MAHFACHHES E\ MODES. EEN DOODVONNIS, ADVERTENTIES, h 10 Centen per regel. H. D. SCHLÜTER Niet alleen enorme geldsommen, maar ook cenc menigte kostbaarheden voor eene groote loterij zijn naar Jtome gezondenom liet pausdom te steunendaaronder komen halssieraden voor van 10 en 12000 fr. De verloting is op den 9 Dec. gesteld en de inschrijving overal geopend. Ook te Grave hebben zich twee dames met de zaak belast, maar zonder op de eischen der wet te letten, weshalve zij door de regtbank te 's Boschwegens overtreding van het kou. besluit van 22 Julij 1814 veroordeeld zijn en wel ieder in eene geldboete van 100 dukatons (ƒ315), subsidaire ge vangenisstraf van drie maanden en in de kosten van het gelding ad ƒ38.88. Twee tamboers van het 25ste regiment linietrocpcn in garnizoen te Perpigtian, waren met een paar dagen po litiekamer gestraft. Om zich eenige bezigheid te verschaf fen, begonnen zij kaart te spelen en, geen geld bezittende, besloten zij om elkanders leven te spelen. De partij was spoedig geëindigd en hij, die verloren had, hing zich aan de deur op, terwijl de andere speler zeer bedaard de toebe reidselen, die hij maakte, aanzag. Toen de ronde in de kamer kwam, vond zij den een dood en den ander op zijn bed liggen. Toen men hem zijne onverschilligheid verweet en dat hij zijn makker in zijn vreeselijk plan niet had ver hinderd, zeide hij: //Wel hij had zijn leven verloren en heeft zich opgehangen; wanneer ik mijn spel had verloren, dan had ik hetzelfde gedaan". In een vrolijk gezelschap, dat onlangs te Keulen bij een was, sprak men over de veelvuldige huwelijks-aanvragen, welke dagelijks in de dagbladen voorkomen. Het oordeel daarover was verschillend. De een beweerdedat dames op zulke annonces geen acht gavenandereu daarentegen hielden vol, dat een massa dames op die advertenties af kwam. Dit verschil van gevoelen had ten gevolge, dat men eene weddingschap aanging. Men stelde dus eene ad vertentie op, die zeer veel aantrekkelijks bezat voor trouw lustige dames. Er kwamen meer dan twintig brieven in, waarin de schitterendste aaubiedingen werden gedaan. Som mige van die brieven bevatteden ook photographiën van de lieve schrijfsters. Een der joligste van het gezelschap stelde voor om al die damesop het zelfde uur en op den zelfden dag, dien men zou opgeven, bij elkander te laten komen. Dit voorstel werd aangenomen en men wees een huis aan op de Nieuwe Markt, waar men uit een der nabijgelegen huizen haar goed kon opnemen. Op het bepaalde uur kwamen de briefschrijfsters de eene na de andereieder met een bloemruiker in de hand en een groot zwart mouche op den linker wang, zoo als men haar bepaald had voorge schreven. Zij stonden niet weinig verbaasd, dat zoovele dames bij elkander waren, met de zelfde insiguiën. Zij dropeu dus spoedig allcu af en wie weet, welk cenc wraak zij nu genomen hebben. In Darmstad vielen voor eenigen tijd tusschen eene rondgaande processie vijf jonge houden van den hemel. Elk een riep: wonder! Een paar dageu daarna verscheen de Physicus Calmer, met de overblijfselen van een luchtbal, dien hij in het dorp Kien, zeven uren van Darmstad, rnet een dozijn jonge honden opgelaten haden nu was voor de verstandigen het raadsel opgelost. De onverstandige menigte liet zich echter het wonderwerk niet geheel en al uit het hoofd pratenhoezeer ook de burgemeester deswege eene openlijke afkondiging liet doen, om het volk inlichting van de toedragt der zake te geven. UitVarignano wordt gemeld, dat