Amerikaansche Sleenolie. BgERLUKE imd IIEii (ÏEMl\TfllELl)Eir wenseli der Regering)worden aangelegdon zal liet groot belang der Hollandsche spoorweg-maatschappij bij de ver binding van Noordhollaod met Friesland een krachtig mid del tot het bespoedigen dier verbinding zijn. Hoe wijin het algemeen belang en niet het minst in dat van Alkmaar, de spoedige volvoering van dit plan wenschen behoeft geen betoog, en met genoegen vernemen wij dan ook, dat op den 26 dezer eene vergadering van het comité voor den Westfrieschen spoorweg zal worden gehouden. Ieder, die met de kaart en de gesteldheid van ons land eeni- germate bekend iszal inzien welke heerlijke vruchten de bo venvermelde verbinding voor het algemeen en vooral voor Noordholland en Friesland zal opleveren en hoe ook ons marktwezen en onze haudel daardoor zullen worden gebaat. Mogt daarbij de hoop verwezenlijkt worden, dat de thans, ten gevolge der werken voor den Staats-spoorweg in Noord holland, aftesnijden bogt van het kanaal, aan Alkmaar tot eene haven zal worden gegevendan kan inderdaad onze stad eene schoone toekomst tegengaan. He vooruitgang van marktwezen en handeldie men van de voorgestelde verbinding verwachten mag, zal tot vele zeer wenschelijke verbeteringen moeten voeren. Tegen Dr. Tirat is te Zwolle eene boete van ƒ50 en veroordeeling in de kosten geëischtwegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. De stukken, die hij voor- bragt om te bewijzen, dat hij wel gedocteerd was, toonden eene andere geboorteplaats dan die van den gedaagde aan. In het nummer van het Na.uti.cal Magazine voor Nov. komt de klagt voor, dat het stormsignaal door ad miraal Fitz-Roy, eerst den 18n des morgens is geheschen toen kort daarop de storm reeds uitbrak, welke zooveel wrakken op de Engelsche kust wierp. In de Nederlandsche zeehavenskon die waarschuwing reeds den 16" of zeker den 17" des morgens gegeven wordenwant ten acht uur was Maastricht meer dan 4 mm. boven den Helder. De volgende dagenzoolang het stormachtig weder duurdebleef het verschil zoo, en werd zelfs grooter tegeu do hevige wind vlagen van den 22" en 24". Men hoopt, dat de autoriteiten in de zeeplaatsen (en waarom niet elders) van het eenvou dige, vroeger aangegeven middel van bekendmaking zullen gebruik maken en aan den toren der gemeente een ijzeren staaf zullen bevestigenwaaraan zeer gemakkelijk eene hel ling kan gegeven worden, overeenkomstig met het verval van den barometerstand, een staaf alzoo waarvan het ein de, dat naar de plaats van den hoogsten barometerstand wijsthooger gerigt wordt. Men weet dan van waar men de lucht te wachten heeft, die met eene westelijke of oos telijke rigtiug zal aankomen naarmate zij van het noorden of vau het zuiden komt, en meer met kracht naarmate het zuiden hooger is boven het noorden. In een particulier schrijven van de Kaap de Goede Hoop worden Nederlanders gewaarschuwd tegen het over zenden van kinderen naar die kolonie. In bedoelden brief wordt o. a. gezegd '/Vele der meisjes, met goede bedoelingen naar herwaarts overgezondengeraken op den weg des verderfs. Meer dan eens was ik er getuige vandat een dezer ougelukkigen, soms met gekapt haar, zijden mantille en andere appareils naar rato, op de schabel der beschuldigden in 't politic court stond om, na publiek verhoor, te worden gevonnisd tot het afsnijden van het haar en het opnemen in het verbeterhuis, voor korter of langer tijd te worden, omdat ze na allerlei ligtzinnigheid zich aan den eigendom van anderen vergrepen had. Van de jongens wordt ge zegd: Ik wil niet in bijzonderheden daaromtrent treden, omdat het al genoeg bekend is, dat de betrekking van de meeste dier knapen tot hunne meesters alles behalve vol doende bevonden wordt. Aan de Edimburger universiteit heeft zich eene moei- jelijke kwestie opgedaan. Eene jonge dame, dochter van gegoede ouders, had zich laten inschrijven als student in de geneeskundige wetenschappen doch nadat hot geschied was, kregen de professoren gewetensbezwaren