Welligt zullen nog cenige middelen tot herstelling beproefd worden, doch men vreest met gceu gunstigen uitslag. Jl. Woensdag avond, omstreeks 10 ure, is een ma troos van een Amerikaansch schip, aan do Koopvaarders binnenhaven alhier, door eenige scheepskameradeu en marine matrozen zoodanig geslagen en getrapt, dat hij aan de ge volgen is overleden. Het is der Politie gelukt de vermoe delijke daders, 3 zijner schepelingen en 2 oorlogsmatrozen te arresteren; men zegt dat de verslagene het eerst is aan gevallen door een der gearresteerden behooreude tot de equipage van zijn schip, en die herhaaldelijk op de reis onaangenaamheden van hem heeft moeten verduren. Zucht tot wraakneming, die noodlottiger gevolgen heeft gehad dan waarschijnlijk de bedoeling is geweest, schijnt hier de oorzaak te zijn. De herbestediug van het bouwen van de penanten en land- hoofden steunpijlers en beveiligingswerken voor twee draai bruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal en eeue dubbele brugwachterswoning ten behoeve van den spoorweg van hier naar Alkmaar, heeft gisteren aan het Ministerie van Binnenl. Zaken plaats gehad. Er waren 22 inschrijviug- billetteu ingeleverd. De minste inschrijver was de heer C. Boef te Rotterdam voor ƒ204,475, aauwien, behoudens aprobatiehet werk gegund werd. Met 1 October a.s. zullen op Zr. Ms. transportschip de Heldin w orden geplaatstde luitenants ter zee lc kl. J. B. Ever wijn M. de Kanter, T. J. G. van Thiel en W. E. de Bruiju Kops. De zeildag is thans bepaald op 15 October. De ofiic. van gezondheid 3° kl. II. de Brieder, zal met den 1 October a. s. van het Wachtschip te Hellevoet- sluis overgeplaatst worden op het schroefstoomschip Jjjambi. Uit Suriname berigt men van den 20 Aug. dat de Apeldoornden 9" van de reede is gestevend. Na bij fort Amsterdam ten anker te zijn gekomen en den 10" bij Braarns- punt met het geschut schijf te hebben geschoten, is het schip dien avond ten 0 ure naar Nederland vertrokken. Den 22" was van Laguayra aangekomen Zr. Ms. schoener Atalantekomm. luit t/z. 2e kl. G. Bijl de Vroe. Het Nederl. stoomschip Phoenixkapt Kleineman, van Koningsbergenmet ,tarwe naar Amsterdam gedestilleerd, is, volgens telegram, in zee gezonken. De Minister van Oorlog heeft nog geene approbatie gegeven tot het bouwen van eene school en onderwijzers woning te Huisduinen, binnen den verboden kring van het fort Kijkduin, omdat de daartoe bestemde grond op het kadaster is aangeteekeud als eigendom van de llerv. Gemeente aldaar. Eene schriftelijke verklaring van kerkvoogden //dat die grond niet aan hunne gemeente behoort en nooit behoord heeft" is in antwoord op de aanmerking van den Minister, door het Gemeentebestuur naar het departement van Oorlog opgezonden, zoodat men eerstdaags de goedkeuring van Z. Exc. verwachtwaarna de aanbesteding spoedig zal volgen. Uit Harlingen schrijft men: Van tijd tot tijd ziet men hier het verschijnsel, dat er partijen boter per Londen- sclie stoomboot van daar als onverkoopbaar terugkomen. Vroeger, toen zich dit bij een enkel vat bepaalde, nam men daarvan geene notitie. Nu dit echter bij aanzienlijke par tijen plaats vindtvraagt de belangstellende in deze provincie of dit ook van de slechte bewerking komt, en dit is, blij kens gedaan onderzoekwerkelijk het gevalde Friesche boter is in de laatste jaren zeer in kwaliteit verminderd en wordt meer en meer door andere producerende landen wegens betere bewerking en dus zuiverder hoedanigheid, op de Londcnsche markt verdrongen. Vele Friesche boeren schij nen op de lauweren hunner voorvaderen te rusteneniii^ stede, van door de toenemende concurrentie geprikkeld te worden, om dit zoo kostbaar voortbrengsel al meer en meer te verbeteren, er een roem in te stellen de kwaliteit hoe langer hoe slechter te maken. De vrees, die door menigeen werd gekoesterd voor de hervatting der ongeregeldheden te Leiden, tengevolge van de gewone jaarlijksche togt naar Katwijk aan Zee, om de afvaart der bokkingschuiteu of pinken te zien, heeft zich niet verwezenlijkt. De drukte op de Breedstraat was niet buitengewoonterwijl alles weder tot de gewone orde is teruggekeerd. Intusschen is een geregtelijk onderzoek aan gevangen naar de schuldigen en hebben de in hechtenis ge nomen personen een verhoor ondergaan. De aanleidende oorzaak ligt wel in den gewone politie-inaatregel, maar er zijn onderdo weêrstrevigen ook namen genoemd van personen, van wier stand en betrekking men iets anders had mogen verwachten, en die zich daardoor dc verontwaardiging van velen op den hals hebben gehaald. Op 19 Augustus jl. is uit de ongesloten woning van L. Oostcrbaan, te Zuiderwoude, gemeente Broek in