUWD Gccnc. GEBORENWillem Jacobusz. van Ary Jacobus de Jong (overleden 7 Eebruarij jl.) en Geertruida Veen. 'Trijntje d. van Maarten Bakker cn van Trijntje van Grauw. Dirk, z. vau Klaas Timmer en Souwtje Vis ser. Aagje d. van Pictcr de Ridder en Trijntje Eelman. OVERLEDEN Anuekc Jaeobsdr. Schooroud 10 weken. JWARKTBERIGTEN. TURMERENDE 12 Augustus. Aangevoerd 181 Rundereu. Haudcl flaauw. 11 Paarden. 87 Vette Kal veren. Handel levendig; de prijs is gebleven van 40 tot GO ct. per ned. fg. 38 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f5 tot 14 per stuk. Vlugge han del. G3 Vette Varkens. De prijs w as van 44 tot 51 ct. per Ned. (gde handel vlug. 41 Magere Varkensvan f 8 tot 14cn 245 Biggenvan f 4 tot G per stuk. Haudcl matig vlug. 1110 Schapen cu Lammcrcu. Plaauwe handel. Kip-Eijercn f 2.30 Ecnd-Eijoren f3.30 per 100 stuks. Boter. Van f 0.85 tot 0.05 per Ned. (g. Middcnprijs f 0.90. Kans. Aangevoerd 173 Stapels Kleine en 9 Stapels Middelbare. Hoogste markt: Kleine Gras f26.00, Middelbare 1'24.50, per 50 Ned. fg. Gepasseerde u Dingsdag zijn ter waag gewogen 220 Stapels Kaas, wegende 58723 Ned. fgde hoogste prijs was voor Kleine Gras 1'20.50, Middelbaro f25.Aangevoerd 1403 Ned. tg Boter. GRONINGEN 12 Augustus. Boter. De prijs was heden als volgt1ste 1/4 ton f34; 1/3 ton 1'16.75; 2de soort 1/4 ton 1'31; 1/3 tou f 15. DELFT 14 Augustus. De prijzen der Boter waren op heden f 44 a 51 per 1/4 vat van 40 Ned. tg. Zaturdag 16 Augustus vertrekt van hier do Oost-Indische landmail via Southampton. Nieuwediep 17 Augustus 18G2. hunne dankbare kinderen. van C. DIENAAR. en A. K O O IJ. A;--: f lletleu avond, ten half acht ure, overleed tot mijne diepe smart, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot H. T. WEEHUIZEN, in den ouderdom van 41 jaar en 5 maanden; in leven Hoofd-Opzigter bij de dokwerken te Willemsoordmij nalatende zes Kinderen. Wed. C. C. WEEIIUIZEN, gcb. Stapelkamp. Maritime Utablismneill Willemsoord, 14 Augustus 1862. Alqemccne kennisnevinn. Door overlijden wordt UIT DE HAND TE KOOP aangeboden: genaamd DE ONDERNEMINGzijnde Bovenkruijer, met LOOTS, KNECHTSWONINGEN en verdere GE TIMMERTEN, benevens een IIUIS en LOOTS onder den dak en ruim ERE, een en ander groot 3S Roeden 17 Elen zeer gunstig tegenover elkander gelegenaan den Straatweg, tusschen den Helder en liet Nieuwediep, aan de bogt van het Heldersch Kanaaldie aan de fabriek tot balk- haven is afgestaan. Informatica zijn te bekomen bij de Hoeren HENDRIK OLTJ ZOON te Amsterdam cn E. M. van de VELDE te Alkmaar. Brieven franco.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3