ir i a tj w a ij p i aj g b ar. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 October 186?.. Het oude drooge dok is lieden morgen ontledigd om de stapelblokken voor de Ljambi te stellen, daarna heeft men het weder vol water gelaten en heden namiddag ten 3 ure is de Ljambi daarin gebragt. Het gerucht dat door sommige bladen vermeld wordt dat ook dit dok door de werking der wellen onbruikbaar is gewordenkunnen wij positief tegenspreken. Met het leggen van een aarden dam voor het nieuwc- dok is een aanvang gemaakt. Ten einde de ijzeren sluisdeuren van de nieuwe maritieme zeedoksluis te beproevenis men bezig die sluisdoor middel van een brandspuit en tonmolcns met water te vullen. Wij vernemen, dat de juiste sluiting en de digtheid der deuren, daarbij blijkt uitmuntend te zijn. l)e vervaardigers David Christie Co. te Kralingen, hebben alle eer van deze ko lossale werkstukken. Z. M. heeft aan den ln luit. oppervuurwerker bij de Marine alhier, H. La Tors, den rang van kapt. bij het korps mariniers verleend. Nadat Zr. Ms. tranportschip de Heldin kapt.-luit. t/z. S. H. Binkes, gisteren uit de haven naar de reede ten anker is gegaan, is het heden morgen onder het lossen der gebruikelijke salutschoten naar zee vertrokken, met be stemming naar Oost-Iudië. Een hier dezer dagen aangekomen vreemdeling ont moet een vroegere kennis, de beide vrienden vinden goed den avond op hunne wijze eens regt pleizierig door te bren gen. Spoedig ontdekken zij dat hunne fiuantien niet toereikende zijnonze vreemdeling echter weet daarvoor een probatum middel. Hij gaat naar den logementhouder A. en vraagt in naam van den aannemer T. of hij deze het genoegen wil doen een bankbiljet van ƒ300 te wisselen. Om zeer gegronde redenen laat hij echter het baukbiljet niet zien. De kastelein antwoordt dat hij juist op het oogonblik zoo veel contanten niet heeft liggen, waarop de andere zegt: wel nu, geef mij dan slechts ƒ10 of 15— dan ben ik op het oogenblik geholpen. De logementhou der voldoet hieraan, en na verloop van eenige dagen den aannemer hierover sprekende, zegt deze niemand met een bankbiljet van j 300 te hebben gezonden en van de zaak Jtlpf s t.P xjro+o». De logementhouder geeft onmiddelijk kennis aan de Po litie en aan deze mogt het spoedig gelukken om de beide vrienden op te sporen en in hechtenis te nemen. De hoofdpersoon, hoewel hij de gelden slechts als geleend be schouwde en een paar dagen uitstel verzocht om ze van zijne vrouw van elders te ontbieden, is, desniettegenstaande dat, gister morgen als beschuldigd van opligterij naar Alkmaar getransporteerd; de andere, die slechts geassisteerd had om de gelden op ecne genoeglijke wijze weder kwijt te raken, is op vrije voeten gesteld. Krachtens Z. M. besluiten van den 8n dezer N". 53 en 54worden de kapt.-luitenants ter zee J. E. Koopman en M. II. Jansen met den 20" dezer eervol ontheven van het bevel over de respcctivelijk door hen gekommandeerd wordende schroefstoomschepen Cornelis Lirks en Ljambi, en het bevel over die schepen met den 21" dezer opgedragen, als over de Cornclis Lirks aan den luitenant t/z. der le ld. A. W. de Ruyter van Steveninck, en over de Ljambi aan den kapt.-luit. t/z P. A. van Rees. Z. M. heeft, met ingang van den 11 dezer, bevorderd: tot luit. t/z. lc kl. de luit. t/z. 2° kl. E. .T. v. d. Sleijden; tot luits. t/z. 2C kl. de adelborsten der l1' kl. H. Quispel, jhr. S. F. T. de Vayucs van Brakel, P. J. Zaal, M. A. Medeubach, R. Wijmaus, A. de Bruijne, T.Spree, J. Vriemoet Drabbe, A. R. A. v. Bihl, II. A. de Smit van den BroeckeM. J. C. Lucardie, R. E. van der Loeff, Ij. M. L. de Haan en L. A. Dittlof Tjassens. Aan den hoer W. J. C. ridder Huijssen van Kattendijke Minister van Marine, vergunning verleend tot het dragen van het versiersel van ridder lc kl. van de orde van Nichan lftahar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Met den 11 dezer worden op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden geplaatst de scheepsklerken Metman en Piccardt. Z. M. heeft den offic. van administratie 2e kl. F. T. Steiubuch, thans in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit dc zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit ter zijner kennis zal wordeu gebragt. Het onlangs te Hellevoetsluis binnengekomen stoom schip Cornelis Lirks, wordt met spoed nagezien en gereed gemaakt voor cene reis naar Rio Janeiro en dc kust van Guiuea. Uit