ambulante recherche te water, alhier, zijne betrekkin gen neder, uit welke hij door L. M. den Koningop zijn verzoek, en met dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezenc diensteneervol is ontslagen. Genoemde hooldamb- tenaardie het vaderland gedurende een tijdvak van 48 jaren zoo in militaire en civiele betrekkingen heeft gediendstond aan het hoofd der controle Helder bijna 28 jarenhij ver wierf door zijne bekwaamheden, kunde en ijver, de aanspraak op de achting der ingezetenen dezer plaats en op die van de onder hem gestelde ambtenaren. Veel zijn de verbeteringen, die gedurende zijn bestuur alhierin de re geling van zaken hebben plaats gevonden, welke allen ten gerieve der ingezetenen hebben gestrekt. Welgemeend en opregt waren dan ook de blijken van deelneming die hem op dien dag bij het afscheid dat hij van zijne ambtenaren nam, te beurt vielen, en blijkbaar waren de bewijzen van sympathie, hem betoond door vele ingezetenen en autoriteiten dezer plaats. En op den 1" dezer maand werd den heer Grap Hellingman vervangen door den heer Jhr. T. J. Kraijenhofimet den titel van controleur der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen te Helder, enkommandeur der ambulante recherche te water. Afgaande op de gunstige berigten die men ons heeft doen toekomenaangaande dien hoermet betrekking tot zijne vorige standplaatsenkunnen wij de ingezetenen onzer gemeente geluk v'enschen met deze keuze van Z. M. Ter gelegenheid van den 22stc" verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranjeop Donderdag a.s.zal alhier op het Westplein groote parade worden gehoudendoor de alhier in garnizoen liggende troepen der Artillerie, Infan terie en Mariniers. De kapt. van den Berg van het wapen der Infanterie zal de troepen kommanderen. Op Vrijdag a.s. zal in de Israëlitische Kerk alhier, haar vijf-en-twintig jarig bestaan feestelijk herdacht worden. Verschillende autoriteiten dezer gemeente hebben bereids uitnoodigingen ontvangen ter bijwoning dezer plcgtigheid. Het koninklijk instituut van ingenieurs zal Dingsdag en Wocusdag den 9" en 10" September a. s. te Haarlem vergaderen. In deze vergadering zijn de volgende stukken ter bespreking ingekomen: a. Verhandeling van het lid J. Strootman, over wijde zeesluizen en sluisdeuren van plaatijzer, b. Mededeeling van het lid E. Wenckebach, over de telcgraailijn van A. Kleffer, c. Vragen betrekke-" lijk de verbinding van Amsterdam met de Noordzee: 1. Is het raadzaam, Amsterdam te verbinden met de zee, door middel van een kanaal door Holland op het smalst, aan de einden met sluizen gesloten? 2. Moet aan de verbetering van het Noordhollandsehe kanaal boven den genoemden aanleg niet verre de voorkeur worden gegeven? 3. Wel ken invloed zou eene open doorgraving van Holland op het smalst hebben, op den stand van het water in het IJ voor Amsterdam en in de Zuiderzee? 4. Zal die open door graving in stand kunnen worden gehouden? 5. Op welke wijze is die open doorgraving uit te voeren en welke zou den ongeveer de hoofdafmetingen dier doorgraving moeten zijn? d. Programma van de Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, 1862. Volgens particulier berigt zijn Zr. Ms. stoomschepen Cor- nelis Dirks en Djambiden lstcn Aug. jl. uit West-Indië naar het vaderland vertrokken. Eerstgen. bodem zal te Ilellevoetsluisde Djambi alhier binnenkomen. Zr.Ms. stoom schip Zeelandeerst den 15 Sept. van daar zullende ver trekken, wordt te Vlissingen verwacht. Uit Suriname schrijft men van 4 Aug. Den 29" Julij is hier ter roede gekomen Zr. Ms. schroefstoomschip 4° kl. de Amslelkoinm. de luit. t/z. 1° kl. Bakker; alles was wel aan boord. Den 1" Aug. is het station overge geven, en de zeildag van de Apeldoorn is bepaald op Vrij dag den 8" Aug., maar 't schip zal waarschijnlijk den 9" vertrekken. Z. M. heeft goedgevonden, lIDs. adjudant in buiten gewone dienst, den gew. vice-admiraal A. J. de Smit van denBroecke, met ingang van den lsten Junij 1861, ter zake van langdurige diensttoe te kennen een pensioen van ƒ3795 'sjaars. Het Parochiaal Kerkbestuur aan den Burg op Texel Bisdom van Haarlem, is voornemens op Douderdag 25 September a.s., aan den Burg te doen aanbesteden: Het bouwen van eene nieuwe kerk met toren. De bestekken liggen ter lezing, onder anderen in het hotel den Burg alhier en in de Vergulde Zwaan te Texel. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.