1TI3ITW5 TIJ DUT 3 3 1T. snapten 30 gevangenen uit Gastel Casino; zij zijn echter weder in hechtenis genomen. Te Messina was de algcmccnc geest den 4" uitmuntend. Een kolonne Garibaldianenonder bevel van Traselli, is in den avond van den 3" door een bataillou van hot 05° regiment van linie overrompeldzij hebben hunne wapenen en bagage verloren en 00 gevangenen achter gelatenwaar onder een majoor, een kapitein en 10 olliciercn. Zes deserteurs zijn doodgeschoten. De vlugtclingen ontmoetten later een bataillon van liet 4S° regiment, dat nog 80 van hen gevangen nam. Traselli zond parlementairen, om zijn ccrewoord te geven, dat hij de wapens zou nederleggen en binnen 48 uur zijne kolonne zou ontbinden. Men verhaalt, dat Yietor Emmanuel zeer droefgeestig is. Toen hij dezer dagen zijne dochter Pia bezocht, die voor haar portret zat en hem naar den welstand van Garibaldi vroeg, antwoordde hij Arme Garibaldi, zij hebben hem zoo ver gebragt, dat hij ecne dwaasheid beging, zij hebben mis bruik gemaakt van zijn leeuwenhart. liet is niet geheel zijne schuld en zij hebben ook mij gecompromitteerd. De schilder, die deze woorden opving, bragt ze aan den minister Ratazzi over, die dadelijk naar den koning liep om zich te regtvaardigendoch deze wilde er niet veel van weten en gaf het gesprek eene andere wending. De berigten uit St. Petersburg melden, dat de toestand aldaar hoogst ernstig is. De Keizer heeft in zijn paleis rust noch duur. Overal vreest hij verraad en sluipmoord. In het leger heerscht eene grootc gisting en men is eene grooto zamenzwering op het spoor. Men verhaalt elkander in het geheim eene vrecselijke geschiedenis van het plotseling verdwijnen van een persoon, die in eene zeer naauwe be trekking tot den Keizer stond. Grootvorst Konstantijn blijft slechts op uitdrukkelijk bevel des Keizers op zijn post te Warschau. Rusland gaat een zorgvollen tijd te gemoet. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, enz. 9 September 1862. Jl. Zondag namiddag een ure, is alhier onder het lossen van salutschoten op de roede ten anker gekomen Zr. Ms. scliroef-stoomschip Djainbikomende uit West-Indië. Het état-major bestaat uit don kapt.-luit. t/z. M. II. Jansen, kommandant; luit. t/z. 1° kl. jhr. J. S. O. vou Schmidt auf Altenstadt; luit5, t/z. 2° kl. P. S. llosenwaldC. P. T. van Woelderen en J. Ij. Duker; adelborsten 1° kl. II. Quispcl lt. Wijmans, A. deBruijne, 1'. Spree, M. J. C. Lucardic, L. M. L. de liaanL. A. Dittlolf TjassensW. P. BlaauwII. J. van de Mandelc, P. Zegers Veeckens en J. II. van der Tol offic. van gez. le kl. J. J. G. P. Kluge, offic. van gez. 3e kl. J. C. van Doorewaaloffic. van adm. 2C kl. J. C. Coops scheepsklerk J. Gallas. De aangekondigde groote vergadering der Zangvcrec- niging Cecilia, had jl. Zondag avond alhier, in het lokaal Tivoliplaatstot genoegen van een zeer talrijk publiek. De vergadering, zijnde de eerste van het vierde genoot- schapsjaar, werd geopend door den Voorzitter, met eene toepasselijke rede, waarin hij met een blik te werpen op liet verledene, tegenwoordige en toekomende de moeijc- lijkheden schetste, waarmede het gezelschap bij de op- rigting had te worstelendie echter door ijver en volhar ding zijn te boven gekomenzootlat het thans eene heldere onbewolkte toekomst te gemoet gaat. Voorts werd met een enkel woord dank gebragt aan den Muzijk-Directeur, aan wicn dit gezelschap zoo veel i3 verpligt, aan de leden van de directie, aan het gehcclc werkende personeelen ten slotte aan het publiek voor zijne bewijzen van belangstelling. Welke belangstelling wel nimmer uit zal blijvenwanneer het gezelschap zich altijd zoo van zijne taak wil kwijten, als Zondag avond jl. Vooral de Nos. 2 en 3 der tweede afdceling van het programma: Mannenkoor uit »Le Comle Oryen Rondo uit "Les Pré aux Clercssolo, gezongen door Mcjufvr. S. Bwerden uitbundig toegejuicht en op algemeen verlangen herhaald. Zaturdag morgen jl. is alhier het lijk opgcvischt van Jacob Vermeulen (de vader), een der slocplieden, die Woensdag op zoo noodlottige wijze hun graf in de golven hebben gevonden. Des namiddags G ure heeft de tcr-aarde-bestelling plaatsgehad. De heer A. E. J. Graat is benoemd tot opzigtcr van den waterstaat, om dienst te doen bij de in aanbouw zijnde commercie-sluis te Buiksloot. Onder militair geleide, gekommandcerd door den luit. J. Berkhout, zijn heden morgen van hier met groot verlof naar hunne gemeenten vertrokkenruim 100 miliciens van de. ligting 1861, die bij het alhier in garnizoen liggende bataillon infanterie waren ingedeeld. Een detachement van 60 artilleristen van het 1° reg. vest.