de jongste pogingen in de zuidelijke provinciën hebben deelgenomen. De militairen, die vau het leger zijn gedeser teerd, zijn van die amnestie uitgesloten. Dit besluit zal officieel worden bekend gemaakt. Te Lucca is bijna een oproertje uitgebroken en heeft de maire, een zeer liberaal lid der kamer, zijn ontslag ingediend, omdat de minister van openbaar onderwijs eenc Protestant- sche dame benoemd had in eene inrigtiug van onderwijs voor jongejufvrouwen. De minister zal echter om die vlaag van onverdraagzaamheid de benoeming niet intrekken. De in de vorige week geschorste meeting voor Garibaldi, was jl. Zondag te Londen in Ilydepark op nieuw belegd. Bij die gelegenheid is echter weder een bloedige strijd ontstaan tusschen de Garibaldisten en Ieren, waaraan ook soldaten deelnamen en die ook onderscheidene verwondingen ten ge volge had. Vele personen zijn gearresteerd. Door de tusschen- komst der politie is een einde aan dezen strijd gemaakt. De dagbladen berispen de politie er over, dat zij niet vroeger tusschenbeide gekomen is. Men verneemt, dat Mason en Slidell te Parijs en Londen nog eene poging zullen aanwenden om het Zuiden te doen erkennen. Mogt die mislukken, hetgeen niet te betwijfelen is, dan zullen zij dadelijk vau hunne functiën ontheven zijn. Slidell zal waarschijnlijk te Parijs blijven wonen. In Engeland zijn in de katocndistrictcu onderscheidene mee tings georganiseerd met het doel oin de tussehenkomst der rege ring in den strijd te verzoeken. Zoo was ook te Staley- bridge eene vergadering belegd, om der regering te verzoeken in het belang der katoennijverheid in den strijd in N. Ame rika tusschen beiden te komen. De overgroote meerderheid besliste echter, dat de katoenongelegenheid alleen aan de re bellie der Zuidelijke Staten was te wijten. De President Lincoln heeft eene proclamatie uitgevaar digd, volgens welke de slaven in de oproerige Staten met 1 Jan. a. s. in vrijheid moeten zijn gesteld. Tevens heeft hij de habcas-corpus-acte geschorst en alle staten der Unie in staat van beleg verklaard. De Noordelijken hebben herhaalde pogingen gedaan, om den Potomac over te trekken, zij zijn echter teruggeslagen. De generaal Stuart van de Zuidelijken, is bij Willems- port over den Potomac getrokken. Poote heeft in het congres der Zuidelijken een voorstel ingediend, inhoudende, dat de overwinningen van de Zui delijken aan het gouvernement het regt geven, om commis sarissen naar Washington te zenden, ten einde op eervolle voorwaarden den vrede aan te bieden. 1TIE TT TT S TIJ D III3 E1T llclder, Nicuwediep, Willemsoord, enz. 3 October 1SG2. Heden middag half twee ure is door ecue vigelante, bij het afrijden van de Molenbrug, een kind, dat voor de woning spelende was, overreden en wel zoodanig, dat het wiel over de beide beentjes is gegaan. Nadat geneeskundige hulp is ingeroepen, is gebleken dat geen der ledematen ge broken zijn maar zwaar gekneusd. Gcpasseerden nacht heeft een marinier in dronkenschap met de hand een ruit ingeslagen, tengevolge waarvan hij zich deerlijk aan den pols bezeerde, zoodat het bloed erbij stroomen uitvloot. Door de onmiddelijk verleende hulp van Dr. Kros, is de wond aaneen gehecht en de bloeding gestuit. Vervolgens is de patiënt op een draagbaar naar het Marine Hospitaal overgebragt ter verdere behandeling. Uit eene officiële mededceling van den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier, is ons gebleken dat het be- rigt, in ons vorig nommer, betreffende den aankoop van een orgel en de eventuele plaatsing daarvan in het kerkgebouw, ten eenemale met de waarheid in strijd is. Onze welwillende berigtgevcr ter dezer zake, schijnt dus niet juist ingelicht te zijn geweest. Naar wij vernemen heeft de Minister van Oorlog approbatie verleend tot het bouwen van eene nieuwe school en onderwijzerswoning te Huisduinen, binnen den verboden kring van het fort Kijkduin. Gisteren avond 7 uur is Zr. Ms. nieuw gebouwd stoom schip 4" kl. Soesldijk van hier naar Hellevoctsluis vertrok ken ten einde aldaar te worden opgetuigd. Eenige equipe- mentstukken zijn hier aan boord genomen. Met den 11 dezer maand wordt van Zr. Ms. korvet Prins Maurils der Nederlandenliggende te Vlissingen, overgeplaatst op het Wachtschip alhier, de officier van ge zondheid 1° kl. J. A. C. von Königslow. Zr. Ms. fregat der 2e kl. Prins Aleseaniler der Neder landen is lieden morgen uit het oude drooge dok gelaten en zal den 21" dezer in dienst gesteld worden, met bestem ming naar Oost-Indiëonder bevel vau den kapt. t/z. M. Cazaux van Staphorst. Voorts worden met gezegden datmn almede op dat fregat geplaatst: de luit3, t/z. der 1° kl. II. D. Slegt-, als P offic. A. Jarman en jhr. T. L. Brantsen; de luit3 t/z. 2° kl. J. M. L. A. P. Wirix, L. F. II. Tuckerman, G. C. C. Thie- rens, T. C. Gobée; de offic. van gez. der 2° kl. A. de Meijer, 3e kl. C. Euthoven; de offic. van adm. lc kl. W. H. Toutlemonde; de adj.