van eenc brutale diefstal, gepleegd Woensdag avond 17 dezer, op de Achterstraat bij de Torensteeg, en bestaande in 23 stuks mans, vrouwen en kiuder kleedingstukkcn. Ook in het begin dezer week is een marinier gearresteerd beschuldigd van diefstal met verzwarende omstandigheden hij werd des nachts ontmoet door de wachts terwijl hij in het bezit was van een stoel en een paar vrouwen kleeding- stukken juist niet van liooge waarde. Daar hij te kennen gaf aan het verhuizen te zijn, werd hij onmiddelijk door de nachtwachts geadsisteerddie zelfs zoo beleefd waren om kosteloos eene woning voor hem in te ruimen. De goederen werden als haar eigendom erkend door eene dame bij wie de gearresteerde als vriend des huizes sedert eenigen tijd had verkeerd. üingsdag jl. is bij den Iloogen Baad der Nederlanden behandeld de zaak van de. Bedactie der Niemoe Courant van den Helder enz., waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, als requirante van cassatie tegen een arrest van het llof in Noordholland. Het gold hier voornamelijk de vraag, in hoeverre de hoofdredacteur van een blad schuldig kan wor den verklaard aan medepligtigheid aan laster, voor het geval dat de schrijver van het geïncrimineerd artikel bekend is, en vooral wanneer tusschen hem en den uitgever is overeen gekomen, dat hij zicli verautwoordelijk stelt voor den in houd van het blad. Men weet, dat èn in eersten aanlegèu in hooger beroep die vraag bevestigend is beslist en de re dactie tot eene geldboete van 25 is veroordeeld. Na het rapport, uitgebragt door den raadsheer inr. J. II. v. d. Sande droeg de advocaat van den requirant, inr. Jac. van Gigch, drie middelen van cassatie voorhet eerste daarop steunende dat tegen den hoofdredacteur gecue klagt was gedaan en het Openb. Min. derhalve, volgens art. 22 Wetb. van Strafv. niet ontvankelijk was in zijne actie; het tweede middel be stond in schending van art. 4 van het Kon. besluit van 24 Januarij 1814 (Staatsbl. n°. 17), omdat ten eersten bij het bekend zijn van den schrijver, zelfs des drukkers aansprake lijkheid voor de strafwet ophield en ten andere, dat dit artikel nergens spreekt van den redacteur, zoodat de strafwet bui ten hare grenzen was uitgebreid. De pleiter deed daarbij op merken, dat de overeenkomst, tusschen redacteur en drukker aangegaan, de strafregterlijke verantwoordelijkheid niet kan verplaatsen en dat zoodanige overeenkomstten aanzien van het Strafregt, aandrujscht tegen art. 8 der Grondwet, het- welkieders verantwoordelijkheid volgens de wet, dat is hier volgens art. 4 van het Kon. besluit van 1814, vaststellende, door geene bijzondere overeenkomsten krachteloos kan worden gemaakt. Eindelijk werd als derde middel voorgedragen: schending of verkeerde toepassing van art. 367, in verband met de artt. 59 en 60 van het Wetb. van Strafr. en 206 en 211 van dat van Strafv., omdat nergensnoch in het vonnis, noch in het arrest blijkt van het doel der req. oin te lasteren of te beleedigenmaar integendeel de feitelijke beslissing dat namelijk de req. had gehandeld met ligt- vaardig vertrouwen op de goede bedoeling vau den schrijver en op diens bezadigdheid, alle denkbeeld aan boos opzet uitsloot, en dat in ieder geval dat punt niet was gemoti veerd. Het Openb. Min. zal bij monde van den advocaat- generaal mr. Bijnier, op Diugsdag 30 Sept. c. k., in deze zaak conclusie nemen. Op de begrooting vau uitgaven voor den aanleg vau staats-spoorwegendienst 1863, wordt voor den weg Nicu- wediepAlkmaar uitgetrokken de som vau ƒ1,040,284; het totaal bedrag is ƒ16,000,000. Men verneemt, dat de Zoutman, onlangs van hier naar de West-lndiën vertrokken bestemd is om de Zeeland, thans te Cura9ao gestationneerd, af te lossenwelke laatste repatrieert en waarvan in dit najaar de binnenkomst wordt te gemoet gezien. De Minister van Finantiën heeft de provinciale di recteurs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen in de verschillende provinciën, uitgeuoodigd om order te stellendat geene plomberingen worden erkend gedaan met den stempel N°. 