steeds aan hun hoofd hebben eigenaars van slaven, gelijk Mac-Clellan en anderenis er van deze zijde niet veel heil te verwachten. De generaal Halleck, die den toestand zeer goed begrijptheeftzegt menonlangs verklaarddat hij besloten had om de zaak in haar hart te treffen, door de negers op te roepen tot deelneming in den oorlog. Indien men van den beginne dat gedaan had, zou de quaestie al lang tussehen het Noorden en Zuiden opgelost zijn. Onder de beslissende maatregelenwelke men eerstdaags zoude nemen, spreekt men ook van eene zamenzweringwelke onder de slaven der rebellen op til is. Weder heeft zich het ligtgevoeligc Zwitserland over eene kleine gebeurtenis gevoelig betoond. Het schijnt, dat prins Napoleondie zich op dit oogenblik in zijn eigendom te Gelieve bevindt, op het meer de Eransche vlag zou geplant hebben. Men zou daarover zoo geraakt geweest zijndat men tijdeus zijne afwezigheid op die vlag zon geschoten hebben. Het schijnt dat de Prins zich hierover zou beklaagd hebben, maar dat men hem in het ongelijk heeft gesteld. 1T13 "J TT S T IJ D TH 3 3IT. llelder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 22 Augustus 1862. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen vau eene Onderwijzers Woning in de School straat, zijn 10 inschrijvings-biljetten ingekomen, als van de heeren: A. Bas f6113, P. Vcrhey f 6123, R. Vos f'GóOO, W. van der Wooniug f6528, G. Burgers f 6567Janzen f6772, L. Bijl f6841, II. J. Lceuwens fGS44, Gebr. Korff i'6895, P. Dekker f6994. Alzoo is de laagste inschrijver de heer A. Bas. Is nog geeuc gunning verleend. Woensdag jl. hebben alhier de overgangs-examens voor de Adelborsten van het 2° studie-jaar bij 'l koninklijk In stituut voor de Marine een' aanvang genomenten overstaan van den kapt. t/z. II. Camp, den kapt. luit. t/z. L. G. Brocx en den Hr. J. M. Obreen. Deze zullen acht dagen duren, als wanneer liet eerste studiejaar, examen zal aileg- gen. Den 2611 dezer komen Z. M. brikken Urunia en Ternatedie thans met de adelborsten der 2e klasse (hoogste studie-jaar) een oefenings-togt doen, alhier terug, welke adelborsten na 't voldoend afleggen van 't practisch eind examen alsdan tot adelborsten der 1° klasse zullen bevor derd worden. De lieer J. J. Postma, adjunct-paardenarts bij het leger in Oost-ludiii, zal den 25 dezer alhier embarqueren aan boord van het schip Diligencekapt. L.Smit, om met dien bodem de reis naar Java te aanvaarden. Bij besluit van Z. M. den Koning van België, dd. 30 Julij 11., is de heer J. L. Kikkert te Texel, benoemd tot Vice-Consul van België voor de eilanden Texel, Vlie land en Terschelling. Z. M. heeft den loteling Bien Lapwonende te Texel, die voor dit jaar voor de dienst was aangewezen en ingelijfd bij het regement grenadiers en jagersont heffing van de werkelijke dienst voor zijn geheelen diensttijd verleendop grond dat hijofschoon behoorendc tot eene familie van zes zonen, waarvan er slechts twee door plaats vervanging dienden of hadden gediendna zijne inlijving regt op vrijstelling verkreeg, doordien zijn vierde broeder op zee was verongelukt en eerst later verklaard werd dat er regtsvermoeden bestond van het overlijden des vierden zoons. Aan het departement van Marine heeft Woensdag jl. de aanbesteding plaats gehad van liet bouwen en leveren van een uitlegger-vaartuig voor de loodsdienst op du Vlie reede. Aannemers werden gebr. Post te ltidderkerkvoor f18,773. De directie van liet IVaarborggenootschap voor Wedu wen, opgerigt onder directie van Te Winkel en Bietveld, heeft dezer dagcu, in antwoord op eene missive van de leden der voormalige commissie in zake de belangen der deelheb bers in Mesland, o. a. liet volgende te kennen gegeven: "Deze directie verkeert dan ook geenszins in den strijd, waarin UEd. onderstellen dat zij zou vcrkccren, ten aanzien van de door haar te volgen gedragslijn. Bij haar bestaat noch twijfel noch radeloosheid. Zij weet het, en ieder deelgenoot weet liet dat liet genootschap zijne kort aanstaande ontbinding te gemoct snelt, bij de elk kwartaal schrikbarend afnemende nitkeering, laatstelijk tot 35 pCt. vau het maximum inge krompen. "In die omstandigheden moet ieder deelgenoot beoordcelen, of hij al dan niet wil voortgaan met betalen. Maar de di rectie kan noch mag do leden tot liet ophouden met betalen aan zetten, want zulks te doen, zou strijden met de belangen van p. in. 650 weduwen. De directie moet do ontbinding '/van regtswege" afwachteninvoegc bij allinca 1 van art. 46 des reglements