-regtbank te Alkmaar, mr. T. M. Wcntholt, thans regter in die regtbank. Men schrijft ons van Woerden dd. 29 Aug. Heden morgen ten half twaalf ure arriveerde alhier per spoortrein Z. Exc. de heer Minister ven Oorlog met gevolg, ten einde eene inspectie te houden over 's rijks gebouwen. Na de kazerne geïnspecteerd te hebben, gaf hij zijne bij zondere tevredenheid te kennen aan de kapitein Swemer, die tijdelijk de betrekking van bat. en garniz. kommandant vervult, over de netheid en zindelijkheid. In het bijzonder was de aandacht gevestigd op de onder-offic. eetzaal, die smaakvol gedecoreerd was met trophée's, in welker midden het borstbeeld van Z. M. den Koning prijkte. Heden middag om 4 uur is Z. Exc. naar de Wierincker- schans vertrokken en begeeft zich morgen weder naar de residentie. Gister middag keerde de alhier tijdelijk gedetacheerde mineur Kleijn van de Wierinckerschans herwaarts. Onderweg kwam hij een (waarschijulijk losgebrokene of ontvlugte) stier te geinoet, die geen goede bedoelingen scheen te hebben. Ijlings sprong de mineur in eene aan den weg gelegene sloot, en was daardoor, na eenige ongunstige oogenblikken in deze positie vertoefd te hebben, met deu schrik en een nat pak van zijn kwaden vervolger bevrijd. De Justitie heeft te Hoogezaud een 38jarigeu krank zinnige gevonden, die door zijne welgestelde ouders op den koestal, in een hok, als een wild dier werd opgesloten. Het hok, in twee afdeeliugen verdeeld, kreeg slechts licht en lucht door ecu gatwaaraau een paar tralies waren aangebragt, terwijl door eene kleine opening het eten werd gegeven. Mishandeling had er niet plaatsen er werd goed voedsel gegeven. Voor 15 jaar ongeveer was de jongen idioot geworden en had men hem eerst laten loopen; uit vrees echter, dat mén deu jougeling in een gesticht zou plaat sen, of dat hij de winkel-klaudisie zijner ouders zou benadeelen of dat hij kwaadaardig mogt wordenhad men den ongelukkige, sinds een achttal jaren, opgesloten, maar daardoor tevens alle kans tot herstel doen vervallen. De man zal naar 't gesticht te Zutphen worden overgebragt. Onlangs heeft eene vrouw te Selleuburenin het kanton Zurich, de oogen van haar man met sterk water bestreken, zoodat hij aan zijn eene oog is blind geworden. Haar plan was om hem blind te makenten einde te be letten dat hij niet meer naar de herberg liep. De vrouw is echter door de regtbank tot 3 jaren gevangenisstraf en 1000 fr. schadeloosstelling veroordeeld. Lord Palmerston heeft, op een banket te Mclbourne, den volgenden toast ingesteld: Aan de vrouwen, op wier ondersteuning en toewijding de lijdende mensch steeds, in alle lauden en onder alle luchtstreken rekenen kan, gelijk door reizigers zelfs in Afrika ondervonden is, waar de vrouwen, hoezeer zij eene zwarte huid hebben, toch een warm en medelijdend hart bezitten. Aan de Sternzeilung wordt uit Warschau gemeld, dat den 24sten op nieuw een moordaauslag op den markies Wielopolski is gepleegd, en wel door middel van een naam- loozen vergiftigden brief. Het schrift was zeer fijn, opdat de graaf, die bijziende is, hem digt onder de oogen zou houden en de vergiftigde uitdamping met volle teugen in ademen. Weldra gevoelde de graaf zich inderdaad misselijk, waarop braking volgdeen toen ook bij andere personen na inzage van den brief te hebben genomende zelfde ver schijnselen zich opdedenkwam men achter de oorzaak van die verontrustende symptomata. Men schrijft uit Frankfort van 29 Aug. In den afgcloopen nacht is in het postkantoor te Solingen een diefstal bij inbraak geschied. De waarde der ontvreemde voorwerpen is voorloopig nog niet op te gevendaar de dieven alles hebben medegenomen, wat aan pakettcn, geld en andere brieven in het lokaal en in de kasten en bussen aanwezig was. Omstreeks veertig jaar geledenvertoefde eene rijke Russische familie, uit vijf personen bestaande, te Laibach en verdween op zekeren dag plotseling, zouder dat men eenig spoor van haar ontdekte. Er vielen destijds zware vermoedens op een logementbediende, dat hij die personen vermoord had, en deze vermoedens werden nog versterkt, toen hij kort na hunne verdwijning voor fl. 40,000 zelfhet logement aankocht en in deu echt trad. Bij gebrek aan genoegzaam bewijs werd hij echter vrijgesproken. Onlangs zijn beide cchtgeuooten overleden, een aanzienlijk vermogen achterlatende, en hunne erfgenamen lieten aan de woning der overledenen groote reparatiën bewerkstelligen, bij welke gelegenheid op eene geringe diepte onder den vloer van het huis vijf geraamten zijn ontdekt, en wel drie op ééne plek, en twee op eene andere; uit de gesteldheid, waarin deze geraamten lagen, was op te maken, dat do lijken door een touw zaamgebonden waren geweest.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2