Buis, mogteu na krachtige inspanning de zelfvoldoening smaken van twee menschenlevens te hebben behoudende twee overigen hadden helaas aan de vermoeijenissen niet langer weerstand kunnen bieden, en vonden in de golven de eeuwige rust. Zaturdag jl. mogten wij hier van af den zeedijk, weder een der prachtigste zeegezigten genieten; ruim 50 schepen zijn op dien dag zeilende naar binnengekomen, terwijl eenigen naar buiten zeilden en weer anderen door sleepbooten tot op de reede en ook naar buiten werden gesleept. Eeue meer treurige bedrijvigheid heerschte er langs de kust, door het opvisschen van het hier langs drijvende gedeelte der lading houtwaren en eenige wrakken van het den vo- rigen dag op de Haaks verbrijzelde Noordsche brikschip. Van het vroeger hier en ook elders heerscheude, ja inge wortelde denkbeeld, dat de aan het strand komende goede ren ten prooi waren van de eerst aankomenden, beginnen de bergers merkbaar terug te komen. Op zeer geringe uit zondering na, van betrekkelijk geringe waarde, werd alles onder beheer gesteld der Strandvonderij. De activiteit der Politie was dan ook in deze, zeer te roemen en wel degelijk heeft zij van die kleine uitzonderingen op den regel, keunis genomen. Vrijdag avond jl. zijn de wintervergaderingen van het Departemeut Helder, der Maatschappij Tot Nut van H Alge meen, alhier, op feestelijke wijze geopend. De redevoering werd door den hr. Ledeboer gehouden, ter wijl de Ilceren Hiddc Bok en Bron, ieder eene bijdrage leverden. Voorafgegaan, afgewisseld en besloten door keu rige muziekstukken, uitgevoerd door het Muziekkorps, van het Kon. lust. voor de Marine, onder directie van den heer Weckesser. Jl. Zondag avond mogten wij in het lokaal Tivoli weder een aangename avond doorbrengende Zangveree- niging Cicilia hield hare tweede groote vergadering. De verschillende nommers van het programma werden allen op eene flinke wijze uitgevoerdvooral muntten uit N°. 3 van de eerste afdeeling: Avondmijmering van den heer C. M. Philbert en N°. 3 van de tweede afdeeling: Tyrolienne uit vGuillaume Teilwaarin de solo's door Mej. S. B. werden gezongen. Een daverend applaudissemement, mogt hare wel luidende stem weder verwervenen algemeen werd de her haling van dit stuk gevraagdwaartoe men welwillend besloot, tot groot genoegen der aanwezigen. Zeer veel heeft tot de goede uitvoering bijgedragen, het- zuivere accompagnement van onzen plaalselijken Muziek directeur de Heer B.die op uituoodiging daaraan welwil lend heeft voldaan. Wij hopen dat deze talrijke vercenigiug, welker uitvoe ringen tot de schoonste belmorenvan al de in deze gemeente bestaande gezelschappensteeds moge bloeije en de leden onderling mogen voortgaan hunne belangstelling te toonen, door eene harmonische zamenwerking. Op Vrijdag 14 Nov. a. s. zal aan het Raadhuis al hier, bij inschrijving worden aanbesteed: de levering van Steenkolen ten dienste der gemeente inrigtingen, voor het jaar 1863. Volgens de rapporten van een gister alhier binnen gekomen Pruisische brik, had men in de Noordzee een schooner drijvende gezienuithoofde van averij aan het roer. lieden morgen is dezelve, zijnde de Zweedsche schooner Polluxvan Stokholm naar Londen, alhier binnen gebragt, door adsistentie van de Belgische vischsloep Josephine. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is heden namiddag half drie ure het Nieuwediep uitgestoomd, met bestemming naar Vlissingen, om van daar eenige manschappen der Marine af te halen ter aanvulling van de equipage van Zr. Ms. fregat schip Alexander, dat alhier gereed gemaakt wordt voor eene reis naar Indiü. Met den 10" dezer wordt op non-activiteit gebragt, de bij het marine hospitaal alhier gedetacheerde olfic. van gez. 2C kl.M. J. Cijfveer. De oflic. van gez. 3C kl. M. S. T. Holtzapft'elthans die nende op Zr. Ms. stoomfregat Zeelandliggende te Vlissin gen, wordt met den 10 dezer gedetacheerd bij voorschreven hospitaal en wordt met gelijken datum van het Wachtschip alhier op de Zeeland overgeplaatstde oflic. van gez. 3° kl. J. E. Manikus. Uit Vlissingen meldt men dat Zr. Ms. stoomfregat Zeelandaldaar inliet drooge dok zal nagezien worden, ten einde naar de West-Indien (volgens anderen naar de Mid- dcllandsche Zee) te stevenen. Met den 10" dezer wordt de kapt.-luit. t/z. J. C. Holt- zapffel, lc oflic. van Zr. Ms. stoomfregat Zeelandop non activiteit gebragt en vervangen door den kapt.-luit. t/z. C. J. Drainme. De oflic. van admiu. 