deze en gene benaauwde lezer of lezeres, in overgroote be kommering. Het antwoord is, op grond der wetenschap, dit dat de teruggang, in één jaar tijdsvan 1S61 op 1862 tot een bedrag van 35 percentden finalen dood der fraaije Te-Wiukel-Rietveldsche schepping, definitief aankon digt tegen het einde van het loopende Boekjaar, en alzoo nog lang voor den 1 Mei 1863. Blijkens het officieel rapport, den 30 Mei van het jaar 1862, uitgevaardigd door het dirigerende Tweemanschap: Te-Winkel-Doyer, en het Commissoriaal Viermanschap: Baarslag-Warnsinck-Diemont-Viernagel, hebben er zich nog dit jaar vier-en-veertig huisvaders dupes laten makenwaar schijnlijk door het nieuwe reglementen den beloofden nieuwen, saprijken, krachtigen Boom des Heils, waarop de oude vermolmde moederstronk van het jaar 1827, in 1862 glorieus zou worden geënt, en van wiens keurige en geurige vruchten al de oude Te-Wiukel-Rietveldsche leden dan een proefje zouden ontvangen, bij wijze van voorkeur, en waarmeê ze voorts hunne eventuele Weduwen gerust konden laten doorkuijeren naar het graf. Tevens leert ons datzelfde officiële rapportdat twee huisvaders aan hunne onzekerheid door zelfmoord maar voorloopig een einde hebben gemaakt. Dat helpt altijd wat: want hunne weduwen trekken nu geen cent. Alle beetjes baten, en wanneer dit voorbeeld verder algemeen bijval mogt vinden, dan bleef ten minste het cijfer der bestaande weduwen op gelijke hoogte, terwijl het nu dagelijks klimt, en er bij den eindval van het schoone Fonds, in 1859 door de directie nog zoo bijzonder aanbevolen, juist zeven-hontlerd troostelooze weduwen zullen zitten_ op de ledige brandkas van haar gewaarborgd fortuin. Eéne gunst is haar dan nog voorbereid: op den bodem van de noodlottige Pandoradoos, zit, namelijk, altijd de lloop, naast het Reserve-kapitaal, dat tusschen die zeven-honderd Dames zal moeten worden verdeeld. Laat ze dus maar vast haar knipje voor den dag halen: wie weet, of ze, hoofd voor hoofdin eens af, nog geen kleine driehonderd gulden zullen ontvangen, tot slot van rekening, en dat zoowat ongeveer juist berekend zal wezen, om er zich een fatsoenlijk sterfbed en eene eerlijke begrafenis voor te verschaften, hetgeen ook het best iswat ze dan nog maar gaauw kunnen doen. Een oude Dwarskijker. (JDelftsche Courant.) POLITIEK OVERZIGT. Men verwacht, dat Garibaldinu hij in het Napolitaansche geland is, zich iu het gebergte zal begeven, om zoo de Romeinsche grenzen te naderen. Inmiddels putten de nieuws- bejagers rijkelijk uit de hun door den vrijheidsheld weêr geopende bron. Zoo wil een gerucht, dat de Fransche re gering aan het kabinet van Turijn een ultimatum heeft ge zonden, hierop neerkomende, dat het op afdoende wijze de Garibaldistische beweging moet onderdrukken, wijl anders zij het doen zal. Men ging zelfs zoover, van er bij te ver halen, dat voorloopig Gaëta door de Franschen bezet zou worden en dat het kabinet van St. Jamesnaar aanleiding van dit alles, heeft laten weten, dat, als aldus een Fransch legercorps eigendunkelijk eene sterkte van een onafhankelijk, door beide uatiën erkend vorst, bezette, en zich op de Na- pelsche kust vestigde, dadelijk Engelsche schepen troepen op Sicilië aan land zouden zetten. Natuurlijk vereischt dit allezins bevestiging. De Fransche Moniteur meldt, dat het evolutie-eskader bevel heeft gekregen om zich naar de baai van Napels te begeven. Voorts wordt ook verhaald, dat Ratazzi onlangs zou hebben verklaard: ^De Keizer wil den knoop maar niet doorhakken, welnu, ik zal er zoo goed aan knagen dat het touw breken zal." Ook verhaalt men, dat de Keizerin ijverig in de weer is oin de terugroeping van den heer de Lavalette te bewerken. Tevens loopt er een gerucht, dat Victor Emmanucl moede is van het worstelen tegen Napoleon III, Murat, Frans IIRatazziMazziniGaribaldi en den Paus en den wensch heeft geuit om afstand te doen van de zware kroon die hem te drukkend wordt. Ilij zou zich in Frankrijk willen vestigen. Volgens brieven uit Turijn, bevindt prins Napoleon zich slechts in raam in Zwitserland, maar inderdaad incognito in Italië. Ilij zou zelfs Zondag eene bijeenkomst met den koning en Ratazzi gehad hebben. De Fransche regering houdt zich druk bezig met hare troepenverzending naar Mexico. Zij heeft er twee Engelsche stoomschepen voor gekocht en twee andere en vijf Ameri- kaansche vaartuigen voor gehuurd. 