BliRGËltLIJKË STAM) DER GEMbEXTE HELDER. van mij hooren." De onbekende vertrok en de heer P., hoewel niet veel op de belofte van den onbekende rekenende, was echter eenigzins getroost. Den zelfden dag kwam de heer terug en gaf den heer P. een verzegeld pakket. "Ik moet op reis zeide hij gij hebt mij vertrouwen ingeboezemd en ik verzoek u dus dit pakket voor mij te bewaren. Ben ik morgen op dit zelfde uur niet teruggekeerdopen het dan en handel volgens den inhoud van een papier, dat gij er in zult vinden. De volgende dag brak aanniemand kwam en de heer P. wachtte tot 's avonds laat. Toen brak hij het pakket open en vond eene som van 10,000 fr. aan bankpapier en ecne notariële acte, waarbij deze som aan hem werd geschonken. De brief was van den volgenden inhoud: "Mijnheer, zaken van veel gewigt noodzaken mij van het leven te scheiden. Mijn dood doet niemand schadeik ben zonder familie. Ik ver trek verre van hier om mij het leven te benemen. God zal mijhoop ikvergiffenis schenken. Yoor dat ik het leven verlaat, wil ik eerst nog iemand gelukkig maken ik heb onderzoek naar u gedaan en heb goede informatiën bekomen. Nevensgaande som is voor u; maak er een nuttig gebruik van. Omhels uwe vrouw en uw kind en wanneer gij bidt, wees mijner dan indachtig. Leef gelukkig Een werkmanin dienst bij een behanger te Brussel was door zijn patroon belast, om een zeer groot en prach tig tapijt te gaan uitkloppen met het doel natuurlijk om het schoon te maken, maar, daar het woordje lattre in de dieventaal ook beteekent verkoopen, verkocht de werk man het tegen een goeden prijs, maar kwam bij zijn pa troon niet terug. Hoe gevat hij ook was, de politie hoeft hem gevat. Het verbranden van de Golden Gate in volle zee. (Medegedeeld door een getuige.) „Zondag 27 Julij ten half vijf ure p. m.werd, toen wij joist aan tafel zaten, het geroep van brand! gehoord. Vijf minuten later was het mid denschip, waar de machines zijn, in lichtelaaijo vlam, van het ruim tot op het dek. Een half uur na den eersten kreet waren bijna alle passagiers iu zee gesprongen. Ik wilde dat zoo laat mogelijk doen, want het schip liep naar de kustdie 5 mijlen ver was. Ik ging aan de touwen hangen waaraan de booten waren ncêrgelatcu en toen de brandende teer op mij begon te vallen koos ik tusschen vuur en water en liet mij zacht naar beucden glijdenten volle bewust wat ik deed en overtuigddat mijn uur nog niet gekomen was. Ik lei een reddingsgordel onder mijn hoofd en bevestigde dien aan mijne schouders; ik sloeg een tweede om mijn lig— chaam; ik bond mijn hoed, door middel van mijn zakdoek, met de randen over de ooren en zoo liet ik mij door de golven wiegen. Het braudend schip zette zijnen koers naar de kust voort, liet geschreeuw der passa giers die met de golven worsteldenwas hartverscheurend vooral dat der vrouwen. "Weldra werd het nacht en verdween allengs de hoop dat een vaartuig ons zou komcu opnemen. Niettemin bleef ik moed en hoop be houden. Het water was warm en ik gevoelde slechts koude aan die lig— chaamsdcelen die boven water warende maagde schouders en den hals. Ik zwom om de kust te bereiken maar de stroom verwijderde mij meer en meer. Tegen 1 uur 's morgens hecrschtc eene doodschc stilte om mij heen. Ik zag cenige lijkeu drijven en trachtte mij uit huune nabuurschap te verwijderen, daar ze mij hinderden. Ten twee ure hield het schip op met branden. Tot zoolang had de gloed mij tot baken gestrekt; nu wist ik niet meer mij te rigtcn. Ik vreesde op de rotsen geworpen te worden. De nacht was niet zeer duister en nu en dan zag ik zeewaartsom eeu vaartuig te ontdekken. Ik zag niets. De zee was vrij stil en ik hoopte dat een groot aantal passagiers hunne redding in gelijke stemming afwacht ten als ik. Tegen den morgeu gevoelde ik hevige koude mijne beencu en armen waren moeik trachtte le vergeefs de kust te bereiken. Het scheen mij toedat de hemel een minder sombere kleur aannamhet werd dagGoddankik begon op grooteu afstand te zieuik trachtte door de duisternis heen te kijken oin een vaartuig te ontdekken. Niets! Mijne voeten waren iu mijne schoenen gezwollen en gedrukt als in een schroef. Gelukkig vond ik een mes in mijn zak.