1T X E TT TT S T IJ D 11T Gr E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 26 Augustus 1S02. Bij de heden middag 12 uur te 's Hage plaats gehad hebbeude aanbesteding van penanten eu landhoofden, steun pijlers en beveiligingswerkenvoor twee draaibruggen overliet Groot Noordllollandsch Kanaal, en eene dubbele brug- wachterswoning, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep tot Alkmaar, is bevonden minste inschrijver te zijn de heer J. Galmanvoor de som van ƒ209,000. En bij de aanbesteding van de duikers, de gebouwen, levering van ballast, het leggen van den spoorbaan en eenigc verdere werken aan bovengenoemde spoorweg, is bevonden minste inschrijver te zijn, de lieer T). Volker, voor de som van ƒ74.8,00(1.— De vier groote ijzeren sluisdeuren voor de zeedoksluis alhier, zijn in de gepasseerde week alhier aangekomen en ingehangen. Door deskundigen wordt de nette bewerking zeer geroemd. Zij zulleu eerstdaags nader beproefd worden en ziju bewerkt aan de fabriek van de hoeren Christie Zn. Zr. Ms. instructie-vaartuigen Urania en Ternatc zijn lieden, als den dag daarvoor bestemd, van huuncn oefeniugs- togt alhier in de haven teruggekeerd. De zich daar aan boord bevindende adelborsten 2C kl., die vroeger het theo retisch examen hebben afgelegd, nu worden toegelaten tot het practisch eiud-examen; om daarna tot adelborsten lckl. bevorderd, en op Zr. Ms. schepen geplaatst te worden. Ij. M. stoomschip Cycloop is gisteren van Londen alhier geretourneerd. Z. M. stoomschip Zoutman heeft, na de herstellingen aan de machine, die gisteren op nieuw in de haven in beweging gobragt, met voornemen om na in orde bevindiug, eerstdaags weder een naderen proeftogt te doen op de reede van Texel. De Deutsche Versicherungs-Zeitung bcrigtdat Ul- trajectum. bij den brand van Enschedéna aftrek van hetgeen herverzekerd is, en met inbegrip van alle kosten, eene schade heeft van slechts 14,273 Gulden 3S Cents. Uit Vlissingen wordt aan de Micldelb. Ct. gemeld, dat van de equipagie van het Nederlandsche sehoonerschip Haring, gezagvoerder Boomgaard, gekomen van Antwerpen^ en liggende ter reede van llammekens, den 20cn dezer drie man zijn weggeloopenmedenemende de boot met toebe- liooren. Men ivcet nog niet waarheen zij zich begeven hebben. In de gemeente Dussen bevindt zich eene vrouw, welke op 1 Jan. 1762 geboren en zoo welvarend is, dat zij meermalen eene wandeling van 3 ii 4 uren daags doet. Uit Leeuwarden, dd. 23 Augustus, schrijft men: Mie militair, die op 29 Julij jl. een jong meisje, op den Groninger straatweg, een zoen gaf, naar het schijnt uit kortswijl, maar tegen haar zin, is er erger afgekomen dan hij gedacht had. De krijgsraad heeft den jeugdigen soldaat, pas IS jaren oud, tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 maanden veroordeeld." De baron Estorll'-Ziethen heeft met de vlugt Berlijn verlaten, eene schuld achterlatende van 150,000 tb. Hij was lid der Kamer en incn was zelfs voornemens hem tot politic-president, in plaats van den lieer vou Zcdlitz, te be noemen. '/Bedding door bezuiniging!" stond er eens op een uit hangbord, onder twee dragonders op één paard, en daar die spreuk thans weder aan de orde van den dag is, vraagt het bestuur der gemeente Lexmond, een veldwachter, een straatlantaarnopsteker eu een gemeente-ontvanger, in één persoon, voor eene belooning van ƒ215. Ter gelegenheid van de kermis te Ovorloon (in Noord brabant) zag men ceu opmerkenswaardig schouwspel. De lieer M. Knijpers, ecu grijsaard van 83 jaren, danste op zijne kousen een ouderwctschen dans, de zoogenaamde Horlepijp, en wel met eene juistheid en vlugheid, die meni- gen jongeling beschaamd koude maken; deze man is nog in het volste genot zijner zintuigen; eten en drinken be komt hem goed en met veel smaak rookt hij zijn pijpje. De Illuslrateil London News deelt mede, dat een kleermaker in Oxford, William Ashford, voor den tijd van zeven jaren is verbannenomdat hij met niet minder dan zes vrouwen, die allen nog in leven zijn, in den echt is ge lreden. Zou men hem niet zwaarder gestraft hebben, indien men hem veroordeeld had, met die zes vrouwen te leven? Eene dame, hoogst elegant gekleed en van zeer be schaafde manieren, had te Parijs in het hotel du Bon Lnfontaiue, in de rue de Grenelle-Saint-Germainhaar in trek genomen, ouder den naam van de Markiezin de Y Onverwijld begaf zij zich, in een open rijtuig, naar het magazijn van de lieeren Opigez-Gagelinin de rue de Bi- chelieu eu bestelde twee hof-toilettenelk ter waarde van 1000 fr. Men bepaalde den