is bedoeldingeval niet voor het bestaan van dat tijdstip de ontbindingop de wijze bij alinea 3 van hetzelfde artikel vermeld, is uitgesproken. //Dit, Mijne Ileeren! is onze wijze vau zien. Deze is de gedragslijn, die wij, als ons roorgeschreven, hebben te volgen. Wij hebben de eer, u zulks mede te deelen en ons met de meeste achting te noemen. Directeuren van het Waarborg-Genoolschap voor weduwen (Gel.) A. DOYEE Jz., WAltNSINCK, Pres. Comm. waarn. Directeur., De stoommachine, bestemd tot uitmaling van het drooge dok te Vlissjugen, waarin ongeveer 7 voet water staat, is defect. Daar de korvet de Prins Maurils tot on derzoek in gemeld dok moet gebmgt worden, heeft men ge tracht de uitmaling met de aldaar aanwezig zijnde ijzeren oliefant te bewerkstelligen, doch is deze na 8 duim water te hebben verplaatst, door een lek aan den ketel buiten wer king geraakt. Het zal dus nog eenige dagen aanloopen, eer men de machine tot het gewenschte doel gereed heeft, om daarmede het dok tot ontvangst van genoemde korvet geschikt te maken. Volgens particulier borigt van Curagao van 22 Julij lag het escader aldaar ten anker en was nog in afwachting van de orde om te repatriëren. De Zeeland en de Djambi hadden bij den laatstcn kruistogt naar Araba en Bonaire eenige averij aan de machine bekomen. Te Cura?ao heerschten de pokkenmaar was de ziekte eenigzints afnemende. De equipagies der oorlogschepen mogten niet aan den wal, uit genomen de heeren officieren, die men minder vatbaar voor de epidemie achtte; zelfs de machinisten, als zijnde slechts onderofficierenwaren genoodzaakt aan boord te blijven. Men onderstelt dat de schepen nu reeds op de terugreis zijn. Men schrijft ons van Alphen: Gisteren is alhier overleden zekere Pieter Hoogendorp; die de vorige weck, als rietdekker, bezig zijnde aan de molen Kouderkcrk, van af het 40 voet booge dak is ge vallen. Hij was een braaf en oppassend huisvader, die eene diep bedroefde vrouw en kindbenevens eene oude moeder, die hij ook verzorgde, in kommervolle omstandigheden ach terlaat. Men schrijft ons van Woerden het volgende: Door onachtzaamheid van eene kindermeid heeft een kind van 5 jaar zich alhier op eene deerlijke wijze verwond. De meid vau een gehuwd militair werd uitgezonden om met het kind te gaan wandelen. In plaats vau hier aan te voldoenbragt zij het kind bij hare moeder aan huis en ging met hare zuster uiteonigen tijd daarna terugkomende vond zij het kind schreijende op den grond liggen, terwijl het zich aan een pot met kokend water aan het onderlijf en de beenen op eene bedroevende wijze had gebrand. In dien toestand werd het kind bij de verschrikte ouders te huis gebragt. De eerstaanwezende offic. van gezondheid alhier, heeft onmiddelijk alle mogelijke pogingen aangewend om de pijn te doen stillenen volgens diens bewerenzouden er minstens een paar maanden noodig wezen alvorens de won den genezen zijn. Moge vele moeders hieraan een voorbeeld nemenom hare kleinen niet al te ligtvaardig aan anderen toetever- trouwen. - In 1814 zoo meldt het Journal de 1' Aisne werd Beaurieux door de kozakken overvallen en verborg eene vrouw eene pot versebe boter in haar tuin; later werd die pot geheel vergeten. In de vorige week werd deze pot bij het doen van opgraving gevonden en men kan zich de blijdschap der werklieden, die aan niets dan goud en edel gesteenten dachtenmaar ook later hunne teleurstelling voorstellentoen zij niets dan boter vonden. Hetgeen echter opmerking verdient, is dat de boter, 48 jaar oud, volkomen goed van smaak was, toen men den pot opende, doch later een sterken smaak kreeg, zoodra zij aan de lucht was blootgesteld. De reiziger Bcgenti heeft Zondag te Berlijn weder, ver gezeld door den bekenden tourist Hans Wachenhuscu en Dr. Pielschuer, eene luchtreis ondernomen. De ballon nam zijne vlugt in de rigting van SpandauNancuenz. en daalde, ongeveer 7J ure 's avonds, in laatstgenoemde plaats neder, nadat hij een hoogte van 11,000 voet had bereikt. Ongelukkigerwijs hield het uitgeworpen anker niet vast, zoodat de drie luchtreizigers ongeveer j mijl lang in het schuitje langs den grond gesleept werden en vrij ernstige kneuzingen bekwamen. Eindelijk bleef de ballon in de te- legraaphdraden bij den spoorweg haken, doch dreigde, daar hij de draden brak en de palen omverrukteeiken oogenblik weder los te raken. De drie personen verkeerden in het grootste levensgevaar, doordien niet slechts eou spoortrein

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2