Dr. Fatridge heeft aan liet Garibaldi-comité een rapport ingediend over den toestand van den gekwetsten generaal. De ontsteking heeft opgehouden en de pijn is verminderd. Over eenige maanden zal Garibaldi weder kunnen loopen doch met een stijf been. Volgens berigten uit New-York van den IS" September, hebben de bondstrocpen de Zuidelijken den 15" nagezet, op welken dag bij Sharpsburg een veldslag werd geleverd tusscheu Mac Clellan en Lee. Den 17" werd do slag door de Zuidelijken hernieuwd, die door Jackson waren versterkt. De Zuidelijkenin den llank door de bondstrocpen aange tast, werden geslagen. Een Zuidelijk generaal en een ge deelte zijner divisie werden gevangen genomen. 15,000 gevangenen en 6 stukken vielen in handen der bondstroe- pen. Het resultaat was ter gunste der bondstrocpen, doch er is nog een andere veldslag noodzakelijk, om de finitief uit te maken, aan welke zijde de overwinning ver bleef. 1TI Bü'_W S T IJ B UT 3 317. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, enz. 30 September 18G2. De nieuw gebouwde draaibrug over het Heldersch kanaal bij de Nicuwstad is gisteren voor het publiek opengesteld. Het wekt ieders bewondering, de weinige kracht die aan gewend behoeft te worden om dit vrij colossale en geheel van ijzer vervaardigde ligchaam in beweging te brengen. De nette, eenvoudige en solide bewerking draagt mede de algemeenc goedkeuring van deskundigen weg, en strekt onzen gemeente bouwmeester en den aannemer tot eer. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer P. B. Itceringhom als Rijksambtenaar, tevc»s de betrek king van Wethouder dezer gemeente te aanvaarden. Van wege de Maatschappij van do Duinwaterleiding alhier, worden buizen gelegd naar het fort Erfprins om het garnizoen van water te voorzien. lieden morgen is alhier gearriveerd het Ned. koopvaar dijschip Hieuw Holland, kapt. Tuk, aan boord waarvan zich bevonden 18 passagiers en eeu transport, sterk 120 onder- ollic. en manschappen van het 1 ndische legerwaaronder 20 gevangenen die in Indië gevonnisd zijn en hier te lande hunne straf moeten ondergaan. Laatstgenoemden zijn on der een geleide van Mariniers eu Agenten van Politie voor- loopig naar het Wachtschip getransporteerdterwijl de overige militairen in het passantenhuisbij den heer P. J. van Wijngaarden tijdelijk zijn gehuisvest. Zondag jl. is van hier naar Hellevoetsluis vertrok ken de nieuw gebouwde schroefstoomboot 4e kl. Coe/ioorn om aldaar uitgerust en opgetuigd te worden. Gisteren is alhier door liet Noordhollandsch kauaal van Amsterdam aangekomen, het nieuw gebouwde schroefstoom- schip 4e kl. Soestdijk, naar wij vernemen zal het spoedig de Coelioorn volgen om ook te Hellevoetsluis opgetuigd en uitgerust te worden. Op Donderdag 23 Octobcr des middags ten 12 ure, zal aan het Ministerie van Marine te 's Gravenhage worden aanbesteed: het maken en stellen van eene enkele plaatijze ren brug, wijd 22 el, over de voorhaven der Zeedoksluis van het maritime etablissement alhier, met de leve rantie der bcnoodigde bouwstoffen en arbcidsloonen; billetten in te leveren uiterlijk Woensdag 22 Octobcr des middags ten 12 ure. Men is verpligt daarbij op te geven in welke fabriek de draaibrug vervaardigd wordt. De ofiic. van gez. 2° kl. C. J. van Stockumthans dienende op het Wachtschip te Vlissingen, wordt overge plaatst op Zr. Ms. transportschip do Heldin, liggende alhier. Beroepen te Eijerland op Texel, de heer II. A. Gillot, Candidaat tot de II. Dienst bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland. De ledematen der Doopsgezinde gemeente te Alkmaar, hebben ter vervulling der vacerende betrekking van leeraar een drietal geformeerd, waarop zijn geplaatst (alphabetisch) de hecren S. Gorter, te Aalsmeer; A. W. Iluidckoper, te Waal op Texel, en J. .Tulius, te Monnickendam. In de Prov. Overijss. Cl. leest men: De heer Tirat van Parijs, zich noemende "doctor," is, nadat hij Zaturdag morgen een bezoek had ontvangen van de plaatsel. com missie van gcnecsk. toevoorzigt te Zwolle en een paar ge- neesheeren, te dier stede practiserende, waarbij hem is verzocht, het diploma te vertoonen, waaraan hij het regt ontleent om als geneeskundige te practiseren, terstond spoorloos verdwenen. Van de ontmoeting is proces-verbaal opgemaakt en aan den officier van justitie verzonden. Tij dens liet bezoek dor comin. was er een aantal lijders in het logement aanwezig om gelden terug te vorderen voor werkeloos gebleven toestellen. In het ingediende wetsontwerp tot verhooging van Iloofdst. VIII (Marine) 1862, wordt art. 19 van dat lloofdst. verhoogd met 1,400,000 en alzoo het totaal opgevoerd tot ƒ10,483,589.50; dit ontwerp is zijn oorsprong verschuldigd aan de omstandigheid dat de ïögeringin verband met de gewigtige gebeurtenissendie in de maand Mei 1S62 op do reede van Norfolk in Noord-Amerika zijn voorgevallen en met het oog op hetgeen de toekomst zou kunnen vorderen, in tijds bedacht behoort te zijn op eene verandering in inrigting en verbetering van schepen en vaartuigen, in betrekking tot de verdedigingsmiddelen, door het aanbrengen van ijzeren pantseringen en koepels. Naar men verneemt, is de zaak van den burgemeester van het eiland Urk eu van zijne schoonzuster, do vroed vrouw dier gemeente, door de regtbank te Hoorn, in het be gin van Junij 1SG2, verwezen ten criminele, als daarstel- lende misdaad van valschheid in geschrifte. De beide aangeklaagden zijn echter, naar men beweert, nog steeds in voorarrest te Hoorn en zien voorzeker met groot en regt- matig verlangen de behandeling hunner zaak bij het Hof in Amsterdam eu den eindelijken atloep van het geding te gemoet. De beklaagde is, zoo men weet, geruimen tijd geleden als burgemeester ontslagen; de tusschen-regering op het eiland duurt nog voort; Urkcrs en niet-Urkers dingen waarschijnlijk naar dat ambt. Met gespannen aandacht staren de eiland-bewoners naar den vasten wal, van waar schuld of onschuld voor hunnen ex-burgervader en voor hunne vroedvrouw en een nieuw hoofd voor hunne gemeente moeten opdagen. Naar aanleiding van de onlangs te Leiden plaats ge had hebbende ongeregeldhedenworden de volgende beharti- gingswaardige opmerkingen gemaakt: "De generaal Foy zeide eens in de Fransche kamer van gedeputeerdendat de moeijclijkste post in een leger de post van korporaal isen dat hij een korporaal altijd met onderscheidiug groette, omdat een goed korporaal een man met zeldzame hoedanigheden zijn moet." "Wat Foy van de korporaals zeide, zou men met even veel regt van de politie-agenten zeggen kunnen. Wij vor deren van onze politie-agenten eene som van deugdendie weinig fatsoenlijke lieden bezitten. Een agent van politie moet waakzaam zijn, beleefd, ook als hij uitgescholden wordt energiek en zachtzinnig, voortvarend en gematigd, ferm en Dogmatiekhij moet zijn gezag handhaven zonder iemand te krenkenhij moet voor zijne eigene verongelijkingen vergevensgezind zijn als een Christenen voor allo belee- digingen der wet onvermurwbaar als eene rots. Hij moet ijzeren handen hebbiai en fluweelen handschoenen. Voor al deze deugden wordt hij beloond met ƒ400 'sjaars en een stel kleêren "Wanneer eens de type van den politic-agent gevonden is, zullen allo vrouwen met hem willen trouwen en alle mannen hem hunnen boezemvriend maken. Want het ideaal van den gentleman, van den mensch en den Christen is verwezentlijkt, is agent van politie geworden. "Wij vorderen van den agent van politie ai de goede hoedanigheden, die wij meestal zeiven niet hebben. En om te beproeven of hij ze inderdaad heeft, bejegenen wij hein met grootc minachting. Eeu "diender" is voor een zeer groot aantal menschen iets benoden een dief. Een "fatsoenlijk" man rekent het beneden zich, te doen wat een politie-agent hem zegt. Bij de jongste straatrumoeren is het weder overtuigend geblekenhoe weinig besef ons zoo genaamd fatsoenlijk publiek heeft van de verpligtingcn jegens de politie. De kwestie van bevoegdheid late men voor het oogenblik daar. Dat het gemeen te Leiden vooral des Za- turdags avonds, op de voornaamste winkelstanden den baas (om niet te zeggen de beest) speelt en tegen de voorbijgangers baldadigheden pleegt, ondervindt elk, die op zulke oogenblikken het ongeluk heeft zulke wegen te moeten passeren. Of een commissaris van politie, hiervan verwittigd, verpligt is daarvoor eerst instructien van het hoofd der gemeente te gaan vragendan of hij bevoegd is uit eigen hoofde de maatregelen te nemen, die noodig zijn om de ongestoorde passage te verzekeren, dit zijn vragen die door hooger ge zag moeten uitgemaakt worden, evenzeer als de vraag, of de bevolen maatregelen alleen met noodige] strengheidof mot onnoodigc barschheid ten uitvoer gelegd zijn. Het ergste is niet de oploop van het gemeenmaar de onwil der fatsoenlijkenom hot consigne der politic-agenten to eerbiedigen. De politic-agent heeft de hem bevolen orders niet te bediscussiëren, hij voor zich moet zijn consigne uitvoeren en het doen uitvoeren. Zij die mcenen dat het

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2