- Toen begon ik de vrij mocijclijke operatie van eene insnijding te maken over de lengte van den voetwaar door mijne marteling ophield en toch mijne schoenen aan de voeten bleven. Ik sneed mij daarbij in den voetdoch dat beduidde weinigik gevoelde mij zeer verligt. Uren lang worstelde ik nuom den oever te bereiken waarvan ik twee mijlen verwijderd was, doch ik bleef op den zeilden afstand. Somtijds hield ik opvermoeid en verdrietigmaar ik wanhoopte niet. De zon verbrandde mijn gezigt en handen het zeewater deed mijne oogen zeer, mijne lippen waren droog eu heetmaar dat alles beduidde weinig; ik had honger uoch dorst, liet scheen mij dat mijne armen enbee- nen minder vermoeid waren dan gisteren toch had ik ze nog al gebruikt. Tegen drie uur in den namiddagdeed ik een wanhopige poging om de kust te bereiken; doordien ik er mijn oogen op gerigt had, bemerkte ik nietdat cenige booten naar mij toe kwamentot plotseling het geluid der riemen mij deed omzienen ik te gelijk den riem bemerkte die mij werd toegestoken. Ik vatte dien men trok mij naar de boot toe en niet minder dan vier man waren noodigom mij binnen te halenwant ik kou mij niet meer bewegen. Ik was zeer zwak, meer dan ik dacht; ik kon niet spreken, en stamelde slechts: Eindelijk! Eu dat wilde veel zeggeu. Mijne redders waren Mexikauenzwart en leelijk om bang te worden. Zij kwa men mij echter mooi voor; een Italiaan die de boot stuurde, scheen ge lukkig mij opgemerkt te hebben. Men ontdeed mij van mijne klecrcn en gaf mij ecu glas whiskeydie naar terpeutijn rook doch mij heerlijk voorkwam. Ik dronk warm zoet water eu vond het uitmuntend. Ik zag verwonderd om mij heenik had een gevoel van groote tevredenheid en veiligheid. Ik zag naar de kust die mij nog verder scheen dan toen ik zwom. Ik was zeer vermoeid. Ik vroeg een cigaretto en deed ecu paar ferme trekken om mij te overtuigen dat ik nog leefde. Plotseling werden mijne denkbeelden verward ik dacht aan mijne vrienden in Californie en Europaaan mijne familiedat alles neep mij dc keel toeen ik weende als een kind. Nu ben ik Goddank weer op dc been en in twee dagen zal ik wel geheel in orde zijn. Menschenoffers tc Dahomey. Dc kapitein van dc Griffin meldt het volgende hem door de heer Euschart, een llullauder medegedeeld De heer Euschartte Littlc Popoheeftop uitnoodiging van den koning van Dahomeyde beruchte menschenoffers bijgewoond. Ilij ging natuurlijk niet voor plaisicrmaar hij ontving de uitnoodiging toen hij zich tc Whydah iu het gebied van den koning bevond, en daar werd hem beduid, dat, als hij niet ging, men hem als gevangene zou brengeu. Den 1 Julij werd hij door den koning ontvangen, die buiten zijn paleis onder een troonhemel zatomringd door amazonen. Do koning stond dadelijk op en zeidehem de hand reikeudcdat hij gelukkig was een Hollander tc zien zijn vader had er ook nooit een gezien en het was dus heel goed dat de heer E. kwamnu er juist veel volk te dooden was. Ilij sprak nog een minuut of ticu in het Portugeesch, waarna de heer E. bevel ontving, drie dagcu in het huis te blijven, waar hij zijn intrek had genomen. Den 5 werd hij op de markt gebragtwaar 's nachts veel volk gedood was. Een Engelsch zendeling zag hij er aan een boom gekruisigd. Dc koning hield een oorlogzuchtige toespraak en beloofde, tegen November, ecu aanval tegen Abbeokuta. Daarna werd er rum uitgedeeld. Over de markt zag men rijen pas afgehouwen meuschenhoofdeu en dc grond was week van het bloed der gevangenen van Ishaggadie gedood wareu, na den ganschen nacht gemarteld te zijn. Den 10 werd de heer E. weer op de markt gebragt waar de koning zeide, dat de aardbeving 's nachts gevoeld, eene waarschu wing was van zijns vaders ziel, die zich beklaagde dat de gewoonten niet goed werdcu in acht genomen. Drie Tshaggachcls werden toen voor hem gebragtwicn hij beval aan zijn vader te gaan zeggen dat voortaan dc gewoonten beter zouden in acht genomen worden. Elk hunner ontving toen een Jlesch rum en werd onthoofd. Hierop werden 24 mannen in manden gebonden met het hoofd er uit, en zoo van een platform tc midden van het volk geworpen dat hun dadelijk het hoofd afhieuw. Den 11 zag hij het zeilde in een ander gedeelte der