en vroegen zich af, of niet in sommige gevallenmet name bij de anatomische lessende tegenwoordigheid eener jonge dame, eene groote ongelegenheid kon veroorzaken. De kwestie werd aan den senaat ouderworpen en deze beslistedat men voor het oogenblik een beperkten toegang tot de lessen zou verleenen en de meening der andere universiteiten en der regtsgeleerdeu zou inwinnen. De Scotsman is van oordeel, dat de mcnschheid er veel bij zou winnen, als vrouwen geneeskundige hulp konden verleenen, en dat de tegen woordigheid van fatsoenlijke jonge dames bij de lessen, den goeden gang van het onderwijs niet zou belemmeren. Het blad voegt cr bij, dat er geen reden is, waarom men niet beide kunne, evenzeer tot het door den staat ondersteund academisch onderwijs zal toelatenals op de gewone scholen. Mogten er zich moeijelijkheden opdoen, dan zou het tijd genoeg zijn, die uit tien weg tc ruimen. [Petroleum) Reeds lang wist men dut verschillende deeleu der wereld petroleum of stccnolie voortbragten dienaar de plaats van haren oorsprong eu naar haren aard of eigenschappen verschillende namen droeg. Die in Amerika gevonden wordtheet men gemeenlijk Barbados-teer ltangoonsche stccnolie, Cuba-chapapote of trinidadsch asphalt; welk laatste voortbrengsel enkel steenolie van een dikke soort schijnt tc zijn die door de werking van zon en lnclit tot pek verhard is. Minder bekend is het welligt dat tusscheu al deze soorten van het taaijc trinidadsch asphalt tot de vloeibaarste of vlug- tigste steeuolic blijkbaar eene zeer naauwe verwantschap bestaat. In Gaspéiu oostelijk Cauada zijpelt de stccnolie uit klippen of rotsen van zandsteen en bedekt zij, bij stil weder, een uitgestrekt gedeelte der omringende zee. In rotsspleten waar zij niet kan wcgvloeijen treft men haar in een verharden staat aan, even als het Cuba-pek; een tocstaud waarin zij na de vervlugting hurer ligtcre declen geraakt. De stcenolie evenwelvau welke wij thans meer bepaald wenschen te sprekenis dio uit het zoogenoemde Amerikaansche olie-district; eene streek die gedurende de twee laatst verloopeu jaren aanzienlijke hoeveclhedon van dit voortbreng sel opleverde en waaruit de toevoer nog gedurende eene reeks vau jaren zoo ruim zal zijn dat daardoor een belangrijke invloed zal worden uitge oefend op de ondernemingen van allen, wier bcdryf of rocpiug iu verband staat met de voorziening iu een der voornaamste behoeften van ouze be schaafde maatschappij een zuiver en goedkoop licht. De streek waarinover eeue breedte vau tw ee tot vier honderd En gelsche mijlenstcenolie in Amerika gewonnen wordtkan het gemakke lijkst worden gevonden wanneer men eene strook papier of eene liuiaal op de kaart van Noord-Amerika legteu eene lijn trekt van de baai van Gaspé, in oostelijk Canada, tot bij llouston iu Texas. Deze lijn doorsnijdt een gebieddoor rivieren bewaterd die zich in groote stroomen ontlasten welke aan de westelijke zijde der Afghanyschc bergketen ontspringen een gebied uit eene reeks van heuvelen eu bergen bestaandedie verschillende namen dragen en zich uitstrekken van de lage landen aan den mond der Mississippidoor Alabaina, Georgië, TonnessecKcutucky, Virginie, Ohio, Pcnsylvanie New-York Vermout, Ncw-Hampsliirc en Nieuw Brunswijk om zich eindelijk aan de naakte klippen van $hip Headin Gaspé aan te sluiten. De landstreek tusschcn Gaspé en den staat New-York is deels nog ten eene male woestdeels niet dan hoogst gebrekkig ontgonnen met uitzon dering alleen van liet St. Laurensdal. Hier hebben dan ook nog geen na sporingen naar stcenolie plaats gehad. Zoodra wij echter, de zoo even ge- trokkeu lijn volgende, Seuccaiu het graafschap van dien naam, bereiken, treden wij stccnolie, onder de benaming van Scuccaolic aan, die verkregen wordt uit het water 't welk uit de zoutwellcu in dat gedeelte van dien staat ontspringt. Waarschijnlijk werd hier dc eerste stcenolie door blanken in Amerika gewonnen. Iu Peunsylvanic zijn blijken voorhandcu dat de India nen haar reeds sedert