1 in gebruik geweest bij de visiteurs te Helder, maar dat, ingeval vaartuigen of goederen daarmede geplombeerd mogten zijn, daarvan dadelijk kennis worde gegeven aan den eersten ambtenaar ter plaatse van waar het vaartuig of de goederen zijn gekomen, met uit- noodiging om te onderzoeken en onverwijld te berigten door wien de plombering in dit geval is gedaan. Den lOden der volgende maand zullen aan boord van het alsdan alhier liggend schip Java Jacket, gezagvoerder D. Crap Hellingman, cmbarqueren de 2" luits. der Infant. K. II. Uhlman, II. Gorter, W. V. vau Erp en W. Y. Aussums, allen van het leger in O. I., ten einde met dien bodem naar Java te vertrekken. Z. M. heeft den luit. l/z. lc kl. C. A. A. Amand en den luit. t/z. 2° kl. J. D. Hooglant, beiden thans in Oost-Iudië, 0]i verzoek, eervol uit du zeedienst ontslagen met den laat- sten der maand, waarin dit besluit ter lmnner kennis zal worden gebragt. -Door Z. M. zijn onder meer anderen benoemd tot kapt. bij het 7',c regiment de le luit. J. A. L. O. van der Monde en tot kapt. bij het 4'1<! regiment de le luit. J. T. M. de Meer. Men schrijft ons van Texel dd. 25 Sept.: Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen eener Nieuwe Boomsche Kerk aan den Burg, was de minste inschrijver de lieer Brugmans van Nieuwe Niedorp, voor de som van ƒ27,000. De gewone Koemarkt aan de Schagcrbrug valt dit jaar in op Maandag den 20° October a. s. Uit 's Dage schrijft men aan de Amsterd. Courant: //Uit goede bron kan ik u melden, dat de wijzigingen, waartoe de concessie der doorgraving van Holland op zijn smalst, naar aanleiding der bedenking die van de zijde der Staten-Generaal zijn gerezen, vatbaar is geacht, door de Ministers van Binuenl. Zaken en van Eiuantiënmet den lieer Jager zijn vastgesteld." Maandag morgen jl. werd in het drooge dok te Ylissin- geu, dat nu door liet nieuw gebouwde stoomgemaal geheel was leeg gepompt, Zr. Ms. korvet met stoomvermogen de Prins Manrits binnen gehaald om nagezien te worden. Volgens gerucht wordt dit schip uitgerust, om nog vóór den winter de reis naar Oost-Indie te aanvaarden. Door kapt. de Boer, voerende het kofschip Jlise, 15 dezer te Oporto gearriveerd, is aldaar aaugebragt kapt. \Ve- gener, diens vrouw en zoon, benevens 5 zeelieden, uitma kende de equipage van de Nederl. kof Hendrike, welke bodein op de reis van Genua naar Antwerpen, op 41° 47' NB. en 10° 17' WL. in zinkenden staat verlaten is. Het schip Hïlton Maid, kapt. Eair, van het Nieu- wediep te Suuderland gearriveerdis in aanzeiling geweest met het schip Triton, van Shiekls naar Teigumontli, welke bodem dien tengevolge gezonken is. De equipage is door de Hilton Maid gered en aldaar geland. Er openbaart zich te Botterdamvolgens de Jtott. Ct. eene hevige afkeuring van het invoeren van een inkomend regt op de koffij, gelijk dit door den Minister vau Finantiën den lieer Betz, is voorgesteld, en verneemt men dat zulks te Amsterdam eveneens het geval is. Men zegt ook dat de Kamer vau Koophandel te Botterdam dezer dagen over de zaak zal beraadslagen. Uit Hoorn, dd. 23 Sept., schrijft ineu: Heden had alhier in onze in rouw gedompelde stad de plegtige be grafenis plaats van onzen gcachten burgervader, den heer jhr. mr. P. van Akerlaken. Alle autoriteiten vereerden deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheid. Onze geachte predikantds. ten Brummeler Andricssensprak met diepen ernst aan den grafkuil en herdacht 's mans leven en werken op gepaste wijze, waarna jhr. mr. D. van Akerlaken het woord opnam en den spreker, benevens al de aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling. Bij den gemeenteraad te Amsterdam is ingediend een adres, waarbij de aandacht vau den raad wordt gevestigd op een toestel, waardoor het personeel voor eene brandspuit tot 8 personen kan worden verminderd. Deze toestel is uitgevonden door W. de Boer, timmerman aldaar. Men schrijft uit Leeuwarden »De Friesche landbouwers komen op tegen de beschuldi ging, dat zij slechte boter gaan alleveren, en deze daarom niet alleen uit J-ionden onverkocht terugkomtmaar den naam van 't produkt in 't buitenland bederft. Een enkele boer moge zich door een oogenblikkelijk voordeel laten verleidende landman kent in 't algemeen beter zijn voor deel, en stelt prijs op zijn eerlijken naam. liet zijn echter kleinhandelaren die de zaak bedervenen die eeu mengsel van allerlei goed in Friesche botervaten naar de Londensche markt zenden. Het blijkt, omtrent de ontdekking van den heer Ilarben tot vervanging vau de katoendat de vezelen ver kregen zijn uit het bekende zeegras (Zostera Marina) zonder dat hij echter tot heden beproefd heeft, die vezelen tot eenig weefsel te verwerken. Men schijnt echter zeer gunstig over deze stof te oordeelen. Intusschen wordt ook van el ders gemelddat door verschillende bewerkingenvezelen kunnen worden verkregen, die op katoen gelijkenuit Jute, uit Spaansch grasuit Niew Zeeland vlasgewonen hennep Sisol hennep, Manilla hennep, brandnetelen enz. Men meldt uit Frankfort 22 September: Aan de domkerk alhier had lieden ochtend het volgende

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2