stad. Tot den 22 hadden er geen offers bij dag maar waarschijnlijk vele bij nacht plaats. Den 22 werd hij naar 's kouiugs paleis gebragt. Aan den ingang waren twee estraden opgerigt op elk waarvan zestien mannen en vier paarden. In het paleis was eene derde estrade met zestien vrouwenvier paarden en eeu kaaiman. Dc mannen en vrouwen waren allen van Siërra Lcona; zij waren op stoelen om een tafel gebonden voor ieder stond een glas. Dc koning klom op ccuo estrade en bad tot dc dahomisehe fetichcde regteranneu der gevangenen werdcu nu losgemaakt, opdat zij hunne glazen konden opnemen om op 's kouings gezondheid te drinken. Daarna werden de insignien des vorigeu kouiugs in triomf rondgedragen hierop volgde ccuc groote wapenschouwing over 50,000 krijgers, waaronder 10,000 Amazonen, en ten slotte werden de gevangenen met scherpe messen onthoofdtc gelijk met de paarden en den kaaiman, wier bloed men evenwel niet inct dat der mcnschcu liet ver mengen. De lieer E. onlviug toen verlof tc vertrekkenhetgeen hij na tuurlijk dadelijk deed na een prachtig reisgeld tc hebben bekomen be staande in ruim negen gulden waarde aan geldbenevens een stuk doek en twee flesschcn rum. ARRONDISSEMENTS-REGTBANK. Zitting van don 2-3 September 1862. 1. a. P. v. II. b. F. II. K. en c. A. S.tc Helder, a. 7 diefstallen in dienstbaarheid b. diefstal iu dienstbaarheid en medcpligtighcid daaraan e. medcpligtighcid als boven a, 1 jaar eu b. 6 maauden cellulaire gevan genisstraf en c. vrijgesproken. 2. G. J.tc Helderlastermet aanneming van verzachtende omstan digheden, 1 dag gevangenisstraf en de kosten. 3. P. J.te Ilcldcr, mishandeling, 15 dagen ecllulairc gevangenisstraf en de kosten. 4. A. d. K. Wed. C. V., tc Helder, ontduiking der plaatselijke belas ting op het gedestilleerd in dc gemeente Helder, ƒ50 boete, verbeurdver klaring van dc, voor liet aangehaalde gedestilleerd, gedeponeerde ƒ8, met subsidairc gevangenisstraf van 7 dagen. Zitting van den 30 September. 1. C. P. H. vr. van G. II.tc Helder, eenvoudige diefstallen, 3 maan den eenzame opsluiting en dc kosten. 2. J. v. D.te Alkmaar, als boven, 1 maand eenzame opsluiting eu dc kosten. 3. K. T. tc Alkmaar mishandeling15 dagen eenzame opsluiting 8 boete eu dc kosten. 4. C. L. IVcd. vau A. v. d. M.mishandeling, 3 dagen gevangenisstraf en dc kosten. Zitting van den 7 Oetobcr. 1L. B.op Texel, mishandeling21 dagen eenzame opsluiting en de kosten. 2. T. P.als bovendiefstal, vrijgesproken. 3. a. K. P. en b. G. P., als boven, a. diefstal met inklimming, b. me dcpligtighcid daaraana. vrijgesproken als gehandeld hebbende zonder oor deel des onderschcids doch zijne opsluiting gelast iu een verbeterhuis tot ziju 20c jaar, b. vrijgesproken. 4. J. T. te Schagcn, diefstal in dienstbaarheid, 3 maanden ceuzamo opsluiting en de kosten. 5. a. P. Z. en b. L. D.tc Eginond aan Zee, a. rebellie, a. en b. overtreding der verordening op het vcrvocreu van oudo goederen enz. aldaar. a. wegens het le feit 2 dagen gevangenisstraf, a. en b. wegens het 2c feit vrijgesproken. Van 10 17 Octobcr 1362. ONDERTROUWD: J. den Hertogmatroos bij de Marine oud 25 jaren en P. Hoek, oud 19 jaren. J. van Hiel, scheepstimmerman, oud 30 jaren en N. Gomesoud 25 jaren. D. van Amersfoortwerkman oud 21 jaren en J. M. E. Willems oud 21 jaren. J. Verfaille, broodbak ker oud 38 jaren en G. de Wijn winkelierster oud 39 jaren. H. van Hooren, kleermaker, oud 39 jaren en S. II. Gclderblomoud 46 jaren. GEHUWD: J. van der Bijl en M. Pimentcl. P. Breet en M. Schorsij. C. J. Spaanderman en II. M. Fooij. T. Willems en C. Melhart. C. Vink en H. Postma. J. Meur en A. S. Muller. G. Oostendorp en M. Vcldt. ECHTSCHEIDINGEN 2. BEVALLENL. C. van Nuijscnburg gcb. van Mclle D. C. A. de Groot geb. Schorsij Z. N. Bordens gcb. van der Kolk D. E. van der Schaaf geb. Zaatman D. M. Oudijk geb. Groot D. M. Klik geb. Slagwater Z. M. A. dc Beurs gcb. Beijcrs D. J. Ilirsch geb. Bak Z. F. Krocb geb. Sclijn Z. B. M. Marchant gcb. Trap D. A. Marchand geb. Bleeker Z. OVERLEDEN C. Snip 72 jaren. C. van Veen 2 jaren. R. J. Welsiug 82 jaren. C. van Otteren 19 maanden. A. Dekker CG jaren. C. Scliager 44 jaren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3