-adm. F. A. Frederiks; do scheeps klerk E. II. W. Wijnmalen. Zr. Ms. zeilkorvet Prins Maurils der Nederlanden bestemd om met de adelborsten eene instruetiereis van Vlis singen naar Batavia te makencu na kortstondig verblijf aldaar te retourneren, heeft het volgende ctat-major: komrn. kapt.-luit. t/z. II. Kemper; eerste officierenluits. t/z. 1® kl. A. A. 's Graauwen en 1'. Boodzand; luits. t/z. 2° kl. P. Swaan, L. B. van Maaneu, J. F. van Kervel en J. F. M. de Lange; adelborsten lc kl. J. lt. Ilagedoorn, VV. J. P. van Waniug, U. E. F. van do ltivière, A. P. S. G. Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, II. van der Meer, I'. J. Dunlop, J. A. Willink Ketjen, J. J. Cambier, P. Holtzapffel, H. lt. J. J. Thorbecke, P. J. L. Dechatelcux, II. Nijgh, J. llaremaker, A. J. Krabbe, A. F. J. Frakkers, J. A. A. Schueither, II. II. Bowles en G. J. Fischer; offic. v. gez. 1° kl. J. A. C. Königslow (welke echter zal worden vervan gen)idem 3C kl. D. Matak Fontein; offic. van adm. 2° kl. W. J. 11. van Es. Een regerings-telcgramgedagtcckend Batavia 29 Au gustus luidt: "Men hoopt den 4" September het gaz te Batavia te ontsteken. ik heb, onder voorbehoud, aan Poolman c. s. concessie verleend voor den aanleg van een ijzeren spoorSveg van Samarang over Damak, naar Solo en Djokjokarta". Het barkschip Jjelfshavenkapt. Schaap, van New- Castle (Australië) naar Batavia, is bij Timor gestraud. Met het stoomschip Nora zijn van Londen terugge- bragt 178, zoo groote als kleine vaten afgekeurde boter, die er dan ook, om het ware woord te gebruikenvie3 uit zag. Als boter is die waar onverkoopbaar, en in het ge heel is er door de eigenaars wel ƒ4000 schade geleden. Door den burgemeester van Botterdam is aan kapt. G. Nijland, voerende het schoonerschip Speculant, ter hand gesteld een prachtig gouden liorologie met gepaste inscriptie en ketting, hem vereerd door het Amerikaansch Gouverne ment, wegens het redden der cquipagie van het Ameri kaansch fregat Chicago, op zee verbrand en door hem behouden te Pernambucco aangebragt. Men schrijft uit de Haarlemmermeer, dd. 4 Oct. Eergister had alhier het volgende verschrikkelijk ongeluk plaats. Bij een landbouwer, die bezig was graan te dor- schen met eene dorsch-machinekwam een der kinderen een jongentje vau 6 jaar, te digt bij de machine, met het ongelukkig gevolg, dat zijne kleêren door het rad gegrepen werden en het, eer men er aan denken kon de machine te doen stilstaaneen der beentjes verbrijzelde en het hoofdje als afgemalen werd. Een zijner zusjes dat er bij stond, wilde den knaap nog redden, doch raakte zelf met hare vingers tusschen het kroonrad, waardoor ook zij ernstige verwondingen bekwam. Uit Goriuchem wordt gemeld, dd. 3 Oct. jl.: Het is bijna een jaar geleden dat de heer M. de Geer, een in gezeten dezer stad, de som verloor van ruim ƒ7000en wel tijdens zijn verblijf te Vlissingen, waar gemelde heer voor zaken vertoefde. De dienstmaagd, uit het koffijhuis van den hr. Lobry aldaar, had de portefeuille, waarin genoemde som besloten was, gevonden, doch haar wederregtelijkgehouden. Deze week wisselde die dienstmaagd een bankbiljet van ƒ1000, hetwelk achterdocht gaf, waarop zij, met hare moeder, werd gearresteerd. Spoedig bekende zij die som gevonden en behouden te hebben. Dezen morgen ontving dan ook de heer de G. een telegramhoudende berigt vau het bovenstaande. Men begrijpt dat de heer de G. niet dralen zal zijn gevonden geld in ontvangst te nemen. Gelukkig had de dienstmaagd daarvan weinig gebruik durven maken. In eene correspondentie uit s' Bosch werd dezer dagen geklaagd over de boeken, die op enkele openbare scholen werden uitgereiktde raad van 's Ilertogenbosch iieeft thans besloten, den kinderen voortaan zilveren medaljes uit te doen reiken. Het is zonderling; tenzij de raad door medaljes aan kin deren uit te reiken, dc waarde van andere medaljes en eere- teekenen mogt willen verkleinen

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2