generaal Garibaldi een rustigen nacht heeft doorgebragtde pijn aan den enkel heeft opgehouden; hij heeft nog slechts eene rheuraatischc op zwelling aan den schouder. door de publieke opinie bestreden. In Schotland baart thaus de uitspraak in een crimineel proces groot op zien. Te Glasgow giug den 7 Julij eene familie Fleming naar buiten, den oudeu 87jarigen vader met cenc dienstmeid te huis latende. Toen de familie 3 dagen later t' huis kwamvond men dcu grijsaard alleende meid was verdwenen men kwam in hare slaapkamer en voud haar vermoord liggen in haar bed. Opmerkelijk was daarbijdatterwijl zij met wonden over dekt was, eenige blijkbaar waren afgewasschen en verpleegd; de andere, die dieper waren, hadden den dood verwekt. liet slagtoffer was dus ge troffen, daarna bijgestaan en toen weder gestoken; men vond verder, dat het goed der vermoorde evenzeer als liet zilverwerk was verdwenen terwijl de keuken zigtbaar was schoongemaakt. He verdenking viel op den grijs aarddie den 8 Julij 'smorgens, toen de melkboer kwam, gezegd "had, dat er geen melk noodig was die wel naar de meid had rondgezien maar daartoe zelfs hare slaapkamer niet had bezocht, die wel beweerde des nachts cenig gesteun te Lebben gehoord, maar daarvan de geburen niets had medegedeelden gedurende de volgende drie dagenzonder iemands hulp in te roepenrustig zijn eigeu pot had gekookt. Korten tijd daarna werd evenwel ontdekt, dat zekere vrouw Mac Lachlan dcu 7n had gezegd, de vermoorde dienstmeid te zullen gaan bezoekenzij was den volgenden morgen eerst t' huis gekomenzij werd in 't bezit gevonden der goederen van de vermoorde; zij had juist de huishuur betaald, eu goed uit de lom bard gehaald; het zilver had zij verpand, en in 't veld werden bebloede klcederen van haar cu van de vermoorde bij clkiiiiflP gevonden. Ondervraagd, verklaarde Mac Lachlan, dat zij. liet zilver ea geld van dcu ouden lieer Fleming had ontvangen eu dat de kleêren der vermoorde haar warcu ge zonden om ze te herstellenzij had die echter gehouden toen er sprako kwam van een moord, om alle verdenking af te weren. Dit getuigenis werd niet aangenomenen Mac Lachlan ter dood veroordeeld. Toen bleek echter, dat zij haar getuigenis had afgelegd op den raad van haar advokaat. Hare eigene getuigenis luidde nu, dat, terwijl zij in huis was bij de \crmoordo, de oude man onvoegzame voorstelleu had gedaan aan het slagtoffer; toeu deze weigerde, had de grijsaard in drift haar ccnigo stekcu toegebragt. Zij had de wonden afgewasschen cn die willen verbin den toeu dc oude inau terug was gekomencn op nieuw op de ongeluk kige was aangevallcu en haar had vermoord. De moordenaar had aan de veroordeelde gezegddatals zij niet zweeghij haar als de moordenares zou opgevendat hij wel zou geloofd wordendat indien zij integendeel zweeg, zij het goed der vermoorde, wat geld eu het zilver kou medeuemen 't geen haar in haar beuardcu toestand zeer tc stade zou komen. Zij had toeu beloofd te zwijgenhad de keuken schoon gemaakthet lijk in het bed gelegd eu was eerst tegen 9 ure des morgens naar huis gekeerd. Dit verhaal der tot den dood veroordeelde vond veel ingang; meu be greep niet, dat de oude man drie dageu alleen t' huis bleef, zonder zich over dc verwijdering der dienstmaagd tc verontrusten buitendien het was niet te denken, dat dc veroordeelde, als zij een moord had willen begaan, vooraf zou gezegd hebben dat zij naar het huis gingevenmin als het be grijpelijk was, dat zij daar tot des