1T13 "J "W 5 TIJ DUT 3 3 1T. rapporten der Noordelijken constateren dat de vijand geheel en al op de vlugt geslagen is en zich over Prederiksburg, naar Richmond zou terugtrekken. Frankfort is door de Zui delijken ontruimd. De commissie van don Senaat der Zuidelijken heeft eene resolutie aangenomen, volgens welke na 1 Jauuarij a. s. alle officieren der Noordelijken, die in handen der Zuidelijken mogten vallen, tot dwangarbeid zullen worden gebezigd, tot de oorlog geëindigd of de proclamatie, betreffende de afschaffing der slavernij, ingetrokken zal zijn. De Zuidelijken zouden Warrcnton enBristol genomen hebben. Volgens Daily News zou per telegraaf berigt zijn ont vangen, dat twee kaperschepen van de Zuid-confederatie zich in de Middcllandsche zee bevinden en er reeds 12 schepen der Unie in den grond geboord of verbrand hebben. Deze mededeeling vindt echter weinig of geen geloof. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 October 1862. Sedert een paar dagen is het weder hier zeer onstuimig geweest; vooral des nachts waren de windvlagen geweldig, somtijdsals ook heden morgen, vergezeld van onweder en hagelslag. Men verneemt dat te Petten een schip is ge strand en te Callantsoog een wrak is aangedreven, benevens een lijk. Voor meerdere zeerampen is men zeer beducht. Een landsvaartuiggenaamd ile Noodhulpschipper Zaatmanalhier aan 's Rijks werf beladen met geweerkisten, puntkogels en verdere munitie, is jl. vrijdag middag vau hier uitgezeild met bestemming naar Hellevoetsluis, doch is door tegenwind en na eenige averij bekomen te hebben, onder AVieringen ten anker geraakt. Door harde wind vlagen is het van zijne beide ankers geslagen en aldaar aan den grond gekomen. Onmiddclijk is een vaartuig van hier ter assistentie uitgezondendoch daar de Noodhulp te hoog op strand zit, kou men haar niet naderen en zal men waarschijnlijk moeten wachten tot het onstuimige we der ecnigzins is bedaard om zoo mogelijk behalve de be manning ook schip en lading te redden. Zondag morgen is hier, door sloeperlieden een lijk opgevischt en aangebragt, dat in vergevorderde staat van ont binding verkeerde; naar de kleeding te oordceleu is het vermoedelijk van een noordsch matroos. Nadat de Administrateur van de garnizoens-infirmerie alhier, reeds 24 uren vermist werd, is hij zondag morgen in een ouder zijn beheer staand magazijn gevondenlijdende aan hevige pijnen, die niettegenstaande allo middelen werden aangewend, den dood tengevolge had. Gisteren is men met de lijkschouwing aangevangen die heden wordt voortgezet, teneinde de oorzaak van don dood te onderzoeken. Do Politie doet iutussohen nasporingen of hier ook mis daad is gepleegd. Naar wij vernemen zullen er in de Doopsgezinde Kerk alhier, des woensdags avonds om de veertien dagen, voordragten op theologisch gebied gehouden worden. De eerste zal plaats hebben op morgen den 22 October ten 8 ure en heeft tot onderwerp: //de Inspiratie der Heilige Schrift". (Deze voordragtcn zijn geheel onderscheiden van de Bijbellezingen.) Aanstaanden Vrijdag avond, te half acht ure, zal in het kerkgebouw der Luthersche Gemeente, de vierde jaargang der Historische Voordraaien geopend, en, zoo geeue belet selen van gezondheid vijandig in den weg treden, om de 14 dagen worden voortgezet. De zitplaatsen zijn voor ieder vrij. Gelijk de voordragt geheel belangloos geschiedt, rekent men op voortduring der gebleken belangstelling bij allendie. den zegen der Hervorming op prijs stellen. Hare geschiedenis in Duitschland zal tot den dood van Keurvorst Johau Fre- derik worden voortgezet en in een vorstelijk klaverblad aan schouwelijk voorgesteld. Niemand late zich door onheusche misleiding diets maken, dat de voorlezingen vijandige scher mutselingen tegen den Roomsch-Katholicken broeder zullen zijn. Die ze zal voordragen, draagt het Katholicisme hoog achting toe, dat de grondwaarheden van het Christendom, zij het ook in omwindsels van dit en dat, bewaart, maar daar om juist heeft hij het oog geopend op de gebrekendie het, inzonderheid bij de kerkhervorming, aankleefden, gelijk hij gausch niet blind is voor de afwijking der Protestanten van den weg der Hervorming. De geschiedenis wil waarheid, hare voorstelling is ernst en liefde. Zr. Ms. schrocfstoomschip Apeldoorn, kommandant de luit. t/z. Ic kl. J. A. II. Hugeuholtz., is eergisteren morgen alhier gearriveerd, komende van Hellevoetsluis. Genoemd stoomschip zal hier gereed gemaakt wordeu voor eene reis naar Oost-Iudië. Zr. Ms. fregatschip Prins Alcxander der Nederlanden is heden in dienst gesteld. Het état-major is reeds vroeger door ons in No. 142 vermeld. De offie. van gezondh. 