Hellevoetsluis schrijft men dd. 7 Oct.: Heden arriveerde Zr. Ms. stoomschip Soestdijk, onder bevel van den luit. t/z. 1* kl. Jhr. W. F. van Spengler, van Willemsoord. De offic. van gez. le kl. M. J. P. vau Prooijen, die van "t Wachtschip op de korvet Prins Maurits is ge plaatst, komt daar in plaats van den offic. van gez. lc kl. J. A. C. von Konigslow. liet schip de llnijter, vroeger fregat, daarna van stoomvermogen voorzien, werd den 7 Oct. in het drooge dok te Ylissingen gehaald, om gepantserd te worden; het zal daartoe gedeeltelijk moeten worden afgezaagd. De Min. van Marine heeft bekend gemaaktdat op een nader te bepalen tijdstip aan zijn departement een examen zal plaats hebben van jongelingenboven de 15 en beneden de 17 jaren, die tot scheepsklerk bij de Marine wenschen benoemd te worden, waarvoor tien plaatsen vacant zijn. Nadere bij zonderheden zijn vermeld in de Staats-Courant N°. 238. De Ned. Schoouer Jonge Walrave, kapt. M. K. Gnodde, van Cefalonia met krenten naar de Oostzee, is, volgens brief vau Algiers in dato 1 dezer, in de Middellandsche Zee verongelukt, doch de equipage, benevens des kapiteins vrouw en kind, door kapt. Peresz, voerende het schip Raymonda, gered en te Orau aangebragt. Men verneemt dat binnen eenigen tijd hier te lande wordt verwacht, een twintigtal jeugdige Japannezen, wier reis herwaarts een uitsluitend wetenschappelijk karakter zal dragen, daar zij zich voornamelijk wenschen toe te leggen op de zeevaartkunde, bouwkunde, geneeskunde en andere vakken van wetenschap. Yrij algemeen heerscht nog gebrek aan hoofd- en hulp-onderwijzers. Naar men meldt, worden nog 75 der eersten en '130 der laatsten aangevraagd. Inzonderheid worden zij dringend en bij drietallen en meer te Haarlem, Harlingen, Kralingen enz. gevraagd. De Amsl. Ct. berigt, dat de klagten, die in den laatsten tijd over de Friesche boter zijn aangehevenwelligt daarom gegrond zijn, omdat door de heerschende tongblaar de uijers bij liet melken bloeden en de melk dus besmet wordt, terwijl de beesten, om de pijn, ook niet uitgemolken worden, waardoor de melk mede in hoedanigheid verliest. Een groot aantal geneeskundigen ten platten lande in de provincie Zuid-Holland, voor een deel ook leden der 1 -w.ü Ti^vnrfipriiic der Geneeskunst, heeft zich tot dc Iweede Kamer der Staten-Generaal gewend, en daar bij innigen dank betuigd aan allendie tot daarstelling der aanhangige wets-ontwerpen hebben medegewerkt. Zij ver zoeken der Kamer, deze, in het belang vau het vaderland, iu hoofdzaak onveranderd tot wet te verheffen. Apothekers en droogisten komen daarentegen op tegeu ontwerp IY, waarin zij in hunne middelen vau bestaan wor den aangetast. -- De onderaardsche spoorweg te Londen is op eenige versie ring der stations navoltooid. De regerings-commissie heeft den proeftogt gedaan en eerstdaags zal de opening der geiieele lijn (van Paddington naar Farrington-street in de City) worden aangekondigd. Volgens berigten uit New-York, ligt de Great Pastent nog steeds iu Flushing Bay, waar men bezig is, de gele den averij te herstellen. Het is gebleken, dat alleen de buitenste huid is beschadigd, en dat het reuzenschip ook zonder reparatie veilig zijne terugreis naar Europa had kun nen ondernemen. Den 26ston Sept. is er in de gemeente Fos (depart. Bouchcs du Rhöne) een drievoudige moord gepleegd. Twee werklieden kwamen aldaar aan en namen hun intrek in de herberg vau zekeren Léautaud. Er bevonden zich behalve de werklieden, des nachts slechts vier personen in huis namelijk Léautaud, zijne vrouw, zijn oudste meisje van 7 jaar en een inwoner van het dorp, die dien nacht in de herberg logeerde. Des ochtends te 3 uur stonden de beide werklieden op en riepen den herbergier in eene kamer aan de straatdaar vielen zij hem eensklaps met messen aanbragten hem vele doodelijke wonden toe en sneden hem den hals af. Vrouw Léautaud hoorde liet gerucht van de worsteling en schoot toe, vergezeld vau haar dochtertje; ook zij werden aangegrepen en vermoord. De inwoner van het dorp begreepdat ook hij zou wor den vermoord, hij sprong uit het venster en wekte eenige buren. Deze begaven zich gewapend naar de herberg en vonden de moordenaars bezig met het openbreken vau de meubels. De eene werd na hevigen tegenstand gevat, doch de andere ontvlugtte. De gearresteerde verklaart, dat hij en zijne inedepligtigc Spanjaarden zijn.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2