DE SCHADUW ALS GETUIGE. plaats. Een jongman, die reeds vroeger blijken van krank zinnigheid had gegeven, meldde zich bij den torenwachter aanom den toren te beklimmen. De wachter bemerkende met wien hij te doen had, zond onniiddelijk om eenige politiedienaren, bij wier aankomst de krankzinnige in allerijl tot het hoogste punt van den toren, de spits van' de zoo genaamde Rijkslantaaruopklouterde. Niemand durfde hem te volgen, uit vrees, door den krankzinnige aangevat en naar beneden geworpen te worden. Eenige oogenblikken vreesde de menigte, die aan den voet van den doin was verzameld, dat de krankzinnige, die reeds zijne muts in de lucht had geworpen, van den toren zou afspringen. Hij vergenoegde zich echter met eenige glazen van de Rijks- lautaarn te breken en zette zich toen bedaard neder. Eerst na eenigen tijd gelukte het den adsistent van den toren wachter, een zeer vlug jongman, geholpen door eenige man nen van de brandweer, den ongelukkige te vatten en in verzekerde bewaring te brengen. Door het hof van assises, dep. de 1'Eure is een 14- jarige jongeling Mazier genaamd, wegens moord veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf en 10 jaar onder toezigt van de politie. Deze jeugdige misdadiger, uit welwillendheid door de markiezin van Cambray opgenomenwerd tot tuiu- mans-leerling opgeleid; hij was die zorg echter onwaardig, door zijn opvliegend en norsch karakter. Een der vrouwe lijke dienstboden, de lSjarige Marie Ballois, was rnet de moederlijke zorg over hem belast. Toen zij eenmaal zijne kiel niet spoedig genoeg had versteld, was hij haar des Zondags gevolgd en had haar met een mes een steek in den buik gegeven, en vervolgens zoo verminkt, dat het slagtoffer bijna onkenbaar was. Wegens zijne jeugd was eerst geene verdenking op hem gevallen. Een dorpeling had hem achter het meisje hel bosch zien ingaan, en hier door kwam de misdaad uit. Hij erkende, en 't is werkelijk gebleken, dat alleen wraakzucht over een nietig uitstel de misdaad veroorzaakte. Een landbouwer te St. Queutin weet tegenwoordig zijne kalveren, schapen en varkens met levertraan te nies ten. Hij geeft aan de varkens 63 wigtjes per dag, aan de schapen 31 en de kalveren 50 wigtjes; binnen 90 dagen waren de dieren volkomen vet De slagers hebben verklaard nimmer zulk malsch en wit vleesch te hebben gezien. Tegen het einde van November zal er te Londen tusscheu Mace en King eene boxpartij plaatshebbende prijs voor den overwinnaar zal zijn de gordel van het kampioenschap van Engeland en 200 pond. Er zal te Parijs eene belangrijke verbetering in de broodbereiding worden ingevoerd volgens het stelsel van den heer Mège Mouries. Er is eene commissie benoemd om dit stelsel te onderzoeken en deze heeft in den Moniteur een zeer gunstig rapport ingediend. Het thans met zemelen vermengde brood wordt door goed gezuiverd brood vervan gen, zoodat de mindere klasse daarbij zeer bevoordeeld zal worden. Naar 't Hoogd., van Adolpu Göiu.ixr,door L. A. Lauiieij. Ecu jong meisje, bijna nog een kind want liet was nog maar vijftien jaren oud werd voor de regtbank gebragt. Zij was beschuldigd van moord! Men riep mij om baar verdediger te zijn. Ik had mijn loopbaan als advokaat naauwelijks begonnen. Dit was het eerste gewigtige geval in mijne praktijkhet eerste dat mij op de plaats van een verdediger voor de Assises bragt. Ik was nog niet door de gewoonte voor liet medelijden met liet schrikbare noodlot mijner cliënte ontoegankelijk geworden. Deze ijselijkc koelheid, met welke de rcgtsgclecrden een vrccsclijk geval van het standpunt eens kunstigeu criticus beschouwenlag voor mij nog onafzienbaar ver. Ik was door het noodlot mijner cliënte niet alleen medelijdend geworden maar ik leed, zoo als mij naderhand eerst regt duidelijk werd, wclligt meer dan zij over wier hoofd het doodvonnis zweefde. Een pijnlijk gevoel van