2° kl. A. A. Grondhout, ge detacheerd bij het marine-hospitaal alhier, zal na afgelegd examen, worden bevorderd tot offic. van gezondh. le klasse. In het begin van November gaat een detachement van 100 man suppl. troepen van 't werfdepot te Harderwijk naar Curacpo. Z. M. heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, dr. J. J. vau Oosterzee, predikant te Rotterdam. Zijn de meetings ten gunste van Garibaldi aan de orde van den dag, ook in ons land en wel te Groningen schijnt dit voorbeeld navolging te vinden. Daar ter plaatse toch wordt eene oproeping gedaan aan Garibaldi's vrienden en eene bijeenkomst onder hen aangekondigd tegen Zatur- dag 25 dezer in de beuedenzaal van het concerthuis, des avonds ten 7 ure. Ieren zullen niet worden toegelaten. Een gepromoveerde plattelands heelmeester en verlos kundige, te Middelburg, is door de arrond.-regtbank ver oordeeld tot ƒ50 boete en in de kosten der procedure, des noods executabel bij lijfsdwangomdat hij zich had veroorloofd een leerling op de scheikundige school met lap. inf. (helsche steen) onder den neus te wrijvenom hem een snor te maken en daarna met kalkwater had doen afwas- sehen, waardoor brandwonden waren ontstaan. Te Londen hebben weder proeftogten plaats gehad met straat-locomotieven, die zeer gunstig uitgevallen zijn. Bij ge middelde snelheid legt de machine in 80 minuten den afstand eencr duitsche mij\ af; zij beweegt zich even gemakkelijk over de straat als over de weideveldenen is zeer goed te besturen. Het kan derhalve niet lang meer duren of ook op de gewone wegen zal de stoommachine het paard ver vangen hebben. -- Daily Telerjraph vergelijktin zijn nominer van heden, keizer Napoleon bij een gezagvoerder aan een zwaar bela den kruidschip, die, iu strijd met alle bepalingen op 't vervoer van kruid, op zijn gemak, boven de geopende lui ken een pijpje zit te rooken. De bevolking van 't vaste laud is, volgens het blad, de bemanning van den bodem, waarover zoo'n gevaarlijke kapitein het bevel voert. Onafge broken houdt zij 't oog op den schijnbaar zorgeloozen en ligtzinnigen gezagvoerder gevestigd. Haar hart krimpt van angst en zij beeft over alle leden. Gaarne zou zij haar ka pitein in de kromhouten sluiten en het bevel aan den een pf anderen bekwamen stuurman overgeven maar zij weet met wien zij te doen heeft, en dat elke poging daartoe voor eerst wel te vergeefs zou wezen. Nu rest haar niets, dan te blijven turente blijven beven en binnen 's inouds den gevaarlijken meester te blijven verwensehen. Stond hij maar van die plek op, maar hij doet het niet. Alles iutrigueert de vreesachtige bemanningde vorm van zijn pijpde vonken van zijn vuursteen, de rookwolkjes, die hij de lucht injaagt, 't bier, dat hij zich door den kajuits-jongen (de la Guéronnière) laat brengende klappendie hij dezen of anderen van zijn soort nu en dan toedeelt, in éen woord, de geringste handeling heeft waarde in haar oog, want zij weet, dat het om 't leven gaat. //Enaan den wal, op eerbiedigen afstand van 't strandgedekt tegen elke uitbarsting door de klippen van zijn eiland", zoo vervolgt het blad, //zit de Engelschman en wacht met philosophische kalmte het oogenblik af, waar op het schip //Europa's vaste land" met man en muis in de lucht zal springen, tengevolge van eene onvoorzigtig- heid van zijn gezagvoerder Napoleon De heer P.boekhandelaar in den faubourg St. Antoine te Parijs, was genoodzaakt zijne zaken te verlaten, daarbij door een faillissement van een handelshuis geheel geruïneerd was. Zijne vrouw en zijn kind waren door verdriet ziek ge worden en hij wist geen raad meer. Dezer dagen was hij des ochtends zeer vroeg opgestaan en had hij zijn winkel ontsloten. In gedachten en weenende stond hij in den win kel, toen een heer binnentrad en om papier en ouwelen vraagde. De heer P. wisehte zijne tranen, doch de heer had zijne droefheid reeds bemerkt en vraagde hem naar de reden. De heer P. maakte geen geheim van zijn ongelukkigen toestand en verhaalde alles. Daarop vraagde de heer met hoeveel geld hij wel te redden zou zijn en hij kreeg teu antwoorddat eene redding onmogelijk wasdaar de som 10,000 francs beliep en niemand hem die zou willeu leenen. //Wie weet", hernam de heer//of er niet spoedig redding komthoud slechts moed en laat het hoofd niet hangen. AVie geld verliestverliest veeldoch wie den moed verliest, alles. Geef mij uw naam op en misschien zult gij spoedig

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2