Water land uit een kistjewaarin de sleutel stakontvreemd 1 drie strengs granaten ketting, waaronder 5 valsehc koralen rnet gouden zijstukjes en dito slot; een gouden doekspeld; twee dito oorhangers; twee dito kapspelden. Op de jaarmarkt, do 1(1 dezer te Meppel gehouden, waren zooveel paarden aangebragt, als zelden heeft plaats gevonden. Dc markt was letterlijk geheel bezet, waaronder echter ook paarden die men niet van plan was te verkoopen voor de beste soort werden goede prijzen besteedtot /'400 terwijl de veulens werden verkocht van /'CO tot /'1G0. Ook de beste soort runderen vonden wel aftrek tegen hooge prijzen. Bij gelegenheid van de markt was er concert van de staf muziek der dragonders uit Deventer. -De gezondheidstoestand van Garibaldi baart steeds bekommering. Men zegt, dat hij een bezoek zal ontvangen van een Fransch geneesheer, Dr. Marquet, die in de hos pitalen gewoonlijk werkzaam is. Dr. Conneau, een der beroemdste mannen van de geneeskundige faculteitis op dit oogeublik, zegt men, te Turyn, van waar hij ook naar Spezzia zal vertrekken. Zonder eenigermate de ge- necsheeren te willen kwetsenis men van meening dat de vele raadgevingen, welke al die geneesheeren gewis ten beste hebben voor Garibaldizijne genezing eer zullen doen vertragen dan bespoedigen. De beeldhouwer Jacquet te Brussel is bezig aau een kolossaal beeld, bestemd om den koepel van het nijverheids paleis te Amsterdam te bekrooncn. Het heeft 4 h. 5 me ters hoogte en zal in ijzer gegoten worden. De figuur stelt eene Victoria voor; de regtervoet drukt den aardbol, maar de breed uitgespreide vleugels dragen haar voorwaarts. De eene hand houdt een fakkel, de andere een krans. Voor eeuigen tijd werd het verongelukken van het schip Golden Oale medegedeeld. Uit de daaromtrent nader door de dagbladen medegedeelde bijzonderheden blijkt, dat een der passagiers eerst werd gerednadat hij met een zoo- genaamdeu scaphauder (eene soort van drijfstoel) om zijn lig- chaam, gedurende 23 uren in volle zee had gedreven. Toen men hem opvischte, sliep hij gerust, met een zakdoek over het hoofd, om zich tegeu de brandende zonnehitte te vrijwaren. Volgens eene mededeeliug uit Cochin-Chiua groeit de katoenplant aldaar als van zelf en zonder de minste moeite, zoodat Frankrijk er vermoedelijk genoeg van die grondstof zal vindenom van elk ander land ten deze onafhankelijk te zijn. De in Cochin-Clfina gewonnen ka toen kan met die van New-Orlcaus wedijveren; zij is wit, zacht en zijdeachtig en lang van draad. Na een oorlog van twee jaren heeft Beneden Cochin-China alleen 2,000,000 te uitgevoerd. Het schijnt overigens, dat de katoenplant niet tot enkele provinciën beperkt behoeft te blijveumaar dat de bodem van het geheele rijk voor hare productie ge schikt is. Uit New-York wordt gemeld, dat zekere Fitch dezer dagen in de dagbladen dier hoofdstad heeft geadverteerd, dat een ieder, die hem met opgave van adres een dollar zou toezenden, een oufeilbaren raad zou ontvangen, om aan de conscriptie te ontkomen. In ééne week ontving hij daarop 600 brieven, waarvan ieder de gevraagde dollar bevatte. Alle inzenders erlangden daarop het volgende antwoord //Neem dienst in het eerste het beste vrijwilligers-regiment." De heer Philipps, de ontdekker van het surrogaat voor katocu, heeft thans bekend gemaakt, dat hij zijn ge heim zonder eenige schadeloosstelling wil bekend maken. De beloouing laat hij der Regering over, indien dc zaak goed mogt slagen. Deskundigen beweren, dat de door hem ontdekte stof de katoen in alle doelen zal kunnen vervangen. Osteude is dezer dagen het tooncel eener zonderlinge gebeurtenis geweest. Eene 20jarige schoone had namelijk de toestemming harer ouders voor haar huwelijk met den heer X. verlangd. Korten tijd daarna leende de aanstaande schoon vader een vrij aanzienlijke som van den heer X., maar toen het oogeublik des huwelijks scheen te naderen, trok de vader van het meisje zijn woord terug en weigerde bij her haling de terugbetaling der geleende som. Het jonge meisje dat te Brussel is gevestigd, was hopeloos, en ten einde haar het ontworpen huwelijk te doen vergetenwerd zij door haar moeder gedwongen met een pasgetrouwde dochter en haar man een reis te maken. Te Ostende gekomen nam echter het jonge meisje de vlugt met den heer X., die hei melijk aldaar schijnt aangekomen te zijn. Yooraf had het meisje zich echter meester gemaakt van al het geld en de kostbaarhedendie dc moeder in haar bezit had. Onmid- delijk werd naar allo rigtingen getelegrafeerd, maar tot op dit oogenblik zonder cenig gevolg. Deze gebeurtenis ver wekt zeer veel opzien.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3