1° kl. A. Polkijn, van het wachtschip te Vlissingen, wordt met den 15" dezer non-actief, en zal met particuliere scheepsgelegenheid naar Oost-Indië vertrek ken, om aldaar met de betrekking van inspecteur van ad ministratie belast te worden. Met dien datum komt in zijne plaats aan boord van het wachtschip de olfic. van adm. le kl. O. Eschauzier. Den 13den November zal de 2e luit. J. E. Turolla, op het schip Hermine Maria Elisabeth, liggende alhier, zich naar Oost-Indië inschepen. Dienzelfden dag zal de wachtmeester der O. I. cavallerie, E. S. Liotard, op het schip Ary ScAeffer, mede alhier, naar Oost-Indië embarqueren. Bij Bourne, in het graafschap Sussex, is een gesloten flesch opgevischt, waarin zicli eenig schrijven bevond van de gezamentlijke passagiers van het schip Java-Packetkapt. D. Crap Hellingman, inhoudende dat zij zich den 31 Oct. jl. op de hoogte van Bevesier bevonden; alles wel aan boord. Volgens berigt van Texel is Zaturdag jl. een schooner in de Eijerlandsche gronden gestrand. Van de equipage uit vijf man bestaande, is alleen de stuurman gered, schip en lading is totaal weg. Op Woensdag 27 as. des namiddags ten half drie ure, zal door het Povinciaal Bestuur te Haarlem worden aanbesteed: het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland, van 1 Jan. 186-3 tot uit. Dec. 1865. De heer A. M. Stheemanthans ontvanger der regis. en dom. te Eindhoven, is door Z. M. benoemd tot ontvan ger der regis. en dom. te Schagen. Men schrijft ons van Wieringerwaard het volgende: Donderdag avond jl. zijn hier wonderen vertoonddoor den heer Kinsbergendie zich thans ten uwent ophoudt nooit of nimmer hebben wij hier zoo iets gezien, zijne vlugheid en behendigheid bragt ons allen in verwondering vooral zijne tobren met de galvanismus en magnetismus gaan alle beschrijving te boven, men noemt hem hier de nieuwer- wetsche toovenaar. Wij hebben hem niet laten gaan voor dat hij ons de verzekering gaf om op zijne terugreis van den Helder, hier nogmaals eene voorstelling te geven. De Doopsgezinde gemeente te Alkmaar, heeft een nieuw drietal predikanten geformeerd, bestaande uit de hee- ren Gorter, te Aalsmeer; Huidekoper, to Waal op Texel; en Vis, te Mcmsingaweer. Laatstgenoemde is inmiddels be roepen te Zwolle en heeft het beroep aangenomen. In de Alhnaarsehe Ct. leest men het volgende: Het zal misschien aan onze lezers bekend zijn, dat een onzer stadgenooten sinds eenigen tijd werkzaam is met het ontwerpen en zoo mogelijk tot stand brengen ecner spoor wegverbinding, nuttig voor den handel en de ontwikkeling, vooral van de provinciën Noordholland en Eriesland, en niet het minst voor Alkmaar, dat dan het middenpunt der bewe ging worden zou. Het ontworpen plan is in korte trekken het volgende Aan den Staats-spoorwcg in Noordholland wordt gegeven de rigting Helder, Schagen, Alkmaar, Cartricum, de Zaan streken, Amsterdam. De Hollandsche spoorweg-maatschappij versmalt haar spoor (breeder dan dat der andere in ons land aanwezige of ge legd wordende lijnen) en wordt daardoor in de gelegenheid gesteld zich aan de overige spoorbanen aan te sluiten. Die maatschappijof eenige andere ondernemingverbindt de Hollandsche lijn, door iiaar van Haarlem langs Velsen en Beverwijk tot Castricum door te trekken, te Castricum aan den Staats-spoorweg in Noordholland. Men legt een spoorweg te Alkmaar aan den Noordhol- landschen Staats-spoorweg aansluitende, naar Hoorn en Enk huizen, met eene stoomvaart op Stavoren en een spoorweg van Stavoren langs Sneek op Leeuwardenom daar aan te sluiten aan den Staats-spoorweg Ilarlingen, Leeuwarden, GroningenLeer. Met genoegen vernamen wij, dat dit plan zoo bij do Regering als bij de betrokken plaatsen en gewesten zeer gun stig is ontvangen en krachtig wordt ondersteund ja dat zelfs eenige hoop op spoedige verwezelijking mag worden gevoed. Reeds in ons nummer van 19 Oct. deelden wij het berigt mede, uit het Handels- en Effectenblad overgenomen, dat Amsterdamsche handelshuizen de genoemde lijn naar Eries land trachten te ondersteunen; thans schijnt de uitvoe ring eene belangrijke stap gevorderd daar eene overeenkomst tusschen de Hollandsche en Rhijnspoorweg-maatschappij is gesloten, tot verbindiug hunner lijnen te Rotterdamterwijl de eerstgenoemde haar spoor versmallen zou en van Haarlem tot den Staats-spoorweg in Noordhollaud te Castricum zou doortrekken. Mogt de daartoe gevraagde concessie worden verkregen en de verlangde subsidie bij het algemeen erkend veelzijdig be lang kunnen worden verleend, dan zal de Staats-spoorweg in Noordholland hoogst waarschijnlijk van Castricum langs de Zaanstreken naar Amsterdam (naar men vermeent de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2