De Bijbellezing in de Doopsgezinde kerk alhier, zal voortaan des Vrijdags avonds ten 8 ure plaats hebben, en niet des AVoensdags. De Historische Voordragtcu in de Luthersche kerk zullen voortaan niet des Vrijdags, maar des Donderdags avonds gehouden worden. Heden namiddag is een kind van 2 jaren in het lleldersche kanaal gevallen, en door J. Agema, die zich onmiddelijk te water begaf, van een gewissen dood gered. Op Vrijdag 28 November a.s. zal eene vergadering van Kiesgeregtigden worden gehouden, ter verkiezing van twee leden voor de alhier gevestigde Kamer van Koop handel enz. De aftredende leden zijn de heeren D. Bak ker Bz. en N. Vennix. Men leest in de SloompostHet berigt dat een zeer groot gedeelte der door de Sociélé Hoerde geleverde stalen spoorstaven zou zijn afgekeurd, en alleen dientengevolge in den voortgang van de staatsspoorwegen op eene vertraging van 2 maanden moet gerekend worden, kunnen wij zooals het daar staat, op goede gronden voor onjuist verklaren daar de (moeijelijkhcdeu) voor de levering dier stalen spoor staven, gcene de minste vertraging heeft te weeg gebragt. Naar wij vernemen, zoude, volgens het ontwerp eener nieuwe zegelwet, dezer dagen door de regering aan enkele deskundigen om hun advies toegezonden, in het bestaande stelsel der zegelbclastiug do volgende verandering gebragt worden De ondorhaudscho aoten van verhuring en die van belee ning op efTecten enz.zullen niet meer aan het zegclregt geüvenredigd aan de sommen of geldswaardeouderworpen zijn. Het zegclregt op wisselbrieven en ander handelspapier wordt aanmerkelijk verlaagd en de betaling daarvanaan de eene zijde, door invoering van een plakzegel, zeer ver gemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door stren gere strafbepalingen beter verzekerd. Onderhandsche quitautiën worden aan hetzelfde zegelregt als wisselbrieven en ander handelspapier onderworpen en evenzoo polissen van verzekering en bewijzen van vcrwaar- borging; doch deze laatsten aan een zeer gering regt, en beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking. Van het zegelregt worden ontheven de registers van den burgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen. Voorts is het zegelregt op dagbladen (ook op de buitenland- tche), couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospectussen, aankondigingen, berigten en andere drukwer ken zoo mede dat op de adverteutiënafgeschaft. Opcenten zullen, volgens dat ontwerp, niet meer van do zcgclrcgten worden geheven. Het regt op wissels en ander handelspapier wordt voor gesteld op stukken, binnen het Rijk betaalbaar, 2J cent van iedere ƒ100(zoodat men wisselzegels zal kunnen be komen van 2J- cent) en, buiten het rijk, 1 cent van iedere ƒ100. Men schrijft uit Vlissingcn 25 Oct. Heden kwam alhier uit zee met bestemming naar Antwerpen, de Ham- burgsehe stoomboot Germaniakapt. Dierksen ontscheepte do equipage van de Engelsche brik Olefj', bestaande uit kapt. G. Wright, zijn stuurman Smith Stevenson en vier matrozen, welke met dien bodem op den 19 dezer van Londen zijn uitgezeild, bestemd naar Suuderland, met den wind Z. Z. AV. en goed weder; in den avond van dien dag nain de wind tot storm toe's nachts uitschietende naar het westen en kampten zij alzoo tegen het slechte weder tot den 22stcn om zoo mogelijk eene haven te bereiken. Het schip werkte zwaar; in den morgen van dien dag brak de groote mast en viel over boord, het schip begon langzamerhand lek te wordende hulp van een visschersvaar- tuig werd aangenomen om het schip ergens binnen te slo pen doch tot tweemaal brak de troswaarna het visschers- vaartuig hen verliet. Den 23 het lek meer en meer toene mende, verkeerde het schip in zinkenden staat en besloot men 's morgens ten vijf uur met eene sloep het te verlatenzij trachtten op een beneden winds zich bevindend visschcrsvaartuig te komendoch tot hunne teleurstelling werden zij niet opge merkt, en dreven zeewaarts; de boot steeds zoo goed mo gelijk op de zee houdende, werden zij den 24 des morgens ten 8 uur door bovengenoemde stoomboot op de hoogte van Texel ontdekt, overgenomen en alhier gedebarqueerd. De Engelsche bark Bank, kapt. Long, is weder in do haven gebragt, de bemanning werd onmiddelijk gearres teerd en in verzekerde bewaring gebragt. Sedert de gasverlichting in straten en huizen meer en meer in gebruik is gekomen, heeft men steeds te me nigvuldige ontploffingen der gelcidingsbuizcn te betreuren gehad, dan dat niet de oorzaak daarvan een naauwkeurig onderzoek moest uitlokken. Tot nog toe scheen men daar omtrent echter in het algemeen slechts vrij onzeker te zijn geweest. Dr. Protat, professor