dag der aflevering. Voor zij vertrok, liet zij achteloos een rol kantenongeveer ter waarde van 60 fr., op de toonbank liggen, zeggende, dat zij dat voor een ander toilet zou gebruiken. Twee dagen later ging men de twee toiletten bij de markiezin passen. Zij waren zeer naar haar zin. Zij bestelde een derde en zeide, dat zij de kanten wel voor een vierde toilet zou gebruiken. De koopman was zeer in zijn schik incteene klant, die zoo gemakkelijk te bedienen was en die geene aanmerking maakte op den prijs. Maar toen men het derde toilet t'liuis bragt was de gewaande markiezin vertrokken en men merkte, dat men met eene der slimste avonturiersters te doen had gehad. Men meldt uit Weenen 22 Aug.Een verschrikkelijk ongeluk heeft in deu nacht van 9 op 10 dezer eeu der geachtste bewoners van het Pesther comitaat, den fiskaal van Bojko, te Assod getroffen. Terwijl hij wegens beroeps bezigheden te Pesth vertoefde, brak in zijne woning te Assod brand uit, welke door een hevigen storm aangewak kerd, zoo snel toenam, dat alle hulp tot redding vruchteloos bleef. Niet slechts al zijn have en goed werden vernield, maar hij had ook bij deze ramp het verlies te betreuren van zijn eenigen 14jarigen zoon, alsmede van zijne moeder en van zijne schoonzuster, welke laatste 5 kinderen, waaronder een zuigeling, achterlaat. Zoon en moeder werden reeds geheel verkoold, de schoonzuster nog levend, doch met geheel verbrande hersenpan, uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Deze verschrikkelijke tijding ontving de heer Bojko op zijne terqgreis zoo onverwacht, dat hij bewusteloos in ziju rijtuig neerzeeg. Naar men verneemt, is ziju koetsier in hechtenis genomen. Deze was met zijn heer te Pesthdoch had zicli te voet naar Assod begeven, volgens zijn zeggen tengevolge van een droom, waarin hij den brand zag. Hij werd dan ook op de plaats des onheils gearresteerd, waar hij echter verzekerde eerst na de ramp te zijn aangekomen. Als een nieuw staaltje van den praktischcn geest van Brittanie's zonen moge het volgende strekken. Een groot landeigenaar in Ierland heeft, om zich tegen moord te vrij waren, zijn testament gemaakt, en daarin bepaald, dat, ingeval hij vermoord werd, aan al zijne pachters onmidde- lijk de pacht zal w orden opgezegdhunne woningen gesloopt zullen worden en zijne landerijen als schaapsweiden zullen worden gebruikt. Iu Engeland is tegenwoordig eene maatschappij, om schoenen en laarzen door stoomvermogen te makenwaar door in deu tijd van acht minuten wordt verrigt, wat an ders vier en een half uur vordert. In drie minuten worden laarzen verzoold. Werd tiu het leder slechts goedkooper, dan zouden een paar laarzen voor eeu spotprijs te krijgen zijn. Te Douvres is eene dame in zee gewaaid, door dat de wind in haar crinoline sloeg. Een matroos redde haar. Uit Madrid wordt gemeld, dat den lSden Aug. op den spoorweg der Middellandsclie Zee een ijzingwekkend ongeluk heeft plaats gehad. Een waterhoos had namelijk in de omstreken van Villarabledo een wegover eene uitge strektheid van meer dau 100 kilometers vernield, en wel op het oogenblik toen de trein van Alicante en Valeucia aankwam. Er was geen tijd geweest, om van het ongeval kennis te geventerwijl de duisternis van den nacht den machinist belette het gevaar op te merken. De locomotief en ver scheiden waggons werden in de door de hoos veroorzaakte diepte, hier en daar van 3 meters, nedergestort. Men ver beelde zich de angstkreten van een 5l)0tal inenscheu gepaard aan het geraas van brekende rijtuigen en het gefluit der machine. Weldra hoorde men nog slechts het gekerm der stervenden en der gewonden en de noodkreten van hen die door liet water werden gesleept. Het aantal slagtoffere is nog niet bekend, doch het moet zeer aanzienlijk zijn. Het cijfer der gekwetsten bedraagt meer dan 50. Vier van deze laatstcn zijn bereids overleden. Verscheidene pas sagiers worden vermist en men gelooft, dat zij door het water zijn medegesleept en verdronken. Op den 14 Aug. 11. is te Genua een laboratorium van de artillerie, waar men bezig was patronen te maken- in de lucht gevlogen. Tien werklieden werden gedood en vier zwaar gekwetst; eeu der laatstgenoemden was daaren boven door den schrik stom en wezenloos geworden. «Waarom zou ik mijn leven verzekeren?" Door velen, wordt dc vraag geopperdlhWaarom zou ik mijn leven ver zekeren Het antwoord is gereed: omdat gij daardoor op dc gemakke lijkste, minst kostbare en meest voldoende wijze geliefde betrekkingen na

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2