drukkende verantwoordelijkheid liet mij dag noch nacht rust. Het proces mijner ongelukkige cliënte stond mij elke minuut voor oogen. Immer zag ik haar de bloedige daad plegen, door alle phascn heen. De akteu van dit proces hadden in de daad eene dnivelsehe werking op mijn gestel. Ik had mij bijna doof en blind gelezen. Ik gevoelde de noodzakelijkheid mij uit liet labyrintli te redden, waarin ik reddeloos ver loren was om niet geheel en al mijn oordeelkracht te verliezen. Ik maakte verre wandelingen door bosch en veld; dochik waagde het niet, uit vrees aan den dood mijner cliënte schuld te hebbenuit mijn rokzak de akten te verwijderen. Kon het ongelukkig kind schuldig zijn Was zij eene met bloed be vlekte misdadigster? Eene moordenares? Ik had haar meermalen gezien en gesproken een zachtmoedigbeschroomd cu lief meisje dat niet in staat was een kanarievogel of ccuc duif te dooden. Doch hare misdaad was zonneklaar bewezen. Zij heette Anna Dormcr Hcrilage cu werd door de regtbank van Northamp- ton aangeklaagd wegens moord van Ernst Adolpli Seatou, een kind en zoon van have zuster. De geschiedenis der arme Anna en der op haar rustende misdaad is in korte trekken de volgende Op zijn prachtig landgoed in liet graafschap Xorthamptoushircleefde een baronet, sir ltalpli Jleritagc. Deze edelman bezat ecu enkelen zoon, die eerst door zijn slechts ligtziunigen levenswandel, later echter door werkelijke misdaad alle banden had verscheurd die hem aan zijne familie keuuisscu en vrienden, ja zelfs aan zijn treurenden vader verbonden. Sir ltalpli llcritagc had opgcotlcrd, wat hij vermogt, hij had onvermoeid gestreefd den verloren zoon weder op den weg van een braaf inensch te brengen vergeefs. Aleu hoorde van straatroovcrijvan inbraakmeest altijd den naam van ltichard lleritage. Siuds deze misdaden gepleegd werden was de booswicht ltichard Heritage verdwenen. Zijuc vroegere kennissen meenden dat hij naar Zuid-Amerika gevlngt was, als hij zich niet op de ecu ol' andere afgezonderde plaats van het leven berooid had. Sir ltalpli leefde lange jaren zonder liet minste hcrigt van zijn zoon. De edelman, die reeds lang weduwnaar was, werd iillcngskeiis een grijsaard en verlangde immer vuriger ecu wezen te bezitten dat hem lief had, dat hem kon verzorgen en hem eenmaal de oogen kon sluiten. ilehalve zijn zoon bezat Sir ltalpli slechts nog een bloedverwant, zijn broeder Alfred die reeds in zijne jeugd met vrouw en twee kleine kinderen naar Ccylou verhuisd was. Juist op deu tijd, toeu sir ltalpli bet eenzaam lc\cu begon te verfoeijeu outving hij van (Jeylon een brief. De vrouw van zijn broeder was gestorven cu deze was korten tijd daarna deuzell'deu weg gevolgd. De kinderen van Alfred lleritage waren wcczcn. 't Waren twee dochters. De oudste Itackael was 11a een tweejarig huwelijk weduwe geworden en bezat een knaapje. De jongste Anna Dormcr, was lietdie aan liareu oom in Nortbamptonshire liet berigt van deu dood zijns broeders schreef. Aiiim had door deu dood baars vaders het meest verloren. Zij was bijna onbemiddeld, terwijl hare zuster ltachacl als mede-erfgeuamo van haar mau eeu ambtenaar der kolonie iu gemeenschap met den kleinen Ernst Adolpli Seatou een niet onbeduidend vermogcu bezat. De oude Sir ltalpli beschouwde dezen brief als eeu wenk der Voorzienig heid. liet oogeublik was gekomeu, dat de oude mau zijuc eigene zaken met die zijner nichten iu orde moest brengen. Hij schreef naar Ceylou en verzocht aan zijne nichten bij hem te komen wonen terwijl hij daarbij voegde vust besloten te zijnzijn neef de kleine Ernst Seatou tot universeel erf genaam te maken, en zoo deze in jonge jaren mogt komen tc overlijdeu de kleine Anna Dormcr lleritage in zijne plaats zoude treden. Tegelijker tijd maakte de oude Sir ltalph in de dagbladen bekend dat Richard lleri tage onterfd was. Terwijl deze geen woord van zich