onheugelijke tijden als geneesmiddel tegen rheuma- tische aandoeningen bezigden. Dc Scncca olie is nog steeds vermaard w e gens haar geestkracht ter herstelling vau verstijfde gewrichten of pijnlijke ledematen. Eerst eene geruime poos nadat men de ontdekking gedaan had dat uit steenkolen eene bruikbare olie kon getrokken worden en nadat men ruimo ervaring had opgedaan van de moeite en kosten aan liet winnen van zoo danige olie verhouden, begonnen sommige lieden, die zich met het stoken van dit vocht iu liet westelijk kolenveld onledig hielden, dc mogelijkheid iu te zien om oliedie alreeds overgehaald en van eene veel betere hoe danigheid dan de steenkolen olie was regtstreeks uit den grond tc beko men. Pennsvlvanieeen deel van dat uitgestrekte aileghanysche kolenveld uitmakendewaarop zich tallooze toestellen on inrigtingou tot het stoken van ruwe olie uit steenkolen verhieven was in 1859 liet tooncel vau do eerste werkzaamheden der „olieborersgelijk zij genoemd werden. liet had dc aandacht van velen getrokken datwanneer sommige riviercu in dien staat waren afgedamdof door lagen waterstand als anderzins stil stonden er zich ecu olieachtig schuim eene vette zelfstandigheid op den waterspiegel vertoonde en w eldra bespeurde men nu dat ook die olie achtige vloeistof uit de kanten der stroombeddingen zijpelde. Op sommige plaatsen was deze wcgvlocijende stccnolie met groolo hocveclhcdeu koolwa- terstofgas vermengddie het water in dc kommen deed opborrelen en dik wijls aan zulke kommen het voorkomeu vau groote ketels met kokend water gaf. Die plaatsen waar dc uitstrooining van gas het sterkst was werden het gesehikst voor de „boring" geacht, want het plan der onder nemers was dc stcenolie bronnen door middel van artesische putten af te tappen. Het „boren naar Olie was in verre na zoo moeijelijk niet als het stoken van eene fijne brandbare olie uit steeukool eene bewerking dio veel ervaring en grondige shcikundigc kennis vereischteen men behoefde dus niet bezorgd tc zijn dat de talrijke steenolic wellen door de speculan ten geboordmislukken zouden ten gevolge van onbekw aamheid of van ge mis van takt bij de gravers of ondernemers. De eerste pogingen leverden dan ook reeds zulke gunstige uitkomsten op dat eou aantal lieden eens klaps besloten zich met ijver op dezen nieuwen tak van nijverheid toe te leggen. {Wordt vervolgd Van 31 October 7 November 1862. ONDERTROUWD: J. Dekker, arbeider, oud 22 jaren en M. Swart, oud 19 jaren, wonende te Lutjebrock. P. van Dijk, kajuitskok bij dc Marine, oud 28 jaren en T. Jacobs, oud 25 jaren. K. Iluis, sjouwer man oud 26 jaren en M. Koornoud 25 jaren. L. C. Blokland, zee man oad 81 jaren en J. dc Rover oud 24 jaren. GEHUWD; G. J. van Node en J. W. Breginau. 0. Sipkcns on A. de Wijn. J. Evertscn en M. C. Schuchhard. BEVALLEN: C. Wiering gcb. Verver D. A. Reusche gcb. Ilillen D. C. Lccwcns gcb. Overtoom D. K. Bakker gcb. Oostindic D. D. van Doorn geb. Duinker Z. L. Grimberg gcb. Mcrkelbag Z. C. Bosch D. P. J. dc Loozc gcb. Compans D. J. Blom geb. Schuurman D. P. C. de Jong D. W. Kramer geb. Scheerman Z. N. Fasol geb. Bruijn D. Z. G. B. Stengel geb. vau Es Z. E. A. Ilugcnholtz gcb. Santhagen D. A. Moorman geb. Zijm D. W. R. van Aalst geb. Su- ring D. E. Rijkers geb. Moorman Z. M. Bakker geb. van Schagcn Z. OVERLEDENC. dc Bruijn 25 jaren. K. Namink 22 jaren. K. Engel 75 jaren. M. Winder 23 jaren. F. W. Timmner 84 jaren. Z. G. B. vau Es 41 jaren. A. ter Burg 3 jaren J. de Boer 39 jaren. MAHKTBERIGTE i\, ROTTERDAM 10 November. Nieuwe Witte Zeeuwschc Tarwe met redelijken aanvoer tot 25 c. verla ging, traag afgaande. Beste f9.50 a 10, Mindere f8 a 9. Jarige, mede 25 et. lager, dc beste f 10 10.25, mindere f8 a 9.50. N. Zw. Rogge 20 et. lager f6.30 a 6.80. 150/2 Dantzig f228. 150/2 Kon. f228. 148/2 Taganrog f 220. 150/2 Pruis. f226. 154/2 Amerik. f240. LEEUWARDEN 7 November, Boter. Aangevoerd 618/4. 263/8 en 40/16. Prijs f45.50.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3