morgens 9 uur zou gebleven zijn, na dc euveldaad als zij die gepleegd had. De bevolking van Glasgow komt dus op tcgcu het doodvonnis eu heeft bij adres cenc herziening gevraagd. Dit feit, dat de openbare mccning zoo dc oulcilbaarhcid van des regters oordcel bestrijdtis even opmerkelijkals de belangstelling iu Schot land groot isiu den uitslag der pogiugenom een wclligt onschuldig offer der menschelijkc geregtigheid tc reddeu. De magt van het talent. Omstreeks liet midden der vorige eeuw was een zekere Ilcidcggcr (in Zwitserland geboren) de ziel van alle feesten eu vermaken van het hof der stad Londen. Aan zijn kunstzin, zijne gepaste scherts cn zijn goeden smaak was alles toevertrouwd. Hij was een buitengewoon man: te midden der Zwitscrschc bergen geboren, had zijn genie alleen hein den weg des geluks gebaand. Hij werd aangesteld om voor alle opvoeringen van opera of too- ncelspclcn te zorgen en ontving hiervoor een jaarlijksch tractement van 5000 ponds telling (f 60,000). Men disputeerde ecus in zijne tegenwoordigheid welke natie de vindingrijkste was. Men wilde zijn oordeel weten. Hij antwoordde: „dc Zwitsers" want vervolgde hij „ik ben Zwitser, kwam arm in Engeland waar ik nu jaarlijks 5000 pond sterling verdien ik zet het ecu ieder van u dit iu Zwitserland te doen". Ilcidegger was uiterst lcelijk hij spotte zelf daarmede cn ging met lord Chesterfield een weddingschap aan dat er iu gansch Engeland geen lcelijkcr meusch te vinden was. Men zocht eu vond eindelijk een oude lcclijke vrouw. Hij gaf zijne zaak nog niet verloren zette dc muts der oude op zijn hoofd cu gaf haar zijn pruik. Lord Chesterfield luul de weddingschap verloren. MARKTBERICTEN. SCHIEDAM 9 Oct. Itoguc, verkocht 141 Course f216 G/w. PüRMERENDE 7 October. Aangevoerd 179 Runderen, handel iels vlugger. 9 Paarden. 1 Veulen 70 Vette Kalveren, 50 ii 70 ct. per Ned. fghandel vlug. 26 Nuchtere Kalveren f8 a 22 per- stuk, vlugge handel. 78 Vette Varkens, 38 a 46 ct. per Ncd. handel matig vlug. 71 Magere Varkens f 12 a 17 cu 507 Biggen, f3 a 6 per stukhandel stug. 1413 Schapen cu Lammeren handel iets vlugger. 739 mud Appelen 1 1.80 a 2.30. 11 mud Peren 1'4 a 6. Kip-Eijevcn f3, Eend-Eijeren f3.20 per 100 stuks. Boter fl a f 1.125 Pcr ^e<*- fê- kaas 193 stapels Kleine cn 11 stapels Middclbaro hoogste markt Kleine Gras f 26.50 per 50 Ncd. fg. SC HAGEN 9 October. Paarden f40 a 100. Stieren 60 a 140. Vette Gelde Kocijen f140 230. Melk Koeijeu f70 ii 120. Kalf Kocijen f170 u 220. Vaarscn f45 a 60. Nuchtere Kalveren I'S a 12. Magere Schapen f8 ii 17. Vette Schapen f 16 a 25.50. Engclsche Rammen f 30 ii 50. Bokken en Geiten f2 ii 3. Magere Varkens f 10 a 16.. Biggen f 3 a 7. Konijnen 10 50 ets. Kippen 25 a 125 ets. Eenden 25 ii 50 ets. Duiven 10 a 15 ets. Boter 80 ets. per kop of f 1.07 per Ncd. (g. Kaas 20 35 ets. per Ncd. fë. Kip-Eijcren f2.70 per 100. Eend-Eijereu f3 a 3.30 pcr 100. LONDEN 9 October. Ter veemarkt waren aaugevoerd1070 Runderen4600 Schapen cn Lammeren; 138 Kalveren; 190 Varkens. Prijzen: beste Runderen 5/ Schapen cu Lammeren 5/4, Kalveren 4/8, Varkens 4/8. Maandag 13 October vertrekt van hier de West- Indische mail, bcrigt de ontvangst der Nieuwste WINTER-MODES in MANTELS, HOEDEN, MUTZEN en COIFFURES; benevens eene groote Collectie KLEEDINGSTOEEEN, C Hit LES en OMSLAGDOEKEN, PELTERIJEN en ver der zeer vele artikelen geschikt voor dit saizoeu. Te bezigtigen van af Maandag 13 October.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3