liet hooren, ontving sir ltalpli bet telegrafisch berigt dat Rachel niet haar kind te Li verpoot waren aangekomen. De beide zusters zetteu hare reis naar Nortliampton over land voort en kw amen iu de nabijheid van lleritage Hall de bezitting van haren oom aau. Zij moesten deu grooten straatweg verlateu om met extra post de woning van den ouden mau te bereiken. Reeds laat iu deu avond kwam de koets met dc reizigers voor een aau de straat liggend logement „de Leeuw waar de koetsier eenige oogen blikken stil hieldom de paarden te voeren. Toeu de koets de reis in liet slechter gewordene weer vervolgde, trof de reizigers die tot dusverre haar reis zoo gelukkig hadden voortgezet, het eerste ongeluk, liet regter achten rad liep van de asde koets viel om en brak de as. De zusters waren genoodzaakt naar „de Leeuw" terug te kecreu. Het regende plassendc wind huildetoen de zusters met moeite iu huis kwamen. De waardin gaf hare fraaiste kamer welke echter nog onelegant genoeg was waarin twee bedden en in het midden met eeu beschot voorzien, waardoor als liet ware twee vertrekken gevormd werden. Hier was het dat de twee zusters zich voorliet nachtverblijf gereed maakten, nadat de deur door Rachael zorgvuldig gesloten was geworden. Dc zusters gingen naar bed en spraken nog lang over hare aanstaande aankomst op Heritage Hall. Ik hoop, zeide Anna, dat de kleine Ernst moge blijven leven om van zijne erfenis te genieten. Dit is echter zeker, dierbare Rachael, dat mij do gedachte pijnigt van u gescheiden te leven. Zoude er eeu ongeluk ge schieden eu de kleine Ernst sterven, dan zal ik zeker ongehuwd blijven cu wij zullen ouafseheidbaar op Heritage Hall ons leven slijten. Eeu droevige gcdachtenstroom doorliep liet hart der beide zusters. Ik weet niet hoe ik het hebzeide Rachaelsedert eenige uren ben ik zeer angstig geworden. Ik baalde weder ligter adem toen wij dit huis achter den rug hadden eu toch moesten wij hier weder tcrugkeeren cu den gansclieu nacht blijven, Hij zal voorbijgaan. Goede nacht, ltachacl 1 Goede nacht lieve kleine ErnstLigt hem nog eens op dat ik zijn handje kan drukken. Goede nacht lieve engel. Goede nacht beste Anna De zusters vielen iu slaap eu de kleine Ernst legde zich voor zijn laatstcn slaap in de armen zijner moeder. De oude grootc huisklok had naauwelijks een uur geslagentoen waard, waardin kuechten en meiden door eeu vrccsclijk geschreeuw uit den slaap gewekt werden. Allen liepen met een lamp door deu gang naar dc kamer der reizigers. Hier wachtte die lieden een vrccsclijk schouwspel. De kamerdeur der zusters stond wijd open. Op deu drempel half in de kamer half in deu gang lag de jonge weduwe bewusteloosoogeusehijnlijk dood. Anna stond in haar bed eu schreeuwde. Haar klcêrenhare handen liet beddegoed was vol bloed. Aau den kleineu Ernst, dacht op dit oogen- blik niemand. Dc lieden waren zoo verschrikt dat zij handelen noch denken kouden. Wordt vervolgd In het Nieuw Dagblad van 's Ilage van lieden leest men liet volgende ingezonden stukje. Mijnheer de Redacteur! Ik verwacht van uwe onpartijdigheid de plaatsing van het onderstaande in het eerstuitkomend N°. van uw blad. In uwe courant van 23 dezer, N". 224, komt in een particuliere correspondentie uit het Nieuwcdiep, onder meer andere onjuistheden, voor: //dat de aannemers geb. Visser, van Sliedrecht, in den beginne ook schijnen te hebben in gezien, dat het nieuwe drooge dok alhier nooit met vrucht zou kunnen gebruikt worden." Als aannemer van dat dok protesteer ik tegen dit ge zegde en verklaar het voor eene bepaalde onwaarheid. Noch in deu beginne, noch later is zoo iets door mij ingezien. Ten slotte moet ik u opmerken, dat gebr. Visser niet ab aannemers van dat of andere dokwerken bekend staan. Ik heb dc eer te zijn, UEd. Dw. Dienaar, (get.) A. Visser Pz. Cour.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3