-artill.ouder geleide van den lu luit. H. W. A. Oltkamp is heden morgen van hier per stoomboot Texelnaar Har- lingen vertrokken; zijnde allen miliciens die in de provincie Friesland tehuis behooren en met groot verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. liet Provinciaal Gercgtshof in Noordholland, heeft Vrijdag jl. arrest gewezen in de zaak van J. Pel, en hem, overeenkomstig het requisitoir, schuldig verklaard aan po ging tot moord enmet aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting. Do heer J. W. Cal ten, Ingenieur bij de scheepsbouw is van hier overgeplaatst bij de Marine te Vlissingen, in gaande 1 October a. s., en zal vervangen worden door den heer J. L. von Leschen. Met 1 October a. s. wordt op het wachtschip te Hel- lcvoetsluis geplaatstde luit. t/z. 1° kl. J. H. L. Geij van Pittius, in plaats van den luit. t/z. 1° kl. P. Roodzant, die met gemelden datum wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. korvet Prins Maurils der Nederlanden. Z. M. heeft, ter belooning dergenen, die zich heb ben onderscheiden bij het door 's Rijks schroefstoom- schip lteteh, op 18 April 1862, geleverde gevecht tegen de zceroovers op een klein eiland in de baai van Lobo op de westkust van het eiland Karatolang (Talautgroep) benoemd tot ridder 4° kl. van de Militaire Willemsorde, de luit t/z. lc kl. jhr. M. W. Bowier, commandant van genoem den bodemden luit. t/z. 2C kl. jhr. T. E. de Brauwden pro voost Ij. Oosthoek en den kwartierm. N. Akkerman en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl. Indië, eervol doen vermelden: de luit. t/z. 2° kl. J. C. Joekes en J. A. de Gelder, den offic. van gez. 2e kl. G. A. M. van Ewijkden matroos 1° kl. N. Gijzenden kwartierm. G. van Beest, den konstabel J. AV. Kroesen, den koksmaat C. Bulte, den matroos 2° kl. A. Hogendoorn en de matrozen 3° kl. D. Smit en G. Blaakmans. Naar men ons van Texel berigt, is er Zondag mor gen jl. een Engelsche sehooner gestrand in de Eijerlaudsche grouden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Door het Departement van Oorlog zijn de chefs der verschillende legercorpsen gemagtigdaan de militairendie de Israëlitische godsdienst belijdenzoo zij zulks mogten verlangen, een verlof te vcrleenen van den 21sten dezer tot den 21sten der volgende maand, teneinde de godsdienstige feesten, die in gemeld tijdvak invallen, ten hunnent te kunnen vieren. Blijkens ecne mededeeling van den Nederlandschen gezant te Madridmoeten alle schependie eene Spaansche haven invaren, in den top van den fokkemast eene gele vlag voeren, tot dat de vcrcischte vergunning zal verkregen zijn om met den wal in aanraking te komen. Men meldt, dat in de provinciën Groningen en Fries land, dezer dagen een persoon uit Rotterdam rondreist, die ledige kolfijbalen opkoopt, naar men verhaalt, tot 15,000 toe. Op zich zelf zou dit feit nu zoo veel bijzonders niet inhebben, doch daar alle zakken van de handelmaatschappij, en van het zelfde nummer moeten zijn, is het te vrcezen, dat er meer achter schuilt, en vermoedt men, welligt niet zonder reden, dat in die balen eene minder goede soort koilij zal worden in den handel gebragt; hoe 't zij, ieder wachtc zich voor schade, en zal deze kennisgeving voor 't minst wel geen kwaad kunnen doen. Bij de op 4 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding te Haarlem van het zesjarig onderhoud der Rijks-zeewerin gen op het eiland AVieringen van 1 October 18621 October 1SG8was de minste inschrijver de heer J. Jansen te AVieringen, voor ƒ3075 per jaar. Men schrijft aan de M'uldelb. Ct. uit Vlissingen: Woensdag avond is alhier in de haven gekomen de Fran- sclie brik Pivinitégezagvoerder Loirctvan Duinkerken naar St. Petersburg bestemd, geladen met wijn. De brik is op de gronden in aanzeiling geweest met een Engelsche sehooner, naar Dordrecht bestemd en geladen met porse lein-aarde; laatstgenoemde is onmiddelijk gezonken, doch het volk is op de Frausche brik gered en alhier mede bin nengekomen. Ook de brik heeft zware averij gekregen. Men is reeds bezig de lading te lossen. Dingsdag 2 September, is in de buurtschap Papckop (nabij Oudewater) een woonhuis met al do daarin aanwezige meubelen afgebrand. Niets was tegen brandschade verzekerd. Uit Groningen schrijft men Van verschillende zijden wordt de mare verspreiddat het bederf in de aardappelen weder meer of min veld wint. Ook in deze streken wordt het waargenomen en toch beschouwt

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2