te Metzheeft dezer dagen omtrent deze ontploffingen eene belangrijke beschouwing geleverd en daarbij betoogd dat zich in de gasbuizen lang zamerhand een koperoxyde (acelylure) vormt, waaraan deze plotselinge ontploffingen moeten worden toegeschreven. Dien ten gevolge dringt de heer Protat er ten sterkste op aan dat, in het belang der algemeene veiligheid, door de ge meentebesturen worde gewaakt tegen het gebruik van koper bij de zameustelling van dergelijke buizen. De laatste berigten uit Indië, loopen tot 12 Sept. Daaraan ontleenen wij het volgende: Den 15 Julij 11. heeft er eene uitbarsting van de piek van Ternategepaard met aardbevingen, plaats gehad. De lava volgde even als vroeger zijn loop naar de westzijde van het eiland, hetgeen van korten duur was; het rooken duurt nog steeds voort. Na de roovers-expeditie op de Telaut eilandendoor Zr. Ms. stoomschip Reteh zijn er nog verschillende rooversdie achtergebleven waren, door de kampongbewoners gevangen genomen en door bovengemeld stoomschip naar Ternate vervoerd. Kanton (China) 29 Julij. Een verschrikkelijke typhon heeft hier op Zondag 27 Julij gewoed, terwijl Hongkong terzelfder tijd door een zwaren storm werd bezocht, en het verlies van mensehenlevens en have alhier onberekenbaar groot is. Yoor eenige dagen hadden zich reeds eenige voortcckenen van de naderende catastrophe geopenbaard en de dag van den 27" brak dan ook aan met hevige wind en regenvlagen. Omstreeks 11 ure in den morgen nam de wind in hevigheid toe, tot dat er een orkaan uit het N. O. opkwam, welke tot ongeveer 1 uur in den namiddag aan hield. Niettegenstaande de vele voorzorgen, die genomen waren, was de rivier, die op dat tijpstip buitengewoon met Chincsche vaartuigen bedekt was, weldra een tooneel van vrceselijko verwoesting. De meeste van de 40 Keizerlijke oorlogsjonkeuwelke na maandenlange inspanning geheel gereed waren voor de dienst op de Yaugtze rivier, zijn toen te gronde gegaan. Groote. handelsvaartuigen, bestemd voor de vaart op de West- en Noordkust, zoutsehepenpas sagiersvaartuigen en wat niet al, werden van hunne lig plaatsen gerukt en woest door den storm voortgezweept. Yelen hunner sloegen onmiddelijk uiteen op de rotsen nabij het punt genaamd Dutch Eolly. Anderen weër werden op strand geworpen. Do Europcsche huizen eeliter te Ilonan hebbeu minder geleden, dan men wel had gedacht, of schoon al het mat- en bainboeswerk, dat als zonneschutsel diendenatuurlijk spoorloos is verdwenen. Overigens hebben zijbehalve ecu paar lekkagien en uitwendige beleedigingen door het tegen optornen van jonken, geene beletselen van belang ondervonden. Even na 1 uur hield de orkaan plot seling open viel eene doodsche stilte in, en toen trok volgens de wet der orkanen het middenpunt van den Cycloon over Kanton. Omstreeks 2 ure viel de orkaan met verdubbelde woede in, en blies toen uit den tegenoverge- stelden hoek (Z. AV.) Toon kregen de vaartuigen, die den eersten stormaanval hadden weerstaan, insgelijks hun deel. De ligte optrekken door eenige heeren te Sliamien bewoond, werden opgenomen en als kaf door den wind verstrooid. Het water was in dien tusschentijd ook gerezen en stond drie voet hoog in de straten van Ilonan. Yerwoed kwamen de onstuimige golven door de engte van Makao aanzetten, sloegen tegen de rivieroevers op en vernielden eenige hon- derde voeten granietmuur, niettegenstaande zijne soliede constructie. De granietblokkcn spoelden weg alsof zij van hout waren geweest, en menige boot en jonk werd daar door tot splinters geslagen. De heer Gaillard, Noord-Amerikaansch zendeling, is om gekomen ouder do puinhopen van zijne ingestorte woning. Het is eene groote geruststelling te vernemen, dat sommige Chinezen deze typhon gelijk stellen met die van vóór 15 jaren, terwijl weer anderen verklaren, dat geen zoo zware orkaan heeft gewoed sedert 1832. AYij kunnen ons dus vooreerst veilig achten, daar zoodanig luchtverschijnsel bin nen de eerste 12 jaren zich gewoonlijk niet herhaalt. 30 Julij. In de mededeeling van 28 dezer gaf ik het verlies aan mensehenlevens, ten gevolge van dien orkaan, als zeer matig op, als berekend naar hetgeen ik in de rivier had gezien. Sedert heb ik echter vernomen, dat dit verlies zeer groot moet zijn. Mandarijnen zijn naar verschillende kanten rondom Kanton op verkenning uitgezonden. Zij hebben bereids geconstateerd, dat in een omtrek van 10 mij len middellijns meer dan 10,000 mensehen zijn omgekomen. Hoewel dit ongetwijfeld eene Chinesche overdrijving is, kan het niet worden ontkend, dat duizende menschen het leven

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2