1TIS TT W 5 T IJ D 11T 3 BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Augustus 1862. - Gisteren is alhier het practisch eind-examen voor de adelborsten der tweede klasse bij 't Kon. Inst. voor de Marine aangevangenen wordt heden voortgezet op Zr. Ms. Instructie vaartuig Urania, die daartoe op de reede van Texel aan het manoeuvreren is. De commissie bestaat uit dezelfde leden, die het theoretisch examen hebben afgeno men. Morgen zijn de examens voor de verschillende stu diejaren afgeloopen en wordt de cursus tot October geschortst. Zr. Ms. stoomschip Zoutmanis heden morgen uit de haven gestoomdheeft een proeftogtje gemaakt en is daarna op de reede ten anker gegaan. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering van gedrukte stukken voor de gemeentelijke ad ministratie zijn twee inschrijvings-billetten ingekomen als: een ten name van A. A. Bakker voor de som van ƒ449.75 en het andere van S. Giltjes, voor de som van ƒ482. Eu bij de aanbesteding der plaatsing van de Advertentiën in een van de alhier uitkomende Couranten hebben zich mede twee inschrijvers aangemeld, als A. A. Bakker voor de som van nihil en van S. Giltjes met aanbieding om de Advertentiën gratis te plaatsen. Ingevolge de voorwaarden, zal de toewijzing over acht dagen plaats hebben. Naar wij vernemen, zal op Zondag 7 Septembera.s. eene algemeene vergadering en uitvoering plaats hebben van de Zangvereenigiug Cecilia, in het lokaal Tivoli. Z. M. heeft aan den heer P. P. Voller, commies der 1ste klasse bij 's rijks belasting, op wachtgeld, een pensioen verleend van f315 'sjaars. Den 22" der volgende maand zal alhier aan boord van het schip Willem en Kareigezagvoerder Steenvelt, embarqueren de offic. van gez. C. Gutteling, die onlaugs door Z. M. bij de Laiulmagt in West-Indiëu voor drie jaren is gedetacheerd geworden, ten einde met dien bodem naar Suriname te vertrekken. In ons vorig berigt aangaande de sluisdeurenhebben wij berigt dat die deuren vervaardigd zijn bij de Heeren Christie en Zoondit moet zijn bij de heeren David Christie C°. te Kralingen; men had ons verkeerd geinformeerd. Men schrijft ons van Texel dd. 27 dezer. Sedert eenigen tijd heerschen de mazelen hier op het grootst gedeelte van het eiland, de ziekte is echter in eenen ligten graaddoch zoo algemeen, dat het op de straten en vooral in de scholen eene groote leegte veroorzaakt. In de school van het dorp den Hoorn werden in de laatsten tijd 75 van de 90 leerlingen gemist, terwijl aan den Burg 120 kinderen door de ziekte verhinderd zijn de scholen te bezoeken. De jagt op klein wild in Noordholland zal voor dit jaar geopend worden op Zaturdag 6 Sept. a. s. met zons opgang; de korte jagt zal mogen worden uitgeoefend da gelijks met uitzondering van den Zondag en de lange jagt alleen des Woensdags eu des Zaturdags. Z. M. heeft den heer Mr. J. van der Feenregter in de arr.-regtbank te Alkmaar, benoemd tot president der arr.-regtbank te Brielle. De komeet, waarvan onlangs prof. Kaiser verslag gaf en die sedert een geruimen tijd zigtbaar is, zal in de allerlaatste dagen dezer maand hare grootste helderheid ver krijgen en dan de sterren der derde grootte een weinig in licht overtreffen. Zij vertoont zich nu met een' flaauwen staart, die zich over eene lengte van ruim vier graden volgen laat. Bij haar verdwijnen, in de tweede helft der maand September, zal zij nog de sterren der vijfde grootte in helderheid evenaren. Natuurlijkerwijze zal het aanwezen van maanlicht het opsporen der komeet zeer bemoeijelijken. De thans zigtbare komeet munt geenszins uit door hare helderheidmaar zij is uiterst merkwaardigdaar zijmet eene groote duidelijkheid, de lichtverschijnselen vertoont, die het eerst bij de komeet van Halley, in het jaar 1835, en later bij de zeer heldere kometen van de jaren 185Sen 1861 werden waargenomen. Tot op dezen dag vertoonde zich de kern der komeet, door eenen kijker, als een zeer heidér langwerpig lichtvlakje, van hetwelk een krom gebo gen waaijervormig licht uitstraalde, dat van dag tot dag, en zelfs van uur tot uur tot uur, aan zeer groote veran deringen onderworpen was. Te Detmold zijn ruim 100 personen, die van het vleesch eener zieke koe hadden gegeten, plotseling onge steld geworden en door eene pestziekte aangetast. Reeds vier hunner zijn aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2